Propolis Nasıl Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

Arılardan Gelen Mucize: Propolis Nasıl Kullanılır?

Arılar evren için oldukça kıymetli canlılardır. Dünyanın neredeyse tüm döngüsü ve işleyişi arılar sayesinde gerçekleşmektedir. Arılar yaşamın devam etmesini sağlarken, insanlar için daha da faydalı olmaya çalışırlar. Aslında faydalı olmak, onlar için bir görev değil birer güdüdür.

Arıların bal yapma özelliğinin bir sonucu olan propolis üretimi, birçok rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Adeta mucize olarak tanımlanan propolis, faydalı hale gelmesi için en doğru şekilde kullanılmalıdır. Bizler de bu yazımızı propolis kullanım şekli hakkında bilgi vermek için hazırladık.

Tablet, sprey, damla, toz, şeker ve şurup şeklinde bulabileceğiniz propolisin en doğru kullanımları bu yazı ile sizlerle. Arıdan gelen mucizenin etkilerini tam anlamıyla görmek için propolis kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İhtiyacınız olan tüm bilgiler bu yazıda.

propolis

Propolis Nasıl Kullanılır Hale Getirilir?

Propolisin kullanımına değinmeden önce, propolisin ne olduğunu hatırlatmakta fayda var. Propolis arıların ürettiği bir üründür. Polen ile sürekli aynı cümlelerde geçse de polenden oldukça farklıdır. Arı kovanının korunması için ürettikleri bir maddedir. Kovanın iç kısmının temizliği ve kusursuzluğu propolis sayesindedir. Propolis, balı zararlı maddelerden ve bakterilerden koruyan bir tabakadır. Propolis besin değeri yüksek bir maddedir ve insan sağlığı için oldukça etkilidir. İnsanlara faydalı olması adına da pek çok şekilde propolis ürünü satılmaktadır.

Propolis arı kovanından sert bir kıvamda çıkarılmaktadır. Bu sebeple ham halde tüketilmeye uygun değildir. Faydalarını almak için birkaç işlemden geçirilmesi gereklidir. Geçeceği işlemler ise uygun koşullarda özütleme işlemi olmalıdır. Özütleme işleminde yararlı bileşenler ayrılır. Eğer uygun koşullarda uzmanlar tarafından özütleme işlemi yapılmazsa, elde edilecek propolisin insan sağlığı için pek de faydalı olacağı söylenemez.

Gerekli koşullar sağlandığında, laboratuvar ortamında özütleme işleminden geçen propolis; sıvı hale dönüşmesi için birkaç işlemden daha geçer. Donmuş propolis, etil alkol içinde kazınarak eklenir. Propolis ne kadar ufak olursa sindirimi o kadar kolay olacaktır. Etil alkol içindeki propolis yaklaşık 1 hafta boyunca ağzı kapalı kalacak şekilde bekletilir. Beklerken karanlık ve serin yerde kalması önerilir. Bekleme süresi geçince kavanoz içindeki propolis süzülerek gerekli işlemlerde kullanılır.

Propolisi kendi imkanlarınızla toz haline getirmek istediğinizde öncelikle kalın bir rulo haline getirmeniz gereklidir. Bu rulonun iyice sert olması için dondurucuda bekletebilirsiniz. Dondurucudan aldığınız propolis rulosunu, kalem şekline getirin ve uçlarından ufak ufak parçalar elde edin. Kazıma işlemi ile elde ettiğiniz propolis parçalarını çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz.

Bağışıklık siteminin daha güçlü olması ve soğuklardan korunmak amacı ile sağlık firmaları tarafından propolis şekeri üretilmektedir. Bu şeker aynı zamanda çeşitli şifalı bitkilerden bir karışımla elde edilmektedir. Şeker, krem, sprey, kapsül ve tablet şeklinde olan propolislerin tamamı sizin sağlığınız için eczane ve aktarlarda yerini almıştır.

propolis damlası

Propolis Damlası: Sıvı Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin pratik kullanım yöntemlerinden biri de propolis damlası olmaktadır. Propolis damlasını kullanırken birkaç detaya dikkat edilmesi gerekir. Yiyeceklerinize ekleyeceğiniz propolisin damla miktarı yaşa göre belirlenecektir. Yetişkin bireylerde günde 2 defa ortalama 40 damla önerilmektedir. 2 ve 7 yaş arasındaki çocuklarda da yine aynı şekilde, günde 2 defa tavsiye edilir fakat damla miktarı 20’yi geçmemelidir. Diş çürüklerini önlemek amacı ile diş macununa ufak bir damla eklenebilir. Ağız sağlığınız için birkaç damlayı bir bardak suya ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

Yorgunluk, uykusuzluk ve bağışıklık sistemine destek olmak amacı ile muhallebilere, pekmezlere veya sıvı gıdalara eklenmesi uygundur. Çayınızın içine ekleyerek de faydalarını alabilirsiniz. Damla miktarına uygun kullanım olmadığı durumda yan etkiler görülebilir. Bu konuya dikkat çekmek iyi olacaktır. Saçlarınızın ve saç derisinin sağlığı için, şampuan içine birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca propolis damla vücudunuzdaki yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Suda çözünen propolisleri sıvı içeceklerle beraber tüketebilirsiniz.

Evcil hayvanlarınızın ayak ve deri problemlerini bir türlü yok edemediyseniz, propolis size bu konuda yardımcı olabilir. Bir miktar suya propolis damlasından birkaç damla ekleyerek evcil hayvanınızın ayaklarını temizlerseniz, derisindeki hücreleri yenileyecektir.

propolis

Toz Propolis Nasıl Kullanılır?

Katı şekilde sindirimi uygun olmayan propolis, toz haline getirilir. Toz şeklinde kullanımı oldukça rahat olacaktır. Kullanımda önerilen dozu aşmadıkça yan etkileri ve zararları görülmeyecektir. Toz propolis bal ile tüketildiğinde daha etkili hale gelecektir. Dilerseniz yoğurt içine ekleyerek ve güzelce karıştırarak gerekli durumlarda tüketebilirsiniz. Kendinizi yorgun hissettiğinizde veya hasta olduğunuz günlerde, yoğurt ile beraber kullanabilirsiniz. Bal ile karıştırıp derideki tahrişi gidermek için de kullanabilirsiniz.

arı kovanı

Propolis Kremi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Propolis çeşitli şekillerde hayatımızda yerini almış durumda. Damla ve toz propolis derken krem haliyle de faydalı olmak için ilgi çekmekte. Sağlık firmaları tarafından üretilen propolis kremleri de cilt bakımı için satışa sunulmaktadır. Pek çok firmaya ait propolis kremi piyasada mevcut. Sizler güvendiğiniz ve memnun kaldığınız firmalardan propolis kremini alarak cildinize bakım yapabilirsiniz.

Propolis kremini cildinize uygulayacağınız zaman saf su ile temizlenmiş olmasına önem vermelisiniz. Özellikle yüz bakımı için tercih ettiğinizde, yüzünüzde makyaj kalıntısının kalmaması gereklidir. Aksi halde krem etkili olmayacaktır. Tahriş, kızarıklık ve kaşıntı olan bölgelerde ise az miktarda kullanımı önerilmektedir.

porpolis

Propolis Kapsül Nasıl Kullanılır?

Bir propolis kaç farklı şekilde tüketilir diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Herkesin ihtiyacına göre üretilen propolis ürünleri şimdi de propolis kapsül olarak karşımıza çıkmakta. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi, uyku problemleriniz ve yorgunluklarınızın gitmesi için kapsülle beraber propolis tablet de sağlığınız için piyasada yerini almıştır. Propolis kapsüller, 11 yaş ve üzerindeki insanlar için uygundur. Genellikle üretici firmaların günde 2 defa kullanımı önerdiği görülmektedir. Aç ve tok karnına kullanım uygundur.

 arı kovanı

Propolis Sprey Nasıl Kullanılır?

Boğaz yolu enfeksiyonları ve tahrişleri için propolis sprey tavsiye edilmektedir. Propolis spreyin kullanımı günde 3 defayı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Eğer doktorunuz daha farklı şekilde kullanım önerisinde bulunduysa, doktorunuzun tavsiyesine göre kullanmalısınız. Soğuk günlerden çabuk etkilenen biri iseniz propolis şurup da sizi sağlığınıza kavuşturabilir. Öksürük ve ağız içi yaralarında da yine sprey ve şuruptan faydalanabilirsiniz.

propolis kullanımı

Propolisi Kimler Kullanamaz?

Propolis faydalı olduğu gibi bazen zararlı da olabilir. Bilinçsiz ve yanlış propolis kullanım şekli çeşitli olumsuz sonuçları meydana getirecektir. Tavsiye edilen ölçünün fazlası kişide yan etkiler bırakacaktır. Propolisin tavsiye edilmediği gruplar ise şu şekildedir:

  • Alerjik yapıya sahip her yaştan kişiler için propolis tehlike arz edebilir.
  • Astım rahatsızlığı yaşayan kişilerde alerjik reaksiyon yaşanabilir. Bu sebeple alerji testi yaptıktan sonra doktor uygun görürse kullanabilir.
  • 2 yaş altı çocuklarda bal tüketimi uygun olmadığı gibi tüm arı ürünleri de uygun değildir. Propolis kullanımı 2 yaş altı çocuklar için tavsiye edilmez.
  • Kimyasal ilaç kullananlar ve arı ürünlerine karşı belirlenmiş bir alerjisi olanlar, propolis kullanmamalıdır.
  • Hamilelerde de propolis kullanımı önerilmez. Sebebi ise bebeğin alerji hassasiyetini geliştirmesidir. Aynı durum emziren anneler için de geçerlidir.
  • Doğum ve emzirme dönemi geçene kadar anne adaylarının propolis kullanımına ara vermesi önerilmektedir.

