Laktoz Nedir? İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Laktoz Nedir? İntoleransı Nasıl Anlaşılır? Tarifi

Süt Ürünleri Sonrası Gaz Sancısı Yaşayanlar Sizi Böyle Alalım:

Laktoz Hassasiyeti

İnsan yaşamında en önemli besinlerden biri olan süt, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için vazgeçilmezdir. İçeriğindeki yüksek kalsiyum miktarı ile ön plana çıkan besin, B12, B6, B2, B1 , B3, B9, D ve A vitamini ayrıca da yüksek oranda protein içerir. Sütün içeriğinde yer alan laktoz ise karbonhidratın farklı bir formudur.

Ancak bazı bünyelerde laktozun sindiriminde problemler yaşanabilir. Süt içtikten sonra ortaya çıkan şişkinlik, gaz ve kramp gibi problemler laktoz sindirimi bozukluğundan dolayı ortaya çıkar. Dünya üzerinde yaşayan insanların neredeyse %70’inde görülen laktoz intoleransı rahatsız edici ve yaşam kalitesini düşürücü etki gösterir.

Laktoz Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Laktoz süt şekeri olarak tanınır ve karbonhidrat grubunun disakkarit bileşenleri arasında yer alır. Doğada beyaz kristal halinde bulunan glikoz ve galaktozdan meydana gelir. Memelilerin sütünde bulunur ve ayrıca da hamilelik sırasında idrarda da görülür.

Sütün kendine has aromasında laktozun da payı vardır. Anne sütünün yaklaşık %7’si inek sütünün % 4,8’i koyun sütünün %4,6’sı, keçi sütünün %4’ü laktozdan oluşur. Sakkoraza göre tatlılık derecesi oldukça düşük olan laktoz, kefir ve kımız bakterileri ile birleştiğinde fermantasyona uğrar ve süt asidine dönüşür. Sütteki laktozun laktik aside dönüşmesi sonucunda ekşime ve yoğurt oluşur.

Laktoz sentezi sonucu oluşan laktik asit bağırsak problemi olan kişilerde oldukça faydalıdır. Laktozun glikoz ve galaktoza parçalanabilmesi için kuvvetli asitlere ihtiyacı vardır. Laktoz hidrolizi diğer karbonhidratlara göre daha yavaş seyreder. Bu nedenle bağırsaklarda uzun süre kalabilir ve burada hafif asidik bir ortam yaratır. Bu ortam da kalsiyumun daha hızlı emilmesini sağlar.

Yağ metabolizması üzerinde de etkin rol oynayan laktoz karaciğerde yağ birikimini engeller ve B grubu vitaminlerin sentezinde görev alır. Laktoz ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de laktoz helal mi sorusudur. Laktozun haram olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur. Peki, laktoz uyku getirir mi? Süt içmenin uyku getirdiğine dair bilgiler doğrudur. Ancak bunun nedeni laktoz değil süte bulunan bir başka proteindir.

Laktoz İntoleransı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sütte doğal olarak bulunan laktoz şekeri, bağırsak tarafından salgılanan laktaz enzimi yardımıyla sindirilir. Enzimin bebeklik döneminin 24. ayından itibaren salgılanması azalmaya başlar. Laktaz enziminin yokluğu ya da az salgılanması durumunda süte karşı hassasiyet oluşur.

Bağırsaklarda gaz, şişkinlik ve kramp ile karakterize olan laktoz intoleransı, özellikle çölyak, Chrons gibi sindirim hastalıklarında gelişebilir. Bazı antibiyotik ilaçlara karşı bağırsaklarda laktoz intoleransı gelişebilir. Yaş ilerledikçe laktaz enzimi vücutta azalır.

Ayrıca etnik kökenlerde laktoz belirtileri daha yaygın görülür. Örneğin; İspanyol, Afrika ve Asya kökenlilerde, Akdeniz ve Amerika yerlilerinde laktoz alerjisi ihtimali daha yüksektir. Laktaz enzimi vücutta az salgılanıyorsa, yoğurt ve fermente ürünlerin tüketilebilir. Ancak yok denecek kadar az miktarda ya da hiç salgılanma olmazsa süt ürünlerinde yer alan laktoz sıvı elektrolit dengesini bozabilir. Süt ve süt ürünleri tüketildiğinde kramp, ishal, şişkinlik ve gaz gibi problemler yaşanıyorsa laktoz hassasiyeti söz konusudur.

