Misk Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Muhtemelen Pek Çoğunuz Karşılaştı Ama Bilmiyor Tanıştıralım
Misk Otu

Hafif buruk tadıyla birçok kişinin damak zevkine hitap edebilen misk otu, güzel kokusuyla da ferahlık veren bir bitkidir. Meziyetleri bununla sınırlı kalmayan bu zarif otun çiçeği de oldukça hoş bir görünüme sahiptir.

İçerisindeki maddeler sayesinde vücuda da birçok faydası bulunan misk otunun kurutulmuş yapraklarından çay hazırlayabilirsiniz. Kendiliğinden yetiştiği için birçok yörede kolayca toplanabilen misk otu, bazı et yemeklerinde baharat olarak da kendisine yer bulabilmektedir.

Oldukça geniş bir kullanım alanı olan misk otunun farklı yerlerde farklı isimlerle nitelendirildiğini bilmeniz de yararınıza olacaktır. Dikkatli tüketildiğinde birçok faydası bulunan; görünümü, kokusu ve tadı ile tam bir bütünlük oluşturan misk otu, doğanın sunduğu şifa kaynağı bitkiler arasında yer almaktadır.

misk otu

Misk Otu Nedir?

Misk otu, çok yıllık bir bitki türüdür. Dayanıklı ve otsu yapısıyla bilinmektedir. Halk arasında birçok farklı isme sahip olan misk amber otu, ayvadana, filişkin, bostan karanfil, amber çiçeği şeklinde de adlandırılabilmektedir.

100 cm’ye kadar büyüyebilen misk otunun kökeninin Asya kıtası olduğu düşünülmektedir. Soğuk ortamlardan kolay kolay etkilenmemesi ile de bilinen misk otu, birçok farklı biçimde kullanılabilir. En bilindik kulanım şekli yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen çayıdır.

Çayının yanı sıra baharat şeklinde de yemeklere ve salatalara katılabilmektedir. Çok eski zamanlardan beri et yemekleri için iyi bir baharat alternatifi olduğu düşünülmektedir ve birçok etli tarifte kullanılmaktadır. Avrupa kıtasında kaz etiyle yapılan geleneksel yemeklerde de sıklıkla yer almaktadır.

Misk otunun sevilen bir kokusu vardır ve tadı da birçok insana biraz acı gelebilmektedir. Yaprağında şekerin yanı sıra A ve B vitaminleri de bulunur. Misk otunun gövdesinin yaprak ve çiçek kısımları kullanılır, kökü kullanılmaz.

Doğada kendiliğinden yetişen misk otunun kültür üretimini yapmak da mümkündür. Bu şekilde üretilebilen misk otundan süs bitkisi olarak faydalanabilir, güzel görünümü ve hoş kokusu ile evlerinize ferahlık katmasını sağlayabilirsiniz.

Misk otu acı madde ve bazı uçucu yağlar da içerir. Şifalı bitkiler arasında oldukça eski bir yeri vardır. Kümes hayvanlarının ağırlıklı olarak pişirildiği yemek kültürlerinde kendine has bir yeri bulunmaktadır.

Doğal beslenmeye özen gösterenler için saklı bir hazine olan misk otunun en önemli özelliklerinden birisi de birçok farklı bitkiye oranla daha kolay bulunabilmesidir. Kendiliğinden büyüyebilen bu bitkilerle karşılaşabilmek için kırsal alanlardaki dere kenarlarını dolaşabilirsiniz. Topladığınız taze misk otlarının yapraklarını uygun şartlarda kendiniz kurutup dilediğiniz an çayını yapabilirsiniz. Kurutulmuş haldeki yaprakları hazır şekilde aktarlardan da edinebilmeniz mümkündür.

Birçok şifa deposu bitkisel gıda gibi misk otunun kullanımında da dikkatli ve ölçülü olmak gerekmektedir. Aşırı tüketilmesi halinde bazı zararları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle misk otu ister çay ister baharat şeklinde olsun, ideal oranda ve doktora danışılarak tüketilmelidir.

misk otu

Misk Otu Nerede Yetişir?

Misk otu uygun ortamlarda kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir. Ülkemizin hemen her yöresinde doğal olarak yetiştiği yerler bulunabilmektedir. Dere kenarları ya da tarla kenarlarındaki nemli araziler ve çayırlar sık yetiştiği alanlar arasında sayılabilir. Farklı bir türü kültür olarak da yetiştirilebilmektedir.

Faydalı yönlerinin yanı sıra süs bitkisi olması amacıyla da sık sık kullanılır. Bahar aylarında çiçek açan misk otu oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Yapraklarının en ideal hali çiçek açmadan önceki evredir. Yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen çayı, şifalı yönlerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Kolay yetişen bu bitkinin yapraklarının yanı sıra, çiçekleri de kurutulup çeşitli şekillerde kullanılabilir. Halk içinde farklı isimlerle anılan misk otu, görünüşü nedeniyle birçok değişik bitki ile karıştırılabilmektedir.

misk otu faydaları

Misk Otu Faydaları Nelerdir?

 • Mideyi rahatlatan yapısı ile öne çıkan misk otu, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. İştah arttırıcı etkileri de olan misk otu bitkisinin hazmı kolaylaştırdığı da düşünülmektedir.
 • Misk otunun sindirim sistemi açısından bir diğer olumlu etkisi de bağırsaklar üzerindedir. Misk otu, gaz problemi çekenler için de faydalı olabilmektedir.
 • Ferahlatıcı etkisi ile bilinen misk otu, çay şeklinde tüketildiğinde stresi azaltamaya yardımcı olabilmektedir. Gerginlik ya da uyku sorunu yaşayanlar tarafından içilirse kaygıların giderilmesine katkı sunar.
 • Kadın hastalıkları ile ilgili bazı problemlere de iyi gelen misk otu çayı, adet dönemindeki ağrıları azaltmak için de tüketilebilmektedir.
 • Misk otunun balgam sökmeye de yardımcı olduğu düşünülmektedir. İdeal miktarda içilebilecek misk otu çayı ile balgam söktürme işlemi daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Boğaz ağrılarının azaltılmasına da yardım eden misk otu çayı özellikle kış aylarında içilebilir.
 • Bünyeyi kuvvetlendiren misk otu, içerdiği vitaminler ile bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı daha dirençli kalmasına destek olur.
 • Kramp gibi sorunlar için de geçmişten bu yana misk otundan yararlanılmaktadır.
 • Misk otunun iyi bir idrar söktürücü olduğu düşünülmektedir. Bu yönde problemler yaşayanlara yardımcı olabilmektedir.
 • Cilt sağlığı açısından da birçok yararı bulunan misk otu egzama gibi problemlerin giderilmesine de yardım eder.
 • Safra kesesinin çalışmasına yardımcı olduğu düşünülen bileşenler içerir. Safra sıvısı gibi sindirim kanalı sıvılarının artmasını sağlayabilmektedir. Bunun sonucunda misk otu sindirimin daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Çok kullanılırsa baş dönmesi gibi yan etkiler yapabilir. İlaç kullananlar da misk otu tüketmemelidir.
 • İçerisinde bulunan uçucu yağlardan bazıları, gebelerin düşük yapabilmesine sebep olabilir. Bu nedenle hamile kadınlar kesinlikle misk otu kullanmamalıdır. Emziren kadınlar, bebekler ve çocuklar da misk otu tüketmemelidir.
 • Papatya, çuha çiçeği ve benzeri bitkilere alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Kereviz ve havuca karşı alerjisi bulunanlar da misk otu tüketmemelidir. Arı sütü, bal ve polene alerjisi bulunan bireyler de misk otunu herhangi bir şekilde tüketmemelidir.

Alerjik reaksiyonlar ya da olumsuz etkiler yapabileceğinden, misk otu tüketmeden önce doktorunuza başvurunuz.

misk otu

Misk Otu Nasıl Kullanılır?

Misk otunun birçok farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Genellikle kurutulmuş yapraklardan çay yapılarak tüketilir. İdeal miktarda kurutulmuş misk otu, kaynamış suya konulup 10 ya da 15 dakika demlenmesi için bekletilir ve soğuduktan sonra içilir.

Demlenmiş misk otu çayının günde bir ya da iki bardaktan fazla içilmemesi gerekir. Misk otu baharat olarak da kullanılır. Özgün tadı nedeniyle özellikle et yemeklerine sıklıkla katılabilmektedir. Koyun eti ve balık etinin yanı sıra kaz etine de lezzet katacak misk otu, yağlı etler için oldukça uygun bir baharat çeşididir.

İçerisindeki bazı maddelerin böbreklere zararı dokunabileceğinden misk otu çay ya da baharat olarak çok fazla tüketilmemelidir. Misk otu tüketmeden öne doktorunuza danışınız.

misk otu

Misk Otu Nerede Bulunur? Fiyatı Ne Kadar?

Misk otu doğal olarak kırsal bölgelerde bulunabilir. Ülkemizdeki birçok yörede kendiliğinden yetişebilmektedir. Dere kenarlarında ya da tarla kenarlarında karşılaşabileceğiniz bu bitkiyi köyünüze gittiğinizde kolayca toplayabilirsiniz.

Köylerde yaşayan tanıdıklarınızdan da misk otu isteyebilirsiniz. Bu tip imkanlarınız yoksa çeşitli aktarlarda da misk otunu bulabilirsiniz. Bazı büyük marketlerin doğal ürünlerinin satıldığı reyonlarında da misk otuna rastlayabilmeniz mümkündür. Misk otu fiyatı da yöreden yöreye farklılık gösterebilmektedir. 50 gramını yaklaşık 10 TL’ye satın alabilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler Tarifi
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

Kulak Çınlaması Neye İşaret? Zaman zaman kulağınızda ıslık sesine benzeyen veya televizyondan gelen seslere benzeyen…

Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi
Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi

Sardalya Balığı: Leziz Tarifler Eşliğinde! Her zaman yaptığınız klasik balık tariflerinin dışına çıkmak ve sıra…

Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi Tarifi
Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Hakkında Her Şey Lahana içeriğinde yer alan magnezyum, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum,…

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları
Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları

Nefes Darlığı ve İktidarsızlığa: Keçiboynuzu Kürü Keçiboynuzu, şeker yerine kullanılabilen çok şifalı bir bitkidir. Kansızlığa…

Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri