Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı!

Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev aletlerinden biridir. Kızartma makinesi olarak tanıyacağınız fritöz, yağ oranı düşük kızartmalar elde etmenize yardım eder.

Fritöz nedir sorusu son yıllarda sohbetlerde ve alışveriş telaşlarında birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Evlilik aşamasında olup elektrikli ev aletlerini alacaklar, mutfağına yenilikler getirecekler ve ev hediyesi alacaklar bu sorunun yanıtını ararlar.

Akıllarda soru işareti bırakmamak için fritözün ne olduğunu bu satırlarda açıklıyoruz. Daha önce hiç fritöz kullanmayanlar için adım adım fritöz nasıl kullanılır konusuna da değindiğimiz bu yazımız sayesinde mutfakların kurtarıcı eşyasını daha yakından tanımış olacaksınız.

Sebze, et, hamur işi yemekleri ve daha birçok yemeği az miktarda yağ kullanarak hazırlamak isteyenler fritözle ve avantajlarıyla tanışacak. Şimdi birçok firmanın çeşitli özelliklerde tasarladığı ve piyasaya sunduğu fritözlerin genel olarak hangi amaca hizmet ettiğine değinelim. Bu ürüne ihtiyacınızın olup olmadığına ise yazının sonunda karar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Airfryer Nedir? Sağlıklı Mı? Kullanımı, Temizliği

fritöz nasıl kullanılır

Fritöz Nedir?

Küçük ev aletleri kategorisinde adını sıkça duyacağınız fritöz; besinleri kızartma ve fırınlama işlemi yapmak için kullanacağınız bir elektrikli cihazdır. Bu cihaz sayesinde tencerede ya da tavada pişireceğiniz ürünleri çok az miktarda yağ kullanarak yine aynı lezzette pişirmeniz mümkündür.

Fritözün haznesi olduğu için besinler bu haznede kalır ve kokusu, aroması, suyu kendi içinde pişer. Eski tip fritözler, derin yağ içinde pişirme yaparken yeni nesil fritözler besinlerin üzerindeki yağ sayesinde pişirme yapar.

Sıcak hava döngüsü sayesinde yiyeceklerin her yerine ulaşabilen ısı sayesinde sebze, et ve diğer besinler istenilen kıvamda pişebilir. Mutfakta pratik ve sağlıklı bir çözüm arıyorsanız siz de kendi ihtiyaçlarınızı karşılayan en iyi fritöz modelini seçip artık daha kısa zamanda, sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

fritöz ne işe yarar

Fritöz Nasıl Kullanılır?

Temin ettiğiniz fritöz yağsız pişirme özelliğine sahip olan yeni nesil fritözlerden ise; kullanımının çok kolay olduğunu belirtelim. Her yiyeceğe göre seçmeniz gereken programlar, fritözün sisteminde kayıtlıdır. Et, tavuk, balık ya da manuel modları seçerek yemeklerinizi kısa sürede istenilen lezzette pişirebilirsiniz. Peki, fritöz nasıl kullanılır? Kısaca bahsederek mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırabiliriz:

 • Firmaların tasarladığı fritözlerin, haznesi bulunur. Bu hazneler kimi modellerde dışarıdan görünen forma sahiptir. Bazı modellerde ise kapalı plakalı hazneler mevcuttur.
 • Hazırlamak istediğiniz besinleri, fritözün haznesine düzenli şekilde yerleştirin.
 • Fritözün fişinin takılı olduğundan emin olduktan sonra hazneyi yuvasına takın.
 • Ardından fritözün açma tuşunu açın ve program seçeneklerinden yemeğinize uygun olanını seçin.
 • Et pişirmek istiyorsanız biftek – et seçeneğini seçebilirsiniz. İstenilen derecede manuel pişirim istiyorsanız manuel ayarı seçmelisiniz.
 • Kullanıma başlamak için fritözü önceden ısıtmanıza gerek kalmıyor. Bu ürünlerin en büyük avantajlarından biridir.
 • Yiyeceği hazneye yerleştirip hazneyi yuvaya taktıktan sonra uygun modu başlatınız.
 • Tercihe göre az yağlı fritöz yemekleri hazırlamak için önerilen süreyi kullanabilirsiniz.
 • Eğer patates kızartmak istiyorsanız patates dilimlerinin üzerine 1 kaşık yağ ekleyip patatesleri karıştırarak modu başlatmalısınız.
 • Cihazınız sizi belirli aralıkla uyaracaktır. Bu uyarı esnasında cihazı durdurup yiyecekleri ters çevirmeniz ya da sallamanız gerekecek.
 • Pişirme süresi dolduktan sonra ekranda bitti – tamamlandı ifadesini görene kadar bekleyin.
 • Ardından yemeğinizi hazneden alın. Eğer istediğiniz kıvama gelmediyse birkaç dakika daha aynı modu kullanarak besinleri pişirin.
fritöz nasıl kullanılır

Fritöz Ne İşe Yarar?

