Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Şifa Kaynağı Üzüm Pekmezi

Mevsiminde taze taze yediğiniz üzümlerin kış aylarında sofralarınıza lezzet katmasını ister misiniz? Cevabınız evetse, özgün tadı ile ailenizin vazgeçilmezleri arasına girecek üzüm pekmezini, evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda bolca tüketebileceğiniz yüksek besin değerine sahip üzüm pekmezi vücudunuzun direncini artırır.

Üzüm meyvesi, taze haliyle de pekmeziyle de doğanın sunduğu önemli bir lütuftur. Geçmişten beri şifa deposu olarak bilinen doğal üzüm pekmezi çeşitlerini yemek alışkanlıklarınız arasına ekleyerek gelecek nesillere de örnek olabilirsiniz. Aileniz için oldukça faydalı bir ürün olacak üzüm pekmezini kahvaltılarda ya da gün içinde farklı şekillerde tüketebilmek mümkündür.

Diğer pekmez türleri gibi üzüm pekmezinin de yapısında bolca vitamin ve mineral bulunur. Üzüm pekmezi faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir.

Kendiniz yapabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz üzüm pekmezi, soğuk günlerde enerjinizi yerine getirecektir. Üzüm pekmezi almak isteyenler nerenin üzüm pekmezi meşhur diye soracak olursa, birçok yer saymak mümkündür. Manisa, Tokat, Tekirdağ ve Nevşehir üzüm pekmeziyle meşhur yöreler arasında ilk sıralarda yer alır.

Üzüm Pekmezi Kalori Ve Besin Değeri Nedir?

Üzüm pekmezinin 100 gramında ortalama 240 kalori bulunur. Pekmez çabucak enerji verebilen yapısı sayesinde kış aylarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Üzüm pekmezi kilo aldırır mı sorusunu cevaplamak gerekirse, bütün pekmez çeşitlerinin gereğinden fazla tüketilmesi halinde kilo alma gibi problemlere yol açabileceğini belirtmek yararlı olacaktır.

100 gram pekmezde yaklaşık olarak 10 mg demir bulunur. Üzüm pekmezindeki kalsiyum, potasyum ve magnezyum oranı da oldukça yüksektir. Zengin besin değeri ile öne çıkan üzüm pekmezi vitaminleri ve mineralleri sayesinde vücudunuzun hastalıklara karşı dirençli kalmasına katkı sunar.

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir?

  • Enerji kaynağı olarak özellikle soğuk günlerde tüketilmesi oldukça faydalıdır. Kolayca kana karışarak kısa sürede ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaya yardımcı olur.
  • Üzüm pekmezi de diğer pekmez türleri gibi kan yapıcı etkisiyle öne çıkar. Üzüm pekmezi kan yapar mı sorusun cevabı, içinde bulanan yoğun miktardaki demir mineralinde saklıdır. İçerdiği demir oranı ile kansızlığa karşı oldukça etkili bir yardımcıdır.
  • Üzüm pekmezi yaşlanmanın olumsuz etkilerini azaltmaya destek olur.
  • Üzüm pekmezi boy uzatır mı şeklindeki bir soru için verilecek cevapta birçok farklı unsur bulunmaktadır. Genetik faktörlerin de hesaba katılması gereken boy uzaması durumunda, üzüm pekmezi yoğun kalsiyum oranı ile olumlu yönde etki gösterebilmektedir.
  • İştah açıcı etkisi de bulunan üzüm pekmezi mide ve diğer sindirim organlarının çalışmasına da yardım edecek bir besin kaynağıdır.
  • Hamilelikte üzüm pekmezi faydaları yoğun olarak hissedilebilir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller, gebelikle başlayan süreçten doğum sonrası döneme kadar oldukça yayar sağlayabilmektedir. Üzüm pekmezi, faydalı olduğu diğer durumlarda ve özellikle hamilelikte, doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Üzüm Pekmezi Neye İyi Gelir?

Üzüm pekmezi, sahip olduğu yüksek besin değeri ile vücudun birçok farklı sistemi için yararlı olabilmektedir.

Üzüm pekmezi nelere iyi gelir diye bakacak olursak, karşımıza uzun bir liste çıkacaktır. Tam bir şifa kaynağı olan üzüm pekmezi birçok soruna iyi gelir. Örneğin üzüm pekmezi süt yapar mı sorusuna cevap vermek gerekirse, tahinle karıştırılan üzüm pekmezinin süt yapımına katkı sunacağı düşünülmektedir.

Üzüm pekmezinin solunum sistemi için olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Üzüm pekmezi öksürüğe iyi gelir mi sorusu da kış aylarında sıklıkla karşınıza çıkabilecek sorular arasında yer alır. Üzüm pekmezinin boğazı yumuşatacak özellikleri öksürüğe iyi gelirken, içerdiği vitaminler de öksürüğün kaynağı olabilecek rahatsızlıklara karşı bünyenizin gücünü arttır.

Yüksek enerji veren bir besin olmasından dolayı üzüm pekmezi cinsel gücü artırır mı gibi sorulara da bazı kaynaklar olumlu yönde cevaplar verebilmektedir. Birçok hastalığa iyi gelen üzüm pekmezini kullanmadan öne mutlaka doktorunuza danışınız.

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Üzüm pekmezi yapılışı sürecine başlamak için önce saplarından ayrılan üzümler güzelce yıkanır. Bir kazanın içinde ezilip tülbentle posasından ayrılan üzüm suyu, kısık ateşte karıştırılır ve bir kaç kez taşarak kaynaması sağlanır. Temiz ve steril olması gereken üzüm pekmezi toprağı da bu aşama da üzüm şırasıyla karıştırılır ve bir gün kapalı bir şekilde bu karışım bekletilir.

