Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir? Tarifi

Mide Ağrısına Yüksek Tansiyona Doğal İlaç Kekik Suyu

Ballıbabagiller familyasına ait bir bitki olan kekik, kendine özgü bir koku ve aromaya sahiptir. Çayırlarda, orman kıyılarında, tarla ve çimenlik alanlarda kendiliğinden bulunan kekik bitkisi, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir.

Koyu yeşil renge sahip olan bitki, haziran ayından ekim ayına kadar toplanabilir. Taze olarak yaprakları salataya, yemeklere, mezelere ve çaylara kullanılabilen bitki, gölgede kurutularak toz haline getirilerek de kullanılabilir. Kekiğin kendine has kokusunu içeriğinde yer alan karvakrol ve timol bileşenleri verir.

Selenyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olan kekik, B, E, A, K ve C vitaminleri, beta karoten, folik asit de içerir. Bunlara ek olarak simol, linalol ve borneol gibi uçucu yağ asitleri ile tripenoit, flavonit ve tanen açısından da zengindir. Kekik bitkisi ile hazırlanan kekik suyu sağlığa olan olumlu etkileri ile dikkat çeker.

kekik suyu tarifi

Kekik Suyu Nasıl Yapılır?

Taze olarak toplanan kekikler bol su ile iyice yıkanır. Yıkanan ve temizlenen kekikler büyük bir tencerenin içine koyulur. Küçük bir tencere kekiklerin tam ortasına büyük tencere içine yerleştirilir. İçine su ilave edilen büyük tencerenin ağzı, kapağı ters bir şekilde sıkıca kapatılır. Büyük tencerenin kapak kenarları hava almasını engelleyecek şekilde hamur ile sıvanır.

Büyük tencerede buharlaşan su ters kapatılan tencerenin kapağından küçük tencere içine akar. Yaklaşık 1 saati bulan işlem sonucunda küçük tencere içinde kekik suyu birikir. Biriken kekik suyunun taze olarak tüketilmesi önerilir. Güneş ışığı almayan kuru alanlarda saklanması gereken kekik suyu cam şişe içinde buzdolabında muhafaza edilebilir.

kekik suyu faydaları

Kekik Suyu Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan bileşenlere sahip olan kekik suyu, vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu hastalıklara karşı korur.
  • Kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olan kekik suyu, aynı zamanda oluşan tümör hücrelerinin yayılmasını önler.
  • Anti-aging etkiye sahip olan Thymol bileşeni sayesinde hücre yenilenmesini destekleyerek yaşlanma etkilerini azaltır.
  • Antiseptik etkisi bulunan kekik suyu açık yaralar üzerinde bulunan mikropları temizleme yardımcı olur.
  • Ağızdaki bakterileri yok etmeyi sağlayan kekik suyu diş eti iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak kekik suyu gargarası yapılması ağız ve diş eti sağlığını koruyucu etki gösterir.
  • Sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlar için kullanılabilen kekik suyu mide yanması, ekşimesi ve bulantısına faydalıdır. Ayrıca kekik suyu düzenli olarak tüketildiğinde hazımsızlığı önler ve şişkinlik ile kabızlığı engeller.
  • Antiseptik ve antioksidan özelliğe sahip olan kekik suyu sivilce tedavisini destekler.
  • Son durulama suyuna eklenen kekik suyu saç derisinde oluşan pullanma ve kuruluk problemlerine iyi gelir. Saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlayan kekik suyu ayrıca sağlıklı uzamayı da destekler.

kekik suyu zayıflatır mı

Kekik Suyu Zayıflatır Mı?

Sindirim sistemini düzenleyici etkisinden dolayı zayıflamaya yardımcı olan kekik suyu düzenli olarak kullanıldığında vücutta biriken fazla suyun atımını kolaylaştırır. Yapısındaki antioksidan bileşenler sayesinde vücuttaki toksin maddelerin atımını sağlayan kekik suyu, metabolizma hızını arttırır.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen kekik suyu, kabızlığı önleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekeri düzensizliğine bağlı olarak gelişen insülin direncinde genellikle göbek ve bel çevresinde yağlanma artar.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan kekik suyu insülin direnci gelişmesini önleyerek bu bölgelerde yağlanma oluşumunu engeller. Diyet sırasında oluşan halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik gibi sorunların üstesinden gelmek için yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip kekik suyu tüketilebilir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bitkisel ürün, kemikleşen yağ kitlesinin erimesini sağlar. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemin çözülmesine yardımcı olan kekik suyu zayıflama diyetlerini destekleyici bir ürün olarak kullanılabilir.

kekik suyu neye iyi gelir

Kekik Suyu Neye İyi Gelir?

Antioksidan bileşenleri nedeniyle kalp hastalıklarının tedavisinde önemli bir rol oynayan kekik suyu, kolesterolü dengeleyici etkiye sahiptir. Kekiği diğer bitkisel ürünlerden ayıran en temel özelliği adet dönemindeki etkileridir. Kekik suyu adet söktürücü özelliğinden dolayı bu dönemde şişkinlik, ödem ve gaz problemi yaşayan kadınlar tarafından tercih edilir.

Peki, kekik suyu tansiyonu yükseltir mi? Kekik suyunun kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. Tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı yüksek tansiyon hastalarında kullanılması önerilir. Kekik suyu sindirim sistemi hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

Peki, kekik suyu mide ağrısına iyi gelir mi? Mide ağrısı için bal ile karıştırılarak tüketilen kekik suyu sindirim sistemini uyarır ve mide de oluşan ağrıların, krampların, yanma ve ekşimelerin önüne geçer. Aynı zamanda uçak ve gemi tutması yaşayanlar yolculuk öncesi kekik suyu tükettiklerinde mide bulantısından kurtularak daha rahat bir yolculuk yapabilir.

Peki, kekik suyu şekere iyi gelir mi? Kan şekerini düzenleyici etkiye sahip olan kekik çayı şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Ancak olası yan etkilerinden dolayı kronik hastalığa sahip olanların kekik suyu tüketmeden önce doktora başvurmaları önerilir.

kekik suyu zararları

Kekik Suyunun Zararları ve Yan Etkileri

Kekik suyu içerdiği vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra antioksidan bileşenleri ile sağlığa oldukça faydalı bir bitkisel üründür. Ancak tüm bitkisel kaynaklı ürünlerde olduğu gibi kekik suyu da önerilenin üzerinde tüketildiğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kronik hastalığa sahip olanların ve düzenli olarak ilaç kullananların doktor kontrolünde kekik suyu tüketmeleri gerekir. Düşük tansiyonu olanların kan basıncını düşürdüğünden dolayı kekik suyu tüketimine dikkat etmesi önerilir.

Peki, kekik suyu bebeği düşürür mü? Özel bir durum olan hamilelik döneminde yüksek oranda vitamin ve mineral içeren kekik suyunun kullanımı ciddi sorunlar yaratabilir. Gebelik ve emziklilik dönemindeki, kadınların kekik suyu tüketmemeleri önerilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı etkisinden dolayı herhangi bir cerrahi operasyon öncesi kekik suyu tüketimini daha çok kan kaybına neden olabilir. Operasyondan önce ve sonra aynı zamanda pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar ile birlikte kekik suyu tüketimi sağlık problemlere neden olabilir.

15 yaşın altındaki çocuklarda da kekik suyu tüketimi önerilmemektedir. Alerjen etki yaratabilen kekik suyu ile ilgili beklenmedik bir etki görüldüğünde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aşırı kekik suyu içildiğinde akut olarak baş dönmesi, baş ağrısı ve reflü gözlenebilir.

kekik suyu

Kekik Suyu Nasıl ve Ne Zaman İçilir?

Kendine has aroması ile dikkat çeken kekik suyunun tadı oldukça acıdır. Tek başına tüketilmesi zor olan kekik suyu bal ile tatlandırılarak tüketilebilir. Yumuşak ve daha kolay bir içime sahip olabilmesi için üzerine su eklenerek tarçın ya da yeşil çay ve karanfil ile birlikte de tüketilebilir.

Salata soslarının içine, çorbalara ve zeytinyağlı soğuk yemeklere eklenebilen kekik suyu özellikle aç karnına tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Sabahları aç karnına ve yemeklerden önce aç karnına tüketilen birer yemek kaşığı kekik suyu iştahı baskılayıcı etki gösterir.

Yemekten sonra tüketilen kekik suyu ise hazmı kolaylaştırır ve sindirimini düzenler. Kabızlık problemi yaşayanların sabah ve akşam aç karnına zeytinyağı ile birlikte kekik suyu tüketmeleri bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Ağız kokusu, diş eti hastalıkları gibi problemlerde ise dişleri fırçaladıktan sonra kekik suyu ve su karışımı ile ağzın çalkalanması hem iltihaplanmayı önler hem de ağız kokusunu giderir.

Kekik Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir? 28.05.2018 tarihinde yayınladı.