Vazelin Faydaları Nelerdir? Cilde Faydaları ve Kullanımı

Vazelin Faydaları Nelerdir? Cilde Faydaları ve Kullanımı Tarifi

Bakıma İhtiyaç Duyan Ciltler İçin Güçlü Nemlendirici

Vazelin

Bugün birçok kadının vazgeçilmez bakım ürünleri arasında yer almaya devam eden vazelinin tarihi oldukça eskiye dayanır. Cilt bakımından saç ve tırnak bakımına birçok kullanım alanı bulunan vazelin kremi sadece kadınların değil, ihtiyaç duyulduğunda erkekler ve çocukların da kullanabileceği özellikler barındıran bir üründür.

Vazelin Nedir?

Vazelin, ham petrolün belirli aşamalardan geçerek işlenmesiyle elde edilen, genellikle yarı saydam renkte olan ve mineral yağlar içeren bir krem ya da merhem türüdür. Vazelin içeriği itibariyle petrol türevlidir. Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılır, birçok cilt bakım ürününün içinde bulunur.

vazelinin faydaları

Vazelin Faydaları Nelerdir?

 • Vazelinin tüm dünyada en çok tercih edilen ürünlerden olmasının nedenlerinden biri, güçlü nemlendirme özelliğidir. Çoğunlukla kuru, nemsiz ve çatlayan cilt yapısına sahip olanların tercih ettiği bu yoğun yapıdaki ürün, cilt yüzeyinde bir bariyer oluşturarak nemi cilde hapseder. Böylelikle cilt soğuk ve rüzgâr gibi dış etkenlere karşı korunurken nemini de kaybetmez.
 • Vazelin, nemlendirici özelliği sayesinde vücutta ekstra bakıma ihtiyaç duyan dirsek ve topuk gibi bölgelerde de çoğunlukla etkili sonuçlar verir.
 • Bunların yanı sıra kaş ve kirpik bakımında, saç bakımında, pansumanlarda da kullanılır.
 • Manikürde kullanıldığında tırnak etlerini yumuşatan ve kütiküllerin sert görünümünü gideren vazelin faydaları sayesinde birçok evde bulunan bir üründür.
 • Çatlayan ve kuruyan dudaklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
 • Kişisel bakım dışında ufak tefek yaralanmalarda kullanıldığında iyi sonuçlar alındığını belirten kullanıcılar da bulunur.
 • Vazelin ahşap eşyaları koruma, deri ürünleri parlatma ve boya lekelerini çıkartma sırasında da kullanılabilir.

vazelin cilde faydaları

Vazelin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Vazelin, yüksek nemlendirme özelliğiyle sıklıkla kullanılsa da yüz bölgesine uygulanacaksa kaliteli bir ürünün tercih edilmesi doğru olacaktır.
  Aynı zamanda her cilt tipi için uygun olmayabilir. Ürün yüz için kullanılacaksa muhakkak bir uzman görüşü alınmalıdır.
 • Vazelin yüzde her durumda kullanılmamalı, cilt yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin yağlı ve tıkanmış gözenekli ciltlerde vazelin sivilce gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilir.
 • Aşırı kuruluk yaşayan, hatta egzama belirtileri baş gösteren ciltlere doktor kontrolünde vazelin uygulanabilir. Vazelin döküntülerin giderilmesine, tahriş ve kaşıntıların engellenmesine yardımcı olacaktır.
 • Yaşlanan cilt zamanla eski esnekliğini kaybeder. Bunun nedenleri arasında yaş alımıyla birlikte kolajen üretiminin yavaşlaması da yer alır. Birçok yüz bakım kreminde yer alan vazelin çeşitleri ve türevleri cilde elastikiyetini geri kazandırmayı hedefler. Bu sebeple bazı kullanıcılar tarafından vazelin maskesi kullanılmaktadır. Burada amaç, kırışıkların ve ince çizgilerin giderilmesidir. Ancak vazelini bu şekilde kullanmadan önce bir dermatolog görüşü alınmalıdır. Sonrasında gerek görülürse ürün yüze ince bir tabaka halinde uygulanabilir.

vazelin kirpik

Vazelin Kirpik ve Kaş Bakımı İçin Nasıl Kullanılır?

Makyajda kullanılan kaş boyaları, maskaralar ve kirpik kıvırıcılar zamanla bu bölgelerde yer alan kılların zayıflamasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Öte yandan cildimiz ve saçlarımız gibi kaş ve kirpiklerimiz de neme ihtiyaç duyar.

Vazelin son zamanlarda kaş ve kirpik bakımında da kullanılmaktadır. Vazelinle kaş ve kirpikleri nemlendirmek bu bölgelerde bulunan kıllara esneklik kazandıracaktır; ancak kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle göz gibi hassas bir bölge söz konusu olduğundan kaliteli bir ürün tercih edilmelidir ve uygulamada aşırıya kaçılmamalıdır.

Vazelin haftada birkaç gün, bir kulak çubuğu yardımıyla kirpik uçlarına az miktarda uygulanabilir. Uygulama sırasında ürünü göz içine kaçırmamaya özen göstermek gerekir.

Uygulama mümkünse gece yatmadan önce yapılmalıdır, gün içerisinde sürekli gözleri açıp kapamak vazelinin göze kaçmasına neden olabilir. Kaşlara da benzer şekilde uygulanan ürün sonrasında uygun bir temizleyiciyle temizlenmelidir.

vazelin nedir

Vazelin hakkında merak edilenler:

Vazelin Göğüs Büyütür Mü?

Vazelinin sayısız kullanım alanı, özellikle kadınlara fazlasıyla cazip gelmiş olacak ki yepyeni faydalar için de bu ürünü denemekten geri durmamışlardır. Bunlardan biri de göğüs büyütme olarak kendine yer bulur. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Kimi kadınlar bazı estetik kaygılar nedeniyle estetiksiz göğüs büyütme yöntemleri arayışına girebilir. Göğüslere vazelin sürmek de bu yöntemlerden biridir.

Bazı kullanıcılar 30 gün süreyle vazelini göğüslerine masaj yaparak uyguladıklarını ve sonuç aldıklarını ifade etseler de bu tür bir uygulama elbette risk taşımaktadır.

Vazelinin göğüs büyüttüğüne dair kanıtlanmış bir sonuç bulunmamaktadır. Her üründe olduğu gibi vazelin de bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalı, mutlaka bir uzmana danışılmalı ve doğru miktarda, uzmanın uygun gördüğü şekilde uygulama yapılmalıdır.

Vazelin fiyatları ürünün kalitesine ve miktarına göre farklılık gösterir. Nispeten ekonomik bir seçenek gibi dursa da bu tür amaçlar için etkisi kanıtlanmış yöntemler tercih edilmelidir.

Vazelin Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Hızlı kilo alıp verilmesi, genetik yatkınlık, hormonal değişimler ve hızlı büyüme vücutta çatlaklara neden olabilir. Çatlaklar oluştuktan sonra çoğunlukla ciltte izler bırakır. İstenmeyen bir görünüm oluşması dışında bu izlerin herhangi bir zararı bulunmaz.

Çatlak tedavisi için birçok yöntem denense de tedavi süreci sabır gerektirir ve uzman kontrolünde yapılmalıdır. Lazer tedavisi, çoğu kullanıcıda etkili sonuçlar verebilir, ancak kimi kullanıcılarda sorun tam anlamıyla çözülemez. Bu sebeple çatlakları baştan engellemek daha faydalı olacaktır.

Vücutta çatlak oluşumu herkeste aynı seyretmez. Kişinin bağ dokusu çatlak oluşumuna uygunsa çatlaklar oluşmadan önlem alması gerekir. Bu duruma engel olmak için cildin her zaman nemli olması birçok uzman tarafından da tavsiye edilir. Nemini kaybetmiş cilt, çatlak oluşumuna zemin hazırlayan sebepler karşısında kendisini koruyamaz ve yırtılmalar meydana gelir. Nemi cilde hapseden vazelin, bu sayede cildin elastikiyetini koruyarak çatlak oluşumunu önleyebilir.

Vazelin Uçuğa İyi Gelir Mi?

Hemen hemen birçok insanda görülen uçuk, tedavi edilmediğinde ya da doğru ürünler kullanılmadığında can acıtıcı olabilmektedir. İlk başta kaşıntıyla kendini hissettirmeye başlayan uçuğun evleri bulunur. Bu süreç boyunca oluşan kabarcıklar zamanla patlar ve yaralara sebep verebilir. İşte bu noktada, yani kabarcıklar patlayıp yaralara dönüşmeden önce korunmak gerekir. Bunun için uçuklara özel ilaçlar kullanılabileceği gibi, ilaca erişilememesi durumunda vazelin gibi nem verici özelliği olan ürünlerden yardım alınabilir.

Vazelin uçuğun üzerinde uygulandığında bariyer oluşturarak hem alanı bakterilere karşı koruyacak, hem de kabarcıkların gerilerek kurumasını ve kanamaları engelleyecektir. Nemlenen bölge çatlamadığından yanma ve ağrı hissi de hafifleyecektir.

vazelinin faydaları

Vazelin Zararları Nelerdir?

Kolay ulaşılabilirliği ve geniş kullanım alanıyla neredeyse her evde bulunan vazelinin, faydalarının yanı sıra doğru kullanılmaması halinde zararları da olabilir. Yararları ve zararları konusunda fikir ayrılıkları her zaman söz konusu olsa da önemli olan ürünü bilinçli kullanmaktır.

 • Örneğin cilt için iyi bir nemlendirici olarak kabul edilen vazelin her cilt tipi için uygun değildir. Vazelin akneye meyilli, yağlı ciltlerde daha kötü sonuçlara sebep olabilir.
 • Fazla uygulandığında ve ciltten doğru temizlenmediğinde ise gözeneklerin tıkanmasına, cilt yüzeyine toz ve kirin çekilmesine neden olabilir.
 • Bir diğer kaçınılması gereken durum da vazelin sürüp güneşe çıkmaktır. Güneş vazelin sürülmüş ciltte lekelenmelere yol açabilir.
 • Vazelin makyaj temizleme sırasında da tercih edilen bir üründür. Genellikle suya dayanıklı makyaj ürünlerini çıkarmak için kullanılır. Ancak makyajı vazelinle çıkardıktan sonra cilt iyi temizlenmelidir, mümkünse bu işlem sürekli yapılmamalıdır. Aksi taktirde gözeneklerde tıkanmalar meydana gelebilir.

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Tarifler Geri
Videolar Geri