Bir gün sonra bu dinlenmiş karışım süzülerek katı parçalardan ayrılır ve üzüm şırası bir tencereye boşaltılır. Karıştırarak kaynatılan pekmezin kıvamı yoğunlaşınca ocaktan alınarak dinlendirilir. Daha sonra kavanozlara doldurularak üzüm pekmezi üretimi tamamlanmış olur.

Üzüm Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

Üzüm pekmezi, kahvaltıda sıklıkla tüketilen ürünler arasındadır. Pekmezlerin tahinle beraber sunacağı özgün tat her yaştan kullanıcının bu karışımı severek tüketmesini sağlar. Kahvaltı ya da çay yanında atıştırmalık olmanın dışında tatlılara da eklenebilen üzüm pekmeziyle birçok değişik lezzet yaratılabilmektedir.

Kış için hazırlanacak ürünlerle ilgili, üzüm pekmezi şekerlenir mi ya da üzüm pekmezi donar mı gibi sorularınıza cevap arıyor olabilirsiniz. İdeal koşullarda saklanan pekmezler bu gibi sorunlarla karşılaşma olasılığını oldukça düşürür.

Üzüm Pekmezi Zararları

Üzüm pekmezi şifalı yönüyle ve tadıyla zihinlerde yer etmiş olsa da diğer pekmez ya da reçel çeşitleri gibi sık ve kontrolsüz bir şekilde tüketildiğinde zararlı olabilmektedir.

Tansiyon ya da şeker hastaları her gıdada olduğu gibi pekmezi tüketirken de dikkatli olmalıdır. Bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek üzüm pekmezi tansiyonu yükseltir mi ya da üzüm pekmezi şekeri yükseltir mi gibi sorulara cevap arıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Özellikle sindirim sistemleriyle ilgili problemleri olanlar üzüm pekmezi kabız yapar mı ya da üzüm pekmezi ishal yapar mı gibi soruların cevabını merak edebilmektedirler. Alerji sorunu olan kullanıcılar da üzüm pekmezi alerji yapar mı şeklinde sorulara cevap aramaktadır. Bünyeden bünyeye değişen bu etkileri yaşamamak için, üzüm pekmezi tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Üzüm Pekmezi Fiyatları

Üzüm pekmezi fiyatı yöreden yöreye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Genellikle köylerde yapılan üzüm pekmezleri pazarlarda yerel halk tarafından satılabilmektedir.

Marketlerde de satılan üzüm pekmezlerinin 380 gramı ortalama 7,25 lira fiyata sahiptir. Organik üzüm pekmezi fiyatı da normal olanlara göre biraz daha pahalı olmaktadır.

En Beğenilen Üzüm Pekmezi Tarifleri

1) Kış İçin Enerji ve Şifa Deposu

Üzüm pekmezi, geleneksel lezzetler arasında yüksek besin değeri ile öne çıkana ürünler arasındadır. Bu sağlıklı ürünü dilerseniz kendiniz yapabilir, kavanozlara dolduracağınız pekmezleri kış boyunca kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Üzüm Pekmezi Yapımı

Tarif: Üzüm Pekmezi Yapımı

2) Kek ve Pekmezin Yaratıcı Birleşimi

Hep ayn tatları kullanarak kek yapmaktan sıkıldıysanız, üzüm pekmezleriyle hazırlayacağınız enfes bir kek ile farklı tatlar denemenizi mümkün. Konuklarınızın de beğenisin kazanacak üzüm pekmezli kekleri çay saatlerinde ikram edebilirsiniz. Üzüm Pekmezli Kek

Tarif: Üzüm Pekmezli Kek

3) Pudingi Bir De Böyle Deneyin

Puding herkesin sevdiği pratik bir atıştırmalıktır. Bu atıştırmalığı pekmez ile lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Üzüm Pekmezli Puding

Tarif: Üzüm Pekmezli Puding

4) Köye Gidemeyenler İçin Evde Pekmez Yapma Keyfi

Çoğunlukla köylerde büyük kazanlarda geleneksel şekilde yapılan üzüm pekmezini ev ortamında da hazırlayabilirsiniz. Aileniz için oldukça lezzetli bir kahvaltılık olan üzüm pekmezi besin değerleriyle de göz doldurmaktadır. Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

Tarif: Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

5) Farklı Tatları Bir Araya Getirin

Meyve, badem ve üzüm pekmezi gibi ayrı ayrı zaten lezzetli olan ürünlerin bir araya gelmesiyle harika bir tatlı ortaya çıkarabilirsiniz. Tarifin ilgi çekici görüntüsüyle de güzel bir ikram ortamı yaratılabilir. Üzüm Pekmezli Bademli Armut Tatlısı

Tarif: Üzüm Pekmezli Bademli Armut Tatlısı

Üzüm pekmezli tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pekmez Pestili (Üzüm Pekmezinden Pestil) Tarifi
Pekmez Pestili (Üzüm Pekmezinden Pestil)12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama496
Yapmaya Değer Üzüm Pekmezi Tarifi
Yapmaya Değer Üzüm Pekmezi10-12 kişilik, 2 saat Pişirme, 15dk Hazırlama270
Şifa Kaynağı Ev Yapımı Üzüm Pekmezi Tarifi
Şifa Kaynağı Ev Yapımı Üzüm Pekmezi10-12 kişilik, 4 saat Pişirme, 15dk Hazırlama54
Pekmez Tatlısı Tarifi
Pekmez Tatlısı4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama7
Pekmez Pestili Tarifi
Pekmez Pestili8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama49
Pekmez Tatlısı Tarifi
Pekmez Tatlısı4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama48
Pekmez Uyutması Tarifi
Pekmez Uyutması4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama319
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri