Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır? Tarifi

Ihlamur Çayı ile Şifa Niyetine Bilgiler

Doğa başlı başına eczane, bir şifa kaynağıdır. Sırları henüz tam anlamıyla keşfedilememiş bu eczanede hem kokularıyla hem de derman olduğu dertlerle oldukça dikkat çeken pek çok bitki türü bulunur. Bu bitkiler arasında büyüleyici çiçekleri ve baş döndürücü kokularıyla insanı mest eden ıhlamur da yer alır. Öyle bir şifa kaynağıdır ki sadece şifa vermez, ilham da verir. Şiirlere konu olup gönül yarasına derman olmuşluğu bile vardır.

Uzun boyu ve heybeti ile dikkat çeken bir ağaç türü olmasına rağmen ıhlamur ağacının asıl ünü çiçeklerinde ve yapraklarında gizlenen şifadan kaynaklanır. Özellikle kış mevsiminde hemen herkesin, en azından bir kere demleyerek şifa aradığı ıhlamur çayı kokusuyla bile canlandırıcı bir özelliğe sahiptir.

Hem Avrupa’da hem Anadolu’da yüzyıllar boyunca insanların şifa bulmak amacıyla tükettiği ıhlamur çayı faydaları saymakla bitmeyen bitki türleri arasında ilk sıralarda yer alır. Yapraklı kısım ıhlamur çiçeğindeki etken maddeyi tutar, dolayısı ile yapraklar ıhlamur çayının beklenen etkiyi göstermesine engel olur. Özellikle kış aylarında içilen bir bardak ballı ıhlamur çayı öksürüğe iyi gelir hem de nefes açar. Ihlamurun içindeki terletici özellikteki maddelerinden dolayı soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, hoş kokusundan dolayı stres azaltıcı ve sakinleştirici bir rol oynar.

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir?

Ihlamur ağacı ıhlamurgiller familyasına ait bir ağaç türüdür. 30 metreyi bulan boyu ile Anadolu’nun heybetli ağaçları arasında yer alır. Oldukça hızlı büyüyen bir ağaç türleri arasında yer alır. Kışın yapraklarını döken ağaç türlerindendir ve ılıman iklim kuşağında yetişir. Gri, yumuşak ve lifli bir kabuğa sahip olan ıhlamur ağacının küre şeklindeki meyveleriyse tek tohumludur.

Dünya üzerinde yetişen yaklaşık 30 tür ıhlamur ağacı vardır. Kalp şeklini andıran büyük yeşil yaprakları yaklaşık 5- 10 cm uzunluğa sahiptir. Bir ıhlamur ağacının ömrü yaklaşık bin yıldır. Bu özelliğinden dolayı mitlere, efsanelere ve masallara da konu olmuştur. Yunan mitolojisinde tanrılardan ölümsüzlük isteyen Philyra’nın bu isteğine karşılık tanrıların onu ıhlamur ağacına dönüştürdüğüne inanılır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

 • Sinirleri yatıştırıcı, sakinleştiricidir.
 • Oldukça kuvvetli bir idrar söktürücüdür.
 • Damar tıkanıklığına karşı iyi gelir.
 • Göğsü yumuşatarak öksürüğü keser.
 • Vücut direncini arttırarak, özellikle kışın hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.
 • Sabah aç karna içilen ıhlamur çayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Grip ve nezle gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Ihlamur yapraklarını kaynatarak elde edilen su saçlar parlaklık ve güç kazanır.
 • Kaynatılarak yumuşatılan yaprakları cilt lekelerine uygulandığında da oldukça etkili sonuçlar verir.
 • Terlemeye yardımcıdır.

Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamur ne işe yarar diye merak edenler için pek çok hastalığa karşı hem tedavi edici hem de önleyici etkilerinin olduğu söylenilebilir.

