Propolis Nasıl Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

Arılardan Gelen Mucize: Propolis Nasıl Kullanılır?

Arılar evren için oldukça kıymetli canlılardır. Dünyanın neredeyse tüm döngüsü ve işleyişi arılar sayesinde gerçekleşmektedir. Arılar yaşamın devam etmesini sağlarken, insanlar için daha da faydalı olmaya çalışırlar. Aslında faydalı olmak, onlar için bir görev değil birer güdüdür.

Arıların bal yapma özelliğinin bir sonucu olan propolis üretimi, birçok rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Adeta mucize olarak tanımlanan propolis, faydalı hale gelmesi için en doğru şekilde kullanılmalıdır. Bizler de bu yazımızı propolis kullanım şekli hakkında bilgi vermek için hazırladık.

Tablet, sprey, damla, toz, şeker ve şurup şeklinde bulabileceğiniz propolisin en doğru kullanımları bu yazı ile sizlerle. Arıdan gelen mucizenin etkilerini tam anlamıyla görmek için propolis kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İhtiyacınız olan tüm bilgiler bu yazıda.

propolis

Propolis Nasıl Kullanılır Hale Getirilir?

Propolisin kullanımına değinmeden önce, propolisin ne olduğunu hatırlatmakta fayda var. Propolis arıların ürettiği bir üründür. Polen ile sürekli aynı cümlelerde geçse de polenden oldukça farklıdır. Arı kovanının korunması için ürettikleri bir maddedir. Kovanın iç kısmının temizliği ve kusursuzluğu propolis sayesindedir. Propolis, balı zararlı maddelerden ve bakterilerden koruyan bir tabakadır. Propolis besin değeri yüksek bir maddedir ve insan sağlığı için oldukça etkilidir. İnsanlara faydalı olması adına da pek çok şekilde propolis ürünü satılmaktadır.

Propolis arı kovanından sert bir kıvamda çıkarılmaktadır. Bu sebeple ham halde tüketilmeye uygun değildir. Faydalarını almak için birkaç işlemden geçirilmesi gereklidir. Geçeceği işlemler ise uygun koşullarda özütleme işlemi olmalıdır. Özütleme işleminde yararlı bileşenler ayrılır. Eğer uygun koşullarda uzmanlar tarafından özütleme işlemi yapılmazsa, elde edilecek propolisin insan sağlığı için pek de faydalı olacağı söylenemez.

Gerekli koşullar sağlandığında, laboratuvar ortamında özütleme işleminden geçen propolis; sıvı hale dönüşmesi için birkaç işlemden daha geçer. Donmuş propolis, etil alkol içinde kazınarak eklenir. Propolis ne kadar ufak olursa sindirimi o kadar kolay olacaktır. Etil alkol içindeki propolis yaklaşık 1 hafta boyunca ağzı kapalı kalacak şekilde bekletilir. Beklerken karanlık ve serin yerde kalması önerilir. Bekleme süresi geçince kavanoz içindeki propolis süzülerek gerekli işlemlerde kullanılır.

Propolisi kendi imkanlarınızla toz haline getirmek istediğinizde öncelikle kalın bir rulo haline getirmeniz gereklidir. Bu rulonun iyice sert olması için dondurucuda bekletebilirsiniz. Dondurucudan aldığınız propolis rulosunu, kalem şekline getirin ve uçlarından ufak ufak parçalar elde edin. Kazıma işlemi ile elde ettiğiniz propolis parçalarını çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz.

Bağışıklık siteminin daha güçlü olması ve soğuklardan korunmak amacı ile sağlık firmaları tarafından propolis şekeri üretilmektedir. Bu şeker aynı zamanda çeşitli şifalı bitkilerden bir karışımla elde edilmektedir. Şeker, krem, sprey, kapsül ve tablet şeklinde olan propolislerin tamamı sizin sağlığınız için eczane ve aktarlarda yerini almıştır.

propolis damlası

Propolis Damlası: Sıvı Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin pratik kullanım yöntemlerinden biri de propolis damlası olmaktadır. Propolis damlasını kullanırken birkaç detaya dikkat edilmesi gerekir. Yiyeceklerinize ekleyeceğiniz propolisin damla miktarı yaşa göre belirlenecektir. Yetişkin bireylerde günde 2 defa ortalama 40 damla önerilmektedir. 2 ve 7 yaş arasındaki çocuklarda da yine aynı şekilde, günde 2 defa tavsiye edilir fakat damla miktarı 20’yi geçmemelidir. Diş çürüklerini önlemek amacı ile diş macununa ufak bir damla eklenebilir. Ağız sağlığınız için birkaç damlayı bir bardak suya ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

Yorgunluk, uykusuzluk ve bağışıklık sistemine destek olmak amacı ile muhallebilere, pekmezlere veya sıvı gıdalara eklenmesi uygundur. Çayınızın içine ekleyerek de faydalarını alabilirsiniz. Damla miktarına uygun kullanım olmadığı durumda yan etkiler görülebilir. Bu konuya dikkat çekmek iyi olacaktır. Saçlarınızın ve saç derisinin sağlığı için, şampuan içine birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca propolis damla vücudunuzdaki yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Suda çözünen propolisleri sıvı içeceklerle beraber tüketebilirsiniz.

Evcil hayvanlarınızın ayak ve deri problemlerini bir türlü yok edemediyseniz, propolis size bu konuda yardımcı olabilir. Bir miktar suya propolis damlasından birkaç damla ekleyerek evcil hayvanınızın ayaklarını temizlerseniz, derisindeki hücreleri yenileyecektir.

propolis

Toz Propolis Nasıl Kullanılır?