Türk mutfağında kızartmanın ve kızartılmış yemeklerin yeri önemlidir. Özellikle de kahvaltıda patates kızartması, ana öğünlerde köfte kızartma yaparken bolca yağ kullanılır. İşte bu çok fazla yağ kullanımının önüne geçmek için fritöz kullanımı gündeme gelir.

Fritöz sayesinde az yağ ekleyerek nefis kızartmalar hazırlayabilirsiniz. Hatta köftelerin kendi yağı yeterli olduğu için ilave yağ eklemeden et ve köfteleri sağlıklı şekilde pişirebilirsiniz. Bu cihaz, ocakta başka yemeğinizi yaparken kızartma ve fırınlama görevini yerine getirecektir. Ayrıca kahvaltılar için yumurta haşlama görevi de yine fritöz sayesinde kısa sürede tamamlanabilir.

fritöz ne işe yarar

Fritöz Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli ürünleri tasarlayan firmalar, arz ve talebe göre birçok fritözü piyasaya sunuyor. Küçük hazneli, büyük hazneli cam ekranlı ya da portatif yağ hazneli olmak üzere birçok model dikkat çekmekte. Şu an piyasada var olan fritöz çeşitlerine ve özelliklerine değinerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebiliriz.

Yağsız Fritöz

Airfryer adıyla bilinen bu pratik ürünler, besinlerin üzerindeki yağ ile pişirim sağlıyor. İlave olarak yağ haznesi olmayan bu fritöz modeli sayesinde sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler pişirmek mümkün. Tek hazneli olan bu modeller, sıcak hava döngüsü sayesinde çeşitli besinleri ortalama 30 dakikada kızartma işlevine sahiptir.

Yağ Filtreli Fritöz

Eski tip fritöz olarak tanıyabileceğiniz yağ hazneli fritözler, büyük mutfaklarda ve restoranlarda kızartma işlemini yapmak için kullanılır. Özelliklede fastfood mekanlarda kızartma işlemi bu cihazlarda kısa sürede yüksek ısıda yapılır. Yağ haznesi önerilen sürede değişir ve yeni yağ eklenerek kızartma işlemine devam edilir.

Cam Kapaklı Fritöz

Birçok firma, ilgi çekmesi adına cam kapaklı fritöz tasarlamaktadır. Bu ürünleri kullanırken içeride pişen yiyeceği kapak dışından takip edebilirsiniz. Minik bir fırın olarak düşünebileceğiniz bu fritözler, led ekranlı ve çok programlı özelliğe sahiptir. 6 ile 10 lt kapasiteli olduğundan kalabalık aileye kolayca kızartma imkanı sunar.

Çift Hazneli Fritöz

Hem restoranlarda hem de kalabalık ailelerin evlerinde kullanılan çift hazneli fritöz sayesinde, aynı anda birkaç kızartma hazırlığı yapılabilir. Dokunmatik ve led ekranlı bu fritözler, iki ayrı haznede sebze ya da et pişirimini aynı anda yapar. Boyut olarak geniş olduğu için açık ve rahat tezgahlarda kullanım önerilir. Çeşitlerine göre fritöz fiyatları da değişkenlik gösterecektir.

fritöz ne işe yarar

Fritöz ile Neler Yapılır?

Evinizde kendi ihtiyaçlarınızı karşılayan bir fritöz varsa; birçok tarifi deneyebilirsiniz. Aklınızda herhangi bir tarif yoksa Nefis Yemek Tariflerinin en beğenilen fritöz yemeklerini hazırlayabilirsiniz. Daha kısa sürede az yağ kullanarak neler yapabilirim diyorsanız; sizlere fikir amaçlı bazı yemeklerden bahsedebiliriz.

 • Kahvaltı için düşük derecede kısa sürede yumurta haşlayabilirsiniz. Üstelik yumurtaların çatlama riski neredeyse hiç yok!
 • Patates, havuç, biber ve patlıcan kızartmaları için fazla yağ harcamaya son verebilirsiniz. Çünkü fritöz sayesinde sebze kızartmaları artık daha kolay yapılıyor.
 • Ekmek kızartma işlemini de fritözde yapabilirsiniz.
 • Köfteleri kızartmak için bir tava dolusu yağ kullanmayı unutabilirsiniz. Çünkü fritözler, köfteleri kendi yağında istenilen kıvamda pişirmek için üretildi.
 • Izgara işlemini de fritözlerin ızgara aparatlarını kullanarak kolayca yapabilirsiniz.
 • Kek yapmak isterseniz; fritözün kapasitesine uygun ölçüde ve kek kalıbında kek yapabilirsiniz.
 • İçli köfteleri yağ içinde bırakmadan pişirmek için bu cihazı kullanabilirsiniz.
 • Karnıyarık hazırlığında közde patlıcan kullanarak daha sağlıklı yemek sunmak isterseniz; fritözlerin közleme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Tarif için: Airfryer Patates Kızartması

Fritöz Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğer gün içinde ya da hafta içinde sık sık fritöz kullanıyorsanız; temizliğine dikkat ederek bu cihazı daha uzun ömürlü ve temiz kullanabilirsiniz. Parçalarının temizliğinde dikkat etmeniz gereken bazı tüyoları sizlerle paylaşalım.