 • Grip ve nezle gibi kışın daha fazla görülen hastalıklara karşı ıhlamur oldukça iyi gelir. Özellikle yine bu hastalıklardan kaynaklı ve geçmek bilmeyen öksürüğe karşı da oldukça etkilidir.
 • Limon, bal, pul biber gibi farklı şifa kaynakları ile harmanlandığında soğuk algınlığını giderme konusunda da birebirdir. Kan dolaşımını arttırarak vücudun sıcak tutulmasını sağlar.
 • Ihlamurun göz sağlığını da faydası vardır. Demlenen ıhlamur çayından arta kalan dem bir pamuk yardımıyla göze uygulandığında göz kapaklarında ve göz çevresinde oluşan bakterileri temizleyici etkisi vardır.
 • İçerisindeki etken maddeler kan dolaşımını arttırdığı için kalp ve damar tıkanıklığının da önüne geçer. Bu etkisi dolaylı olarak kalp üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.
 • Ihlamur yaprakları ile kaynatılan su saçlara hem parlaklık hem de hacim kazandırır. Ayrıca saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolları enfeksiyonuna karşı da önleyici bir etkisi bulunur. Hoş kokusu ve aroması sayesinde mide bulantısına karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Ihlamur Zayıflatır Mı?

Zayıflamak elbette tek bir bitkiyle ya da çayla olabilecek bir şey değildir. Sadece zayıflattığına inanılan bir çay tüketmek zayıflatmaz; aksine sağlık problemlerine yol açar.

Ancak sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan kişilerde ıhlamur çayı sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sindirim sistemine hareket katarak zayıflamaya yardımcı olur. Mideyi yormadan hazmı hızlandırır. Böylece kilo verme konusunda yardım eder.

Özellikle sabah aç karna içildiğinde vücuttaki toksinleri atmaya ve yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Özellikle ıhlamur çayının içerisindeki etken maddelerin terletici etkisi yağ yakımını hızlandırır. Fazla kiloların ter yolu ile vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ancak başta da belirttiğimiz gibi sadece ıhlamur çayı içip zayıflamayı beklemek sonu hüsranla sonuçlanan bir adım olacaktır.

Ihlamur Nasıl Toplanır? Nasıl Kurutulur?

Kışın yapraklarını döken ıhlamur ağacı baharın gelişi ile birlikte yeniden çiçeklenir. Ihlamur ne zaman açar diye merak edenlere haziran ve temmuz aylarına gelindiğinde ıhlamurun toplanabilecek olgunluğa ulaştığı söylenebilir. Ihlamur bitkisi toplanırken ıhlamur çiçeklerinin sap kısmındaki ince ve uzun yaprakları ile birlikte toplanır. Büyük yeşil yapraklar toplanmaz. Bir başka dikkat edilecek husus da ıhlamur çiçeğinin açılıp saçılmadan toplanmasıdır. Çünkü ıhlamurun etken maddesi bu çiçeklerin içindedir.Ihlamur çiçeği tam anlamıyla açıldığında bu etken maddeler de rüzgar vb. dış etkenlerle saçılacaktır.

Ihlamurlar toplandıktan sonra temiz ve kuru bir yere örtülen gazete ya da örtünün üzerine serilir. Ihlamurların çok üst üste gelmemesine dikkat edilmelidir. Ihlamurları kuruturken dikkat edilecek diğer bir husus da direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Aydınlık ama gölge bir yerde kurutulmalıdır. Günde birkaç defa alt üst edilmelidir. Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede ıhlamurlar kuruyacaktır.

Ihlamur Çiçek Açar Mı? Ihlamur Çiçeği

Açmaz mı? Şiiri bile var: Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman. Kışın yapraklarını döken ıhlamur ağacı bahar ayının gelişi ile birlikte çiçeklerini açmaya başlar. Sarı ve beyaz renkleri ile dikkat çeken ıhlamur çiçeği güçlü ve yumuşak kokusuyla adeta mest eder.

Ihlamur çiçek açar mı diye merak edenler bu kokuyu mutlaka duymalıdır. İçeriğindeki uçucu yağlar nedeniyle hoş bir aromaya sahiptir. Çiçekler kurutulduğunda ise hafif tatlı ve yapışkan bir form alır. Ihlamur çiçeğinden; ıhlamur çiçeği çayı, yağı, macunu, sabunu, kremi, tütsüsü, sirkesi ve şampuanı elde edilir. Usulüne uygun bir şekilde toplanan ve kurutulan ıhlamur çiçekleri ve ıhlamur yaprağı serin ve kuru bir ortamda cam kavanozda bir yıl süreyle saklanabilir. Ihlamur çiçeğinde saponin, tanen, C vitamini, sterol, manganez, uçucu yağ gibi maddeler bulunur.

Ihlamur Zararları Nelerdir?

Tam bir ecza deposu olan ıhlamurun aslında insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak pek çok şifalı bitki için geçerli olan kararında ve doğru zamanda tüketimine dikkat edilmediğinde bazı küçük problemler yaşatması da mümkündür.

Örneğin çok geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluk problemi yaratabilir. Ayrıca çayı da sadece bir kez kaynatılmalıdır. Birden fazla kaynatılmasının herhangi bir yararı yoktur; hatta zararlı durumları ortaya çıkarabilir.

Ihlamur çayını aşırı sıcak içmemeye özen göstermek gerekir. Ihlamurun terletici etkisinin sıcak içildiğinde ortaya çıkacağına yönelik halk arasında yanlış bir algı mevcuttur. Sıcak içilen ıhlamur ağız içerisinde ve yutakta tahrişlere neden olabilir.

Aşırı tüketimi gaz yapabilir. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Bu yüzden tansiyon düşüklüğü olanlar ıhlamur kullanırken iki kere düşünmeli, hatta doktoruna danışmalıdır.

Ihlamurun fayda ve zararları karşılaştırıldığında zararlarının içeriğinden çok kullanım şeklinden kaynaklandığı görülecektir. Ihlamur şekeri yükseltmez, hatta şeker hastalığı bulunanların ıhlamur tüketmesi bazı doktorlar tarafından önerilir. Ancak bunu yaparken bal gibi doğal ya da şeker gibi suni tatlandırıcılar kullanılmamalıdır.

Ihlamur Kullanım Alanları

Kullanım alanları ile de dikkat çeken bir bitkidir. Ham maddesi ıhlamur olan pek çok ürün bulunmaktadır. Ihlamur kolonyası, ıhlamur maskesi, ıhlamur sabunu gibi kozmetik sektörünün önemli mihenk taşları arasında yer alan ürünler ıhlamurdan elde edilir. Bunun yanı sıra gıda sektöründe de ham madde olarak ıhlamur önemli bir yere sahiptir.

Önemli bir şifa kaynağı olan ıhlamur balı, arıların sadece ıhlamur ağaçlarının çiçeklerinden elde ettikleri özlerle yapılır. Bunun için arı kovanları ıhlamur ağaçlarının etrafına konulur. Diğer ballara göre kokusu, kıvamı ve tadı oldukça farklı olan ıhlamur balı fiyatları ile de farklılık gösterir.

Kırışıklık önleyici etkisiyle yaşlanmayı yavaşlatan ıhlamur maskesi de ıhlamurun kullanım alanlarının ne denli geniş olduğu konusunda fikir vermektedir.

Ihlamur Fiyatları Nelerdir?

Üretimi fazla olmasına rağmen kullanım alanlarının çok geniş olması ıhlamur fiyatlarını arttıran belli başlı nedenler arasında yer alır. Genellikle 50 ve 100 gramlık ambalajlarda 10 – 20 TL arası fiyatlarla satılan ıhlamur kilosu 200 – 250 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.

Ihlamur ayrıca yaprağı ve çiçeği ayrı ayrı satıldığı gibi yaprak ve çiçekleri karışık olarak da satılmaktadır. Yeni toplanmış olması, çiçekli veya yapraklı olması gibi etkenler ıhlamur fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Şifalı Ihlamur Tarifleri

1) Bu Çayı İçen Atomu Parçalıyor Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı Tarifi İçin:

Kış aylarının olmazsa olmazı ıhlamur sade bir şekilde demlenebileceği gibi farklı baharatlarla birlikte de demlenebilir. Keskin tadı ile anında etkisini gösteren bir iki çay kaşığı toz zencefil ıhlamur çayına karıştırılabilir. Zencefilin keskin tadını yumuşatmak içinse doğanın en büyük mucizelerinden birisi olan bal kullanılarak zencefilli ballı bir ıhlamur çayı hazır hale getirilir. Zencefilli Ballı Ihlamur Çayı

2) Ihlamurdan Kek Yapıyoruz Ihlamurlu Ballı Kek Tarifi İçin:

Çayını sevmeyenler ıhlamurun şifasından mahrum kalacak değiller ya. Ihlamurlu ballı kek, ıhlamur çayını sevmeyenler için özel olarak hazırlanmış farklı ve değişik bir lezzet. Demlenmiş ıhlamuru, balı ve kek hamurunu bir araya getiren sıra dışı bir kek. Ihlamurlu Ballı Kek

Şifa kaynağı ıhlamur tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır? 10.10.2017 tarihinde yayınladı.