Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Mucizevi Özellikleriyle Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı pek çok mucizevi etkiye sahiptir. Otsu bitkiler arasında bulunan çörek otu, günümüzde alternatif tıpta ve şifa niyetine değişik alanlarda sıklıkla kullanılır.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Oto ümmin sistemin (bağışıklık) sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.
 • Ateşli hastalıkların tedavisinde doktor onayından sonra takviye olarak kullanılabilir.
 • Astım, bronşit, solunum yolu rahatsızlıklarının etkilerinin azaltılması için başvurulabilir.
 • Romatizma, artrit (eklem iltihabı) rahatsızlıklarında harici olarak kullanılabilir.
 • Bağışıklık bozuklukları ve metabolik bozukluklara karşı önlem almak için gıda takviyesi olarak görülebilir.
 • Mikrobiyal enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.
 • Bağırsak solucanları ve parazitlerin vücuttan atılması için tüketilebilir.
 • Kardiyovasküler şikayetlerın azaltılması için çörek otu yağına başvurulabilir.
 • Baş ağrısı gibi daha pek çok rahatsızlığın çözümü için çörek otu ve çörek otu yağından faydalanılır.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için doktorunuza başvurmayı unutmayınız.

çörek otu yağı faydaları

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Siyah tohumun yağ yakma ve karaciğeri temizleme özelliği, sindirim sistemi üzerinde hızlandırıcı bir etki bırakabilir. Bu sayede bağırsakların daha fazla çalışmasını tetikleyen yardımcı bir etki olarak çörek otu yağı ile zayıflama mümkün olabilir. İştah kesici etkisi, aynı zamanda tokluk hissi yaratır. Lubricant özelliği bağırsak iç duvarlarını kayganlaştırdığı için kabızlık sorunlarını gidermede de kullanılabilir. Ne var ki bahsedilenin sonuçta bir yağ olduğu unutulmayarak, sağlıklı bir diyet listesi ve spor uygulamasına devam edilmesi gerekir. Ayrıca düzenli olarak ilaç kullanması gerekenler, kalp hastaları, şeker hastaları ve hamileler çörek otu yağını doktorlarının bilgisi dahilinde kullanmalıdır.

çörek otu yağı

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Çörek otu yağı kullananlar bir tatlı kaşığı çörek otunu, direkt ağza atarak ve iyice öğütülerek kullanabilir. Keskin bir tadı ve aroması olan siyah tohumları herkes bu şekilde kullanamayabilir.

 • Bu durumda bir tatlı kaşığı çörek otunu bir havanda ezip, ardından su yardımı ile yutmak gerekir.
 • Akşamdan bir bardak ya da bir kase yoğurtla karıştırılan siyah tohumlar, sabaha kadar yumuşayarak daha kolay yenilebilir.
 • Çörek otu ve yağı salatalarda, beyaz peynir üzerinde kahvaltılarda tüketilebileceği gibi, rendelenilen meyvelere karıştırılarak da kullanabilir.
 • Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise havanda ezilen çörek otunun miktarının tek seferlik olması ve bekletilmeden kullanılmasıdır.

çörek otu yağı zayıflatır mı

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

1960’da Professor El-Dakhakny, çörek otu yağının iltihapla savaşan bir etkiye sahip olduğunu ve eklem iltihabı etkilerini hafifletmek için yararlı olabileceğini bildirdi. Şubat 1995’te doktorlar, İngiltere King’s College London’da, romatizma ve yangılı hastalıklar için çörek otu yağının kullanımını test ederek, romatizmaya ve iltihaplı hastalıklara yönelik geleneksel şekilde kullanımı desteklediğine karar verdiler. 2002’de Mısır İskenderiye Tıp Fakültesi, çörek otunda bulunan nigellon ve timokinonun etkinliğini araştırdı; araştırma, kara çekirdeğin uçucu yağlarının yangılı hastalıkların iyileştirilmesindeki etkisini kısmen açıkladı.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Düşük yapma riskinden dolayı çörek otu yağı kullanımı, hamilelik öğrenildiği an bırakılmalıdır. Doğum kontrol haplarının etkisini azaltabileceği için bu tip haplarla birlikte kullanılmaması önerilir. Organ nakli gibi durumlarda da kullanılmaması gereklidir. Rahatsızlığın tespiti için mutlaka doktora gitmek ve teşhis sonrasında çörek otu yağı kullanılacaksa, bunu doktora bildirmek gerekir. Tansiyon ya da idrar söktürücü ilaçlarla kullanıldığında, tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü etkileri güçlendirebilir. Kemoterapi ya da radyoterapi ile birlikte kullanıldığında antioksidan etkisi sayesinde bu tedavilerin etkinliğini azaltabilir.

Çörek Otu Yağı Fiyatları Ne Kadar?

