Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Propolis Mucizesi

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte vücut direncinde düşme yaşanmaya başlar. Havaların soğuması grip, nezle ve soğuk algınlıklarında artışa neden olur. Tam da bu dönemlerde her gün yeni bir bitkinin vücut direncini arttırdığına dair haberlere rastlarız. Son dönemlerin favori organik ürünlerinden birisi ise propolis. Soğuk algınlıklarından kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde destekleyici bir ürün olarak kullanılan propolis, arılar tarafından üretilir.

Bal arılarının ağaç ve bitki öz sularından elde ettikleri propolis maddesi kovanlardan toplanarak sıvı bir ilaç haine getirilir. Antibiyotik, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile ön palana çıkan propolis, bal arılarının ürettiği mucizevi bir ilaç olarak gündemde yerini almaktadır.

Genel olarak arı poleni ile karıştırılan propolis polenden farklı bir maddedir. Kahverengi renge sahip olan ürün aslında arıların kovanlarını temizlemek amacıyla ürettikleri bir maddedir. Arılar kovanlarını hazırlarken kovanın ısı yalıtımı için propolis kullanır. Aynı zamanda bu ürün kovanın iç kısmının temiz kalmasını sağlar. Dışarıdan gelen zararlı maddelere ve mikroorganizmalara karşı kovanı koruyan propolis, çok eski çağlardan beri doğal bir antibiyotik olarak kullanılır.

Yunanca kökenli bir kelime olan PROPOLİS korunan şehir olarak çevrilebilir. Propolis yapımı için bal arıları, ağaç kabukları ve çeşitli bitkileri çiğneyerek bir macun oluşturur ve bu macuna ekledikleri enzimler propolisi meydana getirir. 17. yüzyılda yaralara merhem olarak sürülen propolis maddesinin yerini günümüzde antibiyotik alır. Ülkemizde gereksiz antibiyotik kullanımı söz konusudur. Aşırı antibiyotik kullanımı bakterilerin bağışıklık kazanmasına neden olarak güçlenmesini sağlar. Sürekli antibiyotik kullananların bir süre sonra en küçük hastalıkta bile vücut direnci düşer. Antibiyotik özelliği olan propolis kullanımı hem vücudun bağışıklık sistemini arttırır hem de hastalıklara karşı direnç oluşturmanıza yardımcı olur.

Propolis İbrahim Saraçoğlu tarafından mucizevi bir madde olarak nitelendirilir. Saraçoğlu propolis kullanımının bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı etkilerden dolayı kanser oluşumunu engellediğini söylemektedir.

Propolis kullanılarak hazırlanan propolis damlası, propolis serum, propolis sprey, propolis kapsül, propolis şekeri ve propolis şurubu yaygın olarak kullanılır. Bunların dışında propolis kapsülolarak da tüketilebilir. Kozmetik sanayisinde, diş temizleme iplerinde ve mobilya sanayisinde de kullanılan propolis gıdaların bozulmasını önleyen yapısından dolayı gıda sektöründe de kullanılır.

Propolis Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Propolis, arıların bitki tomurcuk ve filizleri ile ağaç kabuklarından topladıkları maddeleri macun kıvamına getirerek enzimlerle harmanladıkları yapışkan ve reçineye benzeyen bir maddedir. Antiparazit, antioksidan, antifungal, antiviral, antibakteriyal özelliklere sahip olan propolis; kavak, okaliptüs, kayın, meşe ve çalılıkları kullanır. Eski Mısır’da ölülerin çürümesini engellemek amacıyla kullanılan propolis, Yunanlılar tarafından doğal bir antibiyotik olarak kullanılır.

Propolis içeriği, arının topladığı bitkinin türüne, arının cinsine, ekolojik koşullara göre değişiklik gösterir. Bu farklılıklardan dolayı da propolis çeşitleri kendine has özelliklere sahiptir.

Propolis vitamin olarak pantotenik asit, niasin, E, C, A, B6, B2 ve B1 içerir. İçeriğinde yer alan elzem aminoasitler, flavonoidler, kumarik, kafeik asit gibi antioksidanlar nedeniyle mucize olarak nitelendirilen propolis sıvı olarak tüketilebilir. Birtakım işlemler sonucunda üretilen propolis şurup bazı hastalıklarda tedaviye destek olarak önerilir. Özellikle propolis ve arı sütü birlikte kullanıldığında çok daha faydalı bir hale gelir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri “propolis nasıl tüketilir” sorusudur. Propolis kullanımı özellikle ağız içi yaralanmaları, diş ve diş eti problemlerinde yaygındır. Propolis doğal olarak katı halde bulunan bir maddedir. Suda çözünmeyen bir bileşik olduğu için genel olarak propolis damla şeklinde kullanılır.

Ağız yaraları, bademcik ve faranjit için propolisi gargara çeklinde kullanabilirsiniz. Sinüzit için burnunuza propolisli damlalı su çekebilirsiniz. Katı halde alınan propolisi rendeleyerek 1 yemek kaşığı süt ile karıştırıp propolis yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Mide ve bağırsak problemleri için ise 100 mililitre sıcak su içerisine 15-20 damla propolis damlası kullanılabilir. Cilt yaraları, mantar enfeksiyonları, uçuklar için propolis yağı kullanılabilir. Cilt yaraları için propolis kullananlar çok kısa sürede yaraların iyileştiğini belirtmektedir.

Bütün bunların dışında propolis kullanılarak üretilen propolis sabun ve propolis pastil de kullanılabilir. Peki, propolis nasıl saklanır? Propolis oda sıcaklığında 18 ay kadar muhafaza edilebilir.

Propolisin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • Doğal bir antibiyotik olan propolis aynı zamanda da antimikrobiyolojik özelliklere sahiptir. Propolis antibiyotik özelliği ile bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.
 • Propolis kanser tedavisini destekler. Bağırsakta yer alan kanserli hücrelerin gelişimini engeller.
 • Antioksidan vitamin ve bileşik içeriği sayesinde bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
 • Ağız ve diş sağlığını koruyan propolis, diş eti hastalığı oluşmasını önler, ağız kenarlarında gelişen uçuğun tedavisinde etkin bir rol oynar. Ayrıca propolis yara tedavisi için birebirdir.
 • Propolis şampuan içerisine eklendiğinde saç derisine gerekli bakımı yapar ve kepeği önler.
 • Kalp damar sağlığını korur. Düzenli kullanıldığında kan basıncını düşüren propolis, sakinleştirici etki yaratır. Aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesi ve kolesterolün dengelenmesi sağlamak propolis damla faydaları arasındadır.
 • Cilt hastalıkları oluşumunu engeller, oluşan hastalıkların tedavisini destekler. Propolis cilt lekeleri üzerinde de etkindir. Düzenli kullanılan propolis yağının faydaları arasında cilt lekelerini azaltıcı etkisi de sayılabilir.
 • Faydaları ile gündemde olan propolis neye iyi gelir? Sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Antiparazit özelliğinden dolayı sindirim sisteminde yer alan parazitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Besin zehirlenmesi durumlarında zehirlemeye yol açan bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamak propolis faydaları arasında yer alır.
 • Propolis sperm kalitesini arttırır. Propolis ile ilgili merak edilen bir soru ise propolis cinsel gücü artırır mı sorusudur? İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler ve flavonoidler cinsel performansı arttırıcı özellik gösterir.
 • Peki, propolis boy uzatır mı? Besleyici özellikleri ve içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller nedeniyle yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktiviteye ek olarak propolis kullanımı boyun uzamasına yardımcı olabilir.
 • Peki, propolis öksürüğe iyi gelir mi? Balgam söktürücü özelliğinden dolayı akciğerleri temizleyen propolis ayrıca boğazlardaki tahrişi de engeller ve öksürüğe iyi gelir.

Propolis Zararları Nelerdir?

Bal da dâhil olmak üzere arı ürünlerine karşı alerjisi olanların propolis tüketmeleri sakıncalıdır. 2 yaş altı çocuklarda propolis alerjik etkiye sebep olabilir ve tüketmemeleri önerilir. Propolis tüketiminin arkasından görülen kızarıklıklar, şişlikler, kaşıntılar ve deri döküntüleri, alerjik bir reaksiyonun göstergesidir. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Kimyasal ilaç kullananlar, astımı olanlar propolis kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Hamilelik ve emziklilik döneminde propolis kullanımı önerilmemektedir. Alkol ile birlikte propolis alındığında kusma ve mide bulantısı problemleri görülebilir.

Propolis Nereden Alınır? Fiyatları Ne Kadar?

Propolis organik bir maddedir. Propolis üretimi bal arıları tarafından yapılır.

Peki, propolis nasıl elde edilir? Propolis arı kovanlarının üst kısmında bulunur. Buradan alınan propolis saf şekliyle tüketilebildiği gibi şurubu, damlası ve yağı yapılarak da kullanılabilir.

Doğal hali katı olan propolis bu şekilde çok zor kullanılır. Sert bir yapıya sahiptir ve suda erimez. Doğal haldeki propolisi aktarlardan, organik ürün satan marketlerden, online ürün satan internet firmalarından ve büyük alışveriş merkezlerinden satın alabilirsiniz.

Genel olarak damla şeklinde satışa sunulan propolis fiyatları yüksektir. 30 mililitre olan propolis damla fiyatları 35 lira ile 140 lira arasında değişmektedir.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası Tarifi
Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası

Çoban Çökerten: Hormon Sağlığının Reçetesi Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Doğada…

Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir, Önlenir? Saç beyazlaması tıpkı göz kenarında oluşan kırışıklık gibi bir yaşlılık…

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi Tarifi
Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi

Trigliserid Yükseliğine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Yıl içinde rutin olarak kan testi yaptırmanız sağlığınız açısından…

Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi Tarifi
Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi

Evdeki Yöntemlerle Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer? Diş eti şişmesi, gündelik hayatı zorlaştıran rahatsızlıklardan biri…

Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu Tarifi
Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu

Kortizon Alanlar Nasıl Beslenmeli? Vücudumuzda doğal olarak salgılanan bir hormon olan kortizon, günümüzde birçok hastalığın…

Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Yetiştiriciliği İçin Rehber Bilgiler Lavanta, yeşil yapraklar arasından çıkan mor renkli Akdeniz bitkisidir. Kokusu…

Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası Tarifi
Çoban Çökerten Otunun 8 İnanılmaz Faydası

Çoban Çökerten: Hormon Sağlığının Reçetesi Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Doğada…

Sevgililer Gününe Özel 24 Kalpli Tatlı Tarifi
Sevgililer Gününe Özel 24 Kalpli Tatlı

Adım adım yaklaşan sevgililer gününe özel, kutlama hediye planları yapılmaya başlandı mı? O hazırlıklardan biri…

Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Saç Beyazlamasına İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Saç Beyazlaması Nasıl Engellenir, Önlenir? Saç beyazlaması tıpkı göz kenarında oluşan kırışıklık gibi bir yaşlılık…

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi Tarifi
Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşer? 13 Bitkisel Tedavi

Trigliserid Yükseliğine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Yıl içinde rutin olarak kan testi yaptırmanız sağlığınız açısından…

Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi Tarifi
Diş Eti Şişmesine İyi Gelen 11 Doğal Tedavi

Evdeki Yöntemlerle Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer? Diş eti şişmesi, gündelik hayatı zorlaştıran rahatsızlıklardan biri…

Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu Tarifi
Kortizon Tedavisinde Beslenmenin 7 Sağlıklı Yolu

Kortizon Alanlar Nasıl Beslenmeli? Vücudumuzda doğal olarak salgılanan bir hormon olan kortizon, günümüzde birçok hastalığın…

Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Tüm Aşamalarıyla Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta Yetiştiriciliği İçin Rehber Bilgiler Lavanta, yeşil yapraklar arasından çıkan mor renkli Akdeniz bitkisidir. Kokusu…

En İyi 7 Aloe Vera Maskesi Tarifi: Tüm Ciltlere Özel
En İyi 7 Aloe Vera Maskesi Tarifi: Tüm Ciltlere Özel

Aloe Vera Maskesi: Cildinizde Doğanın Mucizesi! Doğadan gelen mucizevi aloe vera bitkisiyle henüz tanışmadıysanız bildiğiniz…

Sevgililer Günü Pastaları: Birbirinden Romantik 20 Tarif Tarifi
Sevgililer Günü Pastaları: Birbirinden Romantik 20 Tarif

Şubat ayının ortalarına doğru tüm seven ve sevilenlerin içini kıpır kıpır edecek özel bir gün…

Ocak Nasıl Temizlenir? 7 Kolay Adımda Pırıl Pırıl! Tarifi
Ocak Nasıl Temizlenir? 7 Kolay Adımda Pırıl Pırıl!

En Pratik Yolu! Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri…

İdrar Söktürücü 10 Şifalı Bitki, Diüretik Besinler Tarifi
İdrar Söktürücü 10 Şifalı Bitki, Diüretik Besinler

İdrar Söktürücü Bitki Çayları ve Besinler Listesi Metabolizmanın sağlıklı çalışması için gün içinde idrar söktürücü…

Sevgililer Günü Menüsü: 40 Romantik Akşam Yemeği Tarifi
Sevgililer Günü Menüsü: 40 Romantik Akşam Yemeği

Sevgililer günü yaklaşıyorken, Şubat ayının 14. ve en samimi günü ile ilgili planlarınızda size ilham…

Tarifler Geri
Videolar Geri