Propolisin Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
En Sağlıklısından Mücver Tarifi

En Sağlıklısından Mücver

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
En Sağlıklı Kabak Spagetti Tarifi

En Sağlıklı Kabak Spagetti

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
En Sağlıklısından Fırında Patates Tarifi

En Sağlıklısından Fırında Patates

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
En Sağlıklı En Leziz Karnabahar Böreği Tarifi

En Sağlıklı En Leziz Karnabahar Böreği Tarifi

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
En Sağlıklısından Ghee Yağ Yapımı Tarifi

En Sağlıklısından Ghee Yağ Yapımı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Bostan Pizza (En Sağlıklı Pizza) Tarifi

Bostan Pizza (En Sağlıklı Pizza)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası Tarifi
Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası

Çoban Çökerten: Hormon Sağlığının Reçetesi Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Doğada…

Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir, Önlenir? Saç beyazlaması tıpkı göz kenarında oluşan kırışıklık gibi bir yaşlılık…

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi Tarifi
Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi

Trigliserid Yükseliğine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Yıl içinde rutin olarak kan testi yaptırmanız sağlığınız açısından…

Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi Tarifi
Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi

Evdeki Yöntemlerle Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer? Diş eti şişmesi, gündelik hayatı zorlaştıran rahatsızlıklardan biri…

Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu Tarifi
Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu

Kortizon Alanlar Nasıl Beslenmeli? Vücudumuzda doğal olarak salgılanan bir hormon olan kortizon, günümüzde birçok hastalığın…

Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Yetiştiriciliği İçin Rehber Bilgiler Lavanta, yeşil yapraklar arasından çıkan mor renkli Akdeniz bitkisidir. Kokusu…

Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası Tarifi
Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası

Çoban Çökerten: Hormon Sağlığının Reçetesi Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Doğada…

Sevgililer Gününe Özel 24 Kalpli Tatlı Tarifi
Sevgililer Gününe Özel 24 Kalpli Tatlı

Adım adım yaklaşan sevgililer gününe özel, kutlama hediye planları yapılmaya başlandı mı? O hazırlıklardan biri…

Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir, Önlenir? Saç beyazlaması tıpkı göz kenarında oluşan kırışıklık gibi bir yaşlılık…

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi Tarifi
Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi

Trigliserid Yükseliğine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Yıl içinde rutin olarak kan testi yaptırmanız sağlığınız açısından…

Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi Tarifi
Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi

Evdeki Yöntemlerle Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer? Diş eti şişmesi, gündelik hayatı zorlaştıran rahatsızlıklardan biri…

Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu Tarifi
Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu

Kortizon Alanlar Nasıl Beslenmeli? Vücudumuzda doğal olarak salgılanan bir hormon olan kortizon, günümüzde birçok hastalığın…

Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Yetiştiriciliği İçin Rehber Bilgiler Lavanta, yeşil yapraklar arasından çıkan mor renkli Akdeniz bitkisidir. Kokusu…

En İyi 7 Aloe Vera Maskesi Tarifi: Tüm Ciltlere Özel
En İyi 7 Aloe Vera Maskesi Tarifi: Tüm Ciltlere Özel

Aloe Vera Maskesi: Cildinizde Doğanın Mucizesi! Doğadan gelen mucizevi aloe vera bitkisiyle henüz tanışmadıysanız bildiğiniz…

Sevgililer Günü Pastaları: Birbirinden Romantik 20 Tarif Tarifi
Sevgililer Günü Pastaları: Birbirinden Romantik 20 Tarif

Şubat ayının ortalarına doğru tüm seven ve sevilenlerin içini kıpır kıpır edecek özel bir gün…

Ocak Nasıl Temizlenir? 7 Kolay Adımda Pırıl Pırıl! Tarifi
Ocak Nasıl Temizlenir? 7 Kolay Adımda Pırıl Pırıl!

En Pratik Yolu! Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri…

İdrar Söktürücü 10 Şifalı Bitki, Diüretik Besinler Tarifi
İdrar Söktürücü 10 Şifalı Bitki, Diüretik Besinler

İdrar Söktürücü Bitki Çayları ve Besinler Listesi Metabolizmanın sağlıklı çalışması için gün içinde idrar söktürücü…

Sevgililer Günü Menüsü: 40 Romantik Akşam Yemeği Tarifi
Sevgililer Günü Menüsü: 40 Romantik Akşam Yemeği

Sevgililer günü yaklaşıyorken, Şubat ayının 14. ve en samimi günü ile ilgili planlarınızda size ilham…

Tarifler Geri
Videolar Geri