Adaçayının Faydaları: Hiç Duymadığınız Bilgiler, Uzman Görüşler

Antioksidan Özelliği ile Adaçayının Tüm Faydaları

Bitki çayları raflarında sıkça yer alan adaçayı A, B, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Besin değeri de tatmin edici özelliktedir. Kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum içeren adaçayı bir kişinin günlük mineral ihtiyacını karşılayabilir. Tatlı ve yumuşak bir içime sahip olan adaçayı, yıllardır alternatif tıp alanında pek çok derde derman olması amacıyla tüketilmektedir. Günümüzde de önemini koruyan adaçayı faydası hakkında hazırladığımız bu yazıda, birçok rahatsızlığınıza doğal çözüm bulabilirsiniz.

Bu yazımızı okuduktan sonra adaçayının mideye faydaları, adaçayı sabunu faydaları, adaçayının diş etine faydaları ve adaçayının yüze faydaları hakkında şifalı bilgilere sahip olabilirsiniz. Evinizde adaçayına yer açmak için yazımız sizlerle.

adaçayının faydaları

Adaçayının Faydaları İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Adaçayı birçok uzman tarafından incelenen bir bitkidir. Geçmişi Antik Yunan’a kadar gidebilir. Bu dönemde etlerin tazeliğini koruması için kullanılmıştır. Günümüzde de İbrahim Saraçoğlu tarafından faydaları duyurulan adaçayı pek çok şikayetinizi sonlandıracak nitelikte bir bitkidir. İbrahim Saraçoğlu’na göre adaçayı faydaları şu şekildedir:

 • Uykudan önce adaçayı ile gargara yapılmasını tavsiye eden İbrahim Saraçoğlu, bu yöntem ile boğaz enfeksiyonlarının önüne geçebileceğinizi ifade ediyor. Gribe karşı da bir önlem almak isteyenlerin adaçayı gargarası yapması gerektiğini belirtir.
 • Bademcik iltihaplarında, ishal durumlarında, ağız kokularında, diş eti iltihaplanmalarında ve stresli günlerde bir fincan adaçayının sizi daha iyi hissettireceğini söylemektedir.
 • Adaçayının etkilerini belirtirken Antik dönemlerde sebze ve meyve bahçelerinin etrafına dikildiğini de anlatır İbrahim Saraçoğlu. Bunun amacı böceklerin gelmesini önlemektir. Yani adaçayı, bakteri ve mikrop kovucu bir bitkidir.
 • Adaçayının doğal bir antibakteriyel ve antiviral olduğunu da danışanlarına duyurur.
 • Ağız içinde oluşan yaraları iyileştirmek için adaçayını içmenizi ve adaçayı ile gargara yapmanızı öneriyor. Adaçayının diş etine faydaları ve ağız içi enfeksiyonlarına olan etkisini görmeniz için; adaçayını tüketebilirsiniz.
 • Ayrıca adaçayı mantara neden olan bakterileri de yok edecektir. Mantar problemlerinde adaçayı tüketerek, vücudunuzu arındırabilirsiniz. Böylece mantarın yayılmasını da önlersiniz.

adaçayı

Adaçayının Faydaları Ahmet Maranki Görüşleri

Adaçayı her medeniyet için farklı bir anlam taşır. Araplar için ölümsüzlüğün ilacı, 14. yy Avrupası için büyü ve kötülüklerden koruyan bir bitki olarak kabul edilmiştir. Ahmet Maranki de adaçayı üzerine araştırmalar yaparak listede verilen sonuçları elde etmiştir:

 • Bir adet kuru adaçayı yaprağı ile yapacağınız bitki çayının sizin için oldukça etkili olacağını belirtir. Adaçayının mideye faydaları ve üst solunum yollarına olan etkisi yıllardır pek çok insanı mutlu etmektedir.
 • Adaçayı faydaları hamilelikte de dikkat çekmektedir. Kadınlarda üreme problemlerini düzenli olarak içilen adaçayı daha da kolaylaştıracaktır. Hormonları düzenleyici etkisi ile anne olmak isteyen kadınların yüzünü güldürecektir.
 • Aynı zamanda adaçayı içen kişilerin, ciltlerinde parlaklık ve canlılık gözlemlendiği de bilinmektedir.
 • Vücutta yer edinmiş zararlı toksinlerin atılmasında etkilidir. Böylece ödem, hazımsızlık ve bakteri gibi istenmeyen durumları kolayca yok edebilirsiniz.
 • Hafızanızın güçlü olmasını istiyorsanız adaçayı tüketimini ihmal etmemelisiniz. Çünkü adaçayı hafızayı canlandıran ve dinç tutan bir bitkidir.

adaçayı faydaları

Adaçayının Kadınlara Faydaları Nelerdir?

Kadınlar bitkisel ilaçlardan ve bitkisel tedavi yöntemlerinden pek çok alanda faydalanırlar. Cilt bakımı ve zayıflama konusunda pek çok bitkiye başvuran kadınlar için adaçayı tavsiye ediliyor. İşte kadınlar için adaçayının faydaları:

 • Adaçayı regl düzensizliği yaşayan kadınlar için etkili olmaktadır. Düzenli olarak tüketilen adaçayı regl dönemlerini düzenler. Ayrıca rahimde oluşan iltihapları gidererek sancı ve ağrıları ortadan kaldırır.
 • Östrojen içeren adaçayı, anne olmak isteyen tüm kadınlara tavsiye edilmektedir. Doktor kontrolü ile içilen adaçayı, tıbbi bir sorun olmadıkça anne olmanızı sağlayacaktır.
 • Menopoz döneminde oluşan şikayetleri gidermek için adaçayını tüketebilirsiniz. Duygu geçişleri ve terleme gibi yan etkileri bir fincan adaçayı ile ortadan kaldırmanız mümkündür.
 • Mide ve bağırsakları rahatlatıcı etkisinden dolayı, diyet yapan kadınların yol arkadaşıdır. Ödemi atarak yağ yakımının hızlanmasındaki payı çok büyüktür.
 • Östrojen içermesinden dolayı göğüs büyüten hormonları çalıştırır.
 • Genellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığında adaçayı oldukça sağlıklı sonuçlar verecektir. İdrar yolunda oluşan parazitlerin temizlenmesinde çok etkilidir.
 • Kadınların sıkça şikayet ettiği selülit probleminin çözümü adaçayıdır. Adaçayı tüketerek selülit sorununu en az seviyeye indirebilirsiniz.

 adaçayı saça faydaları

Adaçayı Saça Faydaları Nelerdir?

Adaçayı faydaları saymakla bitmiyor! Her türlü problemlerinizde etkili olan adaçayı şimdi de saçlarınıza şifa katmak için burada. İşte saçınıza olan etkileri:

 • Kepeklenme şikayeti olan kadınların ve erkeklerin saçlarını tazeler, saç derisinde oluşan sorunları ortadan kaldırır. Bu nedenle adaçayı ile yapılan sabunları kullanabilirsiniz. Adaçayı sabunu faydaları saçınızı yenileyecektir.
 • Saç hücrelerinin sağlığını koruyarak, saçlarınızın dökülmesini önlemektedir. Saç tellerinin güçlenmesini ve onarılmasını sağlar.
 • Saçlarınız kuru ve ince telli bir yapıya sahipse, saçlarınıza hacim kazandırır.

