Moringa Çayı Faydaları, Nasıl Kullanılır? Besin Değeri En Zengin Çay

Hiç Duymadığınız Şifalı Özellikleriyle

Mucize Ağaç: Moringa

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir bitkisel ilaç niteliği taşıyan Moringa çayı, Himalaya eteklerinden gelen sağlığı evlere getiren özel bir bitkidir. Yurt içi ve yurt dışı resmi akademik makaleler aracılığıyla Moringa çayı ile ilgili araştırmalardan gelen bilgiler sizin için derlendi. İşte Moringa çayı hakkında az bilinen birçok faydalı bilgi!

Moringa Çayı Nedir?

Hindistan’da kuzey Himalaya eteklerinde yetişen bir bitki olan Moringa, Afrika, Arabistan, Güney Amerika gibi bölgelerde de görülür. İsmi geçen ülkelerde geleneksel olarak kullanılan Moringa bitkisi, besin değeri açısından en zengin bitkilerden biri olarak bilinir.

Bazı kaynaklarda diğer adı Horseradish ağacı, Sajna, Kelor ve Marango olarak geçen Moringa çayı, mucize ağaç ismiyle de anılır. Yüzyıllardır tıbbi bir bitki olarak sıkça kullanılan Moringa’nın geçmişte kansızlık, astım, bronşit ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinir.

Moringa bitkisini oluşturan yaprakların ve tohumların da sağlık için olumlu etkileri olduğu araştırmalarda belirtilir. Sağlığa olumlu etkileri sayesinde birçok kişinin sıkça tercih ettiği bir çay seçeneği olan Moringa, her mevsimde tüketilebilir.

moringa

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa çayı faydaları, gerçek anlamda saymakla bitmeyecek kadar çok. En önemli olan ve etkisi ispatlanmış maddelerin aşağıdaki gibi olduğu Putra Malezya Üniversitesi, Gıda Bilimleri Bölümü’nün akademik kaynaklarında da onaylanmış:

 • Ülsere iyi geldiği bilinen Moringa bitkisi, sindirim ve bağışıklık sistemini düzenler.
 • Doğal olarak anti-oksidan içeren Moringa çayı, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Metobolizmayı hızlandıran Moringa bitkisi, yağ yakmada başarı gösterir ve kilo vermeye de katkıda bulunur.
 • Sistin, metionin gibi esansiyel amino asitlere sahip olan Moringa, amino asitler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, insülin direncini arttırır, sporcuların performansını güçlendirmeye yardımcı olur ve hastalıkların daha çabuk iyileşmesine de yardımcı olur.
 • Ciltte sarkma, kırışıklık, kuruma gibi sorunların tedavisinde kullanılan Moringa çayı, anti-aging etkisi gösterir.
 • Saç köklerini güçlendiren Moringa bitkisi, saç dökülmelerini de büyük ölçüde engeller ve saç derisinde oluşan kepek sorunlarını giderir.
 • C vitamini, A vitamini ve Omega 3’ü bulunan Moringa çayı içeriği, kalsiyum ve proteine de sahip olduğu için besin takviyesi niteliği taşır.
 • Stres kaynaklı gastrik ülserlere de iyi geldiği bilinen Moringa çayı, bitkisel bir ilaç olarak bilinir.
 • Detoks etkisi gösteren Moringa çayı, vücuttaki ödem ve şişkinliklerin azalmasını sağlar.
 • Demir içeren Moringa çayı, kansızlığı azaltır.
 • Kalp ve böbrek hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Kulak ve baş ağrılarını hafiflettiği de bilinir.
 • Mineral içerdiği için, mineral eksikliği olan bireyler Moringa çayını tüketebilir. Gün içerisinde vücuda enerji veren Moringa çayı, yorgunluk ve halsizlik hissinin giderilmesine de yardımcı olur.

moringa çayı faydaları

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Moringa çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da zayıflama çayı olarak verilmiş. Peki bu kadar faydası olan Moringa çayı nasıl kullanılır ve Moringa çayı ne zaman içilir?

 • Etkilerinin çok olumlu olduğu gözlense de bazı durumlarda Moringa çayının kullanılması sakıncalıdır.
 • Örneğin; gebelik sırasında kullanılması veya emziren annelerin Moringa çayı tüketmesi uzmanlarca önerilmez. Hamile olan ve emziren anneler Moringa çayı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • Ciddi sağlık problemleri olan bireyler de doktor tavsiyesi almadan Moringa çayı kullanımına başlamamalıdır.
 • En iyi sonucu almak için Moringa çayının yemeklerden yarım saat kadar önce tüketilmesi önerilir. Moringa bitkisi çay şeklinde içilebildiği gibi gıda olarak da tüketilebilir.
 • Uzmanlara göre günde bir veya iki fincandan fazla Moringa çayı tüketilmemelidir. Moringa çayının fazla tüketilmesi yan etkilere neden olabilir.

moringa çayı nasıl kullanılır

Moringa Çayı Zayıflatır mı?

 • Bağışıklık düzenleme, sindirime yardımcı olma, yağ yakma, mide problemlerini giderme gibi etkileri olan Moringa çayı özellikleri, zayıflamak isteyenlere yardımcı olur.
 • Spor sırasında performansı güçlendiren Moringa çayı spordan elde ettiğiniz verimi de arttırması sayesinde vücut sıkılaşmasına ve sporun vücuttaki etkisinin daha hızlı gözlemlenmesine katkıda bulunur.
 • Vücutta oluşan ödem ve şişkinlik gibi problemleri anti-oksidan içerdiği için büyük oranda azaltan ve tekrar oluşmasını engelleyen Moringa çayı, gözle görülen bir incelme etkisi yaratır.
 • Tokluk hissi vermesi sayesinde de çok fazla yemek tüketimini engellediği bilinir.
 • Moringa çayının tüm bu faydaları sayesinde zayıflamaya yardımcı olduğu söylenebilir.

Son zamanlarda sıkça duyulan zayıflama çaylarından ortaya çıkan sağlık problemleri nedeniyle Moringa çayı tüketiminde de dikkatli olunması uzmanların yaptığı tavsiyeler arasında. 2 ay sürekli olarak kullanıldığında zayıflatma etkisini gösteren Moringa çayı, kullanılmaya devam edildiğinde kilo almayı yavaşlatabilir.

moringa çayı

Moringa Çayı Nasıl Yapılır, İçilir?

Taze Moringa yapraklarını dilerseniz saplarıyla birlikte blenderdan geçirerek öğütebilir ve toz haline getirip kullanabilirsiniz. Blenderdan geçirirken yalnızca 10-15 saniye harcamanız yeterlidir. Moringa çayı Asya Araştırma Merkezi’ne göre işlemlerden geçirildiğinde besin değerlerini kaybetmez. Bu nedenle kaynatılması durumunda da besin değerlerini korur.

Toz halde de satılan Moringa çayı, bir fincan kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı Moringa atılarak 3 dakika dinlendirildikten sonra içilebilir. Poşet çay olarak satışa sunulan Moringa çayları da demlenme sırasında kolaylık sağlar.

moringa

Moringa Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Moringa çayının faydaları saymakla bitmez; fakat bilindiği üzere bazı bitkiler gibi fazlaca tüketildiğinde Moringa çayı da vücutta olumsuz yan etkiler yaratabilir. Bu yüzden günde iki fincandan fazla Moringa çayı tüketilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanır.

Moringa çayının fazla tüketildiği durumlarda; mide ekşimesi ve mide bulantıları, bağırsakları fazlaca çalıştırması nedeniyle görülebilecek diyare sorunu, kadınlarda rahim kasılmaları ve pelvik ağrılar, gebelik sırasında yaşanabilecek olan düşük ihtimali gibi yan etkiler görülebilir.

Uzmanlara göre bu yan etkiler yalnızca nadir durumlarda izlenir. Dozunda tüketilen Moringa çayının kişilere bağlı özel durumlar dışında (alerji, sürekli bir ilaç kullanma durumu gibi) hiçbir yan etkisi yoktur.

Sorunlarla karşılaşmamak adına, Moringa çayı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak sizin için garanti bir çözüm olacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onaylı bitkiler listesinde olan Moringa bitkisi, 338.sırada yer alır. Yaprak ve tohum bölgesinin kullanılmasını onaylayan bakanlık, ürünlerin üzerinde hamilelerin bitkiyi kullanmaması gerektiğine dair bir bilgilendirme olması koşulunu da öne sürmüştür.

moringa nedir

Moringa Çayı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Moringa çayı fiyat bakımından gram değerine göre değişiklik gösterir. Fiyatı 6 ile 59 TL arasında değişebilen Moringa çayı mutlaka güvenli satış noktalarından temin edilmelidir. Piyasada maalesef Moringa çayı olduğu öne sürülen farklı bitki çayları ile sıkça karşılaşılıyor. Bu nedenle satın alınan Moringa çayının içerik bilgilerini incelemenizde fayda var.

”Moringa çayı aktarda bulunur mu?” sorusunun cevabını da merak edenler çoğunlukta. Az bulunan bir çay olduğu için aktarlarda bulunması kolay olmayabilir. Moringa çayı Türkiye genelinde eczanelerde %5 oranında bulunur. Bu yüzden oturduğunuz muhitte eczanelerde Moringa çayı bulamamanız da yüksek bir ihtimal.

Moringa çayı satın almak için güvenilir online alışveriş seçeneklerini kullanabilirsiniz. Moringa çayına en hızlı ulaşabileceğiniz imkan, maalesef çoğunlukla internet mağazaları. Ürünü satın alacağınız firma hakkında ön araştırma yapmak ve daha evvel ürünü satın almış olan kullanıcı yorumlarını okumak, online mağaza hakkında fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Şimdiden afiyet olsun.

moringa çayı

Form Çayı Ne Zaman İçilmeli? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Bitki Çayları Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çayın Tarihçesi, Türk İnsanı Çayla Nasıl Tanıştı?

Tavşan Kanı Çay Demleme Püf Noktaları Fotoğraflı Anlatım

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Besin Değeri Zengin Diyet Salata Tarifi
Besin Değeri Zengin Diyet Salata1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama12
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi
Sumak Çayı ( Faydalarıyla )2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama141
Besin Değeri Yüksek Yulaflı Mama Tarifi
Besin Değeri Yüksek Yulaflı Mama1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama131
Yeşil Çay Nasıl Demlenir Tarifi
Yeşil Çay Nasıl Demlenir1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama25
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu) Tarifi
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu)2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama8
Zengin Kurabiyesi Tarifi
Zengin Kurabiyesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama26
Zengin Pilavı Tarifi
Zengin Pilavı4-6 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama21
Zengin Pasta Tarifi
Zengin Pasta1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama69
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Tarifler Geri
Videolar Geri