Bebeklerde gelişen intoleransa bağlı olarak laktozsuz mama tüketilmesi gerekir. Laktoz intoleransı bitkisel tedavisi için elma sirkesi, papatya çayı, pirinç çayı, zencefil ve nane çayları kullanılabilir. Laktoz intoleransına tanı koymak amacıyla laktoz testi yapılır. Açlık kan şekeri ölçüldükten sonra, laktoz içeren sıvı içirilerek ardışık kan glikoz değerleri ölçülür ve kan değerinde glikoz yükselmesi gözlenmiyorsa intolerans vardır diye tanı koyulur.

Laktoz

Laktozsuz Süt Nedir?

Laktoza duyarlılığı olan kişiler süt ve süt ürünlerini tüketemez. Ancak süt içeriğinde yer alan vitamin ve besin öğeleri nedeniyle vücut için önemli bir besindir. Laktoz hastalığı olanlar için özel olarak tasarlanan laktozsuz süt ve süt ürünleri, bu kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Sütün doğal şekeri olan laktoz normalde bağırsaklarda parçalanarak glikoz ve galaktoza ayrılır. Laktozsuz süte eklenen laktaz enzimi laktozun glikoz ve galaktoza parçalanmasını sağlar. Bu durumda laktozsuz süt normal süte göre daha tatlı olur. Parçalandığı bileşenlerin tatlılık derecesinden dolayı daha tatlı olarak algılanan laktozsuz süt, normal sütün içerdiği tüm vitamin ve mineral değerlerini aynı oranlarda içerir.

Peki, laktozsuz süt kaç kalori? Kalori açısından normal süt ile hiçbir farkı olmayan 1 bardak laktozsuz süt yaklaşık 80-120 kalori arasındadır. Laktozsuz süt kullanılarak yapılan laktozsuz yoğurt ve diğer süt ürünleri de intoleransa sahip hastalar tarafından gaz, şişkinlik gibi problemler yaşanmadan tüketilebilir.

Laktoz Nelerde Bulunur?

Laktoz sadece memelilerin sütünde bulunur. İnek, keçi, koyun ve anne sütünde yüksek oranda laktoz yer alır. En yüksek laktoz oranına sahip olan ise anne sütüdür. Yoğurt, peynir, dondurma gibi süt ürünlerinde de laktoz bulunur. Ancak en yüksek oran sade sütte yer alır.

Yoğurt içerisinde yer alan bakteriler sütteki laktozun büyük bir kısmını laktik aside çevirir. Bu yüzden yoğurt laktoz sindirimi bozulan kişiler tarafından daha rahat tüketilebilir. Ayrıca yarı katı forma sahip olan yoğurt, mideden geç sindirildiğinden dolayı mideyi yavaş bir şekilde boşaltır ve bağırsaklara laktozun yavaş yavaş gitmesini sağlar.

Süt ürünleri arasında en çok tüketilen besin ise peynirdir. Peynirin çeşidine göre içerisindeki laktoz miktarı değişiklik gösterir. Yumuşak peynir türlerinde laktoz daha yüksektir. Eski kaşar ya da keçi peyniri gibi sert peynirlerde laktoz oranı düşüktür. Laktoz intoleransına sahip olan bireylerin sert peynirleri ya da özel olarak yapılan laktozsuz peynir tüketmesi önerilir.

Laktoz Zararlı Mı?

Laktoz, intoleransı gelişmeyen kişilerde zararlı değildir. Laktaz enziminin salgılanmadığı veya yetersiz salgılandığı durumlarda laktoza karşı gelişen intolerans vücutta farklı reaksiyonlara sebep olabilir. Bu kişiler laktoz içeren besinleri tükettiğinde, kalın bağırsaktaki bakteriler laktozu parçalayamaz ve sindirilemeyen şekerler gaz yapar.

Şişkinlik gaz ve kramplara neden olan bu durum laktoz intoleransı belirtileri arasındadır. Laktoz içeren ürünlerin beslenme programından çıkarılması bu sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bazı kişilerde laktozun sindirimi sırasında mide bulantılarına rastlanır. Hatta bu bulantılar kusma derecesine kadar artış gösterir ve kusma sonucu boğazda tahribata yol açar.

Peki, laktoz kilo yapar mı? Bu intoleransa sahip olan kişiler süt ve süt ürünlerinden uzaklaştıklarından dolayı beslenme bozuklukları yaşayabilir. Yorgunluk, kilo kaybı, diş etlerinde kanama ve şişme, kemik ve kas zayıflıkları ve bağışıklık sisteminde zayıflık gözlenebilir.

Laktoz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Laktoz fruktoz intoleransı olan kişiler için laktozdan kısıtlı diyet uygulanır. Tamamen laktozu uzaklaştırmak yerine çok az miktarlarda laktoz tüketilmesine izin veren laktoz diyeti, düşük miktarlarda peynir, yoğurt, puding gibi süt içeren besinler içerir.

Kalsiyumdan zengin soya sütü, badem sütü, laktozsuz yoğurt ve süt gibi laktozsuz ürünler günlük olarak tüketilebilir. Süt ve süt ürünlerinin yetersiz tüketilmesine bağlı olarak laktoz eksikliği ile birlikte birçok vitamin ve mineral kaybı da söz konusudur.

Bu yüzden yüksek kalsiyum içeren keten tohumu, ıspanak, badem, semizotu, brokoli, barbunya ve yeşil yapraklı sebzeler de laktoz diyetinde yer alır. Bunun dışında, laktoz intoleransına sahip olan kişilerin laktoz içeren bazı ilaçların kullanımında da dikkatli olmaları önerilir. Ayrıca laktoz hapı, laktoz tablet ve laktoz ilacı laktaz enzimi içerdiğinden dolayı bu hastalarda kullanılabilir.

Laktoz Alerjisine Uygun Laktozsuz Tarifler

1) Sütlü Tatlı Sevenler İçin Muhteşem Lezzet: Krem Karamel (Laktozsuz Süt ile)

Laktozsuz süt, şeker, vanilya, buğday nişastası ve un kullanılarak hazırlanan krem karamel, sütlü tatlı sevenler için mükemmel bir seçenektir. Kendine özgü karamel aroması ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakan tatlı, hem pratikliği hem de lezzeti ile sofralarınıza renk katar. Laktozsuz Süt ile Krem Karamel

Tarif: Laktozsuz Süt ile Krem Karamel

2) Fındığın Dayanılmaz Lezzeti: Fındıklı Kek (Unsuz, Yağsız, Laktozsuz)

Yumurta, esmer şeker, laktozsuz süt, fındık ve vanilya kullanılarak hazırlanan fındıklı kek, unsuz ve yağsız olduğundan dolayı besleyici özelliği çok daha yüksektir. Laktozsuz süt kullanılarak yapılan fındıklı kek, mide ve bağırsakta şişkinlik ya da gaz yapmadan kolayca sindirilir. Ara öğünleriniz ve beş çaylarınızın vazgeçilmez lezzeti olmaya aday fındıklı keki mutlaka denemelisiniz. Unsuz, Yağsız, Laktozsuz Fındıklı Kek

Tarif: Unsuz, Yağsız, Laktozsuz Fındıklı Kek

3) Bağırsak Problemleri İçin: Fırında Laktozsuz Ev Yoğurdu

Laktozsuz süt kullanılarak hazırlanan fırında laktozsuz ev yoğurdu, özellikle bağırsak ve mide problemi yaşayanlara uygun bir besindir. Normal yoğurttan lezzet olarak hiçbir farkı olmayan laktozsuz yoğurt, yüksek kalsiyum ve protein içeriği ile özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için vazgeçilmez bir besindir. Fırında Laktozsuz Ev Yoğurdu

Tarif: Fırında Laktozsuz Ev Yoğurdu

Laktozsuz Süt Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Tarifler Geri
Videolar Geri