Melanur Balığı Avı, Pişirme Teknikleri ve Faydaları

Balık Ziyafetlerinde Az Yağlı Bir Lezzet: Melanur Balığı

Balık yemenin apayrı bir kültürü vardır. Yazlık yerlerde özellikle yaz akşamlarında, balkon veya teraslarda balık masalarının kurulduğu aile samimiyetleri asla tartışılmaz. Bol salatalı tabakların süslediği akşam yemekleri, ızgarada pişen balıkların kokusu ile daha da lezzetlenir. Bu sırada mutfaktaki telaşlar da bitmez. Sürekli bir getirmeler ve götürmeler yaşanır. Aman masada eksik olmasın diye aile üyeleri el birliği ile balık ziyafeti için koştururlar.

Tabi koşturmacalar arasında babalara düşen görev ise, balığı tam kıvamında ve lezzetinde pişirip sofraya getirmektir. Özenerek ızgara çevrilir. Dakikalar tutulur ve çeşitli balıklardan oluşan ziyafet başlar.

Sizleri biraz olsun yaz günlerine götürdüysek ve dikkatinizi balık ziyafetlerine çevirdiysek bir balıkla tanıştırmak isteriz. Kıvrak hareketleri ile ülkemiz sularında yaşayan melanur balığı hakkında hazırladığımız yazımızda, balık avı sevenlere melanur avı hakkında bilgiler sunacağız. Aynı zamanda melanur balığı kimdir nerelerdendir birlikte inceleyeceğiz. Balık sevenler, hazırsanız başlıyoruz.

melanur

Melanur Balığı Özellikleri

Oldukça lezzetli ete sahip olan melanur balığının ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara’da görüldüğünü söyleyerek ne kadar şanslı bir ülke olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu konuda balık avcıları oldukça şanslı olacak. Neredeyse en kolay avlanan balıktır. Boyları ortalama 25 cm civarındadır. Mercan ve karagöz balıkları ile ortak özellikleri de mevcuttur. Yaşadıkları alanlar hemen hemen aynıdır. Kıyıya yakın yerlerde ve taşlık alanlarda sürü şeklinde yaşarlar.

Diğer balıklardan ayrılan bir özelliği vardır. Kuyruk çevresinde siyahlık vardır. Kuyruk yüzgeçleri de çatallıdır. Sırt kısımları ise koyu tonlarda kurşuniye çalan bir renktedir. Pullu bir balıktır ve bu pulları deriden öyle kolay kolay ayrılmaz. Temizlerken pullarla biraz uğraşabilirsiniz.

Oldukça hareketli ve kıvraktır. Parlak bir nesne gördüğü anda ne yapacağını şaşırır. Parlak cisimlere karşı ayrı bir hassasiyeti vardır. Gece gündüz ayırt etmeden sürekli hareket halindedir. Ilık ve sıcak suyu bulduklarında orada yaşamlarına devam ederler.

Melanur balıkları ilkbaharda üremeye başlarlar. Bahar sonuna yaklaştıklarında yumurtalarını deniz diplerine erkek melanurlara emanet ederler. Dişileri erkeklerine göre daha iridir. Planktonlar, yumuşakçalar ve kabuklu canlılarla beslenip hayatlarını devam ettirirler.

olta

Melanur Avı Teknikleri

Melanur balıkları parlak nesnelere karşı hassas olduklarından avlanması çok kolaydır. Zeki balıklardır fakat parlak cisim gördüklerinde ona yaklaşmak isterler. Eğer şansınız varsa, bazen sadece iğne ile bile avlamanız mümkün olacaktır.

Karagöz ve mercan için kullanılan çift köstekli takımla melanur avı yapabilirsiniz. Avınıza gelmesini istediğiniz zaman, melanur yemi olarak ekmek, sülüna, midye, deniz solucanı ve karides kullanabilirsiniz. Av için kayalık ve kumluk bölümleri tercih edebilirsiniz. Melanur balığını avlamak için gündüz iyi bir zaman dilimi olmayacaktır. Gün içinde güneş ışığı misinayı parlatacaktır. Bu durum da melanur balığı misinayı fark edecektir ve iğneye gelmeyecektir. Bu sebeple gece melanur avı daha iyi sonuçlar verebilir. Akşamları gün batımından bir iki saat sonrasını da avlanma zamanı olarak tercih edebilirsiniz. Güneş ışığı gittiği için işiniz biraz daha kolay olacaktır.

Öncelikle merayı keşfetmeniz gerekir. Kumluk ve kayalık alanları gördüğünüz anda, melanur takımı çantalardan çıkarılıp hazırlanmalıdır. Oltanız ise ufak iğneli hafif melanur olta takımı olmalıdır. Oltayı attığınız andan itibaren civarda sessizliğinizi korumanız gerekmektedir. Kıvrak oldukları kadar ürkek bir balık türüdür. Birkaç tanesi korktuğu anda tüm sürü meradan uzaklaşacaktır. Tedbiri elden bırakmamak için zaman zaman merayı yemlemeniz gerekmektedir. Unutmayın melanur yemleme balıkların oradan uzaklaşmasını önleyecektir.

Dip takımı veya kıbrıs oltası ile melanur avı yapıyorsanız, kıyıda fazla hareket etmemeye özen göstermelisiniz. İğne ucundaki ekmeğin yüzeyden yaklaşık 1 metre altta durması da önemli bir noktadır. Sağlam misina kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Kullanacağınız köstekler de 25 veya 30 cm olmalıdır.

Balık avcılarının en çok sevdiği ve kullandığı av malzemeleri arasında rapala yer almaktadır. Rapala son zamanların balık avlarında kullanılan sahte balıktır. Gerçek balık gibi görünen ve suda süzülen yapısıyla balıkları oltaya toplar. Melanur balıkları da zeki balık olduklarından dolayı melanur rapalası ile avlanacak bir balık türü değillerdir. Eğer rapalaya geliyorsa biraz da şansınız yolunda gitmiştir. Melanurlar için en iyi yem; ekmek ve karidestir.

melanur balığı avı

Melanur Balığı Besin Değerleri ve Faydaları Nelerdir?

Melanur balığı omega-3 ve omega-6 açısından zengin bir balıktır. Vücudun gereksinim duyduğu omega yağ asitleri saç ve göz sağlığı için oldukça etkilidir. Doktorlar haftada 2 defa balık tüketimini önermektedir. Çocukların gelişme döneminde balık tüketmesi, kemik gelişimi ve zihinsel gelişimi desteklemektedir. Ayrıca omega-6 hücre yenileyici bir maddedir. Melanur balığını tüketerek daha genç kalabilirsiniz.

melanur balığı nasıl pişirilir

Melanur Balığı Nasıl Pişirilir?

Lezzetli bir melanur balığı pişirmek istediğinizde öncelikle balığın taze olmasına dikkat etmelisiniz. Gözleri canlı ve parlak ise balığınız tazedir. Güvenle pişirmek için hazırlayabilirsiniz. Az yağlı bir balık olan melanur balığını pişirmek için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Lezzetli bir balık yemek istediğinizde melanur mevsimi göz önünde bulundurulmalıdır. Yaz sonunda tam lezzetinde alacağınız balıkları, temizlemek için birkaç işlem gereklidir.

Fileto olarak da temizleyeceğiniz melanur balığınızı derisi ile de pişirebilirsiniz. Yöntemi bizden tercihi sizden olacaktır. Bütün olarak yani derisiyle pişireceğiniz zaman üzerine birkaç bıçak darbesi vermelisiniz. 3 veya 4 çizik attığınızda, balığınız daha iyi pişecektir. Derisinin çıtır çıtır kızarması daha lezzetli hale getirecektir. Kızartma tavanız mutlaka yanmaz ve yapışmaz olmalıdır. Aksi durumda derisi yapışacağı için balığınız pişerken lezzetini kaybedebilir. Mısır unu ile pişirirseniz derinin yanmasını önleyebilirsiniz. Bu fikir de aklınızda bulunmalı. Soslu bir balık yemek isterseniz domates sosu ve karabiber ile de pişirebilirsiniz.

İç organlarını temizleyip pişirmek istediğinizde balığın boğazından dip kısmına kadar kesmeniz gerekecektir. Temizlenen balığı o an değil de daha sonra yemek istediğinizde tuzlamanız gerekir. Tuzladıktan sonra buzdolabında 3 gün muhafaza edebilirsiniz. Daha sonrasında pişireceğiniz zaman ise dondurucuda saklayabilirsiniz. Saklama süreniz 15 günü geçmemeli. Aksi halde lezzetini kaybedebilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Tarifler Geri
Videolar Geri