Uykuyu Ne Açar? Sizi Anında Canlandıracak Hızlı Etkili 10 Besin

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Uykuyu Ne Açar? Sizi Anında Canlandıracak Hızlı Etkili 10 Besin Tarifi

Uykuyu Açan Şeyler Listesi

Alarm Etkisi Yaratır!

Uyku pek çok kişinin en sevdiği zamanlardan biridir. Kesintisiz ve doyumsuz bir uyku, kişiye mutluluk vermektedir. Çok fazla uyumanın ise bedene ve zihne yan etkisi olabilir. Aşırı uyuma durumunda insanlar biraz yorgun düşebilir. Eğer çok uyuma alışkanlık hale gelirse bütün günlük rutinler aksar. Öğrenciler derse odaklanma problemi yaşarken, çalışanların iş motivasyonu düşer. Araç kullananların ise kaza riski daha yüksek olabilir.

İşte böyle durumlarda uykuyu açmak için bazı yardımcılardan destek almak gereklidir. Besinler ve içecekler ile beyni uyarıp aklınızdan uykuyu atmanız gerekmekte. Peki neler yapılmalıdır? En mühim anlarınızda uykuyu kendinizden uzaklaştırıp işinize odaklanmak istiyorsanız, şimdi size listemizde sunduğumuz uykuyu açan şeyler kolaylık sağlayacak. Uykuyu neler açar diyenler, yazımızı okumak için daha fazla geç kalmamalı!

uykuyu ne açar

Ders Çalışırken, Uzun Yola Çıkarken Uykunuzu Açacak 10 Yiyecek & İçecek

1) Siyah Çay

 • Uykuyu en hızlı ne açar sorusunun popüler cevabı siyah çay oluyor. Yolda, okulda, uyanık kalmanız gereken her anda bir iki fincan çay içerek beyni uyarabilirsiniz. Beyin ve bağırsak iletişiminin sonucunda uykunuz açılacaktır.
 • Çayın uyanıklık sağlaması, çayda bulunan kafein oranı ile ilgilidir. Demli ve açık çay içtiğinizde kafein miktarı kadar uyku durumunuz etkilenecektir. Uyanık kalmanın yollarından biri: Siyah çay!

uykuyu açan çaylar

2) Kahve

 • Ders çalışırken uykuyu ne açar diye merak edenlere bizden bol köpüklü kahve hediye! Kahve türlerinin içinde kafein oranı oldukça yüksektir. Uykulu halden kurtulmak için kendinizi kahveye verirken gün içinde kahve alımını da kontrol etmelisiniz. Aşırı kafein, pek çok sağlık sorununa neden olabilir.
 • Kahve ile uykuyu açmak için kahveyi sade içebilirsiniz. Sütle hazırlanan kahve çeşitleri ve şekerli kahveler uykuyu açma konusunda sade kahveye göre daha az etkilidir.

uykuyu ne açar türk kahvesi

3) Çikolata

 • Çikolata türlerinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan maddeler bulunur. Beyin uyarıldığında kişiye enerji ve keyif gelir. Çikolata da bu görevini başarıyla yerine getirerek uykuyu açmak isteyenlere yardım etmektedir.
 • Sütlü çikolata mı bitter çikolata mı diyecek olursanız; bitter çikolatada daha çok kafein yer alır ve daha etkilidir.

uykuyu açan besinler

4) Elma

 • Kısa zaman içinde yolculuk planınız varsa sizlere elma tüketmenizi önereceğiz. Uzun yolda uykuyu ne açar sorunuzun yanıtı elma oluyor. Elmada bulunan fruktoz kısa zamanda kana karışır ve uyku halini ortadan kaldırır.
 • Elma tüketerek hem vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılarsınız hem de uykudan bir süre uzak kalarak programlarınıza yoğunlaşırsınız.

uykuyu ne açar elma

5) Portakal

 • Uykuyu açmanın doğal yollarından biri de C vitamini deposu portakal tüketmektir. Portakal yiyerek gün içinde daha uzun süre ayakta kalmanız mümkün. C vitamini ihtiyacınızı kolayca karşıladığınız portakal ile daha dinamik olabilirsiniz.
 • Beden ve zihin daha canlı olsun istiyorsanız ilacınız portakal!

uykuyu açan besinler

6) Brokoli

 • Brokoli de uykuyu açmak için tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Brokolinin yapısında bolca C vitamini ve antioksidan maddeler bulunur. Brokoli tükettiğiniz öğünlerde, vücudunuzu yorgun düşüren etkenler ortadan kalkar ve enerjiniz yenilenir.
 • Telaşlı ve hareketli bir gün sizi bekliyorsa, güne başlarken haşlanmış brokoli tüketmek iyi bir fikir olabilir.

brokoli

7) Sakız

 • Sakız çiğneyerek uyku halinden bir süre uzak kalabilirsiniz. Sakız çiğnediğiniz anlarda çene kaslarınızı aralıksız çalıştırmış olursunuz ve uyku ruhundan uzaklaşırsınız.
 • Sakız hem mideyi hem de beyni uyaran bir maddedir. Vücut salgılarını aktif hale getirerek daha uzun süre dinç kalmanızı sağlar.

uykuyu ne açar sakız

8) Soğan

 • Uykulu halinizi bir kenara bırakmak için vücudunuzu uyaran besinleri tüketmelisiniz. Bu besinler arasında da soğan dikkat çekmektedir.
 • Soğanı yemeklerinize ekleyerek ya da salatalarda çiğ şekilde tüketebilirsiniz. Soğanda bulunan C vitamini, magnezyum ve diğer vitaminler size enerji vererek daha çok ayakta kalmanızı destekler.

uykuyu açan şeyler

9) Kırmızı Biber

 • Eğer mide probleminiz yoksa uykuyu açmak için acı biber ve kırmızı baharatları tüketebilirsiniz.
 • Kırmızı biber içinde bulunan kapsaisin maddesi ile beyin uyarılır ve metabolizma aktif hale gelir. Bu döngü içinde kişiye enerji gelir. Yemeklerde kırmızı biber ve baharat kullanarak uyumak istemediğiniz anları planlayabilirsiniz.

uykuyu açan şeyler

10) Limon – Limonata

 • Antioksidan besinler ile kişinin ihtiyacı olduğu enerji karşılanır. Bu besinlerden biri de limondur.
 • Limon dilimi yiyerek ya da limon suyu ile limonata yaparak uyku halinden kendinizi çekebilirsiniz. C vitaminleri ve antioksidan maddeler ile kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.

uykuyu açan şeyler

Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

Uykusuzluk Çekenlere Ninni Gibi Gelecek 8 Etkili Tavsiye

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği? Neyin Belirtisi? Nasıl Geçer?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Uykuyu Ne Açar? Sizi Anında Canlandıracak Hızlı Etkili 10 Besin 14.02.2019 tarihinde yayınladı.