Uykusuzluğa İyi Gelen Ninni Etkili 8 Tavsiye

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Uykusuzluğa İyi Gelen Ninni Etkili 8 Tavsiye Tarifi

Uykusuzluk Problemleri Yaşayanları Mışıl Mışıl Uyutuyoruz!

Toplumun %80’lik bir kısmında görülen uykusuzluk problemi, tedavi edilmediği durumlarda kalıcı hale gelir ve sosyal yaşantıyı etkiler. Uykusuzluğa neden olan pek çok etken vardır. Psikolojik ve çevresel faktörler bir araya geldiğinde, kişinin uyku düzenini bozan ve sağlığını etkileyen bir sorun haline gelir. Tıp literatüründe “insomnia” olarak bilinen uykusuzluk; birçok kişinin bağışıklık sistemini etkilemektedir. Çünkü uykusuzluk hastalığı yaşayan kişiler, vücudu için gerekli dinlenme imkanını sağlayamaz ve bu şekilde yorgun düşerler.

Uykusuzluk hali genel olarak stresli dönemlerde baş gösterir. Bu yazımızla daha sağlıklı ve verimli uyumanın yollarını sizlere sunmuş oluyoruz. Uykusuzluk nasıl gider? Uykusuzluk problemi bitkisel çözüm ile giderilir mi? gibi sorularınıza bu sayfada yanıt bulacağız. Bugünden itibaren daha sağlıklı şekilde uyumanız için, yazımız sizlerle.

1) Odanızı Uykuya Uygun Hale Getirin

Sağlıklı bir uyku için oda düzeni ilk kuraldır. Dağınık odalarda dikkat dağılır ve uyku için kendinizi odaklayamazsınız. Bu nedenle düzenli ve temiz bir odada uyumaya özen gösterin. Uykudan önce gözünüze çarpan detayları temizleyin. Dolap kapaklarını kapatın. Eğer odanızda televizyon varsa, başka bir odaya taşıyın. Sürekli televizyon izlemek uykudan uzaklaştıracaktır. Odanızı uyurken karanlık hale getirin. Gerekli hormonların ve hücrelerin çalışması için karanlık ortam iyi olacaktır. Işığın çok fazla girdiği odalarda, beyin uyku için uyarıcıları geç gönderir.

uykusuzluk problemi

2) Uykudan Önce Ilık Bir Duş Alın

Kronik olarak uyurken güçlük çekiyorsanız, uykudan önce ılık bir duş almanız iyi olabilir. Hatta duş esnasında aromaterapi yağları da kullanırsanız, stressiz şekilde uyumanız için gerekli adımı atmış olabilirsiniz. Temiz ve arınmış bir bedenle daha verimli uyuyabilirsiniz.

duş

3) Düzen ve Temizlik Şart!

Oda düzenini sağladıysanız, sıra uyku saatini düzene sokmakta. Her gece aynı saatte uyumaya özen gösterdiğiniz durumda, bir süre sonra aynı vakitlerde uykunuz gelecektir. Beyin kendini bu saate göre ayarladığında aynı saatlerde uyuyup uyanabilirsiniz. Böylece gün içindeki planlarınızı da düzenlemiş olabilirsiniz.

yatak odası

4) Rahat Kıyafetler Seçin

Uyumadan kıyafetlerinizi rahat ve esnek olanlardan seçin. Uyku esnasında kendinizi bulutların üzerinde hissetmeniz için, sizi terletmeyen ve hareketinizi kısıtlamayan kıyafetleri giymelisiniz. Bu nedenle esnek ve rahat pijama veya eşofman seçebilirsiniz.
5) Bitkisel Yöntemleri Deneyin

Uykusuzluk için çay hazırlayıp bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde daha rahat uyuyabilirsiniz. Bunun için ilk bitkisel çay önerimiz, karabaş otu olacaktır. Karabaş otunu bir fincan sıcak suda demleyin ve uykudan önce süzerek bu çayı için. Stresi yok eden bu çay ile daha rahat uyuyabilirsiniz.

pijama

5) Ender Saraç’tan Sağlıklı Uyku Kürü

Uykusuzluk problemi yaşayanlar için Ender Saraç bir kür önermektedir. Bu kür için 1 tutam papatya, 1 kaşığı anason, 8 yaprak melisa, 1 çay kaşığı rezene gereklidir. Tüm bitkileri bir demlik içinde demleyin ve uyumadan için. Yorgunluğunuzu alan bu çay ile daha güzel sabahlara uyanabilirsiniz.

papatya çayı

6) Feridun Kunak Uykusuzluğu Bu Kür ile Gideriyor

Bir uykusuzluk problemi bitkisel çözüm önerisi de Feridun Kunak’tan geliyor. Yapmanız gerekenler ise yarım elma, 1 tutam papatya ve 1 tutam lavantayı sıcak suyun içinde demlemek. Demlenen çayı uykudan önce içerseniz, kendinizi kesintisiz bir uyku için hazırlayabilirsiniz.

lavanta çayı

7) Ahmet Maranki Tavsiyesi ile Daha Çabuk Uyku

2 su bardağı suyun içine 10 gram sarı kantaron, 5 gram kişniş ve bir tutam papatya ilave edin ve 5 dakika kaynatın. Sonrasında bu karışımı süzerek uykudan önce ve sabahları tüketin. Çok kısa bir süre sonra herhangi bir stres yaşamadan daha verimli uyuyacaksınız.

sarı kantaron çayı

8) Aman Dikkat! Uykudan Önce Bunları Tüketmeyin

Uykudan önce uykusuzluk yapan yiyecekler tüketirseniz, gece mide yanması ve hazımsızlıktan dolayı rahat uyuyamayabilirsiniz. Bu nedenle baharat, sarımsak, acı biber, asitli içecekler ve fast food besinlerden uzak durmalısınız.

fast food

Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Uykusuzluğa İyi Gelen Ninni Etkili 8 Tavsiye 13.09.2018 tarihinde yayınladı.