Çay Ağacı Yağı Faydaları: 7 Muhteşem Etki!

Çay Ağacı Yağı Faydaları: 7 Muhteşem Etki! Tarifi

Çay Ağacı Yağı: Cilt ve Saç Bakımında Doğal Etki!

Sağlıklı yaşamak, kendine bakım yapmak ve çeşitli sorunlarına çözüm bulmak isteyenler tabiattan gelen bitkilerde deva arar. Herkesin bedeni sağlıklı ve zinde kalabilmek için takviye görmeye ihtiyaç duymaktadır. Çay ağacı yağı söz konusu doğal ürünler arasında faydalı yönleriyle ön plana çıkmaya başlamıştır.

Çay Ağacı Yağının Faydaları

 • Akne ve Sivilcelere İyi Gelir
 • Kepeğe Karşı Etkilidir
 • Ayak Sorunlarını Giderir
 • Ağız ve Diş Sağlığını Korur
 • Solunum Yollarını Rahatlatır
 • Basuru Hafifletir
 • Çok Amaçlı Temizleyicidir
çay ağacı yağının faydaları

Çay ağacı yağını ve nelere iyi geldiğini daha iyi öğrendikçe hemen bu mucizevi ürünü edinmek isteyebilirsiniz. Cilt bakımından saç görünümüne ve hastalıkların tedavisine kadar birçok farklı alanda yağdan faydalanma imkanınız vardır. Düzenli şekilde yağı kullandığınız zaman etkilerini hissedebilirsiniz.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman desteği alınız.

Lavanta Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

çay ağacı yağı faydaları saraçoğlu

Çay Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çay ağacı yağı, Hint defnesi ismi verilen bir bitkiden elde edilmektedir. Bitki uzun süredir dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çay ağacı yağı organik özellikte bir ürün olması nedeniyle mükemmel bir şifa deposudur.

Çay ağacı yağı kokusu, ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yağı kokladığınız zaman kendinizi tabiat ile iç içe bir ortamda gezintiye çıkmış gibi hissetmeniz mümkündür. Kokusu ürünün şifa verici özelliğini arttırmaktadır. Çay ağacı yağı faydaları ile tanıştıkça onun her an yanınızda olmasını isteyebilirsiniz.

Macadamia Yağının 10 Mucizevi Faydası

çay ağacı yağının faydaları

Çay Ağacı Yağı Faydaları: 7 Muhteşem Etki!

1) Akne ve Sivilcelere İyi Gelir

 • Çay ağacı yağı cilde faydaları anti-viral, anti-bakteriyel, antiseptik özellikleriyle etkili olur.
 • Çay ağacı yağı cilde faydaları yönünden fark yaratan bir üründür. Çay ağacı yağı sivilce ve sivilce lekeleri üzerinde iyileştirici etki gösterir.
 • Çay ağacı yağı yüzde ne işe yarar derseniz akneyle mücadelede çay ağacı yağını sulandırıp kullanabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı lekeler için nasıl kullanılır sorusunun cevabı da akne için kullanımıyla benzerdir, hafif sulandırarak uygulama yapabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı egzama türündeki ciddi cilt sorunları için de iyi gelebilir; ancak doktor onayından sonra kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı sedef oluşumuna karşı doğal bir tercihtir. Tüm kaşıntı ve kızarıklık belirtilerini hafifletebilir.
 • Çay ağacı yağı yağ bezesi oluşumunu kurutmak için de kullanılan bir yöntemidir.
 • Ciltte oluşan iltihaplı yaraların temizliğinde kullanılabilir.
 • Çay ağacı yağı siğil yayılmasını önleyerek bu önemli cilt sorunuyla savaşabilir. Çay ağacı yağı, zeytinyağı karışımı pamukla siğillerin üstüne sürülebilir.
 • Çay ağacı yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da altı çizilen bir konudur. Saraçoğlu’nun doğal içerikli roll-on ürününde çay ağacı da bulunmaktadır.
 • Çay ağacı yağı ter kokusu oluşmasını engellemektedir.
çay ağacı yağı cilde faydaları

2) Kepeğe Karşı Etkilidir

 • Çay ağacı yağı kepek sorunu gibi sık görülen durumların tedavisinde kullanılabilir.
 • Çay ağacı yağı bit şeklindeki parazit kaynaklı saç sorunlarını da çözebilir.
çay ağacı yağı saça faydaları

