Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Şifa Kaynağı Üzüm Pekmezi

Mevsiminde taze taze yediğiniz üzümlerin kış aylarında sofralarınıza lezzet katmasını ister misiniz? Cevabınız evetse, özgün tadı ile ailenizin vazgeçilmezleri arasına girecek üzüm pekmezini, evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda bolca tüketebileceğiniz yüksek besin değerine sahip üzüm pekmezi vücudunuzun direncini artırır.

Üzüm meyvesi, taze haliyle de pekmeziyle de doğanın sunduğu önemli bir lütuftur. Geçmişten beri şifa deposu olarak bilinen doğal üzüm pekmezi çeşitlerini yemek alışkanlıklarınız arasına ekleyerek gelecek nesillere de örnek olabilirsiniz. Aileniz için oldukça faydalı bir ürün olacak üzüm pekmezini kahvaltılarda ya da gün içinde farklı şekillerde tüketebilmek mümkündür.

Diğer pekmez türleri gibi üzüm pekmezinin de yapısında bolca vitamin ve mineral bulunur. Üzüm pekmezi faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir.

Kendiniz yapabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz üzüm pekmezi, soğuk günlerde enerjinizi yerine getirecektir. Üzüm pekmezi almak isteyenler nerenin üzüm pekmezi meşhur diye soracak olursa, birçok yer saymak mümkündür. Manisa, Tokat, Tekirdağ ve Nevşehir üzüm pekmeziyle meşhur yöreler arasında ilk sıralarda yer alır.

Üzüm Pekmezi Kalori Ve Besin Değeri Nedir?

Üzüm pekmezinin 100 gramında ortalama 240 kalori bulunur. Pekmez çabucak enerji verebilen yapısı sayesinde kış aylarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Üzüm pekmezi kilo aldırır mı sorusunu cevaplamak gerekirse, bütün pekmez çeşitlerinin gereğinden fazla tüketilmesi halinde kilo alma gibi problemlere yol açabileceğini belirtmek yararlı olacaktır.

100 gram pekmezde yaklaşık olarak 10 mg demir bulunur. Üzüm pekmezindeki kalsiyum, potasyum ve magnezyum oranı da oldukça yüksektir. Zengin besin değeri ile öne çıkan üzüm pekmezi vitaminleri ve mineralleri sayesinde vücudunuzun hastalıklara karşı dirençli kalmasına katkı sunar.

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir?

  • Enerji kaynağı olarak özellikle soğuk günlerde tüketilmesi oldukça faydalıdır. Kolayca kana karışarak kısa sürede ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaya yardımcı olur.
  • Üzüm pekmezi de diğer pekmez türleri gibi kan yapıcı etkisiyle öne çıkar. Üzüm pekmezi kan yapar mı sorusun cevabı, içinde bulanan yoğun miktardaki demir mineralinde saklıdır. İçerdiği demir oranı ile kansızlığa karşı oldukça etkili bir yardımcıdır.
  • Üzüm pekmezi yaşlanmanın olumsuz etkilerini azaltmaya destek olur.
  • Üzüm pekmezi boy uzatır mı şeklindeki bir soru için verilecek cevapta birçok farklı unsur bulunmaktadır. Genetik faktörlerin de hesaba katılması gereken boy uzaması durumunda, üzüm pekmezi yoğun kalsiyum oranı ile olumlu yönde etki gösterebilmektedir.
  • İştah açıcı etkisi de bulunan üzüm pekmezi mide ve diğer sindirim organlarının çalışmasına da yardım edecek bir besin kaynağıdır.
  • Hamilelikte üzüm pekmezi faydaları yoğun olarak hissedilebilir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller, gebelikle başlayan süreçten doğum sonrası döneme kadar oldukça yayar sağlayabilmektedir. Üzüm pekmezi, faydalı olduğu diğer durumlarda ve özellikle hamilelikte, doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Üzüm Pekmezi Neye İyi Gelir?

Üzüm pekmezi, sahip olduğu yüksek besin değeri ile vücudun birçok farklı sistemi için yararlı olabilmektedir.

Üzüm pekmezi nelere iyi gelir diye bakacak olursak, karşımıza uzun bir liste çıkacaktır. Tam bir şifa kaynağı olan üzüm pekmezi birçok soruna iyi gelir. Örneğin üzüm pekmezi süt yapar mı sorusuna cevap vermek gerekirse, tahinle karıştırılan üzüm pekmezinin süt yapımına katkı sunacağı düşünülmektedir.

Üzüm pekmezinin solunum sistemi için olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Üzüm pekmezi öksürüğe iyi gelir mi sorusu da kış aylarında sıklıkla karşınıza çıkabilecek sorular arasında yer alır. Üzüm pekmezinin boğazı yumuşatacak özellikleri öksürüğe iyi gelirken, içerdiği vitaminler de öksürüğün kaynağı olabilecek rahatsızlıklara karşı bünyenizin gücünü arttır.

Yüksek enerji veren bir besin olmasından dolayı üzüm pekmezi cinsel gücü artırır mı gibi sorulara da bazı kaynaklar olumlu yönde cevaplar verebilmektedir. Birçok hastalığa iyi gelen üzüm pekmezini kullanmadan öne mutlaka doktorunuza danışınız.

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Üzüm pekmezi yapılışı sürecine başlamak için önce saplarından ayrılan üzümler güzelce yıkanır. Bir kazanın içinde ezilip tülbentle posasından ayrılan üzüm suyu, kısık ateşte karıştırılır ve bir kaç kez taşarak kaynaması sağlanır. Temiz ve steril olması gereken üzüm pekmezi toprağı da bu aşama da üzüm şırasıyla karıştırılır ve bir gün kapalı bir şekilde bu karışım bekletilir.

Bir gün sonra bu dinlenmiş karışım süzülerek katı parçalardan ayrılır ve üzüm şırası bir tencereye boşaltılır. Karıştırarak kaynatılan pekmezin kıvamı yoğunlaşınca ocaktan alınarak dinlendirilir. Daha sonra kavanozlara doldurularak üzüm pekmezi üretimi tamamlanmış olur.

Üzüm Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

Üzüm pekmezi, kahvaltıda sıklıkla tüketilen ürünler arasındadır. Pekmezlerin tahinle beraber sunacağı özgün tat her yaştan kullanıcının bu karışımı severek tüketmesini sağlar. Kahvaltı ya da çay yanında atıştırmalık olmanın dışında tatlılara da eklenebilen üzüm pekmeziyle birçok değişik lezzet yaratılabilmektedir.

Kış için hazırlanacak ürünlerle ilgili, üzüm pekmezi şekerlenir mi ya da üzüm pekmezi donar mı gibi sorularınıza cevap arıyor olabilirsiniz. İdeal koşullarda saklanan pekmezler bu gibi sorunlarla karşılaşma olasılığını oldukça düşürür.

Üzüm Pekmezi Zararları

Üzüm pekmezi şifalı yönüyle ve tadıyla zihinlerde yer etmiş olsa da diğer pekmez ya da reçel çeşitleri gibi sık ve kontrolsüz bir şekilde tüketildiğinde zararlı olabilmektedir.

Tansiyon ya da şeker hastaları her gıdada olduğu gibi pekmezi tüketirken de dikkatli olmalıdır. Bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek üzüm pekmezi tansiyonu yükseltir mi ya da üzüm pekmezi şekeri yükseltir mi gibi sorulara cevap arıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Özellikle sindirim sistemleriyle ilgili problemleri olanlar üzüm pekmezi kabız yapar mı ya da üzüm pekmezi ishal yapar mı gibi soruların cevabını merak edebilmektedirler. Alerji sorunu olan kullanıcılar da üzüm pekmezi alerji yapar mı şeklinde sorulara cevap aramaktadır. Bünyeden bünyeye değişen bu etkileri yaşamamak için, üzüm pekmezi tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Üzüm Pekmezi Fiyatları

Üzüm pekmezi fiyatı yöreden yöreye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Genellikle köylerde yapılan üzüm pekmezleri pazarlarda yerel halk tarafından satılabilmektedir.

Marketlerde de satılan üzüm pekmezlerinin 380 gramı ortalama 7,25 lira fiyata sahiptir. Organik üzüm pekmezi fiyatı da normal olanlara göre biraz daha pahalı olmaktadır.

En Beğenilen Üzüm Pekmezi Tarifleri

1) Kış İçin Enerji ve Şifa Deposu

Üzüm pekmezi, geleneksel lezzetler arasında yüksek besin değeri ile öne çıkana ürünler arasındadır. Bu sağlıklı ürünü dilerseniz kendiniz yapabilir, kavanozlara dolduracağınız pekmezleri kış boyunca kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Üzüm Pekmezi Yapımı

Tarif: Üzüm Pekmezi Yapımı

2) Kek ve Pekmezin Yaratıcı Birleşimi

Hep ayn tatları kullanarak kek yapmaktan sıkıldıysanız, üzüm pekmezleriyle hazırlayacağınız enfes bir kek ile farklı tatlar denemenizi mümkün. Konuklarınızın de beğenisin kazanacak üzüm pekmezli kekleri çay saatlerinde ikram edebilirsiniz. Üzüm Pekmezli Kek

Tarif: Üzüm Pekmezli Kek

3) Pudingi Bir De Böyle Deneyin

Puding herkesin sevdiği pratik bir atıştırmalıktır. Bu atıştırmalığı pekmez ile lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Üzüm Pekmezli Puding

Tarif: Üzüm Pekmezli Puding

4) Köye Gidemeyenler İçin Evde Pekmez Yapma Keyfi

Çoğunlukla köylerde büyük kazanlarda geleneksel şekilde yapılan üzüm pekmezini ev ortamında da hazırlayabilirsiniz. Aileniz için oldukça lezzetli bir kahvaltılık olan üzüm pekmezi besin değerleriyle de göz doldurmaktadır. Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

Tarif: Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

5) Farklı Tatları Bir Araya Getirin

Meyve, badem ve üzüm pekmezi gibi ayrı ayrı zaten lezzetli olan ürünlerin bir araya gelmesiyle harika bir tatlı ortaya çıkarabilirsiniz. Tarifin ilgi çekici görüntüsüyle de güzel bir ikram ortamı yaratılabilir. Üzüm Pekmezli Bademli Armut Tatlısı

Tarif: Üzüm Pekmezli Bademli Armut Tatlısı

Üzüm pekmezli tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üzüm Pekmezi Şerbeti Tarifi
Üzüm Pekmezi Şerbeti4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama49
Pekmez Pestili (Üzüm Pekmezinden Pestil) Tarifi
Pekmez Pestili (Üzüm Pekmezinden Pestil)12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama462
Üzüm Pekmezi Yapımı Tarifi
Üzüm Pekmezi Yapımı12-14 kişilik, 4 saat üzeri Pişirme, 4 saat ve üzeri Hazırlama181
Pekmez Tatlısı Tarifi
Pekmez Tatlısı4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Yağlı Pekmez Tarifi
Yağlı Pekmez1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama26
Pekmez Pestili Tarifi
Pekmez Pestili8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama37
Pekmez Peltesi Tarifi
Pekmez Peltesi4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama317
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi

Emziren Annelere Sağlıklı Beslenme Önerileri, Diyet Listeleri Sağlıklı beslenme yaşamın her alanında dikkat edilmesi gereken…

Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021 Tarifi
Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021

Anneler Gününe Kısa ve Anlamlı Sözler Her sene mayıs ayının 2. pazar günü kutlanan anneler…

Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Anneler Günü Hangi Güne Denk Geliyor? Pek çok kişinin merakla beklediği anneler günü, çok yakın…

Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri Tarifi
Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri

Anneler Günü İçin Hediye Fikirleri Her sene mayıs ayı geldiğinde, çocukları ve eşleri tatlı bir…

Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri

Türk Mutfağının Klasikleşmiş Lezzeti Kuru Fasulye Kaç Kalori? Kuru fasulye Türk mutfağında severek tüketilen bir…

Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori? Tarifi
Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori?

Çay Saatinde 1 Dilim Kek İyi Gider ;) Peki, Hangi Kek Kaç Kalori? Kim bir…

Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri Tarifi
Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri

Hangi Pide Kaç Kalori? Onlarca çeşidi bulunan pideler sade olarak üretildiklerinde ekmek olarak kullanılırken, üzerine…

Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu Tarifi
Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu

Starbucks Yiyecekleri Kaç Kalori? Yeni nesil kahve sektörünün dünya genelindeki en bilinen markası Starbucks, yiyecek…

Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri

En Yüksek Su İçeriğine Sahip C Vitamini Deposu Çilek Kaç Kalori? Bahar ve yaz aylarında…

Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği Tarifi
Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği

Protein ve Lif Zengini Nohut Kaç Kalori? Garbanzo fasulyesi olarak bilinen nohut, ülkemizde sıkça kullanılan…

Kayısı Kaç Kalori? Tarifi
Kayısı Kaç Kalori?

Bağışıklık ve Sindirim Dostu Kayısı Kaç Kalori? Yemesi çok zahmetsiz olan kayısı, mutfakta pek çok…

Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç Tarifi
Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç

Sütlaç Kalori Değerleri Diyette Sütlaç Yenir Mi? Hafif sütlü tatlılar denildiğinde akla ilk geleni sütlaç…

Brokoli Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Brokoli Kaç Kalori? Besin Değeri

Bol Vitaminli Antioksidan Brokoli Kaç Kalori? Brokoli kaç kalori diye hesaplar yapıyor musunuz? Bu hesapların…

Soğuk Tatlılar: Ferah, Leziz 23 Tarif Tarifi
Soğuk Tatlılar: Ferah, Leziz 23 Tarif

Soğuk tatlının mevsimi olmaz diyenler, özellikle yazın buzdolabından, buzluğundan tatlı eksik etmeyenler, bu listeye bayılacak:…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Tarifler Geri
Videolar Geri