Vazelin Faydaları Nelerdir? Cilde Faydaları ve Kullanımı

Bakıma İhtiyaç Duyan Ciltler İçin Güçlü Nemlendirici

Vazelin

Bugün birçok kadının vazgeçilmez bakım ürünleri arasında yer almaya devam eden vazelinin tarihi oldukça eskiye dayanır. Cilt bakımından saç ve tırnak bakımına birçok kullanım alanı bulunan vazelin kremi sadece kadınların değil, ihtiyaç duyulduğunda erkekler ve çocukların da kullanabileceği özellikler barındıran bir üründür.

Vazelin Nedir?

Vazelin, ham petrolün belirli aşamalardan geçerek işlenmesiyle elde edilen, genellikle yarı saydam renkte olan ve mineral yağlar içeren bir krem ya da merhem türüdür. Vazelin içeriği itibariyle petrol türevlidir. Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılır, birçok cilt bakım ürününün içinde bulunur.

vazelinin faydaları

Vazelin Faydaları Nelerdir?

 • Vazelinin tüm dünyada en çok tercih edilen ürünlerden olmasının nedenlerinden biri, güçlü nemlendirme özelliğidir. Çoğunlukla kuru, nemsiz ve çatlayan cilt yapısına sahip olanların tercih ettiği bu yoğun yapıdaki ürün, cilt yüzeyinde bir bariyer oluşturarak nemi cilde hapseder. Böylelikle cilt soğuk ve rüzgâr gibi dış etkenlere karşı korunurken nemini de kaybetmez.
 • Vazelin, nemlendirici özelliği sayesinde vücutta ekstra bakıma ihtiyaç duyan dirsek ve topuk gibi bölgelerde de çoğunlukla etkili sonuçlar verir.
 • Bunların yanı sıra kaş ve kirpik bakımında, saç bakımında, pansumanlarda da kullanılır.
 • Manikürde kullanıldığında tırnak etlerini yumuşatan ve kütiküllerin sert görünümünü gideren vazelin faydaları sayesinde birçok evde bulunan bir üründür.
 • Çatlayan ve kuruyan dudaklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
 • Kişisel bakım dışında ufak tefek yaralanmalarda kullanıldığında iyi sonuçlar alındığını belirten kullanıcılar da bulunur.
 • Vazelin ahşap eşyaları koruma, deri ürünleri parlatma ve boya lekelerini çıkartma sırasında da kullanılabilir.

vazelin cilde faydaları

Vazelin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Vazelin, yüksek nemlendirme özelliğiyle sıklıkla kullanılsa da yüz bölgesine uygulanacaksa kaliteli bir ürünün tercih edilmesi doğru olacaktır.
  Aynı zamanda her cilt tipi için uygun olmayabilir. Ürün yüz için kullanılacaksa muhakkak bir uzman görüşü alınmalıdır.
 • Vazelin yüzde her durumda kullanılmamalı, cilt yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin yağlı ve tıkanmış gözenekli ciltlerde vazelin sivilce gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilir.
 • Aşırı kuruluk yaşayan, hatta egzama belirtileri baş gösteren ciltlere doktor kontrolünde vazelin uygulanabilir. Vazelin döküntülerin giderilmesine, tahriş ve kaşıntıların engellenmesine yardımcı olacaktır.
 • Yaşlanan cilt zamanla eski esnekliğini kaybeder. Bunun nedenleri arasında yaş alımıyla birlikte kolajen üretiminin yavaşlaması da yer alır. Birçok yüz bakım kreminde yer alan vazelin çeşitleri ve türevleri cilde elastikiyetini geri kazandırmayı hedefler. Bu sebeple bazı kullanıcılar tarafından vazelin maskesi kullanılmaktadır. Burada amaç, kırışıkların ve ince çizgilerin giderilmesidir. Ancak vazelini bu şekilde kullanmadan önce bir dermatolog görüşü alınmalıdır. Sonrasında gerek görülürse ürün yüze ince bir tabaka halinde uygulanabilir.

vazelin kirpik

Vazelin Kirpik ve Kaş Bakımı İçin Nasıl Kullanılır?

Makyajda kullanılan kaş boyaları, maskaralar ve kirpik kıvırıcılar zamanla bu bölgelerde yer alan kılların zayıflamasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Öte yandan cildimiz ve saçlarımız gibi kaş ve kirpiklerimiz de neme ihtiyaç duyar.

Vazelin son zamanlarda kaş ve kirpik bakımında da kullanılmaktadır. Vazelinle kaş ve kirpikleri nemlendirmek bu bölgelerde bulunan kıllara esneklik kazandıracaktır; ancak kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle göz gibi hassas bir bölge söz konusu olduğundan kaliteli bir ürün tercih edilmelidir ve uygulamada aşırıya kaçılmamalıdır.

Vazelin haftada birkaç gün, bir kulak çubuğu yardımıyla kirpik uçlarına az miktarda uygulanabilir. Uygulama sırasında ürünü göz içine kaçırmamaya özen göstermek gerekir.

Uygulama mümkünse gece yatmadan önce yapılmalıdır, gün içerisinde sürekli gözleri açıp kapamak vazelinin göze kaçmasına neden olabilir. Kaşlara da benzer şekilde uygulanan ürün sonrasında uygun bir temizleyiciyle temizlenmelidir.

vazelin nedir

Vazelin hakkında merak edilenler:

Vazelin Göğüs Büyütür Mü?

Vazelinin sayısız kullanım alanı, özellikle kadınlara fazlasıyla cazip gelmiş olacak ki yepyeni faydalar için de bu ürünü denemekten geri durmamışlardır. Bunlardan biri de göğüs büyütme olarak kendine yer bulur. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Kimi kadınlar bazı estetik kaygılar nedeniyle estetiksiz göğüs büyütme yöntemleri arayışına girebilir. Göğüslere vazelin sürmek de bu yöntemlerden biridir.

Bazı kullanıcılar 30 gün süreyle vazelini göğüslerine masaj yaparak uyguladıklarını ve sonuç aldıklarını ifade etseler de bu tür bir uygulama elbette risk taşımaktadır.

Vazelinin göğüs büyüttüğüne dair kanıtlanmış bir sonuç bulunmamaktadır. Her üründe olduğu gibi vazelin de bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalı, mutlaka bir uzmana danışılmalı ve doğru miktarda, uzmanın uygun gördüğü şekilde uygulama yapılmalıdır.

Vazelin fiyatları ürünün kalitesine ve miktarına göre farklılık gösterir. Nispeten ekonomik bir seçenek gibi dursa da bu tür amaçlar için etkisi kanıtlanmış yöntemler tercih edilmelidir.

Vazelin Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Hızlı kilo alıp verilmesi, genetik yatkınlık, hormonal değişimler ve hızlı büyüme vücutta çatlaklara neden olabilir. Çatlaklar oluştuktan sonra çoğunlukla ciltte izler bırakır. İstenmeyen bir görünüm oluşması dışında bu izlerin herhangi bir zararı bulunmaz.

Çatlak tedavisi için birçok yöntem denense de tedavi süreci sabır gerektirir ve uzman kontrolünde yapılmalıdır. Lazer tedavisi, çoğu kullanıcıda etkili sonuçlar verebilir, ancak kimi kullanıcılarda sorun tam anlamıyla çözülemez. Bu sebeple çatlakları baştan engellemek daha faydalı olacaktır.

Vücutta çatlak oluşumu herkeste aynı seyretmez. Kişinin bağ dokusu çatlak oluşumuna uygunsa çatlaklar oluşmadan önlem alması gerekir. Bu duruma engel olmak için cildin her zaman nemli olması birçok uzman tarafından da tavsiye edilir. Nemini kaybetmiş cilt, çatlak oluşumuna zemin hazırlayan sebepler karşısında kendisini koruyamaz ve yırtılmalar meydana gelir. Nemi cilde hapseden vazelin, bu sayede cildin elastikiyetini koruyarak çatlak oluşumunu önleyebilir.

Vazelin Uçuğa İyi Gelir Mi?

Hemen hemen birçok insanda görülen uçuk, tedavi edilmediğinde ya da doğru ürünler kullanılmadığında can acıtıcı olabilmektedir. İlk başta kaşıntıyla kendini hissettirmeye başlayan uçuğun evleri bulunur. Bu süreç boyunca oluşan kabarcıklar zamanla patlar ve yaralara sebep verebilir. İşte bu noktada, yani kabarcıklar patlayıp yaralara dönüşmeden önce korunmak gerekir. Bunun için uçuklara özel ilaçlar kullanılabileceği gibi, ilaca erişilememesi durumunda vazelin gibi nem verici özelliği olan ürünlerden yardım alınabilir.

Vazelin uçuğun üzerinde uygulandığında bariyer oluşturarak hem alanı bakterilere karşı koruyacak, hem de kabarcıkların gerilerek kurumasını ve kanamaları engelleyecektir. Nemlenen bölge çatlamadığından yanma ve ağrı hissi de hafifleyecektir.

vazelinin faydaları

Vazelin Zararları Nelerdir?

Kolay ulaşılabilirliği ve geniş kullanım alanıyla neredeyse her evde bulunan vazelinin, faydalarının yanı sıra doğru kullanılmaması halinde zararları da olabilir. Yararları ve zararları konusunda fikir ayrılıkları her zaman söz konusu olsa da önemli olan ürünü bilinçli kullanmaktır.

 • Örneğin cilt için iyi bir nemlendirici olarak kabul edilen vazelin her cilt tipi için uygun değildir. Vazelin akneye meyilli, yağlı ciltlerde daha kötü sonuçlara sebep olabilir.
 • Fazla uygulandığında ve ciltten doğru temizlenmediğinde ise gözeneklerin tıkanmasına, cilt yüzeyine toz ve kirin çekilmesine neden olabilir.
 • Bir diğer kaçınılması gereken durum da vazelin sürüp güneşe çıkmaktır. Güneş vazelin sürülmüş ciltte lekelenmelere yol açabilir.
 • Vazelin makyaj temizleme sırasında da tercih edilen bir üründür. Genellikle suya dayanıklı makyaj ürünlerini çıkarmak için kullanılır. Ancak makyajı vazelinle çıkardıktan sonra cilt iyi temizlenmelidir, mümkünse bu işlem sürekli yapılmamalıdır. Aksi taktirde gözeneklerde tıkanmalar meydana gelebilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler Tarifi
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

Kulak Çınlaması Neye İşaret? Zaman zaman kulağınızda ıslık sesine benzeyen veya televizyondan gelen seslere benzeyen…

Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi
Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi

Sardalya Balığı: Leziz Tarifler Eşliğinde! Her zaman yaptığınız klasik balık tariflerinin dışına çıkmak ve sıra…

Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi Tarifi
Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Hakkında Her Şey Lahana içeriğinde yer alan magnezyum, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum,…

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları
Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları

Nefes Darlığı ve İktidarsızlığa: Keçiboynuzu Kürü Keçiboynuzu, şeker yerine kullanılabilen çok şifalı bir bitkidir. Kansızlığa…

Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri