Spirulina Nedir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır?

Spirulina Nedir? Zayıflatır Mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi

3 Milyar Yıllık Sihrin Gizemini Araladık!

Denizden Gelen Mucize: Spirulina

Yerkürenin sayısız doğal kaynaklarından biri olarak gün yüzüne çıkan Spirulina, insan sağlığına etkileri yaklaşık 3.5 milyar yıl önce keşfedilmiş farklı bir yosun türüdür. İsmini spiral şeklinden alan Spirulina’nın keşfi ilk olarak 1500’lü yıllarda Texcoco Gölü kıyısında yaşayan Aztek’ler olarak bilinir. Ekosistemin değişmesi ile birlikte ancak 21. yüzyılda değeri anlaşılan şifalı bitki görünümlü organizmanın hastalıklar dışında yaşlılık üzerinde bile etki edecek gücü vardır.

Üretimi ilk olarak Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Tayvan, Fransa, Meksika, İspanya gibi ülkelerde başlayan spirulina yosunu, “denizden gelen mucize” adıyla yeni çağın gözdesi olarak Türkiye’de de üretilir.

spirulina nedir

Spirulina Nedir?

Biyolojide filamentöz bir siyanobakteri olarak sınıflandırılan Spirulina, tek hücreli mavi-yeşil algdir. Üremeleri hücre bölünmesi ve fragmentasyon şeklinde olan yosun, protein bakımından çok zengindir. Spirulina platensis ve Spirulina geitleri olmak üzere iki ana türü bulunur.

Üretimi özel havuzlarda ve özel sera yöntemleri ile yapılır. Olgunlaşan Spirulina’nın sudan alınması ve kurutulması haricinde herhangi bir işleme tabi tutulmaz. Kullanılan kimyasal besin kaynaklarından ayrıldığı nokta burasıdır.

Doğal hali ile kurutulan yosunlar, toz veya tablet haline getirilerek besin olarak kullanılır. İçerdiği besin değerleri yönünden doğada bulunan nadir örneklerden biri olan Spirulina, ağırlığının yaklaşık %13,6 oranında karbonhidrat içermektedir.

Özellikle hücre duvarında selüloz olmaması sindirimi kolaylaştırdığı için önemli bir gıda olarak görülmesine neden olur. Ayrıca Spirulina’da enzim aktivetisini ve DNA sentezini arttıran pigmentler de bulunur. Spirulina sadece C vitamini içermez.

100 gr Spirulina’daki vitamin, mineral ve enzim içeriği şöyledir:

 • Vitamin A ( Beta-Carotene) : 11,250 IU
 • Vitamin B1 (Thiamine) : 75 mcg
 • Vitamin B2 (Riboflavin) : 110 mcg
 • Vitamin B3 (Niacin) : 450 mcg
 • Vitamin B6: 15 mcg
 • Vitamin B12: 2.0 mcg
 • Vitamin E (d-a tocopherol): 105 mcg
 • Inositol: 1.7 mg
 • Biotin: 0.8 mcg
 • Folik Asit: 4.5 mcg
 • Pantotenik Asit: 4.5 mcg
 • Süperoksit dismutaz: 2250 IU
 • Kalsiyum: 14 mg
 • Magnezyum: 23 mg
 • Demir: 3 mg
 • Fosfor: 30 mg
 • Potasyum: 56 mg
 • Sodyum: 42 mg
 • Manganez: 96 mcg
 • Çinko: 81 mcg
 • Bor: 90 mcg
 • Bakır: 21 mcg
 • Molibden: 12 mcg
 • Selenyum: 1.0 mcg

spirulina faydaları

Spirulina Faydaları Nelerdir?

Spirulina sahip olduğu zengin protein, mineral ve vitamin içeriğinden dolayı sağlığa bir şekilde olumlu etki eden bir türdür. Tüm canlılar için iyi bir kaynak olan spirulina faydaları kısaca şöyle sıralanabilir:

 • İyi bir arındırıcı: Dünyanın dört bir yanında içme suyunda kaynaklı arsenik zehirlenmesi yaşayan kişlerde olumlu sonuç veren Spirulina, ağır metal zehirlenmelerine karşı iyi bir alternatif olarak kullanılır.
 • Mikrofloral dengesizliğe çözüm: Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin florasını destekleyen yosun, sindirim sisteminin yanı sıra bağışıklık güçlendirici özelliği de insan kimyasını düzenleyici etkilere sahiptir.
 • Kanser hücresi ile savaş: Enfeksiyonlarla mücadele eden hatta onlara karşı bağışıklık geliştiren minik yaşayan canlıların kanser veya tümör hücrelerini yok edici özellikleri bulunur.
 • Kolestrol dengeleyici: Spirulina’da bulunan linoleik asit (GLA) eklemsel rahatsızlıklara fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda kandaki kolesterolü düşürücü etkilere sahiptir.
 • Enerji verici: Kimyasal olarak değerlendirildiğinde içerdiği değerlerin insan sağlığına enerji yönünden de destek verdiği görülür.
 • Sinüs sorunlarına karşı silah: Kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı inflamasyonu azaltarak vücuda fayda sağlar.
 • Bellek güçlendirici: Nörolojik hastalıklar üzerinde pozitif etkileri olan Spirulina sayesinde yaşlılıkta hafıza ve bellek sorunu yaratan etkenler ile savaşır.
 • Kansızlığa çözüm: Demir emilim miktarı yüksek olan Spirulina ile kansızlık sorun olmaktan çıkar.
 • Kilo vermeye yardımcı: Metabolizmayı hızlandıran etkileri nedeni ile zayıflama konusunda takviye olarak kullanılabilir.
 • Yaşlanma geciktirici: Antioksidan özellikleri ile serbest radikalerin ve stresin neden olduğu yaşlanma etkilerine karşı vücudu korur.

spirulina

Spirulina Zararları ve Yan Etkileri

Doktor tavsiyesi ve akabinde kontrolü gerektiren Spirulina, aşırı tüketimde otoimmün reaksiyonları yaratabilir. Bu durumda tüketilen ürünün saflığının derecesi ve kalitesi değer kazanır.

Yanlış kullanımdan dolayı Spirulina ile birlikte karaciğer hasarı, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, hızlı kalp atımı hatta şokla gelen ölüm dahi söz konusu olabilir. Olası spirulina yan etkileri yaşamamak için mutlaka bir uzman görüşü gerekir.

Spirulina Zayıflatır Mı?

Herhangi bir kimyasala maruz kalmadan büyüyen ve sofralara kadar gelen spirulina tozu ile zayıflamak mümkün. Mikrobesinler açısından hayli zengin olan Spirulina, öğünlerden önce tüketilerek iştah keser ve daha az yemek yeme isteği bırakır.

Alerjik reaksiyon yok ise yan etkisi çok nadiren görülen yosunun uygun doz ve kullanım sonrasında vücut insülin direncini dahi kendisi düzenler. Düşük yağ, düşük kalori ve düşük kolesterol seviyesi yaratan spirulina içeriği yardımı ile beyinde bulunan iştah merkezine etki eder. Kilo kontrolü sağlamakta birincil öneme sahip olan iştahın önlenmesi ve yeterli besin değerlerini vücuda sağlayan Spirulina, zayıflama konusunda yardımcı olur.

spirulina tozu

Spirulina Nasıl Kullanılır?

Aslında pek çok bitkide olduğu gibi pişirmek, kaynatmak gibi işlemler Spirulina’nın besin değerini düşürebilir. Bu açıdan genellikle toz haline getirilmiş olan yosunun limon gibi bir yardımcı ile birleştirilerek saklanması veya kullanılması önerilir:

 • Günde 10 grama kadar alınan Spirulina tozunun uygun görüldüğü kullanım içecek veya yemek olarak tüketmektir. Özellikle kahvaltılardan sonra alınan 1 yemek kaşığı spirulina tozu ilaveli doğal meyve suyu ile takviye vitamin alınmasına gerek kalmaz. Her gün düzenli olarak alınması gereken Spirulina sayesinde yaşlanma etkileri de yavaşlatılmış olur.
 • Diğer bir kullanım şekli olan spirulina maskesi, dışarıdan cilde etki etmek ve deriye nüfuz etmek amacı ile deri yüzeyine yapılır. Yüksek E vitamini ve antioksidan içeren yosun, cildi besler, temizler ve sıkılaştırır. Bu açıdan ciltte oluşmuş olan izleri de giderdiği görülür. Özellikle hücre yenileme konusunda destek olan yosun maskesi sayesinde cilt daha parlak ve taze olurken leke ve izlerinden de arınır. Cildin yağ dengesini düzenlediği için akne oluşumu üzerinde de olumlu sonuçlar gösterir. Genellikle ılık su ve bal yardımı ile hazırlanması tavsiye edilen maskesinin etkilerini yansıtabilmesi için haftada üç kez banyo öncesi düzenli olarak uygulanması gerekir.
 • Saç dökülmesi için de etkili olan Spirulina tablet olarak tüketildiğinde saç derisinde ölen tüm hücrelerin yerine yenilerinin oluşması için destek olur. Saç dökülmesine etki edebilmesi için üç ay düzenli kullanılması tavsiye edilen Spirulina, güzellik için son derece önemli bir kaynaktır. İnsanın yenilenen tüm hücreleri için gerekli besin desteğini sağlama gücüne sahiptir.

spirulina

Spirulina Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Genellikle gıda ve ilaç sanayisinde kullanılan spirulina fiyat değeri markasına ve gramına göre değişiklik gösterir. Eczanelerden, aktarlardan veya internet üzerinden kolayca temin edebileceğiniz Spirulina, toz halinde satılır.

Kilo kontrolü, kansızlık, kolesterol, saç dökülmesi, cilt lekeleri ve stres için kullanılan en doğal kaynaklardan biri olan Spirulina tozunu çeşitli tarifleri değerlendirerek uygulayabilirsiniz. İçecek veya tablet dışında cilt maskesi olarak Spirulina’ya ulaşabilirsiniz.

Deniz Marulu Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (7)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Kolay Mı Kolay Pişi Tarifi

Kolay Mı Kolay Pişi

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Daha Var Mı Pudingi Tarifi

Daha Var Mı Pudingi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tabule Nasıl Yapılır?

Tabule Nasıl Yapılır?

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Haydari Nasıl Yapılır?

Haydari Nasıl Yapılır?

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Cacık Nasıl Yapılır?

Cacık Nasıl Yapılır?

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Tarifler Geri
Videolar Geri