3) Ayak Sorunlarını Giderir

 • Çay ağacı yağı nerelerde kullanılır sorusunun bir cevabı da ayak bakımıdır.
 • Çay ağacı yağı tırnak batması türü sorunlara tam bir ilaçtır. Batma nedeniyle gerçekleşen iltihaplanmalar sizi üzüyorsa biraz yağ sürerek problemin oluşmasını önleyebilirsiniz.
 • Mantar probleminiz varsa ve kara kara ne kullansam diyorsanız çay ağacı yağı ayak mantarı için iyi bir seçenek oluşturur.
 • Çay ağacı yağı tırnak mantarı sorununu da tedavi edebilir; ancak yine de doktor onayı almanızı öneririz.

çay ağacı yağı ayak bakımı

4) Ağız ve Diş Sağlığını Korur

 • Çay ağacı yağı uçuk çıktığı zaman başvurulacak bir çözüm yolu olabilir.. Uçuğu fazla sıkıntı yaratmadan çözmek konusunda başarılıdır.
 • Çay ağacı yağı diş eti iltihaplarını ve yaralarını geçirmek amacındaysanız iyi bir tercihtir.
 • Çay ağacı yağını sulandırıp ağız temizliği için gargara olarak kullanabilirsiniz; ağız kokusunu önler.
çay ağacı yağı faydaları

5) Solunum Yollarını Rahatlatır

 • Buhar banyosu yapacağınız zaman suyun içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı solunum yolu rahatsızlıklarında ferahlatıcı etki yaratabilmektedir.
çay ağacı yağı buhar banyosu

6) Basuru Hafifletir

 • Çay ağacı yağı hemoroid sıkıntısı çekenlerin rahatlamalarına destek olur.
 • Çay ağacı yağı basur şişkinliklerinin dindirilmesine yardım eder.
 • Çay ağacı yağı ile oturma banyosu yapabilirsiniz.
hemoroid

7) Çok Amaçlı Temizleyicidir

 • Çay ağacı yağı damlattığınız suyla kabuklu meyve ve sebzeleri yıkayabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı, elma sirkesi ve su ile hazırlayacağınız karışımı sprey şişesine koyarak ev temizliğinde kullanabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı kokusu böcek kovucu etkisi de gösterir.
çay ağacı yağı temizlik

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağı irili ufaklı vücut sorunlarının tedavisi için ideal bir seçenektir. Kullanım tekniklerinin bilinmesi daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Uygulama yapacağınız bölgeye göre teknikler farklılık göstermektedir.

Çay ağacı yağı gargara olarak kullanılacaksa yarım su bardağı kadar suya birkaç damla ekleyebilirsiniz. Ardından oluşan karışım ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz. Tabi ki karışımı yutmamak önemlidir.

Çay ağacı yağı mantara nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız iki yoldan birini seçebilirsiniz. Çay ağacı yağı mantar üzerine direk olarak bir miktar dökülebilir. Daha nostaljik ve klasik bir yöntem olarak büyükçe bir kaba su doldurduktan sonra beş altı damla kadar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı suyun içinde 20 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Çay ağacı yağı akne tedavisi amacıyla kullanılıyorsa sorunlu bölge temizlenip üzerine biraz sürülebilir.

Çay ağacı yağı saç sorunlarında kullanılırken durulama yaptığınız suya damlatılabilir. Ayrıca piyasada bulunan çay ağacı yağı şampuanı ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Çay ağacı yağı genital bölge mantar oluşumu için etkili bir tedavi yöntemi oluşturur. Çay ağacı yağı vajinada nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız bir tampon veya pamuk alıp 15 damla kadar üstüne dökebilirsiniz. Ardından bezi vajina bölgesinde tüm gece tutmanız gerekir. Üç gün boyunca uygularsanız etkisini görebilirsiniz.

Çay ağacı yağa cilde ve saça sürülecekse çay ağacı yağı nasıl seyreltilir ve çay ağacı yağı cilde direkt sürülür mü soruları devreye girmektedir. Yağı uyum sağlayan diğer yağlar ile bir kapta karıştırabilirsiniz. Çay ağacı yağı maskesi yapmak için kil maskesi karışımı içine birkaç damla ekleyerek kilin gücünü arttırabilirsiniz. Çay ağacı yağı sivilce izi görünümlerini hemen yok edecektir.

