Elma Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Elma Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Şiddetli Öksürük, Ödem ve Hazımsızlığa Birebir Kalorisiz
Elma Çayı

Türkiye’de en sevilen ve en çok tercih edilen meyvelerden biri olan elma, meyve olarak tüketilebildiği gibi kabukları kurutularak ya da çay şeklinde de tüketilir. Yazları sıcak, kışları ise soğuk olarak içilen elma çayı zencefil, tarçın, zerdeçal, yeşil çay, karanfil, ıhlamur, hatmi çiçeği gibi şifalı bitkiler ya da ayva, portakal, limon gibi meyveler ile birlikte de tüketilebilir.

İçeriğinde kuersetin ve kateşin gibi antioksidan maddeler bulunan elma çayında ayrıca sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller de yer alır. Bunlara ek olarak A, D, E, B6 ve C vitamini içeren elma çayında amino grup asitleri de bolca bulunur. Koyu renkli ve sert, açık renkli ve yumuşak olmak üzere iki çeşit elma çayı vardır.

elma çayı faydaları

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Elma çayı ile ilgili olarak en sık karşılaşılan sorulardan biri de “evde elma çayı nasıl yapılır” sorusudur. Taze elma çayı demlemek için elmalar bol su ile yıkanır. Yıkanan elmaların kabukları soyulur ve çekirdekleri çıkartılarak ince ince dilimlenir. Dilimlenen elmalar kabukları ile birlikte demliğe 2 su bardağı su eklenerek atılır. Orta ateşte kaynatılan demliğin altı kaynadıktan sonra kapatılır ve 10 dakika demlemeye bırakılır.

Sade tüketilmek istenmediğinde elma ile birlikte zencefil, zerdeçal, limon, yeşil çay, tarçın, nane, adaçayı, ıhlamur, ayva gibi farklı bitki ve meyveler kullanılabilir. Kurutulmuş elma kabukları ya da elma çayı tozu da aynı şekilde demlenir; ancak daha yoğun bir aromaya sahip olduğu için damak tadına göre miktar belirlenmelidir.

Peki, elma çayı nerede satılır? Elma çayı aktarlarda, büyük alışveriş merkezlerinde, şifalı ürün satışı yapan dükkânlarda ve internetten online satış yapan şifa marketlerde satışa sunulur. Elma çayı fiyatı ürünün markasına, kalitesine ve içeriğine göre farklılık gösterir.

elmalı çay

Elma Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Antioksidan açısından zengin olan elma çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.
 • Yüksek oranda A, C, E ve D vitamini içeren elma çayı toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak başta göz sağlığı, dolaşım sistemi ve boşaltım sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır.
 • Ferahlatıcı etkiye sahip olan elma çayı vücudun daha canlı olmasını sağlar ve içeriğindeki özel bileşenler başta baş ağrısı olmak üzere vücut ağrılarının dindirilmesinde faydalıdır.
 • Özellikle tarçın ile birlikte tüketildiğinde içeriğinde yer alan manganezin etkisi ile kolesterolün düzenlenmesinde etkin bir rol oynar. Ayrıca tarçın ile birlikte kan şekerini düzenleyici etkisi de elma çayı faydaları arasındadır.
 • İçeriğinde yer alan B6 vitamini sayesinde oksijenin kanda taşınmasını destekleyen elma çayı, beyaz kan hücresi yapımında önemli rol oynayan lenfleri korur.

elma çayı

Elma Çayı Neye İyi Gelir?

 • Yüksek oranda lif içeriği ile dikkat çeken elma çayı, sindirimin düzenlenmesini sağlayarak hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir.
 • İçeriğinde yer alan özel bileşenler sayesinde bağırsak parazitlerinin vücuttan dışarıya atılmasını sağlar ve ayrıca kolon kanserini önleyici özellik gösterir.
 • Limon eklenerek hazırlanan elma limon çayı antioksidan bileşenleri sayesinde prostat başta olmak üzere akciğer, karaciğer, lenf ve mide kanserine karşı vücudu korur.
 • Dolaşım sistemini düzenler ve kalp damar hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca nefes darlığı ve astım tedavisini destekler.
 • Düzenli olarak tüketilen elma çayı ne işe yarar? Düzenli olarak elma çayı tüketimi cilde iyi gelir ve cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Şiddetli öksürük için elma çayı hazırlama sayesinde kısa sürede öksürükten kurtulabilirsiniz. Ayrıca elma çayı balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Peki, hamileler elma çayı içebilir mi? Elma çayının hamilelikte hiçbir yan etkisi yoktur ve güvenle bu dönemde tüketilebilir.