adaçayı yağı

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Adaçayı yağı aromaterapi alanında oldukça popüler bir yağdır. Banyo suyuna eklenen adaçayı yağı, regl ağrılarını ortadan kaldırır. Sancı ve kasılma gibi durumlarda adeta bir kurtarıcıdır.
 • Özellikle kadın hormonlarının daha sağlıklı şekilde salgılanmasını sağlar.
 • Stres ve kaygı gibi durumlarda etkili olan adaçayı yağı, kişiyi rahatlatarak stresten uzaklaştırır. Depresyon gibi gergin süreçlerde adaçayı yağı şifa olabilir.
 • Adaçayı yağı uyku problemi ile de savaşır. Gün içinde yeterli miktarda uyumayan insanlarda ağrı ve stres oluşmaktadır. İşte bu noktada adaçayı yağı size destek olacaktır. Daha sağlıklı uykular ve keyifli günler için adaçayı yağından faydalanmalısınız.
 • Adaçayı yağı kullanarak adaçayının yüze faydaları konusundaki etkilerini görebilirsiniz. Antiseptik olması yönüyle cildinizde oluşan sivilce ve yaraları kısa süre içinde iyileştirmeniz mümkündür. Aynı zamanda tahriş ve kızarıklık gibi durumlarda da etkilidir.
 • Kan dolaşımını rahatlatan ve hızlandıran adaçayı yağı ile, vücut performansınızı yükseltebilirsiniz.
 • Kolesterol yüksekliği yaşayan kişilere adaçayı yağı tavsiye edilmektedir. Kolesterolü düşürücü etkisiyle dikkat çeker.
 • Hücre yenileyici özelliğe sahip olan adaçayı yağını; cilt problemlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cildinizde oluşan enfeksiyonun yayılmasını önler ve o enfeksiyonun hızlı şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Spor sonrası veya hareketli günlerden sonra oluşan kas ve kemik ağrılarınızı adaçayı yağı ile hafifletebilirsiniz. Ağrılarınızı yok ettiği gibi daha rahat uyumanızı da sağlayacaktır.

adaçayı tütsüsü

Adaçayı Tütsüsünün Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yaprağı faydaları sağlığınıza faydalı olmak için tütsü olarak kullanılmaktadır. Çayı, yağı ve sabunu derken tütsü meraklıları için adaçayı tütsüsünün etkilerini araştırdık. Adaçayı tütsüsü asırlardır kullanılmaktadır. Adaçayının yakılması ve ortaya çıkan dumanın ev içinde gezdirilmesiyle oluşan bu tütsünün faydaları ise şöyledir:

 • Negatif enerjiyi yok ettiğine inanılır.
 • Ev halkını nazardan ve kötülüklerden koruduğu için sıkça kullanılır.
 • Tütsüden gelen aromatik kokunun stresi yok ettiği de bilinir.
 • Dikkat dağınıklığı yaşayan kişilerin adaçayı tütsüsünü kullanması tavsiye edilir. Zihinde oluşan negatif duyguları yok ederek, daha rahat şekilde düşünmenizi ve hissetmenizi sağlar.
 • Ayrıca toz alan odalarda oluşan tozlu havayı adaçayı tütsüsü ile tazeleyebilirsiniz.

Adaçayı Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Çeşitleri, Yan Etkileri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ihlamur Hakkında Genel Bilgiler Tarifi
Ihlamur Hakkında Genel Bilgiler2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama189
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi
Sumak Çayı ( Faydalarıyla )2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama140
Dibek Kahvesi (Faydaları İle Birlikte) Tarifi
Dibek Kahvesi (Faydaları İle Birlikte)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama27
Faydaları İle Taze Limon Çayı Tarifi
Faydaları İle Taze Limon Çayı2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama33
Portakalı Limonata (Hiç Kabuk Acısı Yok) Tarifi
Portakalı Limonata (Hiç Kabuk Acısı Yok)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama640
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu) Tarifi
Kuşburnu Çayı Ve Kuşburnu Faydaları (Videolu)2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif Tarifi
Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

Sebze yemekleri; faydaları, mideye iyi gelen yanı ve lezzeti ile bizim sofralarımızda çok yer eder.…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi
Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi

Bazen vakit darlığından bazen de lezzetinin her zaman garanti olmasından börek yaparken akla gelen ilk…

Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri

Anadolu Mutfağının Kutlama Yemeği Keşkek Kaç Kalori? Pek çok yörede çeşitli tariflerde hazırlanan keşkek, özellikle…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi
Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi

Doğası, denizi, kültürü sayesinde mutfağında farklı yemeklerin piştiği Giresun'un nefis lezzetlerine davetlisiniz. Zengin doğa şartlarından…

Tarifler Geri
Videolar Geri