Mutfakta Doğru Bilinen 10 Yanlış Bilgi

(5 oy, puan: 4,20)
Mutfakta Doğru Bilinen 10 Yanlış Bilgi Tarifi

Ezber Bozan Yazı Dizisi: Mutfakta Doğru Bilinen Yanlışlar

Yemek için yaşayan bir canlıya dönüştüğümüz bu dönemde farklı tatlara yönelmek günden güne popüler bir hal alıyor. Durum böyle olunca mutfakta geçirilen zaman ve tariflere olan ilgi de epey arttı. Çabuk yemeklerin piştiği bekar ya da öğrenci evlerinden maharetli ellerden çıkma, hünerli hanımların anne eli değmiş tariflerine kadar mutfağa girip çıkan birçok kişinin aslında doğru olduğunu zannederek sıklıkla düştüğü hatalar var.

Televizyonlardaki yemek kanalları, sosyal medyadaki gezgin gurmeler ya da yemek blogları vesilesiyle yayılan, yahut kuşaktan kuşağa aktarılagelmiş yanlış bilgiler mutfağa girip yemek yapmaya kalkışan kişilerin aklında birer soru işareti uyandırmıyor değil.

Yemek pişirmeye ve ev yemeklerinin doğal lezzetine yöneliş elbette güzel bir gelişme, aktarılan bilgilerin tümünün yanlış olduğunu kastetmiyoruz, yalnızca bazıları. Yemek yapmaya yeltenmiş birçok kişinin sıklıkla düştüğü genel hatalardan bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra “hayır, bak o öyle değil, aslında doğrusu şu” şeklinde verebileceğiniz bilge demeçler de bizden hediye :)

Mantarlardan makarnalara, buzdolabına konulan yiyeceklerden mikrodalga fırın kullanımına dek sorularınıza bir cevap niteliğindeki bilgilerden en bilinen 10 tanesini sizler için derledik.

1) Makarnalar Haşlanmadan Suyuna Tuz Eklemek

Aslında hazırlayabileceğiniz en pratik yemeklerden biri makarna. Haşla, sos ekle ve servis et. Ama kolay bir tarifin bile fark yaratan ipuçları mutlaka vardır: Makarnaların suyu kaynadıktan sonra tuz atılması en doğru yöntemdir. Yani tuzu, makarnalar haşlanmaya başladıktan sonra eklemelisiniz. 5 litre suya 1 yemek kaşığı tuz olacak şekilde en doğru oranı yakalayabilirsiniz. Kullandığınız tuzun deniz tuzu olması da önemli bir ayrıntı.

makarna

2) Makarnaları Haşlarken Suyuna Yağ Eklemek

Haşlama suyuna yağ eklemek, makarnaların birbirine yapışmasını engelleyen bir yöntem olarak bilinir. Ancak, şöyle de bir ayrıntı var ki eklediğiniz yağ, makarna tanelerinin etrafında bir katman oluşturarak ekleyeceğiniz sosun makarna üzerinden kayıp gitmesine neden olur. Sosla bütünleşmiş bir makarna istiyorsanız haşlarken yağ eklemeyin, makarnalarınız pişerken nazikçe her üç dakikada bir düzenli olarak karıştırın. Böylelikle yapışma da olmayacaktır.

spagetti

3) Haşlanmış Makarnanın Suyunu Süzmek ya da Makarnayı Yıkamak

Makarna pişirmek için iki yöntem vardır: süzme ve demleme yöntemleri. Süzme yöntemi hepimizin sıkça uyguladığı en bilindik uygulama. Haşlanmış makarnaların suyunun süzülmesi yalnızca makarna salatası yaparken tercih edilmesi gereken bir seçenek. Makarnaların suyunu süzdükten sonra ‘ılık’ bir suyun altına tutabilirsiniz. Ancak bu yöntem makarna salatası dışında önerilmiyor.

Diğer uygulama yani demleme yönteminde makarnalar, suyunu çekene dek pişirilir. Makarnanın tüm lezzeti kendi bünyesinde hapsolur. Eğer makarna salatası değil de yemeğini yapacaksanız, haşladıktan sonra suyunu süzüp yıkamanız tüm vitaminlerini ve besin değerlerini yok edecektir.

