Adaçayının Faydaları: Hiç Duymadığınız Bilgiler, Uzman Görüşler

Adaçayının Faydaları: Hiç Duymadığınız Bilgiler, Uzman Görüşler Tarifi

Antioksidan Özelliği ile Adaçayının Tüm Faydaları

Bitki çayları raflarında sıkça yer alan adaçayı A, B, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Besin değeri de tatmin edici özelliktedir. Kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum içeren adaçayı bir kişinin günlük mineral ihtiyacını karşılayabilir. Tatlı ve yumuşak bir içime sahip olan adaçayı, yıllardır alternatif tıp alanında pek çok derde derman olması amacıyla tüketilmektedir. Günümüzde de önemini koruyan adaçayı faydası hakkında hazırladığımız bu yazıda, birçok rahatsızlığınıza doğal çözüm bulabilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra adaçayının mideye faydaları, adaçayı sabunu faydaları, adaçayının diş etine faydaları ve adaçayının yüze faydaları hakkında şifalı bilgilere sahip olabilirsiniz. Evinizde adaçayına yer açmak için yazımız sizlerle.

adaçayının faydaları

Adaçayının Faydaları İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Adaçayı birçok uzman tarafından incelenen bir bitkidir. Geçmişi Antik Yunan’a kadar gidebilir. Bu dönemde etlerin tazeliğini koruması için kullanılmıştır. Günümüzde de İbrahim Saraçoğlu tarafından faydaları duyurulan adaçayı pek çok şikayetinizi sonlandıracak nitelikte bir bitkidir. İbrahim Saraçoğlu’na göre adaçayı faydaları şu şekildedir:

 • Uykudan önce adaçayı ile gargara yapılmasını tavsiye eden İbrahim Saraçoğlu, bu yöntem ile boğaz enfeksiyonlarının önüne geçebileceğinizi ifade ediyor. Gribe karşı da bir önlem almak isteyenlerin adaçayı gargarası yapması gerektiğini belirtir.
 • Bademcik iltihaplarında, ishal durumlarında, ağız kokularında, diş eti iltihaplanmalarında ve stresli günlerde bir fincan adaçayının sizi daha iyi hissettireceğini söylemektedir.
 • Adaçayının etkilerini belirtirken Antik dönemlerde sebze ve meyve bahçelerinin etrafına dikildiğini de anlatır İbrahim Saraçoğlu. Bunun amacı böceklerin gelmesini önlemektir. Yani adaçayı, bakteri ve mikrop kovucu bir bitkidir.
 • Adaçayının doğal bir antibakteriyel ve antiviral olduğunu da danışanlarına duyurur.
 • Ağız içinde oluşan yaraları iyileştirmek için adaçayını içmenizi ve adaçayı ile gargara yapmanızı öneriyor. Adaçayının diş etine faydaları ve ağız içi enfeksiyonlarına olan etkisini görmeniz için; adaçayını tüketebilirsiniz.
 • Ayrıca adaçayı mantara neden olan bakterileri de yok edecektir. Mantar problemlerinde adaçayı tüketerek, vücudunuzu arındırabilirsiniz. Böylece mantarın yayılmasını da önlersiniz.

adaçayı

Adaçayının Faydaları Ahmet Maranki Görüşleri

Adaçayı her medeniyet için farklı bir anlam taşır. Araplar için ölümsüzlüğün ilacı, 14. yy Avrupası için büyü ve kötülüklerden koruyan bir bitki olarak kabul edilmiştir. Ahmet Maranki de adaçayı üzerine araştırmalar yaparak listede verilen sonuçları elde etmiştir:

 • Bir adet kuru adaçayı yaprağı ile yapacağınız bitki çayının sizin için oldukça etkili olacağını belirtir. Adaçayının mideye faydaları ve üst solunum yollarına olan etkisi yıllardır pek çok insanı mutlu etmektedir.
 • Adaçayı faydaları hamilelikte de dikkat çekmektedir. Kadınlarda üreme problemlerini düzenli olarak içilen adaçayı daha da kolaylaştıracaktır. Hormonları düzenleyici etkisi ile anne olmak isteyen kadınların yüzünü güldürecektir.
 • Aynı zamanda adaçayı içen kişilerin, ciltlerinde parlaklık ve canlılık gözlemlendiği de bilinmektedir.
 • Vücutta yer edinmiş zararlı toksinlerin atılmasında etkilidir. Böylece ödem, hazımsızlık ve bakteri gibi istenmeyen durumları kolayca yok edebilirsiniz.
 • Hafızanızın güçlü olmasını istiyorsanız adaçayı tüketimini ihmal etmemelisiniz. Çünkü adaçayı hafızayı canlandıran ve dinç tutan bir bitkidir.

adaçayı faydaları

Adaçayının Kadınlara Faydaları Nelerdir?

