Şifalı Ihlamur Çayının Bilmediğiniz Faydaları

Şifalı Ihlamur Çayının Bilmediğiniz Faydaları Tarifi

Ihlamur Deyince Akan Sular Duracak:

Ihlamurun Faydaları

Hava değişimlerinde veya kendinizi yorgun hissettiğiniz anda, mutfaktaki kurtarıcınız sıcak su, anında bir bitki çayı ile buluşuyor öyle değil mi? Bazen anne eli değen bitki çayları bazen bir dost eli tarafından başucunuza bırakılıyor. Her şey sizin bir an önce iyileşip enerji dolu günlerinize dönmeniz için. Bu bitki çaylarından en çok tercih edileni genellikle ıhlamur olmakta. Ihlamur, her evde adeta kurtarıcı bir çay olarak tüketilmektedir.

Sarı ve beyaz çiçekleri ile bahar aylarında sokakları; yoğun olarak sahil kenarlarını süsleyen ıhlamur ağaçları, haziran ve temmuz aylarında toplanmak için hazır hale geliyor. Ilıman iklimlerde doğal eczane olarak kendine yer bulan ıhlamur ağaçları, ülkemizde de hastalıklı geçen günlerin en yakın arkadaşı olmaktadır.

Ihlamurdan gelen şifa hakkında hazırladığımız bu yazıda, her mevsim sizlerin sağlığı düşünüldü. Herkes için ıhlamurun faydaları ve diğer içecekler yerine tercih edebileceğiniz ıhlamur çayının faydaları bu yazı ile sizlerle olacak. Kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde şifanız bir ıhlamur çayında gizli olabilir.

ıhlamur çayı

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Ihlamur çayının faydaları yıllardır grip konusunda etkilerini göstermiştir. Ihlamur içeriğindeki bileşenler ve besin değeri sayesinde vücuttan mikropları atma konusunda çok güçlüdür. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri gribe ve soğuk algınlığına karşı korurken, grip olan kişileri de bir an önce iyileştirmektedir.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarında, kuru öksürüklerde boğazı yumuşatan en etkili bitki çayıdır. Ihlamur çayını, çay firmaları çeşitli aromalarla piyasaya sunmaktadır. Özellikle ballı ıhlamurun faydaları sade ıhlamurlu çaya göre daha etkili olmaktadır. Bal sayesinde vücut daha dinç olacaktır.
 • İş telaşlarında enerjisi tükenen kişilerde ıhlamur çayı, enerji veren bir sıcak içecek olarak tercih edilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve vitamini ıhlamur çayından alabilirsiniz.
 • Ihlamur çayı, damarların tıkanmasını ve sertleşmesini önler. Böylece düzenli olarak ıhlamur çayı içenlerde kalp ve damar hastalıklarının görülme ihtimali oldukça düşüktür.
 • Bağırsak rahatsızlıklarında da ıhlamur çayı etkili olacaktır. Kabızlık gibi bağırsak sorunu yaşayanlar, ıhlamur çayı tüketirse bu sorun ortadan kalkacaktır. Rahatlayan bağırsaklar sayesinde metabolizma hızı da artacaktır.
 • Terlemeye katkısı olan ıhlamur çayı sizi hasta günlerinizde terleterek vücudunuzdan mikropların atılmasına destek olur.
 • Stresli günlerinizde sizi rahatlatarak kendinizi her açıdan iyi hissetmenizi sağlar.
 • Bal ile tükettiğiniz ıhlamur çayı, mide ülserinin etkilerini azaltacaktır.
 • Ihlamur çayını sade içebileceğiniz gibi ayva aromalı şekilde de içebilirsiniz. Bu şekilde tükettiğinizde ayvalı ıhlamurun faydaları ile sindirim sisteminiz daha aktif hale gelecektir ve bağırsak problemleriniz bir an önce düzelecektir.
 • Öksürüklü geçen kış günlerinizde, elmalı ıhlamurun faydaları ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Elma ve ıhlamur aynı bardakta sıcak su ile buluştuğunda, boğazınızı yumuşatmak ve öksürüklerinizi gidermek için harekete geçecektir.

ıhlamurun faydaları

Ihlamurun Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğanın size sunduğu ıhlamur çiçeğinin faydaları sadece soğuk algınlığı günlerinde değil; aynı zamanda cilt bakımında da sizlere etkili olacaktır. Cildinizin nemlenmesinde ve yenilenmesine ıhlamuru kullanabilirsiniz. Çiçeği ve yapraklarını bir suda kaynatıp cildinize masaj yoluyla uyguladığınızda, hücrelerinizin yenilendiğini kısa zamanda fark edebilirsiniz.

Cilt lekelerinden rahatsızlık duyuyorsanız, yaşlanmaya henüz hazır değilseniz ıhlamur yapraklarını kaynatmak iyi bir fikir olacak. Çünkü ıhlamur sizin yaşlanmanızı geciktirdiği gibi kırışıklık etkisini de kamufle edecektir. Ihlamur ile daha genç ve enerji dolu görünebilirsiniz.

ıhlamur

Ihlamurun Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınız eski gücünü kaybetti ise, çabuk kırılıyor ve dökülüyor ise ıhlamur ile saçlarınızı buluşturmanın vakti gelmiştir. Çünkü ıhlamur suyu ile yıkanan saçlar, beslenerek daha sağlıklı bir hal alacaktır. Saçlarınızın dökülmesini ve kırılmasını ıhlamur ile giderebilirsiniz.

Ihlamurun Göze Faydaları Nelerdir?

Tüm gün bilgisayar başında olanlar ve çalışanların sıkça şikayet ettiği bir durum göz ağrısıdır. Göz ağrısı bir zaman sonra baş ağrısına dönüşmektedir. Bu durum da stresli ve yorgun bir günü hazırlar. Ihlamur bu konuda da sizlere faydalı olmak için varlığını hatırlatıyor. Gözlerinizde yorgunluk hissettiğiniz durumlarda, kaynamış ve sonrasında sıcaklığını iyice bırakan ıhlamur suyu ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile de göz makyajını temizler gibi gözlerinize uygulayabilirsiniz. Ihlamur içeriğindeki bileşenler sayesinde gözlerinizi rahatlatacak ve ağrıyı alacaktır.

ıhlamur ağacı

Ihlamur Balı Faydaları Nelerdir?

Ihlamur ağacının faydaları ıhlamurun balı ile devam ediyor. Her bir yönü ile sağlık için doğal ilaç olan ıhlamur bu defa balı ile sizlere sağlık katacak. Artvin, Rize, Yalova ve Bursa’da üretilen ıhlamur balının bilinmeyen faydaları ise şu şekilde:

 • Kansere yol açan hücrelerle savaşarak kanseri önlemektedir.
 • Sinir sistemini güçlendirerek sizi her türlü hastalıktan korur.
 • İshal durumlarında kurtarıcınız olacaktır.
 • Migren sebebiyle oluşan baş ağrılarından şikayetçi olanlara, ıhlamur balı önereceğiz. Çünkü migren ağrılarını kısa bir zaman içinde dindirici özelliğe sahiptir.
 • Tıpkı ıhlamurun çayı gibi balı da sizi gergin günlerinizde rahatlatacak ve kendinizi iyi hissettirecektir.
 • Soğuk kış günlerinde yakalandığınız grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarında ıhlamur balı sizi iyileştirecektir.
 • Kuru öksürüklerde ve balgamlı öksürüklerde tercih edeceğiniz ıhlamur balı öksürüklerinizi kesecek ve boğazınızı yumuşatacaktır.
 • Korku ve stresi yok ettiği gibi vücut direncinizi de güçlendirecektir.

ıhlamur faydaları

Vitamini Bol Ihlamur Çayı Tarifleri

Kış soğuklarında, yorgun günlerinizde ve enerjiniz tükendiği anda sizlere enerji veren ıhlamur çayı tarifleri listemiz aklınızda olsun. Sağlıklı ve dinç günler için; doğal yöntemlerle şifa aradığınızda Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak buradayız. İşte sizler için hazırlanan bol vitaminli ıhlamur çayı tarifleri…

1) Haftada 3 Kilo Yakan Mucize Ihlamur Kürü

Ihlamurun faydaları sizlere kilo verme sürecinde de yardımcı olacak. Fazla kilolarınızdan kısa bir süre içinde kurtulmak istiyorsanız, bu tarifimiz tam size göre. Üstelik oldukça doğal ve ekonomik. Denemek ve sağlıkla kilo vermek için işte tarifimiz: Ihlamur Kürü

Tarif: Ihlamur Kürü

2) Kış Soğuklarına Kesin Koruma: Ballı Tarçınlı Ihlamur

Sadece 3 malzeme ile kendinizi kış soğuklarından koruyabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa ve soğuklardan anında etkilenen bir yapınız varsa bu tarifimiz aradığınız tarif olacak. İşte bol şifalı ballı tarçınlı ıhlamur çayı: Ballı Tarçınlı Ihlamur

Tarif: Ballı Tarçınlı Ihlamur

3) Öksürüğe Kesin Çözüm: Ayva Yapraklı Ballı Ihlamur

Ayva yaprakları ile demlediğiniz ıhlamur çayı, size enerji verirken öksürük gibi problemlerinizi de ortadan kaldırır. Bu kış daha sağlıklı ve dinç geçsin istiyorsanız, ayva yapraklı ballı ıhlamur çayı tarifini bir köşeye not etmelisiniz. Ayva Yapraklı Ballı Ihlamur

Tarif: Ayva Yapraklı Ballı Ihlamur

4) Metabolizma Dostu: Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı

Zencefille yapılan bitki çayları her zaman metabolizma dostunuz olmaktadır. Zencefilin bağırsakları çalıştırma özelliği ile ıhlamurun ağrı kesici özelliği birleştiğinde mide problemlerinize son verebilirsiniz. Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı

Tarif: Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı

5) Her Mevsime Şifa: Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

Mevsim fark etmeden vücudunuza şifa almak istediğinizde bol vitaminli ıhlamur çayı tarifimiz sizler için burada yer alacak. Kendinizi yorgun hissettiğinizde bir sıcak su ve tarifimiz imdadınıza koşabilir. Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

Tarif: Elma ve Ayvalı Ihlamur Çayı

6) Bağırsak Dostu Şifalı Ihlamur Çayı

Günde en çok 4 defa içebileceğiniz bol şifalı ıhlamur çayı, sıcak içecekler listenizde bir numara olabilir. Tadı ve aroması sizler için adeta şifa kokacak. Fincanlarınızı ıhlamur çayı ile süslerken, damaklarınızda ıhlamur kokusu bırakabilirsiniz. Ihlamur Çayı

Tarif: Ihlamur Çayı

7) Güne Dinç Başlamanız İçin Şifalı Elmalı Ihlamur Çayı

Her sabah uyandığınızda güne sıcak bir şeyler içerek başlamak isterseniz, elmalı ıhlamur çayı bir tercih olabilir. Zinde bir gün için elmalı ıhlamur çayı için. Ihlamur Çayı

Tarif: Ihlamur Çayı

8) Mutfağınızda Aromalı Ihlamura Yer Açın: Zencefilli Fesleğenli Ihlamur

Ihlamurun sade tadından sıkılanlar ve biraz aroma katmak isteyenler için önereceğimiz bu tarif çok sevilecek. Bolca şifa ve vitamin içeren zencefilli fesleğenli ıhlamur çayı size her zaman şifa olsun. Zencefilli Fesleğenli Ihlamur Çayı

Tarif: Zencefilli Fesleğenli Ihlamur Çayı

9) Bahar Esintili Ihlamur Çayı

Ihlamur çayınıza bir tutam papatya eklemeyi hiç düşündünüz mü? Bu tarifimiz ile ıhlamur çayınıza bahar gelecek. Denemek isteyenler için işte tarif: Papatyalı Ihlamur Çayı

Tarif: Papatyalı Ihlamur Çayı

10) En Ekonomik ve Etkili İlaç: Ballı Portakallı Ihlamur

Bu tarifimizi denediğinizde evinizde mutlaka ıhlamur bulunmalı diye düşüneceksiniz. Çünkü ıhlamur çayı sizin için her derde deva, her zaman şifa olmakta. Biraz bal ile lezzetini tatlandırabilirsiniz. Ballı Portakallı Ihlamur

Tarif: Ballı Portakallı Ihlamur

Ihlamur ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Demlenir?

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şifalı Çay Tarifi

Şifalı Çay

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Şifalı Kurabiye Tarifi

Şifalı Kurabiye

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Şifalı Brokoli Çorbası Tarifi

Şifalı Brokoli Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Şifalı Et Çorbası Tarifi

Şifalı Et Çorbası

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 3 saat Pişirme
Şifalı Kış Çorbası Tarifi

Şifalı Kış Çorbası

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Şifalı Kudret Narı Tarifi

Şifalı Kudret Narı

1-2 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Şifalı Mercimek Çorbası Tarifi

Şifalı Mercimek Çorbası

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Şifalı Tavuk Çorbası Tarifi

Şifalı Tavuk Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Tarifler Geri
Videolar Geri