Katı şekilde sindirimi uygun olmayan propolis, toz haline getirilir. Toz şeklinde kullanımı oldukça rahat olacaktır. Kullanımda önerilen dozu aşmadıkça yan etkileri ve zararları görülmeyecektir. Toz propolis bal ile tüketildiğinde daha etkili hale gelecektir. Dilerseniz yoğurt içine ekleyerek ve güzelce karıştırarak gerekli durumlarda tüketebilirsiniz. Kendinizi yorgun hissettiğinizde veya hasta olduğunuz günlerde, yoğurt ile beraber kullanabilirsiniz. Bal ile karıştırıp derideki tahrişi gidermek için de kullanabilirsiniz.

arı kovanı

Propolis Kremi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Propolis çeşitli şekillerde hayatımızda yerini almış durumda. Damla ve toz propolis derken krem haliyle de faydalı olmak için ilgi çekmekte. Sağlık firmaları tarafından üretilen propolis kremleri de cilt bakımı için satışa sunulmaktadır. Pek çok firmaya ait propolis kremi piyasada mevcut. Sizler güvendiğiniz ve memnun kaldığınız firmalardan propolis kremini alarak cildinize bakım yapabilirsiniz.

Propolis kremini cildinize uygulayacağınız zaman saf su ile temizlenmiş olmasına önem vermelisiniz. Özellikle yüz bakımı için tercih ettiğinizde, yüzünüzde makyaj kalıntısının kalmaması gereklidir. Aksi halde krem etkili olmayacaktır. Tahriş, kızarıklık ve kaşıntı olan bölgelerde ise az miktarda kullanımı önerilmektedir.

porpolis

Propolis Kapsül Nasıl Kullanılır?

Bir propolis kaç farklı şekilde tüketilir diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Herkesin ihtiyacına göre üretilen propolis ürünleri şimdi de propolis kapsül olarak karşımıza çıkmakta. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi, uyku problemleriniz ve yorgunluklarınızın gitmesi için kapsülle beraber propolis tablet de sağlığınız için piyasada yerini almıştır. Propolis kapsüller, 11 yaş ve üzerindeki insanlar için uygundur. Genellikle üretici firmaların günde 2 defa kullanımı önerdiği görülmektedir. Aç ve tok karnına kullanım uygundur.

 arı kovanı

Propolis Sprey Nasıl Kullanılır?

Boğaz yolu enfeksiyonları ve tahrişleri için propolis sprey tavsiye edilmektedir. Propolis spreyin kullanımı günde 3 defayı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Eğer doktorunuz daha farklı şekilde kullanım önerisinde bulunduysa, doktorunuzun tavsiyesine göre kullanmalısınız. Soğuk günlerden çabuk etkilenen biri iseniz propolis şurup da sizi sağlığınıza kavuşturabilir. Öksürük ve ağız içi yaralarında da yine sprey ve şuruptan faydalanabilirsiniz.

propolis kullanımı

Propolisi Kimler Kullanamaz?

Propolis faydalı olduğu gibi bazen zararlı da olabilir. Bilinçsiz ve yanlış propolis kullanım şekli çeşitli olumsuz sonuçları meydana getirecektir. Tavsiye edilen ölçünün fazlası kişide yan etkiler bırakacaktır. Propolisin tavsiye edilmediği gruplar ise şu şekildedir:

  • Alerjik yapıya sahip her yaştan kişiler için propolis tehlike arz edebilir.
  • Astım rahatsızlığı yaşayan kişilerde alerjik reaksiyon yaşanabilir. Bu sebeple alerji testi yaptıktan sonra doktor uygun görürse kullanabilir.
  • 2 yaş altı çocuklarda bal tüketimi uygun olmadığı gibi tüm arı ürünleri de uygun değildir. Propolis kullanımı 2 yaş altı çocuklar için tavsiye edilmez.
  • Kimyasal ilaç kullananlar ve arı ürünlerine karşı belirlenmiş bir alerjisi olanlar, propolis kullanmamalıdır.
  • Hamilelerde de propolis kullanımı önerilmez. Sebebi ise bebeğin alerji hassasiyetini geliştirmesidir. Aynı durum emziren anneler için de geçerlidir.
  • Doğum ve emzirme dönemi geçene kadar anne adaylarının propolis kullanımına ara vermesi önerilmektedir.

Propolisin Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çilekli Limonata (En Sağlıklısından) Tarifi
Çilekli Limonata (En Sağlıklısından)4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama9
En Sağlıklısından Fırında Patates Tarifi
En Sağlıklısından Fırında Patates6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama14
En Sağlıklı Kabak Spagetti Tarifi
En Sağlıklı Kabak Spagetti1-2 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama22
Dev Kabaran Poğaçam (En Sağlıklısından) Tarifi
Dev Kabaran Poğaçam (En Sağlıklısından)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama119
En Sağlıklısından Mis Gibi Ekmeğimiz Tarifi
En Sağlıklısından Mis Gibi Ekmeğimiz4-6 kişilik, 40dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama21
Badem Unlu Kurabiye (En Sağlıklısından) Tarifi
Badem Unlu Kurabiye (En Sağlıklısından)2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama50
En Sağlıklısından Ghee Yağ Yapımı Tarifi
En Sağlıklısından Ghee Yağ Yapımı4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama8
Hindi En Kolay Nasıl Pişirilir? Tarifi
Hindi En Kolay Nasıl Pişirilir?12-14 kişilik, 2 saat Pişirme, 5dk Hazırlama1067
Borcamda Sağlıklı Ev Ekmeği Nasıl Yapılır
Borcamda Sağlıklı Ev Ekmeği Nasıl Yapılır8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama109
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Tarifler Geri
Videolar Geri