Kısacası makarnanıza yeteri kadar su ekleyip suyunu çekene dek haşlamanız, makarnanın lezzeti açısından size fayda sağlayacaktır. Ama diyelim ki suyu fazla eklediniz, makarnalarınız da haşlandığı halde tüm suyu çekmedi. Böyle bir durumda haşlama suyunu bir kaba aktarın ve sos için kullanın.

makarna

4) Mantarları Yıkamamak

Pek çok kişi mantarları yıkamanın, mantarların besin değerlerini azalttığını düşünür. Bunun için de fırça ve bezle mantarları iyice temizler. Fakat zaten mantarın %90’ı sudur. Yani mantarları suyla yıkamak onlara zarar vermez.

mantar

5) Et Suyunu Çekmeden Tencereye Soğan Eklemek

Yemek hazırlarken kıyma ve soğan en çok kullanılan 2 malzeme. Ancak lezzetli bir yemek için sırasını doğru belirlemek gerekiyor. Tencereye önce kıyma mı eklenir yoksa soğan mı? Tencereye önce kıymalarınızı ekleyin ve suyunu çekene kadar pişirin, daha sonra soğanları ekleyin.

Eğer kıyma suyunu çekmeden soğanları eklerseniz, soğanları bu suda haşlamış olursunuz. Lezzetli bir sonuç elde etmek istiyorsanız bu hataya düşmeyin. Suyunu çeken ete eklenen soğanlar haşlanmayacak yani kavrulacaktır.

soğan kavurma

6) Buzluktan Çıkarılan Etleri Sıcak Suda Çözdürmek

Derin dondurucular, hızlı yaşam telaşına pratik çözümler sunuyor. Besinleri uzun süre saklamayı ve gerektiğinde çabucak kullanmayı mümkün kılıyor. Etler de buzlukta ya da derin dondurucuda uzun süre muhafaza edilebiliyor. Yemekte kullanılacağı zaman çıkarılan etlerin buzunu sıcak suda gidermek et üzerinde bakteri üremesine neden olur. Bu da sağlığınızı etkiler. Buzluktan çıkardığınız etleri buzdolabında bir süre bekletin ve buzu çözülünce kullanın.

donmuş et

7) Yanan Eli Soğuk Suya Tutmak

Sıcak bir tencere kulbu, sıçrayan yağ veya kaynamış su ile elleri yakmak mutfak kazalarının en başında geleni. Can havliyle musluğu açıp yanan eli soğuk suyun altında bekletmek zaten hasar görmüş cildinizi daha da hassaslaştıracaktır. Bunun için bir buz torbasını cildinize doğrudan temas etmeyecek şekilde yanan yerin üzerinde bekletin.

buz

8) Mikrodalga Fırın Kesinlikle Zararlıdır

Mikrodalga fırınların zararlı olduğu neredeyse pek çok kişi tarafından kabul görmüş bir gerçek. Ancak bu konuda karşıt görüşler de var: İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, “Bu fırınların zararlı olduğu yönündeki görüşler tamamen bir şehir efsanesidir” diyerek mikrodalga fırınların tamamen zararlı olmadığına dair bir görüş bildirmiştir.

Kalkan, bu düşüncelerini, mikrodalga fırınların içindeki ışınların, normal bir cep telefonunun yaydığı ışınlardan bile çok daha az olduğunu ifade ederek desteklemiştir. Kendisi ayrıca, içlerinde bulundukları kabın değil yalnızca yemeklerin kendisinin ısındığını bunun da ciddi bir enerji tasarrufu sağladığını belirtmiştir. Detaylar için Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

mikrodalga fırın

9) Fırını Önceden Isıtmak

Fırınları her yemek için önceden ısıtmak yanlış bir uygulama olduğu gibi enerji kaybına da yol açan bir yöntem. Peki, ne yapmak lazım?

Mayalı tarifler, kabartma tozu ya da karbonat kullanılan kek, kurabiye, poğaça ya da börek pişirileceği zaman fırını önceden ısıtmak daha kabarmış ve lezzetli tarifler için gerekli bir yöntem. Ancak mayalanma ve kabarma gerektirmeyen yemekler için fırını önceden ısıtmanız gerekmiyor.

fırın

10) Kuru Yemişler Çok Yağlıdır ve Kilo Yapar

Kabuklu kuru yemişler yağ içerir. Ancak bu yağlar sağlık için yararlı doymamış yağ asitleridir. E vitamini ve selenyum açısından da oldukça zengin olan kuru yemişler kontrollü tüketildiği sürece kilo aldırmaz, aksine insan sağığına olumlu yönde etki eder. Günlük bir avuç kuru yemiş tüketimi o gün için besin gereksinimlerinin bir kısmını karşılar. Ara öğünlerde, sağlıksız atıştırmalıklar ya da ağır yiyecekler yerine kuru yemiş tüketmek en faydalı seçim olacaktır.

kuru yemiş

Mutfakta Vakit Kazandıran Pratik Bilgiler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mutfakta Doğru Bilinen 10 Yanlış Bilgi 09.03.2018 tarihinde yayınladı.