Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Saç Çıkarır Mı?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Saç Çıkarır Mı? Tarifi

Cildinize Besleyici Çam Terebentin Yağı ile

Canlılık Kazandırın!

Saçlarına önem veren ve sağlıklı uzamasını isteyenlerin aklında bir soru oluşmaktadır: “Saçlarıma zarar vermeden nasıl bakım yapabilirim?” İşte bu sorunun cevaplarından oluşan bir yazı ile karşınıza çıkıyoruz. Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak mutfağınızın da dışına çıkıyoruz ve saç bakımı konusunda sizlere bir nebze yardımcı olmak istiyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra, saçlarınızın daha da sağlıklı olması için pek çok bilgiye ulaşmış olacaksınız.

Saç bakım maskelerinde sıkça kullanılan çam terebentin yağı hakkında sizler için sağlık sırları hazırladık. Saçlarınız öncelikli olmak üzere çam terebentin yağının çeşitli kullanım alanı ve faydaları işte sizlerle.

çam terebentin yağı

Çam Terebentin Nedir?

Çam terebentin yağının ne olduğu aslında isminde biraz gizlidir. Çam kozalaklarından çeşitli kullanım amaçları ile elde edilen bitkisel bir yağdır. Adında geçen terebentin maddesi genellikle çam ağaçlarından elde edilir. Bu madde ağaçların gövdesinden insan müdahalesi olmadan dikenli bölgelerden akmaktadır. Çam terebentin yağı ise; ağaçların kozalaklı bölümlerinden, reçine akan kısımların da eklenmesi ile oluşmaktadır.

Yukarıdaki yer alan maddeler, özel bir arıtma sisteminden geçerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Kullanıma uygun olması için; damıtma cihazlarında büyük bir titizlikle işlenirler. Daha sonra şişeler içinde muhafaza edilen çam terebentin yağları, piyasaya sunulur.

Çam ağaçlarından çam terebentin esansı elde edildikten sonra saç ve cilt bakımında doğal ürünler kullananların ilgisini çekmek amacıyla, piyasada yerini alır. Saçların daha sağlıklı bir hal alması konusunda diğer bitkisel yağlar gibi çam terebentin yağı da oldukça popüler bir üründür.

çam terebentin yağı faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir?

Şifalarıyla hemen hemen her evde bulunan çam terebentin yağının sizlere sağladığı faydaları merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. İşte mucizelerle dolu çam terebentin yağının faydaları:

 • Saçlarınıza sağlık katmak istediğinizde listenizin en başında çam terebentin yağı olmalıdır. Çünkü çam terebentin yağı antiseptik özelliklere sahip bir yağdır. Bu nedenle saç diplerinizin beslenmesini ve canlanmasını sağlar. Saç diplerinizi etkilediği gibi saç uçlarınızı da onarıcı özelliktedir.
 • Ağrı kesici doğal bir yağ aradığınızda çam terebentin yağı çok işinize yarayacak. Kas ve kemik ağrılarınızı dindirici etkiye sahiptir.
 • Solunum yolu şikayetlerinizde nefesinizi açan ve temizleyen bir yağdır. Buhar banyosu esansı olarak tercih ettiğinizde anında solunum yolunuzun rahatladığını fark edeceksiniz.
 • Ferahlatıcı ve sakinleştirici kokusu ile, stresli günlerde duş alırken banyo suyuna katabilirsiniz. Havayla temas eden çam terebentin yağı etrafa yayılarak strenizi yok edecektir.
 • Konsantrasyon problemlerinde size büyük desteği olacaktır. Dikkat dağınıklığınızı çam terebentin yağı ile yenebilirsiniz.
 • Antibakteriyel bir yağ olan çam terebentin yağı, cilde uygulandığında cilt üzerinde oluşacak enfeksiyonları önler. Varsa kısa sürede yok eder.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği de tercih edilmesinin bir diğer nedenidir. Çünkü çam terebentin yağı kan dolaşımınızı hızlandırarak sizi daha aktif hale getirecek ve enerji verecektir.
 • Cilt maskelerinde kullandığınızda, kırışıklık önleyici rolünü görebilirsiniz. Özellikle dudak ve göz kenarlarında oluşacak kırışıklıkları çam terebentin yağı ile önleyebilirsiniz.
 • Cilt problemlerinde; egzama ve sivilce gibi durumlarda çam terebentin yağını kullanarak şikayetçi olduğunuz sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Hücrelerinizi yenileyerek daha sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Eğer kuru bir saça sahipseniz, çam terebentin yağı ile saçlarınıza yumuşaklık katabilirsiniz.
 • Kadın ve erkeklerde sıkça karşılaşılan kepeklenme problemlerini de çam terebentin yağı ile ortadan kaldırmanız mümkündür. Saç diplerinizin nem dengesini korur ve dökülmeleri engeller.
 • Çam terebentin yağı faydaları Ahmet Maranki tarafından da vurgulanmıştır. Özellikle hemoroid tedavisindeki etkisi ile oldukça dikkat çekmiştir.

çam terebentin yağı saç çıkarır mı

Çam Terebentin Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

 • Şampuan: Çam terebentin yağını şampuan içine ekleyerek çam terebentin şampuanı elde edebilirsiniz. Her duş esnasında saçlarınıza bakım yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun için bir şişe şampuan içine yaklaşık 20 damla çam terebentin yağı eklemeniz yeterli olabilir. Yalnız unutmamak gerekir ki; bir süre sonra yağ şampuan üzerine çıkacaktır. Bu nedenle her kullanımda şampuan şişenizi çalkalamalısınız.
 • Saç Maskesi: Saçlarınıza düzenli aralıklarla maske ile bakım yapıyorsanız, bu yazımızdan sonra malzemelerinize çam terebentin yağı da eşlik edecektir. Dilerseniz saçınızı ikiye ayırın ve saç uçlarınıza yedirecek şekilde 5 damla kullanın. Farklı yağlar ile kullanmak istediğinizde ise maskenizin içerisine 8 veya 9 damla ekleyin. Eğer “Çam terebentin direk saça sürülür mü?” diye bir endişeniz varsa, içiniz rahat olabilir. Doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Çam terebentin maskesi saçınıza ve cildinize sağlık katacaktır.
 • Buhar Banyosu: Solunum yollarınızı rahatlatmak için sıcak su dolu bir kabın içine 5 damla çam terebentin yağı damlatmanız ve bu buharı içinize çekmeniz yeterli olacaktır. 5 defa buharı soluyup ardından bir süre temiz havayı içinize çekmelisiniz. Uzun süreli temastan kaçınmalısınız.
 • Aromaterapi: Stres ve yorgunlukla başa çıkmak istediğinizde, dilerseniz banyo suyunuza bir iki damla çam terebentin yağı ilave edebilirsiniz. Bulunduğunuz ortama yayılarak sizi daha iyi hissettirecektir.
 • Cilt: Leke ve sivilcelerinizi yok etmek amacıyla çam terebentin sabunu kullanabilirsiniz. Bu sabunla her sabah yüzünüzü temizleyerek güne başlamak sağlıklı bir adım olacaktır. Cilt hücrelerinizi yenileyecek ve canlılık kazandıracaktır.
 • Hemoroid: Hemoroid şikayetlerinde de etkili olan “çam terebentin yağı hemoroidde nasıl kullanılır” diye düşünüyorsanız, sizi aydınlatmak için buradayız. 1 bardak suyun içine 2 damla çam terebentin yağı damlatın ve gün içinde bu 1 bardak tedavi suyunuzu için. Zaman içinde şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz. Düzenli kullandığınız çam terebentin hemoroid etkilerini vücudunuzdan uzaklaştıracaktır.

çam terebentin esansı

Çam Terebentin Saç Çıkarır Mı?

Kimi zaman belirli bir yaştan sonra görülen kimi zamanda çok erken yaşlarda hissedilen saç dökülmeleri ve kellik sorunları özellikle de erkekleri rahatsız etmektedir. Bu başlık ile erkeklerin de içini rahatlatan bir konuya değineceğiz. Çam terebentinin besleyici ve saç köklerini uyarıcı yapısıyla dökülme olan yerlerde düzenli kullanımda saç çıkardığı da bilinmektedir. Verimli sonuç alınması için belirli bir süre boyunca düzenli şekilde kullanılması gereklidir.

Erkekleri rahatsız eden sakalda seyrelme sorununu da çözmek için doğru yerdesiniz. Çam terebentin sakal dökülmesinde ve seyrelmesinde etkilidir. Çam terebentin ve badem yağı ile bir karışım yaparak sakalınıza uygulayabilirsiniz. Kıl köklerini güçlendirecek ve dökülmeyi önleyecektir.

Çam Terebentin Saç Uzatır Mı?

Saçlarınızın uzaması için B vitaminine ihtiyacınız olacaktır. Çam terebentin yağı da B vitamini açısından güçlü bir bitkisel yağdır. Saçlarınıza bu etkili yağ ile bakım yaptığınızda kısa süre içinde güçlenip uzadığını fark edebilirsiniz.

çam terebentin fiyatları

Çam Terebentin Fiyatları Ne Kadar? Nerede Satılır?

Saç bakım ürünleri satılan yerlerde ve aktarlarda, hatta kimi zaman marketlerde de rahatlıkla bulabileceğiniz çam terebentin yağları şişeler halinde kapalı kutularda satılmaktadır. En az miktarda almak isterseniz 50 cc şişeler işinizi görecektir. Bunun için yaklaşık 10 TL ödemeniz gerekebilir.

Merak edilen bir konu da çam terebentin esansı zararları olacaktır. Hassas ciltlerde tahrişe neden olacağından kullanırken badem yağı veya zeytinyağı ile kullanmak daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Etkileri

Hint Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Faydaları: Cilt ve Saça Faydaları

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çam Terebentin Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Saç Çıkarır Mı? 05.07.2018 tarihinde yayınladı.