‘Çörek otu yağı ne kadar?’ şeklinde bir sorunuz var ise öncelikle ihtiyacınız olan miktarı belirlemeniz gerekir. Bu yağlar hem kozmetik amaçlarla hem de besin olarak tüketilmek üzere üretilir. Kozmetik amaçlı ürünler daha küçük miktarlarda 15 ml şişelenirken, besin olarak tüketileceklerin en küçük ambalajları genellikle 250 ml cam şişelerde satışa sunulur. Soğuk presleme ile üretilen bu yağların, ayrıca organik olduğuna dair sertifika ile birlikte satışa sunulanları bulunur. Soğuk pres yağlar hiçbir ışıl işlemden geçmediği için özü, lezzeti, aroması, besin değerinde kayıplar yaşanmaz. Sertifikalı ürünler herhangi başka bir yağ ile seyreltilmeden şişelenir. Çörek otu yağı kapsülü fiyatı ve şişe fiyatları tüm bu ayrıntılara göre farklılık gösterir.

Çörek Otu Yağı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Çörek Otu Yağı Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Öncelikle çörek otu yağının aç karına çocuklara kesinlikle verilmemesi gerekir. Kullanmaya başlamadan önce doktora danışmak önem taşır. Çörek otu yağı ek gıdalar almaya başlayan bütün çocuklara verilebilir. Tadı çocuklara keskin gelebileceği için bu besini almak istemediklerinde onları zorlamamak gerekir. Aç karına ya da zorla yedirilmeye çalışılan çocuklarda tiksinti hissi ve kusmalar oluşabilir. Çocuklara verilecek yiyeceklerin içine katarak bu işlem problemsiz gerçekleşebilir. Yağı besinlere ekleme sürecine az miktarlarla başlamak gerekir. Zaman içerisinde istenilen orana ulaşmak, sağlıklı sonucu beraberinde getirir.

Çörek Otu Yağı Göğüs Büyütür mü?

Çörek otu yağı, göğüsler üzerinde doğal estetik etkisi yapar. Ancak bu etkiyi görmek için düzenli uygulamak ve biraz da sabırlı olmak gerekir. Hiç aksatmadan ve günlük olarak bu doğal yağla masaj yapıldığında, iki aylık bir süre içerisinde göğüsler üzerindeki büyüme etkisini görülebilir. Rezene çayı ile yapılan ayrı bir formül daha bulunmaktadır. Rezene çayından bir fincan alarak soğumaya bırakılır. Ardından, fincana 5-10 damla çörek otu yağı dökerek, iyice karıştırmak ve her akşam bu losyon ile göğüslere masaj yapmak gerekmektedir. Bu masaj en az iki ay boyunca aynı şekilde devam ettirildiğinde değişim yavaş yavaş görülmeye başlar.

çörek otu yağı faydaları

Çörek Otu Yağı Yüze Sürülür mü?

Çörek otu yağının cilde olumlu birçok katkısı bulunmaktadır. Çörek otu yağı kremi çil, güneş lekesi, akne, siyah nokta gibi cilt sorunlarını giderebilir. Hiçbir yan etkisi olmayan çörek otu yağı cilt lekeleri için rahatlıkla kullanılabilir. Yaşlanmayı geciktirici etkisiyle ve yara izlerini bir miktar yok ederek cildi güzelleştirir. Ciltteki kızarıklıklara iyi gelir. Erkekler, sakal traşı sonrası kullandıklarında, yaşadıkları ferahlık ve serinlik hissi ile şaşırmaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşe fazla maruz kalınca çörek otu yağı cilt için adeta bir kurtarıcı rolü üstlenir. Ciltteki sorunu tespit ettikten sonra, doktora danışarak bu ürünleri kullanmak ise daha iyi sonuçlar alınacağı anlamına gelmektedir.

Çörek Otu Yağı İçilir mi?

Çörek otu yağı içmek vücuda sayısız faydalar sağlar. Rutin olarak her gün havanda öğütüp, yoğurtla ya da balla karıştırarak tüketmek gerekir. Bu rutin her gün küçük de olsa bir uğraş gerektirdiğinden bir süre sonra zor gelmeye başlar. İçimi kolay, lezzeti ve kalitesi yüksek yağlardan seçmek gerekir. Her sabah bir tatlı kaşığı çörek otu yağı içmek ya da çörek otu yemek gerekir ama bu miktarı aşmamaya dikkat edilmelidir. Vücudun ihtiyacını karşılayacak miktarda çörek otu yağı cilt kırışıklıkları üzerinde de etkili olur. Vücutta dolaşan serbest radikalleri karaciğerlere götüren antioksidan etkisiyle destekleyerek vücudun temizlemesine katkıda bulunur. Çörek otu yağı maskesi de aynı etkiyle cilt üzerinde toksinlerin birikimini önleyerek, aydınlık ve canlı bir cilt oluşumuna katkı sağlar.

Çörek Otu Yağı Kilo Yapar mı?

Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmese de neticede bir yağ olduğunu unutmamak gerekiyor. Etkisini arttırmak amacıyla gereğinden fazla kullanılması artan kilolarla birlikte farklı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Tek başına çörek otu kişilerin müthiş kilolar vermesinde hiçbir zaman mucizevi sonuçlar vadetmiyor. Onu etkili bir yardımcı olarak görmek, diyete ve spora destek olarak kullanmak en iyi sonuçları beraberinde getiriyor. ‘Çörek otu yağı ne zaman içilir?’, sorusunu bilmek ve önemsemek gerekir. Çörek otu yağının yemeklerden önce kullanılması iştah kapatıcı ve metabolizmayı harekete geçirici etkiler gösterirken, yemeklerden sonra kullanılması tam tersi etki yapar ve kilo alınmasına neden olur.

Çörek Otu Yağı Nerelerde Kullanılır?

Özünde bulunan maddelerden dolayı çörek otu yağı sakal üzeinde oluşan beyazları giderir. Ancak kullanımı konusunda istikrarlı olmak, sonuç aldıktan sonra da bu işleme düzenli aralıklarla devam etmek gerekir. Çörek otu yağı kapsül ile çörek otu yağının bilinen bütün etkilerinin pratik kullanımını sağlanır. Yetişkinler kahvaltıdan bir saat önce bir adet 1000 mg. kapsül alabilir. Çocuklara 500 mg. bir kapsül verilmesi yeterli olur. Çörek otu yağı saç için kullanıldığında, saçlara yumuşaklık ve parlaklık verir. Saçları besleyerek, sağlıklı bir görünüm almasını sağlar. Çörek otu yağı hapı, organik, soğuk pres ya da kimyasal bileşen katılmış türde üretilir. Bu nedenle satın alırken bu noktalara özellikle dikkat etmek gerekir.

çörek otu yağı

Evde Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

 • Evde çörek otu yağı yapımı için öncelikle 2 yemek kaşığı çörek otu tohumunu havanda ya da robotta öğütmek gerekir. Öğütülmüş çörek otu beklediği oranda içindeki etkin maddeler etkisini yitirir.
 • Eczaneden alınan 200 ml koyu renkli şişenin içine öğütülmüş çörek otunu doldurduktan sonra üzerine şişeyi doluncaya kadar zeytinyağı eklemek gerekir.
 • Geriye sadece kapağı sıkıca kapatıp bir hafta boyunca günde birkaç kere şişeyi sallamak ve beklemek kalıyor.
 • Çörek otu yağı makinesi ile çok miktarlarda hakiki çörek otu yağını, zahmetsizce elde etmek mümkündür. Çörek otu yağı sıkma makinesi ebatlarına ve modellerine göre farklı fiyatlarda satılmaktadır.

çörek otu yağı zayıflatır mı

Çörek Otu Hangi Vitamin ve Mineralleri İçeriyor?

Çörek otu tohumunda Thymoquinone, Dithymoquinone, Thymohydroquinone ve Thymol gibi önemli yağlar bulunur. Omega 3 ve 6 bakımından oldukça zengin olan kara tohumun besin bileşimi % 21 oranında farklı türde protein, % 35 farklı karbonhidrat ve % 35-38 oranında değerli yağları barındırır. Besin değeri faklı oranlarda Protein, B1 Vitamini, B2 Vitamini, Piridoksin, B3 Vitamini, Folik Asit, Kalsiyum, Demir, Bakır, Çinko, Fosfor, Vitamin E, Gamma Tocopherol içerir. Yine değişen oranlarda Myristic, Palmitic, Palmitoleic, Stearic Acid, Oleic Acid, OMEGA – 6, OMEGA, Arachidic Acid, Eicosenoic Acid, Eicosadienoic Acid, Behenic Acid gibi farklı yağ asitleri bulunur. Temel yağ bileşimi; Karvon, Alfa-Pinene, Sabinene, Beta-Pinene, P-cymene gibi yağlarla, Doymuş Asitler, Tekli Doymamış Asitler ve Çoklu Doymamış Asitlerlerinden oluşur.

Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çörek Otu Kurabiye Tarifi

Çörek Otu Kurabiye

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Teremyağlı Susamlı Çörek Otu Mini Kurabiye Tarifi

Teremyağlı Susamlı Çörek Otu Mini Kurabiye

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Çörek Otlu Kurabiye Nasıl Yapılır?

Çörek Otlu Kurabiye Nasıl Yapılır?

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Haşhaşlı Çörek Nasıl Yapılır?

Haşhaşlı Çörek Nasıl Yapılır?

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Her Derde Şifa Olan Çörek Otu Kurabiyesi Tarifi

Her Derde Şifa Olan Çörek Otu Kurabiyesi

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Diyet İçin Çörek Otu Tozlu Yoğurt Tarifi

Diyet İçin Çörek Otu Tozlu Yoğurt

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Yağda Mantı Tarifi

Yağda Mantı

4-6 kişilik, 50dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yağda Börek Tarifi

Yağda Börek

2-4 kişilik, 1 saat Hazırlık, 30dk Pişirme
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım Tarifi
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım

Bambu Yetiştirme ve Bakımı Püf Noktaları Bambu çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Latince adı Dracaena…

Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif Tarifi
Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif

Patates Kızartması Yanına Ne Yapılır? Patatesin sevilen hallerinden biri olan patates kızartması, pek çok yemekle…

Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi
Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi

Yaşlanma Belirtileri ve Kırışıklıklar İçin Maskeler Her geçen gün, bir gün daha yaşlandığınızı düşündüğünüz oluyor…

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm

Gut Hastalığı Evde Bitkisel Tedavisi Sağlıklı bir insanda, vücuttaki atık maddeler metabolik faaliyetler sonucunda ürik…

Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?
Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?

Gül Çayı: Stres, Uykusuzluk ve Ağrılara Birebir Gül çayı, pek çok kişinin aktardan aldığı bir…

Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif Tarifi
Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif

Pizzanın Yanında En İyi Ne Yenir? İtalyan mutfağından tüm dünya mutfaklarına yayılan pizza, her öğünde…

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım Tarifi
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım

Bambu Yetiştirme ve Bakımı Püf Noktaları Bambu çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Latince adı Dracaena…

Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif Tarifi
Patates Kızartmasının Yanına Yakışan Videolu 10 Tarif

Patates Kızartması Yanına Ne Yapılır? Patatesin sevilen hallerinden biri olan patates kızartması, pek çok yemekle…

Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi
Kırışıklık Gideren En İyi 9 Doğal Maske Tarifi

Yaşlanma Belirtileri ve Kırışıklıklar İçin Maskeler Her geçen gün, bir gün daha yaşlandığınızı düşündüğünüz oluyor…

Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Gut Hastalığına Ne İyi Gelir? 10 Bitkisel Çözüm

Gut Hastalığı Evde Bitkisel Tedavisi Sağlıklı bir insanda, vücuttaki atık maddeler metabolik faaliyetler sonucunda ürik…

Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?
Gül Çayının 10 Harika Faydası, Nasıl Yapılır?

Gül Çayı: Stres, Uykusuzluk ve Ağrılara Birebir Gül çayı, pek çok kişinin aktardan aldığı bir…

Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif Tarifi
Pizzanın Yanına İyi Gidecek 10 Değişik Tarif

Pizzanın Yanında En İyi Ne Yenir? İtalyan mutfağından tüm dünya mutfaklarına yayılan pizza, her öğünde…

Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları, Avı, Çeşitleri Tarifi
Mercan Balığı Nasıl Temizlenir? Faydaları, Avı, Çeşitleri

Mercan Balığı: Yumuşak Etli, Lezzetli, Besleyici! Hafif olmasıyla bilinen mercan balığı yemekleri, sofraların vazgeçilmezi haline…

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler Tarifi
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Mide Yanması İlaçsız Nasıl Geçer? Mide yanması, mide problemi olsun olmasın günlük yaşamda her yaştan…

Baharat Çeşitleri Resimli Liste: İsimleri, Kullanımı Tarifi
Baharat Çeşitleri Resimli Liste: İsimleri, Kullanımı

Baharat Çeşitleri Kullanım Alanları, Özellikleri Baharatların yeri, neredeyse bütün mutfaklarda oldukça özeldir. Sadece baharatlar için…

Bal Limon Maskesi Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?
Bal Limon Maskesi Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Bal ve Limon Maskesi: Cildi Arındıran Çözüm! Her sabah uyandığınızda ılık bir su ve sabun…

Kusursuz Cildin Sırrı En İyi 9 Bal Maskesi Tarifi
Kusursuz Cildin Sırrı En İyi 9 Bal Maskesi

Cildi Besleyen Bal Maskesi Nasıl Yapılır? Evinizde bulunan malzemelerle zahmete ve masrafa girmeden cilt bakımı…

Meşe Palamudunun Çok Şaşırtıcı 8 Faydası Tarifi
Meşe Palamudunun Çok Şaşırtıcı 8 Faydası

Meşe Palamudu Faydaları: Gizli Doğal Reçete! Meşe palamudu faydaları ile son zamanlarda internette en çok…

Tarifler Geri
Videolar Geri