Peki, elma çayı bebeklere verilir mi? Alerjen bir madde içermeyen elma çayı ek besine geçildikten sonra bebeklere güvenle verilebilir.

elma çayı nasıl yapılır

Elma Çayı Zayıflatır Mı?

Yüksek oranda diyet lifi içeren elma çayı kalori içermez ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler. Düzenli olarak elma çayı kullananlar bağırsak hareketlerinin düzenlendiğini ve gün boyunca daha dinç olduklarını söyler.

Antioksidan bileşenlere sahip olan elma çayı vücutta biriken fazla suyun ve toksin maddelerin vücuttan atımını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Toksinler vücutta özellikle yağ hücrelerinin etrafında depolanır. Toksin maddelerin vücuttan atılması yağ hücrelerine ulaşılmasını kolaylaştırır. Özellikle elma kabuğunda yer alan ursolik asit adı verilen madde vücudun kalori yakma isteğini arttırır. Bu maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ve kas kütlesini arttırdığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

Peki, hazır elma çayı zayıflatır mı? Hazır elma çayları da genel olarak organik olduğu için kilo vermeye yardımcı olabilir. Elma çayı ile zayıflayanlar, çaylarına ekledikleri tarçın, zencefil ve zerdeçal gibi bitkiler sayesinde daha kolay kilo verdiklerini bildirmiştir. Elma çayı ile zayıflama için mutlaka diyete uyulmalı ve fiziksel aktivite arttırılmalıdır.

elma suyu

Meyve Aromalı Sıcacık 11 Farklı Elma Çayı Tarifi

1) Kilo Vermenin En Aromatik Hali: Hızlı Kilo Verdiren Tarçınlı Yeşil Elma Çayı

Yeşil elma, karanfil, tarçın, karabiber, limon ve su kullanılarak hazırlanan elma çayı, toksin maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak zayıflamaya yardımcı olur. İçeriğinde yer alan meyve ve baharatlar nedeniyle muhteşem bir aromaya sahip olan elma çayı, hızlı kilo verdirmesinin yanı sıra lezzeti ile de beğeninizi kazanır. Hızlı Kilo Verdiren Tarçınlı Yeşil Elma Çayı

Tarif: Hızlı Kilo Verdiren Tarçınlı Yeşil Elma Çayı

2) Tarçın ve Karanfilin Yeşil Elma ile Mükemmel Uyumu: Zayıflatan Elma Çayı

Yeşil elma, kabuk tarçın, limon, tane karabiber ve karanfil kullanılarak hazırlanan elma çayı metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur. İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde vücudun kalori yakma becerisini arttıran elma çayı detoksu ile ödeminizden de kurtulabilirsiniz. Zayıflatan Elma Çayı

Tarif: Zayıflatan Elma Çayı

3) Hem Lezzetli Hem Şifalı: Öksürük İçin Elma Çayı

Elma, kabuk tarçın, karanfil ve zencefil kullanılarak hazırlanan elma çayı öksürük için şifalı etkilere sahiptir. Özellikle kış aylarında vücut direncinin artmasını sağlayan elma çayını hem kendiniz hem de aileniz için güvenle tüketebilirsiniz. Öksürük İçin Elma Çayı

Tarif: Öksürük İçin Elma Çayı

4) Yeşil Elma ve Tarçının Muhteşem Birlikteliği: Zayıflamak İsteyenlere Elma Çayı

Yeşil elma, limon, kabuk tarçın, tane karabiber ve karanfil kullanılarak hazırlanan elma çayı içeriğinde yer alan fenol bileşikler nedeniyle metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Elma Çayı