Kadınlar bitkisel ilaçlardan ve bitkisel tedavi yöntemlerinden pek çok alanda faydalanırlar. Cilt bakımı ve zayıflama konusunda pek çok bitkiye başvuran kadınlar için adaçayı tavsiye ediliyor. İşte kadınlar için adaçayının faydaları:

 • Adaçayı regl düzensizliği yaşayan kadınlar için etkili olmaktadır. Düzenli olarak tüketilen adaçayı regl dönemlerini düzenler. Ayrıca rahimde oluşan iltihapları gidererek sancı ve ağrıları ortadan kaldırır.
 • Östrojen içeren adaçayı, anne olmak isteyen tüm kadınlara tavsiye edilmektedir. Doktor kontrolü ile içilen adaçayı, tıbbi bir sorun olmadıkça anne olmanızı sağlayacaktır.
 • Menopoz döneminde oluşan şikayetleri gidermek için adaçayını tüketebilirsiniz. Duygu geçişleri ve terleme gibi yan etkileri bir fincan adaçayı ile ortadan kaldırmanız mümkündür.
 • Mide ve bağırsakları rahatlatıcı etkisinden dolayı, diyet yapan kadınların yol arkadaşıdır. Ödemi atarak yağ yakımının hızlanmasındaki payı çok büyüktür.
 • Östrojen içermesinden dolayı göğüs büyüten hormonları çalıştırır.
 • Genellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığında adaçayı oldukça sağlıklı sonuçlar verecektir. İdrar yolunda oluşan parazitlerin temizlenmesinde çok etkilidir.
 • Kadınların sıkça şikayet ettiği selülit probleminin çözümü adaçayıdır. Adaçayı tüketerek selülit sorununu en az seviyeye indirebilirsiniz.

 adaçayı saça faydaları

Adaçayı Saça Faydaları Nelerdir?

Adaçayı faydaları saymakla bitmiyor! Her türlü problemlerinizde etkili olan adaçayı şimdi de saçlarınıza şifa katmak için burada. İşte saçınıza olan etkileri:

 • Kepeklenme şikayeti olan kadınların ve erkeklerin saçlarını tazeler, saç derisinde oluşan sorunları ortadan kaldırır. Bu nedenle adaçayı ile yapılan sabunları kullanabilirsiniz. Adaçayı sabunu faydaları saçınızı yenileyecektir.
 • Saç hücrelerinin sağlığını koruyarak, saçlarınızın dökülmesini önlemektedir. Saç tellerinin güçlenmesini ve onarılmasını sağlar.
 • Saçlarınız kuru ve ince telli bir yapıya sahipse, saçlarınıza hacim kazandırır.

adaçayı yağı

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Adaçayı yağı aromaterapi alanında oldukça popüler bir yağdır. Banyo suyuna eklenen adaçayı yağı, regl ağrılarını ortadan kaldırır. Sancı ve kasılma gibi durumlarda adeta bir kurtarıcıdır.
 • Özellikle kadın hormonlarının daha sağlıklı şekilde salgılanmasını sağlar.
 • Stres ve kaygı gibi durumlarda etkili olan adaçayı yağı, kişiyi rahatlatarak stresten uzaklaştırır. Depresyon gibi gergin süreçlerde adaçayı yağı şifa olabilir.
 • Adaçayı yağı uyku problemi ile de savaşır. Gün içinde yeterli miktarda uyumayan insanlarda ağrı ve stres oluşmaktadır. İşte bu noktada adaçayı yağı size destek olacaktır. Daha sağlıklı uykular ve keyifli günler için adaçayı yağından faydalanmalısınız.
 • Adaçayı yağı kullanarak adaçayının yüze faydaları konusundaki etkilerini görebilirsiniz. Antiseptik olması yönüyle cildinizde oluşan sivilce ve yaraları kısa süre içinde iyileştirmeniz mümkündür. Aynı zamanda tahriş ve kızarıklık gibi durumlarda da etkilidir.
 • Kan dolaşımını rahatlatan ve hızlandıran adaçayı yağı ile, vücut performansınızı yükseltebilirsiniz.
 • Kolesterol yüksekliği yaşayan kişilere adaçayı yağı tavsiye edilmektedir. Kolesterolü düşürücü etkisiyle dikkat çeker.
 • Hücre yenileyici özelliğe sahip olan adaçayı yağını; cilt problemlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cildinizde oluşan enfeksiyonun yayılmasını önler ve o enfeksiyonun hızlı şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Spor sonrası veya hareketli günlerden sonra oluşan kas ve kemik ağrılarınızı adaçayı yağı ile hafifletebilirsiniz. Ağrılarınızı yok ettiği gibi daha rahat uyumanızı da sağlayacaktır.

adaçayı tütsüsü

Adaçayı Tütsüsünün Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yaprağı faydaları sağlığınıza faydalı olmak için tütsü olarak kullanılmaktadır. Çayı, yağı ve sabunu derken tütsü meraklıları için adaçayı tütsüsünün etkilerini araştırdık. Adaçayı tütsüsü asırlardır kullanılmaktadır. Adaçayının yakılması ve ortaya çıkan dumanın ev içinde gezdirilmesiyle oluşan bu tütsünün faydaları ise şöyledir:

 • Negatif enerjiyi yok ettiğine inanılır.
 • Ev halkını nazardan ve kötülüklerden koruduğu için sıkça kullanılır.
 • Tütsüden gelen aromatik kokunun stresi yok ettiği de bilinir.
 • Dikkat dağınıklığı yaşayan kişilerin adaçayı tütsüsünü kullanması tavsiye edilir. Zihinde oluşan negatif duyguları yok ederek, daha rahat şekilde düşünmenizi ve hissetmenizi sağlar.
 • Ayrıca toz alan odalarda oluşan tozlu havayı adaçayı tütsüsü ile tazeleyebilirsiniz.

Adaçayı Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Çeşitleri, Yan Etkileri

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Tarifler Geri
Videolar Geri