Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi Tarifi

Bronzlaşırken Dozu Kaçıranlara Ferahlatan Çözümler

Yaz tatillerinin vazgeçilmez aktivitesi ve çoğu insanın tatil denince aklına gelen ilk resimdir ‘güneşlenmek’. Ancak öğle saatlerinde güneşlenmek, güneş kremsiz güneşe maruz kalmak, çok uzun saatler boyunca güneşte kalmak gibi nedenler güneş yanığına neden olabilir. Güneş yanıkları genellikle sonradan kendini belli eder, bu yüzden de yanarken müdahale etmekte geç kalınır.

Güneş yanıklarının da cilt yanmasında olduğu gibi farklı dereceleri bulunur. Hafif dereceli yanıklar kendini kızarıklık ve kaşıntı şeklinde gösterir. Daha ciddi güneş yanıklarında ise cilt üzerinde kabarma, su toplaması ve şiddetli ağrı görülebilir. Güneş yanıklarının en üst seviyesi ise; güneş zehirlenmesidir. Bu durumda vücut dengesinin bozulması hatta vücudun şoka girmesi gözlenebilir.

Güneş yanığı belirtileri olarak; kızarıklık, kaşıntı, mide bulantısı, kusma, ateş veya grip belirtileri gözlenebilir. Hafif güneş yanığı tedavisi evde yapılabilirken daha ciddi güneş yanıklarının mutlaka doktora giderek ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Böylece hem güneş yanığının kalıcı etkileri daha aza indirgenir hem de en kısa sürede iyileşme görülür.

güneş yanığına ne iyi gelir

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm

Evde kolayca uygulanabilen yöntemler güneş yanıklarını tedavi etmekte ve yanık oluşan bölgeleri rahatlatmakta birebirdir. Ancak kabaran, su toplayan ve soyulan bölgelere direkt olarak uygulanmamalıdır.

 • Aleo Vera: İçerisinde herhangi bir kimyasal bulunmayan aloe vera özü veya suyu hafif güneş yanığı oluşmuş bölgeye sürülerek rahatlama sağlar. Aynı zamanda cildi nemlendirir.
 • Lavanta Yağı: Kolaylıkla ulaşılabilen lavanta yağı, güneş yanığı doğal çözüm seçenekleri arasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Çok az bir miktarda lavanta yağı yanık bölgeye uygulanarak ağrının ve acının azalması sağlanır.
 • Salatalık: Taze salatalık suyu sıkılarak yanık bölgeye sürülür, böylece hem ferahlama hem de hızlı iyileşme gözlenir.
 • Demlenmiş Çay: Taze demlenmiş siyah çay da yanık tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir. Ancak zaten sıcak olan bölgeye demlenen çay hemen uygulanmamalıdır. Öncelikle çayın soğuması beklenmeli daha sonra bir bez yardımıyla bölgeye sürülmelidir. Bunun için çay poşetleri direkt olarak kullanılabilir.
 • Zeytinyağı: Doğal bir şifa kaynağı olan zeytinyağının güneş yanıkları konusunda da faydası görülür. Yanık acısını azaltır ve cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar.
 • Patates: Patatesi ezerek yanık bölgeye uygulamak da tedavi yöntemleri arasında yer alır.
 • Su: Güneşlenme sırasında vücut çok fazla su kaybeder, bol su içmek güneş yanığına maruz kalan vücudun toparlanmasına ve rahatlamasına yardımcı olur.
 • Yoğurt: En bilinen doğal çözümlerden biri de güneş yanığı yoğurt ikilisidir. Yanık bölgeye yoğurt sürülmesi önerilir.

Evde uygulanan doğal yöntemler kesin tedavi yöntemleri değildir. Hafif yanıkları rahatlatmak ve iyileşmesine yardımcı olmak amaçlı uygulanır.

güneş yanığı nasıl geçer

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanıklarının geçmesi için öncelikle zaman gereklidir. İlk olarak ılık su ile cildi rahatlatmak gerekir, sonrasında yanığın derecesine bakılarak evde uygulanabilecek doğal yöntemler denenebilir. Bölgeyi en çok rahatlatan yöntem bulunarak düzenli olarak günde 2-3 kere uygulanabilir. Böylece ağrıların azalması ve daha hızlı bir iyileşme süreci sağlanabilir.

Güneş yanıklarının devamında genellikle güneş yanığı deri soyulması gözlenir. Ancak bu durum göründüğü kadar kötü değildir, aksine cildin toparlanmasını ve yenilenmesini sağlar. Çünkü cilt artık yanmış ve işlevini yitirmiş olan katmanını vücuttan atarak oraya yeni bir tabaka getirir. Daha hızlı iyileşmek için ve deri soyulmasından sonra iyileşme hızını arttırabilmek için E vitaminli veya yulaflı ürünler kullanılabilir. E vitamini tablet olarak direkt olarak bölgeye uygulanabilir. Yulaf ezmesi de kaynamış bir suda bekletildikten ve soğutulduktan sonra bölgeye sürülebilir. Direkt olarak uygulanmak istenmezse de eczaneden E vitamini içeren vücut bakım ürünleri alınabilir.

güneş yanığı

Güneş Yanığı Kaç Günde İyileşir?

Genellikle güneş yanıkları bir hafta içerisinde tamamen iyileşir. Ancak güneş yanığının derecesine bağlı olarak bu süre uzayabilir. Aynı zamanda uygulanan tedavi yöntemleri ve sonrasında daha fazla güneş ışığına maruz kalmamak da iyileşme sürecini hızlandırır. Yanık tedavisini hızlandırmak için genellikle güneş yanığı kremi kullanılır.

Eczaneden isteyebileceğiniz bu kremlerin hızlı bir şekilde yanık bölgeye etki ettiği görülür. Aynı zamanda rahatlama sağlayarak yanık bölgede acı hissini azaltır. Aynı zamanda cildin kaybettiği nemi de geri kazandırır. Genellikle; güneş yanığı bepanthol kremi kullanımı ile tedavi edilir. Aynı şekilde etkili olan bir diğer krem de güneş yanığı hametan kremidir. Her iki krem de cilt rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılan kremler arasında yer alır. Ancak kullanım öncesinde mutlaka doktora veya eczacıya danışılmalıdır. Evde uygulanan doğal yöntemler ile kremlerin etkileşimi de öğrenilmelidir. Ayrıca kullanım sıklığına ve süresine de dikkat edilmelidir. Doğru tedavi yöntemleri ile güneş yanıklarından kurtulma süresi 7 güne kadar iner.

güneş yanığına ne iyi gelir

Güneş Yanığı Kaşıntısı Giderici Tavsiyeler

Güneş yanıklarının en rahatsız edici yan etkisi kaşıntı olur. Yanma derecesi az da olsa çok da olsa kaşıntı mutlaka olur ve kaşıntı hissi karşı konulamaz bir hal alabilir. Ancak yanık kısmı kaşımak sadece acının daha çok artmasına ve bölgenin daha fazla tahriş olmasına yol açar. Bu nedenle yanık cilt yüzeyi kaşınmamalıdır. Yani bölgenin kaşıntısını geçirecek başta güneş yanığı ilaçlarıolmak üzere bazı yöntemler uygulanabilir.

Kaşıntı için eczanelerde satılan serinletici jel kremler ve kaşıntı giderici kremler kullanılabilir. Bunun yanı sıra bölgeyi rahatlatıcı ve serinletici yöntemler de kullanılmaya devam edilmelidir. Ancak asla yanık bölgeye buz veya buzlu karışımlar uygulanmamalıdır. Çok soğuk su ile duş almak da buz ile aynı etkiyi oluşturur ve yanık bölgenin tedavisini geriye çeker. Bunun yerine hafif serin ıslatılmış havlu düzenli olarak bölgede tutulabilir. Ayrıca içeriğinde aleo vera, E vitamini içeren kremsi ürünler veya güneş yanığı kremi düzenli olarak uygulanabilir. Yapılması gerekenler güneş yanığı oluşan bölgeyi:

 • Nemli tutmak
 • Serin tutmak
 • Güneşten korumak
 • Kaşımamak
 • Bol su içmek

güneş yanığı krem

Güneş Yanığı Nasıl Beyazlatılır?

Beyazlatma konusu güneş yanığı sonrasında oluşan bronzluk için geçerlidir. Yani tatile gittiğini saklamak isteyenler, bronzluktan hoşlanmayanlar veya yalnızca belli bölgelerinde bronzluk oluşan kişiler güneş yanığı beyazlatma yöntemlerini uygulayabilir. Cilt yanığı olarak nitelendirebilecek yanıklarda veya yandıktan sonraki ilk haftada beyazlatma yöntemleri asla kullanılmamalıdır. Ayrıca beyazlatmak için uygulanan maskeler ile birlikte güneşe de çıkılmamalıdır. Aksi taktirde güneş lekeleri ve cilt yanıkları oluşumu gözlenebilir.

 • Beyazlatma Kremleri: Direkt olarak eczanelerde satılan ve beyazlatma kremi olarak geçen ürünler satın alınabilir. Eczacınıza danışarak cildinize en uygun ürünü alabilirsiniz.
 • Güzellik Merkezleri: Cilt üzerine uygulanan lazer ile beyazlatma, kimyasal soyma gibi yöntemler profesyonel güzellik merkezlerinde uygulanan yöntemlerdir.
 • Maskeler: Doğal bir şekilde güneş yanığı ilaçları olmadan beyazlatma sağlamak da mümkündür. Bunun için de evde hazırlanan maskeler düzenli olarak kullanılır. Maske içeriklerinde genellikle; limon, aleo vera, yulaf, salatalık, yoğurt gibi malzemeler yer alır. Yalnızca aleo vera uygulanarak da bir miktar beyazlama sağlamak mümkündür.

güneş yanığı izi

Güneş Yanığı İzi Nasıl Geçer?

Güneş ışınlarından yeterince korunmayan yüzlerde, güneş sonrasında lekelenmeler görülebilir. Bu lekeler genellikle yazın bronzlaştıktan sonra daha çok ortaya çıkar. Bu nedenle yüz bölgesinde istenmeyen bir görüntüye sebep olur. Ancak güneş yanığı lekeleri de azaltılabilir veya tamamen yok olabilir. Lekeler için de ilk yapılması gereken bir cilt doktoruna başvurmaktır.

Cilt üzerine yerleşen lekeler için en etkili yöntemlerden biri lazer uygulamasıdır. Cilt rengini açan güzellik merkezi uygulamaları genellikle başarı ile sonuçlanır. Bunun yanı sıra özel olarak üretilen kremler de kullanılabilir. Ayrıca yeni oluşan lekelerin kalıcı olmaması için düzenli cilt bakımı ve peeling uygulanabilir. Gündüz ise mutlaka yüz için üretilen güneş kremleri kullanılmalıdır.

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir? Evde 7 Doğal Tedavi Yöntemi

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yanık Tatlı Tarifi

Yanık Tatlı

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Japon Güneşi Tarifi

Japon Güneşi

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yılbaşı Güneşi Tarifi

Yılbaşı Güneşi

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
Güneş Böreği Tarifi

Güneş Böreği

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ebrunun Güneşi Tarifi

Ebrunun Güneşi

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Güneş Poğaça Tarifi

Güneş Poğaça

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Tarifler Geri
Videolar Geri