Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde aşkla ve heyecanla beklenen 14 Şubat Sevgililer Günü 2023 senesinde de birbirini seven çiftler arasında aynı heyecanla kutlanacak. Aşkın, özlemin ve sabrın bir araya geldiğinde çiftleri birbirine bağlayan bu özel duyguyu, asırlardır yılın tek bir gününde dünyaca kutlamaktayız.

Peki, hiç merak ettiniz mi sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? Birçok kişiye göre sadece ticari amaçlı gün olarak bilinen bu özel günün aslında hikayesi hem acı hem de gizemli.

Sevgililer günü anlamı çiftler arasında beraber zaman geçirmek, günü özel kılmak, samimi hediyeler almak olsa da asırlar öncesinden günümüze kadar uzanan bir hikayeyi ifade ediyor. Şimdi sizlere sevgililer günü nedir sorusunun tarihte iz bırakmış yanıtlarını vereceğiz.

Sevgililer günü hikayesi hiç beklemediğiniz kadar ilginç ve ilgi çekici. Belki bu hikayeden esinlenerek aşkınıza alacağınız hediyeye iliştireceğiniz sevgililer günü notu ile olayın romantizm boyutunu bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz…

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Menüsü: 40 Romantik Akşam Yemeği

sevgililer günü anlamı

Sevgililer Günü Nedir?

Her sene şubat ayı geldiğinde aşk dolu çiftleri saran bir heyecan vardır. Bu çiftleri heyecanlandıran hazırlık, 14 Şubat Sevgililer Günü telaşıdır. Mağazalar, sokaklar ve restoranlarda kalplerle kırmızı detaylarla yapılan bu tatlı telaşlı hazırlıklar, daha sonra akıllara geldiğinde yüzlerde tebessüm oluşturacaktır.

Sevgililer Günü; sevgiliyle yapılacaklar, sevgiliyle gidilecek yerler, sevgiliye hediye fikirleri konusunda düşünmek ve güzel sürprizler hazırlamak için tatlı vesilelerden biridir aslında…

sevgililer günü hikayesi

Sevgililer Günü Ne Zaman, Hangi Gün?

Sevdiği kişinin yolunu günlerdir gözleyenler, eşiyle kavuşmak için saatleri sayanlar, şehirleri aşıp bir araya gelen aşk dolu çiftlerin aklında oluşan sorulardan biri de sevgililer günü ne zaman 2023 yılında hangi güne denk geliyor sorusudur.

Rezervasyon ve program yapacaksanız mutlaka sevgililer günü hangi gün olduğunu bilmelisiniz. 2023 yılında 14 Şubat Sevgililer Günü, Salı günü kutlanacaktır. Salı iş günü olduğu için çoğu kişi kutlamayı 11-12 Şubat hafta sonu zamanı yapmayı planlamaktadır. Özellikle kısa tatil planları için bu ayarlama oldukça mantıklı ve uygundur. Pazartesi hafta içi olsa da akşam için hoş aktiviteler de elbette yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Kurabiyeleri: Şık ve Sevimli 20 Tarif

sevgililer günü nedir

Sevgililer Günü Hikayesi ve Anlamı

Milattan sonra 3. yüzyıl döneminden sonra anlam kazanan 14 Şubat’ın merak edilen öyküsüne değinelim:

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek ve aktif tutmak için askerlerinin evlenmesine yasak getirmiştir. Bu dönemde pek çok asker, sevdiği kadını yurdunda bırakıp savaşlara katılmak zorunda kalmıştır.

Eşinin yolunu bekleyen kadınlar, evlilik hayaliyle zamanın geçmesini beklerken; orduda kalan erkekler de bu hayalle savaşları bitirip evine dönme isteğiyle günlerini geçirmiştir. Evlilik yasağının olduğu Roma İmparatoru Claudius II döneminde, Aziz Valentine çiftlerin nikahlarını gizli olarak kıymıştır. Bu törenlerin gizli kalması için epey mücadele etmiştir. Çünkü evlilik bu süreçte yasaktı.

Birbirini seven çiftler, gizli bir nikah töreniyle evlenirken yaygınlaşan bu gizemli evlilik, Roma İmparatoru Claudius II tarafından duyuldu. Kendi kurallarının dışında gelişen bu duruma çok öfkelenen Roma İmparatoru Claudius II, M.S 270 yılında 14 Şubat’a denk gelen günde ihanetin bedeli olarak Aziz Valentine’yi idam ettirmiştir.

Rivayetlere göre, M.S 270 yılından sonra Aziz Valentine’yi anmak ve ruhunu hatırlamak için her sene 14 Şubat geldiğinde sevgililer, bu günü Aziz Valentine için kutlamaktadır.

14 Şubat Sevgililer Günü’nün en eski hikayesi bu şekilde aktarılmıştır. Peki, söz konusu olan Aziz Valentine kimdir?

Aziz Valentine, Roma İmparatoru Claudius II döneminde kilisede görev yapan bir papaz olarak bilinmektedir. Geçen yıllardan sonra Aziz Valentine, aşkın ve sevginin simgesi olarak hatırlanmaktadır. Sevenleri bir araya getiren yönüyle hafızalara kazınmıştır.

Sevgililerin aşklarını sonsuz kılmak için gösterdikleri çabayı simgeleyen 14 Şubat Sevgililer Günü aslında aşk için verilen emeğin saygıyla anıldığı bir gündür… Bu bilginin ışığında atılacak basit bir sevgililer günü mesajı anlamlı ve derin izler bırakacak özel cümlelere dönüşecektir. Özellikle asker sevgiliye hediye arayışındaysanız bu hikayeyi göndereceğiniz küçük hediyenin yanına iliştirmeniz hoş bir anınız olmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel

Baharı Temsil Eden Bir Gün 14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü’nün kaynaklarda yer alan farklı bir hikayesi de mevcuttur. Popüler kültürün bir parçası haline gelen 14 Şubat Sevgililer Günü’nün, Roma döneminde kutlanan Lupercalia adı verilen bir şenlikle beraber ortaya çıktığı ifade edilir.

Lupercalia festivali Roma’da, kötü ruhları kovarak şehri temizlemeyi ve böylece sağlık ve bereketi serbest bırakmayı hedefleyen bir kutlamadır. 13 Şubat’tan 15 Şubat’a kadar kutlanan çok eski bir Roma pastoral festivali olarak kaynaklarda yer almaktadır.

Bu festival doğurganlık tanrısı Lada için düzenlenmekteydi. Festivalde bekar olan kadın ve erkekler, belki de hayatının aşkını buluyordu. Her sene şubat ayının ortasında düzenlenen bu festivalde, erkekler bir kutu içinden kadınların adının yazılı olduğu kartları çekiyordu. Her erkeğin çektiği kartta yazılı olan kadın ismi, o gün görüşüp tanışacağı kadını temsil ediyordu.

Sevgiliye hediye kutusu hazırlarken bu hikayeden ilham alarak kutunun içine küçük bir not iliştirebilirsiniz. Mesela, “Yüzyıllar önce hayatlarının aşkını insanlar bu özel günde bulurlarmış… Bu özel günün güzel enerjisini ben de hayatımın aşkıyla paylaşıyorum, ne mutlu!” yazabilirsiniz : )

Anlatılan hikayede yapılan sevgili eşleşmeleri belirli bir süre devam etmişti. Ancak kilise, sonraki yüzyıllarda bu geleneği bitirmek istedi ve 14 Şubat’a denk gelen bu günde Aziz Valentine’nin anılmasını ilan etti.

Kaynaklarda yer alan 2 farklı 14 Şubat Sevgililer Günü hikayesi, günümüzde pek çok kişi tarafından bilinmese de artık bu günün ne anlama geldiğini ifade eden birçok makale yer alıyor. Çiftler arasında aşkı ve mutluluğu temsil eden 14 Şubat’ın, aslında idam edilen kilise görevlisini anma günü olduğu söylenebilir. Teknolojinin yaygınlaşması, iletişim araçlarının artık herkeste var olması bu özel günü kutlama isteğini pekiştirmektedir.

sevgililer günü hikayesi

Sevgililer Gününü Kim Çıkardı? Kimin Fikri?

Valentine’nin onuru için yapılan bu kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edildi ve günümüze kadar birçok farklı amaçla, çeşitli programlarla kutlanmaya devam etti.

İslam’da Sevgililer Günü Anlamı Nedir?

Bu özel günün dini bir amacı yoktur. Din görevlileri, bu konuya şöyle bir açıklık getirmiştir: Sevginin sadece tek bir güne sığdırılması uygun değildir. Kişiler, sevdikleri insanlara her zaman saygı duyup sevgisini dile getirmelidir. Günah sayılan bir eylemi içeren gün değildir.

Eşler Sevgililer Günü Kutlar Mı?

Bu özel ve güzel gün sadece sevgili olanlara ithaf edilmiyor. Birbirini seven ve sevmeye devam eden çiftlere hitap eden Sevgililer Günü, içinde aşk ve sevgi besleyen herkes için kutlanmaktadır.

sevgililer günü hikayesi

Sevgililer Gününe Özel 20 Kalpli Tatlı

Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 11 Aktive

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Günü Kahvaltısı: En İyi 30 Değişik Tarif

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sevgililer Günü Pastam Tarifi

Sevgililer Günü Pastam

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

2-4 kişilik, 40dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sevgililer Günü Keki Tarifi

Sevgililer Günü Keki

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Sevgililer Günü Tatlısı Tarifi

Sevgililer Günü Tatlısı

2-4 kişilik, 25dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Sevgililer Günü Pastası Tarifi

Sevgililer Günü Pastası

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası Tarifi
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası

En Çabuk Nohut Haşlamanın Püf Noktaları Dünya genelinde kırmızı, yeşil ve siyah nohutlar yetiştirilmektedir. Bu…

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası Tarifi
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası

En Çabuk Nohut Haşlamanın Püf Noktaları Dünya genelinde kırmızı, yeşil ve siyah nohutlar yetiştirilmektedir. Bu…

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

Tarifler Geri
Videolar Geri