Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözümler, Doğal Kür Tarifleri

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözümler, Doğal Kür Tarifleri Tarifi

Ses Kısılmasına İyi Gelen Pratik ve Etkili Bilgiler

Ses kısılması avukat, öğretmen, tiyatro oyuncusu ve ses sanatçısı gibi sesini yoğun kullanan kişilerde karşılaşılan bir hastalıktır. Sürekli konuşmaya dayanan meslek gruplarında çalışan kişilerin, ses kullanma ve doğru nefes alma tekniklerini çok iyi bilmeleri gerekir. Ses kısılmasının en önemli nedeni gırtlağın ve ses tellerinin bazı etkenler nedeniyle tahriş olmasıdır.

Kimyasal gaz solumak, kronik öksürük, reflü, sürekli olarak fısıltıyla konuşmak ya da bağırarak konuşmak, öfke krizleriyle çığlık atmak ve çok bağırmak, fazla miktarda sigara ve alkol kullanımı, larenjit ve grip nedeniyle boğazda oluşan enfeksiyonlar ses kısılmasına yol açan nedenlerdir.

ses kısıklığına ne iyi gelir

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler

Ses kısıklığına ne iyi gelir sorusuna yanıt olacak birçok doğal çözüm önerisi vardır. Sorunun nedenine bağlı olarak bu çözüm yollarından faydalanabilirsiniz. Yaşadığınız ses kısıklığının nedeni boğazınızda oluşan enfeksiyon ise öncelikle kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekir. Çünkü bazı ses kısılmaları doktor tedavisini zorunlu kılan hastalıkların habercisi olabilir.

Evinizde uygulayacağınız basit şifa önerilerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Bir çay bardağı suyun içerisine bir tane çubuk tarçın koyun ve 7-8 dakika kadar kaynatın. Altını kapatıp ılınmasını bekleyin ve daha sonra için.
 • Grip ve nezle gibi hastalıklar nedeniyle kısılan sesi açmak için çekirdek kakule tüketin.
 • Yarım fındık boyutunda olan hıthıtı, bir fincan sıcak suda eritilerek için. Bir bardak suyun içinde turp kaynatıp elde ettiğiniz suyla gargara yapın.
 • Büyük bir kırmızı turpu ceviz büyüklüğünde oyun. Oyuğun içine 1.5 tatlı kaşığı bal koyun ve 24 saat bekletin. Daha sonra tabağın dibinde akan sıvıyı üç saat arayla azar azar tüketin.
 • Bir miktar kerevizi iyice dövün ve koyun sütü ile karıştırarak için.
 • Birkaç yaprak lahanayı bir miktar suyun içinde kaynatın. Lahana suyunu biraz şeker ilave ederek şerbet haline getirin ve bu şekilde tüketin.
 • Yarım limonu sıkarak suyunu alın. Limon suyunu bir fincan sıcak su ile karıştırıp içine bir tatlı kaşığı bal ilave edin ve karışımı için.
 • Ses kısıklığını gidermek için sabahları aç karnına bıldırcın yumurtası içebilirsiniz. Acı biber tüketmenin de sesi açtığı yönünde görüşler vardır.

boğaz ağrısı ve ses kısıklığına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı çoğunlukla grip, larenjit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sırasında boğazda meydana gelen enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Enfeksiyonunuz varsa tedavi için mutlaka bir uzman doktora başvurmanız gerekir. Basit nitelikli boğaz ağrısına ve ses kısıklığına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız şu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefili çorbalarınıza ve yemeklerinize karıştırarak da tüketebilirsiniz. Zencefil, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı faydalı olan bir baharattır.
 • Ses kısıklığı için ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından bir tanesi de baldır. Bal hem boğaz ağrısına hem ses kısıklığına faydalıdır. Hakiki bal, antibiyotik ve antiseptik özelliğine sahiptir. Her gün bir kaşık bal tüketebilir, ıhlamur gibi bitki çaylarınızı balla karıştırarak içebilirsiniz. Böylece boğazınızı nemli tutabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine bal ve karabiber koyarak içmek de faydalı olacaktır.
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Sirke antiseptik ve antibakteriyel etkisiyle boğazda oluşan enfeksiyonlara da iyi gelir. Bir su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca sirkeli suyla gargara da yapabilirsiniz.
 • Ses kısıklığına ne iyi gelir evde çözüm önerileri nelerdir sorusunun bir diğer yanıtı tuzlu ve karbonatlı su gargarasıdır. Boğaz ağrısı hafif kızarıklık yani basit tahriş nedeniyle oluşmuşsa, tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapmaya devam edebilirsiniz. Etkili bir çözümdür.

ses kısıklığına ne iyi gelir evde

Öksürük ve Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ciddi boyuttaki dinmek bilmeyen öksürükler için doktorunuzdan görüş almanız çok önemlidir. Basit öksürük ve ses kısıklıkları için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Taze zencefili rendeleyerek suyunu çıkarın ve süzün. Bu suya hakiki bal ilave ederek karıştırın ve yarım saat kadar bekletin. Bu karışımdan tak karnınayken birkaç kaşık için.
 • Okaliptüs içeren merhemleri veya yağları gece yatarken ayağınızın altına masaj yaparak sürün ve ayağınıza çorap giyerek yatın. Çocuklarınıza da uygulayabilirsiniz. Gece öksürüklerini engelleyecek bir yöntemdir.
 • Virüs ve bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonları ile oluşan öksürükler, ağrılar ve ses kısılmaları için zerdeçal kullanabilirsiniz. Çaylarınıza ve çorbalarınıza katarak tüketebilirsiniz. Ayrıca 1 çay kaşığı toz zerdeçalı bir su bardağı ılık süte eklenip günde iki defa içebilirsiniz. Bu uygulamayı ılık suyla da yapabilirsiniz.
 • Ekinezya çayı içebilirsiniz. Üst solunum yolu enfeksiyonları için çok faydalıdır. Bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Soğuk algınlığı ses kısıklığına ne iyi gelir sorusuna verilecek en etkili cevap ekinezyadır. Ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük için ekinezya çayını tüketmelisiniz.

ses kısıklığına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Ses kısıklığına ne iyi gelir bitkisel çözüm önerileri içinde İbrahim Saraçoğlu tariflerinden de yararlanabilirsiniz. Prof. Saraçoğlu’nun önerdiği en etkili formül kabuk tarçın çayıdır: Birkaç tane kabuk tarçını kaynamakta olan bir bardak sıcak suyun içine atın ve 5- 6 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Altını kapatıp biraz demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra bir tatlı kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırın ve için. Bu küre bir hafta süreyle devam edebilirsiniz.

ses kısıklığına ne iyi gelir bitkisel çözüm

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir Ahmet Maranki Kür Tarifi

Bitkisel şifa uzmanı Ahmet Maranki’nin, ses kısılması problemi yaşayanlar için önerdiği doğal kürün tarifini şöyledir:

Malzemeler:

 • Eşit miktarlarda olacak şekilde zencefil
 • Nar çiçeği
 • Hibiskus
 • Adaçayı kullanılarak hazırlanır.

Hazırlanışı:

Tüm malzemeler aynı oranda olacak şekilde karıştırılır. Bitki karışımı, kaynamakta olan bir su bardağı sıcak suyun içine atarak kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatılır. Altı kapatıldıktan sonra biraz demlenmeye bırakılır. Daha sonra karışım süzülerek bir bardağa alınır. Sıcak olarak her gün tok karnına bir defa içilir. Uygulamaya iki hafta boyunca devam edilir. Seste düzelme olsa bile uygulamanın 15 gün süreyle sürdürülmesi gereklidir.

ses kısıklığı tedavisi

Tiroid Ameliyatı Sonrası Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Troid ameliyatı sonrası sesin düzelmesi epeyce zaman alabilir. Bir ya da iki ay boyunca sürebilen ses kısılmaları yavaş yavaş etkisini kaybeder. Tiroid ameliyatı olacaksanız doktorunuz size ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Bir süre hiç konuşmamak gerektiğini bilmelisiniz. Tiroid ameliyatı sonrasında şunları yapabilirsiniz:

 • Ses telleriniz iyileşinceye kadar asla yüksek sesle konuşmayın ve asla bağırmayın.
 • Yediğiniz ve içtiğiniz her şeye özen gösterin. Yiyecekleri iyice çiğnemeden yutmayın. Ağzınıza büyük lokmalar atmayın. Çok sıcak ve çok soğuk içecekler ve yiyecekler tüketmeyin.
 • Gün içerisinde mecbur kalmadıkça konuşmamaya çalışın.
 • Ses açmak için önerilen doğal bitkisel tedavileri uygulayıp ses tellerinizin yavaşça iyileşmesine yardımcı olun.
 • Papatya çayı için. Papatya çayı, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için kullanılan bir uygulamadır. Yatıştırıcı etkisi de bulunur. Papatya çayına bal eklenerek kullanırsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Sarımsak tüketebilirsiniz. Antibiyotik ve antioksidan özelliği olan sarımsağı tüketirseniz ses telleriniz hızla eski sağlığına kavuşacaktır.
 • Doktorunuzun önerdiği tedavileri ve yöntemleri özenle uygulayın.
 • Sesinizin kısılmaması ve sağlıklı olması için bol bol su içmeniz gerekmektedir. Su, ses tellerinin nemlenmesini sağlayan en doğal ve en sağlıklı içecektir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Belirtileri, Şifalı Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler 7 Doğal Bitki Çayı

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözümler, Doğal Kür Tarifleri 05.09.2018 tarihinde yayınladı.