 • Fritözlerin haznesinde yemek pişirdiğiniz için en çok bu hazneyi temizlemeniz gerekiyor.
 • Yağ kalıntısı, sos artığı gibi atıklar hazne içinde birikebiliyor. Bu kirliliği gidermek için elinizde yıkamayı tercih edebilirsiniz.
 • Fritözlerin aparatlarını bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • Eğer yağ hazneli fritöz kullanıyorsanız; pişirme telini güzelce deterjanla sildikten sonra makinede 2 defa yıkamanız önerilir.
 • Fritözün görünen her parçasını nemli bezle silmeniz daha temiz görünüm kazandıracaktır.
 • Asitli deterjanlar kullanmaktan kaçınırsanız ürüne zarar vermeden kullanım imkanı oluşturabilirsiniz.
fritöz temizliği

Fritöz Zararlı Mı?

Kızartma ve fırında pişirme işlemi, fritöz dışında yapıldığında ortalama 1 çay bardağı kadar yağ kullanmanıza neden olur. Ancak fritözde bu yağ kullanımı birkaç yemek kaşığı kadardır. Fritözün şu ana kadar sağlığa zararı bulunmamıştır. Aksine, uzmanlar kızartma yemeklerinin fritözde pişmesini daha sağlıklı görmektedir.

Özellikle de sebze ve etlerin fritözde pişmesi daha düşük kalorili öğünler geçirmeye yardım ettiği için bu cihazların sağlıklı yönlerinin çok fazla olduğu vurgulanır.

İlginizi çekebilir: Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

fritöz nasıl temizlenir

Fritöz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yakın zamanda fritöz alışverişine çıkacaksanız mutlaka bazı bilgileri öğrendikten sonra ürün kıyaslaması yapmalısınız. Alışverişinizde bilinçli seçimler yapmanıza yardım edecek o tüyoları maddelerde okuyabilirsiniz.

 • Cihazın motor gücüne dikkat etmelisiniz. Ortalama 30 dakika boyunca aralıksız çalışma durumuna göre güçlü motorları bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Haznenin genişliği ve malzeme yapısı, kullanım ömrü hakkında bilgi verecektir. Eğer kalabalıksanız 3 lt hazneli cihazlar sizin için yetersiz kalabilir.
 • Fritözün silinme ve temizlenme özelliğine de bakmalısınız. Dış yüzeyi kolayca siliniyorsa tercih edebilirsiniz.
 • Program seçenekleri fazla olan modelleri seçerseniz bu ürünle birçok tarifi kolayca hazırlayabilirsiniz.
 • Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza yanıt vere fritözleri tercih edebilirsiniz.
fritöz nasıl kullanılır

Buzdolabı Düzeni: 7 Adımda Mükemmel Sonuç

Mutfak Dolapları Temizliği: 7 Kolay Püf Noktası

Fırın Kullanırken İşinize Yarayacak 9 Pratik Bilgi

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Buzdolabı Ayarı Kaç Olmalı? Derecesi Nasıl Ayarlanır?

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

9. Gün İftar Menüsü

En güzel ramazan yemekleri tarifleri vermeye 9. günde de devam ediyoruz! Bugün iftar menüsü için başlangıcı bol vitaminli tutmaç çorbası ile yapıyoruz. Sonrasında göz alıcı ve kiremitte porsiyonluk patlıcan kapama ve yanında humusa rakip yoğurtlu nohut mezesi var. Çok beğenilen iftar tatlıları ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fritözde Tavuk Tarifi

Fritözde Tavuk

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Ne Buldum Tatlısı Tarifi

Ne Buldum Tatlısı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsçada rûze, Arapçada savm ve sıyâm anlamına gelen oruç,…

Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran Tarifi
Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran

Bursa'da Nerede İftar Yapılır? Oruç tutarken dopdolu lezzetlerle bezenmiş kocaman bir sofranın hayalini kurmamak elde…

İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler Tarifi
İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler

İstanbul’da İftar Nerede Yapılır? Beklenen ramazan bereketiyle geldi. Mutfaklardaki tatlı telaşlar, adeta zamanla yarışıyor. Pilavların…

Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı Tarifi
Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı

Ankara'da Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Ramazan ayında yemeklere duyulan ilgi ve önem ekstra artıyor. Güzel ve…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran Tarifi
Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran

Avrupa Yakası’nda Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Herkesin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve birliği…

Tarifler Geri
Videolar Geri