Zemzem Suyu Nedir, Nasıl İçilir? Faydalı Özellikleri

1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Zemzem Suyu Nedir, Nasıl İçilir? Faydalı Özellikleri Tarifi

Zemzem Suyu: 4000 Senelik Kutsal Mucize

Müslümanlar için manevi açıdan oldukça değerli olan pek çok unsur vardır. Bu unsurlardan biri de kutsal topraklarda yer alan zemzem suyudur. Sizlere zemzem suyu mucizesi hakkında merak edilen soruları yanıtladığımız bir yazı hazırladık.

Mekke ve Umre ziyaretine gidip de zemzem suyu getirmeden dönen kişi sayısı çok azdır. Her derde deva olarak bilinen zemzem suyunun özellikleri ve zemzem suyunun faydaları şimdi sizinle bu satırlarda tanışacak. Zemzem suyuna dair merak ettiğiniz sorular varsa mutlaka yazımızı gözden geçirmelisiniz.

zemzem suyu hikayesi

Zemzem Suyu Nedir?

 • Zemzem suyu Kâbe’nin 20 metre kadar doğusunda, Makam-ı İbrahim’e yakın bir konumda bulunan tavaf alanının altındaki kuyudan çıkan kutsal bir sudur.
 • Zemzem suyunun şifaları üzerine yapılan araştırmalar arttıktan sonra 2003 yılında, tavaf alanını genişletmek amacıyla Zemzem kuyusuna iniş yeri kapatılmıştır. Bu iniş noktası yerine tavaf alanı etrafındaki Zemzem içme yerleri çoğaltılmış ve genişletilmiştir. Böylece daha çok kişi zemzem suyundan faydalanmaya başlamıştır.

Zemzem suyu hikayesi ise duyanları oldukça etkilemektedir. Rivayete göre zemzem suyunun öyküsü şöyledir:

Hz. Hacer, bir gün çölün ortasında çocuklarıyla susuz kalmıştır. Çocuklarına su vermek için annelik duygularının da etkisiyle Safa ve Merve tepeleri arasında koşturup durmuştur. 7 defa koşturup durmasının ardından Cebrail yardımıyla bir kuyu kazılmıştır. Cebrail tarafından açılan kuyudan öyle bir su fışkırmıştır ki; Hz. Hacer bu suyun birikmesi için önünü kesmiştir ve suyu biriktirmiştir. Hz. Hacer çıkan suyu görünce “dur dur” diyeceği yerde “zem zem” demiştir ve günümüze kadar bu bereketli suyun adı zemzem suyu olarak kalmıştır. Bazı kaynaklara göre zem zem; dur anlamına gelmektedir.

 • Zemzem suyu özellikleri arasında hangi niyetle içilirse ona fayda olacağı yer alır. Hatta Hz. Peygamber’in Zemzem hakkında: “Zemzem ne niyetle içilirse o yararı sağlar” ( İbn Mâce, Menasik, 78) hadisi de vardır.
 • Bu suyun neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız sizlere bir bilgi daha verelim. Hz Aişe’den rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz Mekke’den ayrıldığı zamanlarda yanında zemzem suyu bulundururdu. Bu sudan içerek şifa bulurdu.
 • Zemzem suyu neredeyse 4000 senedir durmadan akan bir sudur. Bundan ötürü zemzem suyunun bereketli olduğu ifade edilir.
 • Yapılan araştırmalara göre zemzem suyunun bakteri içermeyen ve hastalıkları iyileştiren bir özelliği olduğu açıklanmıştır.
 • Hemze, Tayyibe, Tahire, Şarabü’l-ebbar olarak da bilinen zemzem suyu Mekke bölgesinde Harem-i Şerif’te bulunmaktadır.
 • Zemzem suyunun kuyusu bir huniyi andırmaktadır.
 • Tuz ve mineral dengesi iyi derecede olan zemzem suyu, kurak yerden çıkmasına rağmen oldukça içilir bir tada sahiptir.

Ramazanda Çekilecek En Özel Tesbihler

Zemzem Suyu Nasıl İçilir?

Zemzem suyu kutsal bölgeden getirildiği için özellikle bir içme şekli vardır. Öncelikle içilirken bir dua edilmesi gerekir. Bu dua ise şöyledir:

Okunuşu: “Allahümme inni es’elüke ilmen nafian ve rizkan vesian ve şifeen min külli dein vesegamin bi rahmetike yâ erhamerrahimîn”
Anlamı: “Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım senden, menfaat veren (yararlı ) ilim, geniş rızık ve her dert ve hastalıktan şifa niyaz ederim.”

Zemzem suyunun ayakta içilmesi de bilinen bir bilgidir. Peki, zemzem suyu neden ayakta içilir?

Hz. Muhammed zemzem suyunu içerken ayakta olduğu için bu suyu içenlerin ayakta içmesi görülmektedir.
Bu bilgiyi destekleyen hadis ise şöyledir.

İbni Abbas (radiyallahu anh) şöyle der: “Ben Resulullah’a (aleyhisselatü vesselam) Zemzem ikram ettim, ayakta içti.” (Müslim, Eşribe: 117; İbni Mâce, Eşribe: 21)

Zemzem suyunu gün içinde dilediğiniz anda içebilirsiniz. Tıpkı içme suyu içer gibi tüketebilirsiniz.

Ramazan ve Oruçla İlgili Hadisler, Ayetler

zemzem suyu mucizesi

Zemzem Suyunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

 • Zemzem suyu her derde deva niyetine içilir. Özellikle de ağrı kesici özelliği olduğu bilinir.
 • Bağırsaklarda oluşan parazitleri temizleme görevi var.
 • Saçların beslenmesini ve dökülmesini önler.
 • Ağız içinde oluşacak bakteriyi önler. Diş çürümesine engel olur.
 • Kan dolaşımını rahatlatan zemzem suyu, tansiyon dengeler.
 • Doyurucu bir özelliği olan zemzem suyu sayesinde gün içinde açlık hissi bastırılır.
 • Hz. Hacer, zemzem suyunu içtikten sonra çocuklarını emzirmiştir. Bu nedenle zemzem suyunun süte etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Kanserli hücrelerin vücuda girmesini önleme görevi vardır.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hücre yenilenmesine destek olacağı için yaşlanmaya karşı bir koruyucu olarak içilebilir.

zemzem suyu nasıl içilir

Zemzem Suyu pH Değeri

 • Zemzem suyu sağlık açısından oldukça faydalı olan bir sudur. Yapılan incelemelere göre zemzem suyunun ph değeri 10 olarak tespit edilmiştir.
 • Böbrekleri ve bağırsakları yormayan, bedene kuvvet veren bir etkisi vardır.

Ramazanın İlk Günü Okunacak Dualar,  İbadetler 2021

zemzem suyu nedir

Zemzem Suyu Çoğaltılır Mı?

 • Zemzem suyunun çoğaltılması son zamanlarda yapılan en yaygın uygulamadır. Zira bu durumun yapılması dinen uygun görülmez.
 • Mekke’den getirilen zemzem suyunu bir başka içme suyuna ekleyip miktarını artırarak evinizde içebilirsiniz.
 • Ancak ticari açıdan böyle bir ekleme yaparsanız dinen günah sayılacağı için uygun görülmez.

Zemzem Suyu Bozulur Mu?

 • Merak edilen bir diğer soru da zemzem suyu bozulur mu konusudur. Zemzem suyunun kendine has bir koruma gücü olduğu için şişe içinde 10 sene dursa da bozulmaz.
 • Yine de zemzem suyunun tadını korumak için güneş altında bırakmamanız önerilir.

zemzem suyu özellikleri

Çok Faziletli 7 Ramazan Duası ve Anlamı

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

İftar Duası Nasıl Yapılır? İftar Duası Arapçası ve Anlamı

Sahur Duası Nasıl Yapılır? Sahurda Okunacak Dualar ve Anlamları

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Zemzem Suyu Nedir, Nasıl İçilir? Faydalı Özellikleri 02.12.2020 tarihinde yayınladı.