Çay ağacı yağı cilt lekeleri sorununuzu da bitirecektir. Yağlı bir cilde sahipseniz, evinizde, gerekli malzemeler eşliğinde çay ağacı yağı tonik yapımı sürecini deneyebilirsiniz. Bir bardak içme suyuna bir miktar Aloe Vera jeli katabilirsiniz. Sonrasında ise sekiz on damla kadar çay ağacı yağını ekleyip tekrar homojen hale gelinceye kadar karıştırmak iyi bir fikirdir.

Çay ağacı yağı ve gül suyu birleşiminden oluşan doğal toniği de evinizde kısa sürede yapabilirsiniz. Cilde faydalı olan bitkisel ürünlerde son yıllarda popüler duruma gelmiş bu karışımlar yüzünüze büyük katkı sağlayacaktır. Gül suyu döktüğünüz bir kaba beş damla kadar yağ ekleyebilirsiniz. Karışımı bir gece buzdolabında tuttuktan sonra cilt sorunlarına iyi gelecek mükemmel bir tonik elinizde olacaktır. Gözenekler, siyah noktalar, sivilce ve akneler tonik sayesinde yok olmaya başlayacaklardır. Böylelikle kendi üretiminiz olan çay ağacı yağı merhemi sizlerle bir araya gelir.

Kullanım öncesi doktor onayı alınız.

Detaylı bilgi için: Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Çay Ağacı Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Çay ağacı yağı binbir çeşit faydalı yönüyle dikkat çekmesine rağmen kimi zaman zararları da görülmektedir.

Çay ağacı yağı yan etkileri özellikle hassas cilde sahip kişileri eklemektedir. Kızarıklık, tahriş ve kaşıntı gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Gargara yaparken yanlışlıkla yutulması da kötü etkiler yaratabilir. Böyle durumlarda zehirlenme yaşanabilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Belirli bir yaşın altındaki çocukların kullanması bedenlerinde zararlı sonuçlar doğurabilir.

Çay ağacı yağı güneşe çıkmadan önce sürülmemelidir zira olumsuz sonuçlar görülebilir. Hassas ciltlerde alerjik deri döküntüsü, yanma, pullanma, kuruluk oluşabilir.

çay ağacı yağı saça faydaları

Çay Ağacı Yağı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Çay ağacı yağı ve ürünleri bazı marketlerde, bakım üzerine yoğunlaşan mağazalarda, aktarlarda ve online alışveriş sitelerinde rahatlıkla bulunmaktadır. Acil olarak ihtiyacınız varsa evinize yakın konumdaki bir aktarda bulma ihtimaliniz yüksektir.

Çay ağacı yağı fiyatı yaklaşık 30-50 TL civarından 150-160 TL bandına kadar seyredebilir. Ağzınızın içini gün boyu nane ferahlığıyla kaplayacak çay ağacı yağı diş macunu da benzer fiyatlar karşılığında satın alınabilir.

Elinizde çay ağacı yağı sabunu varsa ihtiyaç duyulan bölgeye bol bol köpürterek sürebilirsiniz. Çay ağacı yağı sabunu faydaları cilt ve saç üzerinde görülebilir. Çay ağacı yağı sabunu ortalama 30 TL civarındadır.

çay ağacı yağı cilde faydaları

Okaliptus Yağının 12 Mucizevi Faydası

Papatya Yağının 10 Müthiş Faydası, Nasıl Yapılır?

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Aloe Vera Yağı Nasıl Yapılır, Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Muhteşem Ağaç Poğaça Tarifi

Muhteşem Ağaç Poğaça

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
7 Dakikada Muhteşem Suffle Tarifi

7 Dakikada Muhteşem Suffle

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Palmiye Ağacı Tarifi

Palmiye Ağacı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Yılbaşı Ağacı Tarifi

Yılbaşı Ağacı

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Nar Ağacı Tarifi

Nar Ağacı

1-2 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Ağaç Kurabiye Tarifi

Ağaç Kurabiye

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yılbaşı Ağacı Tarifi

Yılbaşı Ağacı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Çikolata Ağacı Tarifi

Çikolata Ağacı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Tarifler Geri
Videolar Geri