Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir?

Mide Ağrısına Yüksek Tansiyona Doğal İlaç Kekik Suyu

Ballıbabagiller familyasına ait bir bitki olan kekik, kendine özgü bir koku ve aromaya sahiptir. Çayırlarda, orman kıyılarında, tarla ve çimenlik alanlarda kendiliğinden bulunan kekik bitkisi, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir.

Koyu yeşil renge sahip olan bitki, haziran ayından ekim ayına kadar toplanabilir. Taze olarak yaprakları salataya, yemeklere, mezelere ve çaylara kullanılabilen bitki, gölgede kurutularak toz haline getirilerek de kullanılabilir. Kekiğin kendine has kokusunu içeriğinde yer alan karvakrol ve timol bileşenleri verir.

Selenyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olan kekik, B, E, A, K ve C vitaminleri, beta karoten, folik asit de içerir. Bunlara ek olarak simol, linalol ve borneol gibi uçucu yağ asitleri ile tripenoit, flavonit ve tanen açısından da zengindir. Kekik bitkisi ile hazırlanan kekik suyu sağlığa olan olumlu etkileri ile dikkat çeker.

kekik suyu tarifi

Kekik Suyu Nasıl Yapılır?

Taze olarak toplanan kekikler bol su ile iyice yıkanır. Yıkanan ve temizlenen kekikler büyük bir tencerenin içine koyulur. Küçük bir tencere kekiklerin tam ortasına büyük tencere içine yerleştirilir. İçine su ilave edilen büyük tencerenin ağzı, kapağı ters bir şekilde sıkıca kapatılır. Büyük tencerenin kapak kenarları hava almasını engelleyecek şekilde hamur ile sıvanır.

Büyük tencerede buharlaşan su ters kapatılan tencerenin kapağından küçük tencere içine akar. Yaklaşık 1 saati bulan işlem sonucunda küçük tencere içinde kekik suyu birikir. Biriken kekik suyunun taze olarak tüketilmesi önerilir. Güneş ışığı almayan kuru alanlarda saklanması gereken kekik suyu cam şişe içinde buzdolabında muhafaza edilebilir.

kekik suyu faydaları

Kekik Suyu Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan bileşenlere sahip olan kekik suyu, vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu hastalıklara karşı korur.
  • Kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olan kekik suyu, aynı zamanda oluşan tümör hücrelerinin yayılmasını önler.
  • Anti-aging etkiye sahip olan Thymol bileşeni sayesinde hücre yenilenmesini destekleyerek yaşlanma etkilerini azaltır.
  • Antiseptik etkisi bulunan kekik suyu açık yaralar üzerinde bulunan mikropları temizleme yardımcı olur.
  • Ağızdaki bakterileri yok etmeyi sağlayan kekik suyu diş eti iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak kekik suyu gargarası yapılması ağız ve diş eti sağlığını koruyucu etki gösterir.
  • Sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlar için kullanılabilen kekik suyu mide yanması, ekşimesi ve bulantısına faydalıdır. Ayrıca kekik suyu düzenli olarak tüketildiğinde hazımsızlığı önler ve şişkinlik ile kabızlığı engeller.
  • Antiseptik ve antioksidan özelliğe sahip olan kekik suyu sivilce tedavisini destekler.
  • Son durulama suyuna eklenen kekik suyu saç derisinde oluşan pullanma ve kuruluk problemlerine iyi gelir. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlayan kekik suyu ayrıca sağlıklı uzamayı da destekler.

kekik suyu zayıflatır mı

Kekik Suyu Zayıflatır Mı?

Sindirim sistemini düzenleyici etkisinden dolayı zayıflamaya yardımcı olan kekik suyu düzenli olarak kullanıldığında vücutta biriken fazla suyun atımını kolaylaştırır. Yapısındaki antioksidan bileşenler sayesinde vücuttaki toksin maddelerin atımını sağlayan kekik suyu, metabolizma hızını arttırır.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen kekik suyu, kabızlığı önleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekeri düzensizliğine bağlı olarak gelişen insülin direncinde genellikle göbek ve bel çevresinde yağlanma artar.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan kekik suyu insülin direnci gelişmesini önleyerek bu bölgelerde yağlanma oluşumunu engeller. Diyet sırasında oluşan halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik gibi sorunların üstesinden gelmek için yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip kekik suyu tüketilebilir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bitkisel ürün, kemikleşen yağ kitlesinin erimesini sağlar. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemin çözülmesine yardımcı olan kekik suyu zayıflama diyetlerini destekleyici bir ürün olarak kullanılabilir.

kekik suyu neye iyi gelir

Kekik Suyu Neye İyi Gelir?