Tarif: Elma Çayı

5) Elmadan Gelen Şifa: Öksürük İçin Elma Çayı

Kabuk tarçın, su ve yeşil elma kullanılarak hazırlanan elma tarçın çayı antioksidan etkisi ile toksin maddelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayarak enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Özellikle kronik öksürüğe karşı etkili olan elma çayı şifalı etkisi ile hastalıklardan sizi korur. Öksürük İçin Elma Çayı

Tarif: Öksürük İçin Elma Çayı

6) Şifa Getiren Mükemmel Lezzet: Gribe ve Öksürüğe Karşı Elma Çayı

Elma, tarçın, bal ve su kullanılarak hazırlanan elma çayı yüksek vitamin ve mineral içeriği ile özellikle kış mevsiminde sıklıkla karşılaşılan gribe ve öksürüğe karşı vücudu korur. Gribe ve Öksürüğe Karşı Elma Çayı

Tarif: Gribe ve Öksürüğe Karşı Elma Çayı

7) Bal ve Zerdeçalın Aromatik Dansı: Ballı Zerdeçallı Elma Çayı

Zerdeçal, bal, karanfil ve elma kullanılarak hazırlanan ballı zerdeçallı elma çayı tarifi, detoks etkisi ile toksinlerin ve vücutta fazla biriken suyun atımını kolaylaştırır. Yemeklerden önce aç karnına tüketildiğinde daha etkili olan çayı gün boyu tüketebilirsiniz. Ballı Zerdeçallı Elma Çayı

Tarif: Ballı Zerdeçallı Elma Çayı

8) Vücudu Güçlendiren İksir: Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

Ihlamur, ayva, elma, kuşburnu, tarçın ve karanfil kullanılarak hazırlanan alma ve ayvalı ıhlamur çayı, hem metabolizmayı arttıran hem de bağışıklık sistemini güçlendiren mükemmel bir karışımdır. Vücuda faydalarının yanı sıra kendine özgü aroması ve lezzeti ile damaklarda kalıcı bir tat bırakan çayı gün boyu tüketebilirsiniz. Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

Tarif: Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

9) Vitamini Kabuğunda: Elma Kabuğu Çayı

Elma kabuğu, karanfil ve bal kullanılarak hazırlanan elma kabuğu çayı içerdiği yüksek vitamin ve minerallerle hastalıklara karşı mücadele eden vücudu destekler. Elma Kabuğu Çayı

Tarif: Elma Kabuğu Çayı

10) Göz Sağlığını Korumanın En Lezzetli Yolu: Elma Çayı

Elma ve su kullanılarak hazırlanan elma çayı sağlığa faydaları saymakla bitmeyen muhteşem bir içecektir. Yazın soğuk kışın sıcak olarak tüketilebilen elma çayı içeriğinde yer alan kimyasal bileşenleri ile göz sağlığını korumaya da yardımcıdır. Elma Çayı

Tarif: Elma Çayı

11) İçinizi Isıtan Mükemmel Lezzet: Elma Çayı

Elma, anason, kabuk tarçın, karanfil ve hatmi çiçeği kullanılarak hazırlanan elma çayı, hem içinizi ısıtır hem de mükemmel lezzeti ile vazgeçilmezleriniz arasında yer alır. Kahvaltıda ve ara öğünlerde tüketilebilen elma çayı içerdiği farklı bitkiler nedeniyle oldukça faydalıdır. Elma Çayı

Tarif: Elma Çayı

Elma Kaç Kalori?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Elma Çayı Tarifi

Elma Çayı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Elma Çayı Tarifi

Elma Çayı

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kış Çayı (soğuk algınlığına çok iyi gelir) Tarifi

Kış Çayı (soğuk algınlığına çok iyi gelir)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi

Sumak Çayı ( Faydalarıyla )

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Ödem Atıcı Elma Çayı Tarifi

Ödem Atıcı Elma Çayı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Faydaları İle Taze Limon Çayı Tarifi

Faydaları İle Taze Limon Çayı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri