Lavanta Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Lavanta Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Lavanta Yağı: Doğanın Şifalı Kozmetiği!

Lavanta (Lavandula), ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine ait, güzel kokulu ve renkli çiçeklere sahip bir bitki türüdür. Lavanta bitkisi, ferahlatıcı kokusu ile çiçekler arasında ayırt edilen özelliğe sahiptir. Genellikle Akdeniz iklimlerinde yetişen lavantanın hemen hemen 20 türü bulunmaktadır. Bu türlerden birkaçı Türkiye’de yetişmektedir.

Temmuz ve ağustos aylarında toplanarak çeşitli şekillerde kullanılan lavanta çiçekleri genellikle uçucu lavanta yağı üretimi için kullanılır. Bu yağ; aromaterapi, kozmetik ürünler, sabunlar, losyonlar ve parfümlerde yaygın olarak kullanılır. Peki, lavanta yağının faydaları nelerdir, lavanta yağı nelere iyi gelir?

Lavanta Yağı Faydaları

 • Stresli ruh haline, anksiyeteye iyi gelir.
 • Uyku kalitenizi artırır.
 • Ağrıları hafifletir.
 • Solunum yolunu rahatlatır.
 • Mideyi rahatlatır; sindirimi düzenler.
 • Cildi nemlendirir; egzama etkilerini hafifletir.
 • Saçları onarır ve canlandırır.
 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır.
 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Hafif yaraları ve cilt tahrişlerini iyileştirir.
 • Güneş yanıklarına iyi gelebilir.
 • Bakteri ve mantar oluşumunu önler.
 • Ayak sağlığını destekler.
 • Regl dönemi etkilerini hafifletebilir.
 • Haşereleri uzaklaştırır; böcek sokmasında kullanılır.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

1) Stresli Ruh Haline İyi Gelir

Lavanta yağı, stres, kaygı ve uykusuzluk gibi sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Lavanta yağı, kaygı seviyelerini düşürebilir. Birçok çalışma, lavanta yağı aromaterapisinin kaygı düzeylerini azalttığını ve sakinleştirdiğini göstermektedir.

Lavanta yağı, anksiyete ve kaygı bozukluğu olan kişiler üzerinde olumlu etkiler gösterebilir. Lavanta yağı, duygusal dengeyi yeniden kurmada yardımcı olabilir. Aromaterapi yoluyla kullanıldığında, kişinin ruh halini dengelemeye ve duygusal olarak rahatlamasına yardımcı olabilir.

2) Uyku Kalitenizi Artırır

Lavanta yağı faydaları uyku sorunları yaşayanlara iyi gelebilmektedir. Lavanta yağı uyku düzenini dengeleyen ve rahat uyku imkanı sağlayan doğal bir yağdır. Birkaç damla lavanta yağını yastığınıza damlatarak veya aromaterapi buhurdanlığı kullanarak daha iyi bir gece uykusu geçirebilirsiniz.

3) Ağrıları Hafifletir

Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Hafif baş ağrıları yaşadığınız günlerde yaklaşık 15 dakika kadar lavanta yağı koklarsanız, baş ve migren ağrılarınız bir süre sonra geçecektir. Ağrı kesici özelliğinden faydalanarak, yorgun olduğunuz günlerde el ve dizlerinize nazikçe masaj yapabilirsiniz.

4) Solunum Yolunu Rahatlatır

Lavanta yağının bir diğer faydası burun tıkanıklığı gibi durumlarda etkili olmasıdır. Solunum yolu rahatsızlıklarınız için tercih edebilirsiniz. Daha rahat nefes almak için lavanta yağı düzenli olarak koklanabilir, buhurdanlık içerisine veya yastığa birkaç damla damlatılabilir.

5) Mideyi ve Sindirimi Rahatlatır

Lavanta yağı hafif sindirim rahatsızlıklarına iyi gelebilmektedir. Mide bulantısı veya kusma hissinde lavanta yağından faydalanabilirsiniz. Kıyafetlerinize süreceğiniz birkaç damla lavanta yağı, kusma hissini ortadan kaldırıp sizi daha iyi hissettirecektir.

6) Cildi Nemlendirir ve Besler

Cildinizin en iyi dostlarından biri lavanta yağıdır. Lavanta yağı cilt lekeleri başta olmak üzere cilt sorunlarınızı çözmek için harekete geçiyor. İşte lavanta yağının cilde faydaları:

 • Dudak çatlamasında, cilt kuruluğunda ve güneş lekelerinde lavanta yağı size çok yardımcı olacaktır.
 • Lavanta yağı cilt lekeleri için oldukça etkilidir.
 • Lavanta yağı hücrelerinizin yenilenmesini destekler. Bu durum sonucunda cildinizde oluşan yaralar ve lekeler iyileşebilir.
 • Ergenlik döneminde sıkça şikayet edilen akne ve sivilceler ile mücadele eder. Sivilcelerinizin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarının etkisi ile oluşan cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır.
 • Yaz aylarında kurtarıcınız olacak lavanta yağı sinek ısırmalarının etkisini en aza indirecektir. Sinek ısırıklarında oluşan şişlik ve kızarmalar lavanta yağı ile giderilebilir.

7) Saçları Onarır ve Canlandırır

Lavanta yağı, saç sağlığını iyileştirmek ve saç dökülmesini azaltmak için şampuanlara veya saç bakım ürünlerine eklenir. Saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı olması için saçlarınıza düzenli olarak lavanta yağı maskesi uygulayabilirsiniz. Kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmelerini önlemek için lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Besleyici bitkisel yağlar ile hazırlanan saç maskesinde lavanta yağını ekleyerek çeşitli saç problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Lavanta yağının içinde bulunan mineraller sayesinde, saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını fark edebilirsiniz.

8) Akne ve Sivilce Tedavisinde Kullanılır

Lavanta yağı, cilt problemlerini hafifletmekte etkili olabilir. Akne, sivilce ve cilt tahrişi gibi sorunları azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak ciltte kullanmadan önce mutlaka seyreltilmelidir.

9) Kırışıklıkları Azaltır

Lavanta yağı, cilt hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyabilecek antioksidanlar içerir. Bu, cilt yaşlanmasıyla ilişkilendirilen erken kırışıklıkları ve cilt lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Lavanta yağı, cildin doğal yenilenme süreçlerini teşvik edebilir. Cilt hücrelerinin daha hızlı bir şekilde yenilenmesine ve cildin genç ve taze görünmesine katkıda bulunabilir.

10) Hafif Yaraları ve Cilt Tahrişlerini İyileştirir

Lavanta yağı, genellikle cilde dost olarak kabul edilir. Saf lavanta yağı, cilt üzerinde yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve hafif tahrişlerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Lavanta yağı seçerken güvenilir ve kaliteli bir markayı tercih etmelisiniz. Saf, doğal ve kaliteli lavanta yağı, cilt bakımında daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Lavanta yağı tahriş ve hafif yaralarda kullanılmadan önce cildin başka ve küçük bir bölümünde alerji testi yapılmalıdır.

11) Güneş Yanıklarına İyi Gelebilir

Lavanta yağı güneş yanıklarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Lavanta yağı, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir; bu nedenle hafif güneş yanıklarının neden olduğu cilt tahrişini ve kızarıklığı hafifletebilir. Lavanta yağının cilt üzerindeki etkilerini görmek için seyrelterek kullanmanız önerilir.

12) Bakteri ve Mantar Oluşumunu Önler

Lavanta yağı; antifungal (mantar karşıtı), antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir. Lavanta yağı, ciltteki bakterileri öldürebilir ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Küçük kesikler, yaralar veya sivilce gibi cilt sorunlarına sahip olanlar için lavanta yağı kullanmak enfeksiyon riskini azaltabilir.

13) Ayak Sağlığını Destekler

Antifungal lavanta yağı, ayak mantarı veya tırnak mantarı gibi cilt üzerinde gelişen mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Lavanta yağı, mantarın büyümesini engelleyebilir ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir.

14) Regl Dönemi Etkilerini Hafifletebilir

Lavanta yağı karışımını regl ağrısı olan bölgeye nazikçe masaj yaparak uygulayın. Masaj, kasların rahatlamasına yardımcı olabilir. Lavanta yağını banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Bu, kasları gevşetmek ve rahatlatıcı bir etki yaratmak için etkili olabilir.

15) Haşereleri Uzaklaştırır

Lavantanın kokusu bizim çok hoşumuza gitse de böcekler bu kokudan pek hoşlanmazlar. Sivrisinekleri uzak tutmak için lavanta yağı nasıl kullanılmalı derseniz bir sprey şişesine hafif sulandırarak koyduğunuz yağı vücudunuza uygulayabilirsiniz. Güvelerden korunmak için dolaplarınıza lavanta yağı damlatabilirsiniz.

lavanta yağının faydaları

Lavanta Yağı Faydaları Hakkında Araştırmalar

Stres ve Anksiyete Azaltıcı Etkiler

Lavanta yağı, stres ve anksiyeteyi azaltmada etkili olabilir. Birçok çalışma, lavanta yağı aromaterapinin, stresi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Örneğin, 2012 yılında yapılan bir araştırma, lavanta yağı kokusunun anksiyete düzeylerini önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

 

Uyku Düzenleyici

Lavanta yağı, uykusuzluğu hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, lavanta yağı kokusunun daha iyi bir uyku kalitesine ve uyuma yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Ağrı Kesici

Lavanta yağı, baş ağrıları, migrenler ve kas ağrıları gibi ağrıları hafifletebilir. Bazı çalışmalar, lavanta yağının ağrı kesici özelliklere sahip olduğunu öne sürmektedir.

 

Antioksidan Etkiler

Lavanta yağı, antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşikler, hücresel hasarı azaltabilir ve vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyabilir.

 

Anti-enflamatuar Özellikler

Lavanta yağı, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Cilt üzerine uygulandığında veya masaj yağı olarak kullanıldığında, iltihaplı cilt koşullarını hafifletebilir.

 

Anti-bakteriyel ve Anti-fungal

Lavanta yağı, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir. Birçok çalışma, lavanta yağının mikropları öldürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Zihinsel Tazelik

Lavanta yağının aromaterapisi, zihinsel tazelik sağlamak ve konsantrasyonu artırmak için kullanılabilir.

Lavanta yağını kullanmadan önce dikkate almanız gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Lavanta yağını doğrudan cilde uygulamadan önce ciltte küçük bir alanda test etmek önemlidir. Ayrıca, hamilelik veya belirli sağlık koşulları gibi özel durumlarınız varsa, lavanta yağı kullanmadan önce bir uzmana danışmanız önerilir.

lavanta yağı neye iyi gelir

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

 • Saçlarınızı yumuşatır ve dipten besler.
 • Cildinizin onarımını sağlar.
 • Çatlak ve kuru ciltleri canlandırır.
 • Uyku düzenini dengeler.
 • Stresi azaltır.
 • Zihni tazeler.
 • Psikolojik rahatlık sağlar.
 • Ağrıları hafifletir.
 • Sindirimi rahatlatır; bulantıyı önler.
 • Bakteri, mantar gibi rahatsızlıkları iyileştirir.
lavanta yağı ne işe yarar

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Lavanta yağı seyrelterek saçlarınız için saç maskelerinde, cildiniz için cilt maskelerinde alerji testinden sonra kullanabilirsiniz.
 • Stresli günlerinizde odanızda veya yaşam alanlarınızda bulundurarak zihinsel ve ruhsal ferahlık, rahatlık sağlayabilirsiniz.
 • Kıyafetlerinize, saçlarınıza ve bulunduğunuz ortama bir sprey yardımı ile püskürtebilirsiniz; doğal koku vericidir.
 • Soğuk algınlığı yaşadığınızda boyun ve boğaz çevrenize bir iki damla ile masaj yapabilirsiniz. Boyun bölgenizdeki kan dolaşımını artırarak, size enerji verecektir.
 • Kas ve kemik ağrısı şikayetlerinizde ise ağrılı bölgeye lavanta yağı sürerek nazikçe masaj yapabilirsiniz.

Lavanta yağı kullanımı öncesinde yan etkilerden korunmak adına bir sağlık profesyonelinden destek alınız.

lavanta yağı nasıl kullanılır

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • Lavanta çiçekleri (taze veya kurutulmuş)
 • Saf su
 • Büyük bir tencere
 • Tencerenin kapağı
 • Buzlu su
 • Buhar damıtma cihazı veya bir tencere ve soğutma kabı

Yapılışı:

 • Lavanta çiçeklerini toplayın veya satın alın. Taze lavanta çiçekleri tercih edilir; ancak kurutulmuş lavanta da kullanılabilir.
 • Büyük bir tencereye lavanta çiçeklerini koyun ve tencerenin üzerini sıcak suyla doldurun. Lavanta çiçeklerinin tamamen su altında olduğundan emin olun.
 • Tencerenin kapağını kapatın ve lavanta çiçeklerini yaklaşık bir saat kaynatın. Bu işlem, lavanta yağı ve su buharının yükselmesine yardımcı olur.
 • Kaynayan suyun üzerine bir tencere veya kase yerleştirin.
 • Bu işlem sırasında, lavanta buharının soğutma kabında yoğunlaşmasını bekleyin. Yoğunlaşan buhar, lavanta yağıdır.
 • Soğutma kabınızda toplanan lavanta yağını dikkatlice bir kapta saklayın. Bu yağı daha sonra masaj yağı, banyo tuzu veya aromaterapi için kullanabilirsiniz.
lavanta yağı neye iyi gelir

Lavanta Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Lavanta yağının yanlış ve bilinçsiz kullanımda yan etkileri görülebilir. Kullanım öncesi alerji testi yapmanızı, su ile seyreltmenizi ve doktor onayı almanızı öneririz:

 • Buharla aşırı solunması durumunda lavanta yağı zehirlenmesi görülebilir. Bu gibi durumlarda daha ciddi bir sorun olmadan doktora görünmelisiniz.
 • Ayrıca hamilelik döneminde rahim kaslarını gevşeteceği için lavanta yağı anne adaylarına tavsiye edilmemektedir.
 • Yakın bir tarihte ameliyat olacaksanız, lavanta yağını kullanmaya bir süre ara vermelisiniz.
 • Olası bir alerji, kızarıklık, kaşıntı durumunda, lavanta yağını kullanmamalısınız.
lavanta yağı nasıl kullanılır

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Lavanta Sabununun Saça ve Yüze 10 Faydası

Lavanta Kürü Nasıl Yapılır? 8 Harika Faydası

Lavanta Suyunun İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Çayı Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

Tarifler Geri
Videolar Geri