Antioksidan bileşenleri nedeniyle kalp hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynayan kekik suyu, kolesterolü dengeleyici etkiye sahiptir. Kekiği diğer bitkisel ürünlerden ayıran en temel özelliği adet dönemindeki etkileridir. Kekik suyu adet söktürücü özelliğinden dolayı bu dönemde şişkinlik, ödem ve gaz problemi yaşayan kadınlar tarafından tercih edilir.

Peki, kekik suyu tansiyonu yükseltir mi? Kekik suyunun kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. Tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı yüksek tansiyon hastalarında kullanılması önerilir. Kekik suyu sindirim sistemi hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

Peki, kekik suyu mide ağrısına iyi gelir mi? Mide ağrısı için bal ile karıştırılarak tüketilen kekik suyu sindirim sistemini uyarır ve mide de oluşan ağrıların, krampların, yanma ve ekşimelerin önüne geçer. Aynı zamanda uçak ve gemi tutması yaşayanlar yolculuk öncesi kekik suyu tükettiklerinde mide bulantısından kurtularak daha rahat bir yolculuk yapabilir.

Peki, kekik suyu şekere iyi gelir mi? Kan şekerini düzenleyici etkiye sahip olan kekik çayı şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Ancak olası yan etkilerinden dolayı kronik hastalığa sahip olanların kekik suyu tüketmeden önce doktora başvurmaları önerilir.

kekik suyu zararları

Kekik Suyunun Zararları ve Yan Etkileri

Kekik suyu içerdiği vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra antioksidan bileşenleri ile sağlığa oldukça faydalı bir bitkisel üründür. Ancak tüm bitkisel kaynaklı ürünlerde olduğu gibi kekik suyu da önerilenin üzerinde tüketildiğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kronik hastalığa sahip olanların ve düzenli olarak ilaç kullananların doktor kontrolünde kekik suyu tüketmeleri gerekir. Düşük tansiyonu olanların kan basıncını düşürdüğünden dolayı kekik suyu tüketimine dikkat etmesi önerilir.

Peki, kekik suyu bebeği düşürür mü? Özel bir durum olan hamilelik döneminde yüksek oranda vitamin ve mineral içeren kekik suyunun kullanımı ciddi sorunlar yaratabilir. Gebelik ve emziklilik dönemindeki, kadınların kekik suyu tüketmemeleri önerilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı etkisinden dolayı herhangi bir cerrahi operasyon öncesi kekik suyu tüketimini daha çok kan kaybına neden olabilir. Operasyondan önce ve sonra aynı zamanda pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar ile birlikte kekik suyu tüketimi sağlık problemlere neden olabilir.

15 yaşın altındaki çocuklarda da kekik suyu tüketimi önerilmemektedir. Alerjen etki yaratabilen kekik suyu ile ilgili beklenmedik bir etki görüldüğünde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aşırı kekik suyu içildiğinde akut olarak baş dönmesi, baş ağrısı ve reflü gözlenebilir.

kekik suyu

Kekik Suyu Nasıl ve Ne Zaman İçilir?

Kendine has aroması ile dikkat çeken kekik suyunun tadı oldukça acıdır. Tek başına tüketilmesi zor olan kekik suyu bal ile tatlandırılarak tüketilebilir. Yumuşak ve daha kolay bir içime sahip olabilmesi için üzerine su eklenerek tarçın ya da yeşil çay ve karanfil ile birlikte de tüketilebilir.

Salata soslarının içine, çorbalara ve zeytinyağlı soğuk yemeklere eklenebilen kekik suyu özellikle aç karnına tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Sabahları aç karnına ve yemeklerden önce aç karnına tüketilen birer yemek kaşığı kekik suyu iştahı baskılayıcı etki gösterir.

Yemekten sonra tüketilen kekik suyu ise hazmı kolaylaştırır ve sindirimini düzenler. Kabızlık problemi yaşayanların sabah ve akşam aç karnına zeytinyağı ile birlikte kekik suyu tüketmeleri bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Ağız kokusu, diş eti hastalıkları gibi problemlerde ise dişleri fırçaladıktan sonra kekik suyu ve su karışımı ile ağzın çalkalanması hem iltihaplanmayı önler hem de ağız kokusunu giderir.

Kekik Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
İlginizi Çekebilir
Waffle Kaç Kalori? Meyveli, Çikolatalı Waffle Kalori Değerleri Tarifi
Waffle Kaç Kalori? Meyveli, Çikolatalı Waffle Kalori Değerleri

Çikolatalı Meyveli Sandviç Şöleni Waffle Kaç Kalori? Waffle pek çok ülkede severek tüketilen bol malzemeli…

Bal Kabağı Tarifleri: Tatlıdan Tuzluya 34 Lezzet Tarifi
Bal Kabağı Tarifleri: Tatlıdan Tuzluya 34 Lezzet

Sonbahar gelirken dökülen yapraklar kadar turuncu bir meyveyi mutfaklara getirir: Bal kabağı! Severek yiyeni, sevmese…

1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori? Faydaları, Besin Değeri, Zayıflatır Mı? Tarifi
1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori? Faydaları, Besin Değeri, Zayıflatır Mı?

Diyet ve Fit Menülerin Vazgeçilmezi Kepek Ekmeği Kaç Kalori? Sizin de bildiğiniz gibi her öğün…

İstanbul’un En İyi 9 Turşucusu Tarifi
İstanbul’un En İyi 9 Turşucusu

İstanbul'da Lezzetli Turşu Nerede Yenir? Kültürümüzde turşu kurmak, kışa hazırlığın önemli adımlarından biridir. Yaz kış…

Soğuk Algınlığını 24 Saatte Yenin! Tarifi
Soğuk Algınlığını 24 Saatte Yenin!

Soğuk Algınlığı 1 Günde Nasıl Geçer? Soğuk algınlığı kış aylarında kapımızı en çok çalan hastalık.…

Kısır Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Diyete Uygun Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Kısır Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Diyete Uygun Nasıl Hazırlanır?

Çay Saatlerinin Leziz Misafiri Kısır Kaç Kalori? Kısır, köftelik bulgurun haşlanması ve içine zevke göre…

Sevgililer Günü Kurabiyeleri: 16 Özel Tarif Tarifi
Sevgililer Günü Kurabiyeleri: 16 Özel Tarif

Sevginin günü yaklaşırken, herkesi tatlı bir hediye telaşı sardı. Birisini mutlu etmenin yolunun emek vererek…

Deri Soyulmasına İyi Gelen 10 Doğal Çözüm Tarifi
Deri Soyulmasına İyi Gelen 10 Doğal Çözüm

Deri Soyulması Evde Nasıl Geçer? Deri soyulması, kadın ve erkeklerde her yaşta meydana gelen bir…

Dünyanın En Leziz Tatlı Tuzlu Milföy Tarifleri Tarifi
Dünyanın En Leziz Tatlı Tuzlu Milföy Tarifleri

Buzlukta saklanıp, mutfaktaki en yakın dostumuz olur: milföy hamuru. Çat kapı gelen misafire doyurucu bir…

Kumpir Kaç Kalori? Diyette Yenir Mi, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Kumpir Kaç Kalori? Diyette Yenir Mi, Kilo Aldırır Mı?

Fırınlanmış Patates: Kumpir Kaç Kalori? Ortaköy'deki sıra sıra kumpircilerin arasında bir gezintiye çıkıyoruz! Patatesten bir…

Sevgililer Gününe Özel 20 Romantik Akşam Yemeği Tarifi
Sevgililer Gününe Özel 20 Romantik Akşam Yemeği Tarifi

Hızla yükselen 14 Şubat çanları, kalplerimizi pır pır etmeye başlıyor. Her ne kadar sevgi sadece…

İstanbul Romantik Akşam Yemeği Mekanları Tarifi
İstanbul Romantik Akşam Yemeği Mekanları

İstanbul'un En Romantik Restoranları Şöyle arada bir dışarıda yemek isteyip de öylesine değil de gerçekten…

Tarifler Geri
Videolar Geri