Meyan Kökü Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Ne İşe Yarar?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Meyan Kökü Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Ne İşe Yarar? Tarifi

Meyan Kökü Çayı ve Kullanımına Dair İpuçları

Kimyasal ilaçlardan uzak duranların tercih ettiği alternatif tıp, günden güne etkileriyle daha da ön plana çıkmaktadır. Her sokakta aktar olmasının başka bir nedeni olabilir mi? Grip, nezle, soğuk algınlığı, ödem, kaşıntı gibi rahatsızlıklarda hemen bir aktara koşup doğanın bizlere sunduğu şifalı otları almak isteriz.

Doğada onca bitkinin varlığı boşuna değildir. Kurutulmuş yapraklarından çay, ezilmiş kökünden toz kür, zeytinyağı içine atılınca doğal yağ olması hep insan sağlığı içindir. İşte bu alternatif tıp ürünlerine bu yazımızda bir yenisini daha ekliyoruz. Üstelik sadece bizim topraklarımızda kalmayıp Asya ve Avrupa’nın neredeyse her toprağında kendine yer edinen bu bitki, birçok derdinize şifa olacak: Meyan kökü. Sıcak su ile buluştuğunda hastalıkları uzaklaştıran meyan kökü çayı ile şifalı bir yolculuğa çıkacağız.

Boyu 1 veya 2 metreye kadar ulaşan meyan bitkisinin kökleri toprağın derinliklerinde can bulur. Her yıl mevsiminde toplanarak dertlere derman olmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz topraklarında kendine can bulmuştur. Türkiye’de şerbet şeklinde içilerek tüketilir. Özellikle Adana sokaklarında, meyan kökü çayı satan yerler gözlerden kaçmaz. Bunun sebebi ise Adana sıcaklarında susuzluk hissini gizlemesi olacaktır.

Bitki çayları arasında meyan kökü çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından dikkat edilmesi gereken bir çay olarak bilinir. Alışkanlık haline getirilmemesini özenle vurgular. Özellikle de kalp hastalarının, meyan kökü çayından uzak durmaları gerektiğini dile getirir. Mide rahatsızlıklarında tercih edilecek en iyi çay olduğunu da ekler.

meyan kökü

Meyan Kökü Çayı Nasıl Demlenir?

Bitki çayları denildiğinde hemen mutfaktan sıcak su, bir adet cezve ve bir fincan ortaya çıkar. Demini iyi almasını istediğiniz bitki çayları için, porselen bir demlik de iş görecek niteliktedir. Meyan kökü çayı hazırlamak istediğinizde aktardan meyan kökünü temin edebilirsiniz. Aktarlarda bütün ve ufak halde satılmaktadır. Büyük bir kök alırsanız eve geldiğinizde rendeleyerek veya bıçakla ufak parçalara ayırıp kullanabilirsiniz.

Meyan kökü çayı, şekerin ham maddesi olan şeker pancarından kat kat tatlıdır. Bu sebeple her insanın sevebileceği bir lezzet değildir. Özellikle şeker hastalarının dikkat ederek tüketmesi gereken bir bitki çayıdır.

Meyan kökü çayının genel ölçüsü 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı meyan köküdür. Eğer demlik içinde hazırlamak istiyorsanız 1 çay kaşığı meyan kökünü demliğe ekleyin. Üzerine 1 fincan sıcak su ilave edip 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonrasında içmek için süzüp tüketebilirsiniz.

Cezvede hazırlamak isterseniz, meyan kökü çayı tarifi yine aynı ölçüde olacaktır. 1 fincan suyla 1 çay kaşığı meyan kökünü cezvede kaynatın ve ılımaya bırakın. İlk defa içenlere tadı acı gelirse, fincan içine tarçın veya bal ekleyebilirsiniz. Tadını yumuşatacaktır.

Meyan kökü çayını günde 2 defa içebilirsiniz. Aşırı tüketimde çeşitli zararları olabilir. Akşam yemeklerinden sonra tüketmeniz daha etkili olacaktır. Aç veya tok içebilirsiniz.

meyan kökü

Meyan Kökü Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Yapılan araştırmalar sonucunda, meyan kökü içen mide ülseri hastalarının belirli bir zaman sonra, mide ülseri etkilerinden uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Bu demek oluyor ki mide ülseri rahatsızlığında içebileceğiniz en iyi bitki çayı, meyan kökü çayı olacaktır. Meyan kökü çayı faydaları ile mide rahatsızlıklarınıza son verebilirsiniz.
  • Meyan kökü çayı içenlerin, ağız yaraları düzenli kullanımda iyileşmektedir.
  • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında meyan kökü çayı sizi sağlığınıza kavuşturacaktır.
  • Karaciğer hastalarının da gönül rahatlığı ile tüketebileceği bir bitki çayıdır. Karaciğer iltihaplarını düzenli kullanımda yok edecektir.
  • Yemeklerden sonra meyan kökü çayı tüketirseniz, hazımsızlığı giderecektir. Vücudunuzda ödem oluşumunu da önleyecektir.
  • Sıcak günlerde susuzluk hissini ortadan kaldırır.
  • Regl dönemi sancılarını hafifletici özelliği vardır.
  • Çocuklarda kabakulak rahatsızlığı görüldüğünde, meyan kökü ve bal karışımından oluşan çayın suyunu kulak çevresine sürüp ağrıyı dindirebilirsiniz.
  • Meyan kökü çayı, hem iltihaplı ağrıları hem de iltihapsız ağrıları dindirecek özelliğe sahiptir.

meyan kökü faydaları

Meyan Kökü Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Meyan kökü çayı, soğuk havalardan etkilendiğiniz günlerde sizi sağlığınıza kavuşturur. Karaciğer iltihabını vücudunuzdan uzaklaştırır. Vücudunuzun ödem toplamasını önleyerek daha rahat nefes almanızı sağlar. Mide sancıları çekmenizi önler. Uzak Doğu tıbbında meyan kökü olmayan bir şifa düşünülemez. Meyan kökünün ve çayının ne denli yararlı olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Faydalarının yanında yan etkilerini de unutmamak gerekir. Aşırı tüketimde vücutta şişkinliğe neden olacaktır. Her ne kadar vücudunuzdan ödem atıcı özelliğe sahip olsa da gün içinde tüketim miktarını geçtiğinizde şekerli olmasından dolayı vücudunuzu şişirebilir. Meyan kökü çayının virüsleri yok edici özelliği sayesinde hastalıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kansızlık rahatsızlığı yaşayanlar, meme kanseri riski altında olanlar, şeker hastaları, hipertansiyon hastaları, kronik kalp hastaları, potasyum eksikliği yaşayanlar ve kanser riski altındaki kişilerin kullanımı tehlikeli olabilir.

meyan kökü

Meyan Kökü Çayı Zayıflatır Mı?

Kilo verme sürecinde her insanın korkusu verilen kiloların geri alınmasıdır. Kaybedilen kiloların geri gelmemesi için, sağlıklı şekilde en uygun zamanda doğru yöntemlerle kilo vermektir. Kısa sürede verilen kiloların hepsi bir anda geri gelebilir. Bu da sizi ruhen ve bedenen üzebilir.

Diyet günlerinde sıvı tüketimi ihtiyacını su başta olmak üzere bitki çayları ile tamamlayanlar, hangi bitki çayının neye iyi geldiğini merak ederler. En çok da ödem atan, yağ yakan, kilo verdiren bitki çayı ne ise tadına bakmadan bir yudumda içerler. Yapılan bir yanlış vardır ki, her bünyenin aynı çayı kabul etmemesi unutulur. Meyan kökü çayı da bu çaylar arasındadır. Şeker hastalarının veya potasyum eksikliği yaşayan hastaların tüketmemesi gereken bir çaydır.

Eğer meyan kökü çayı ile kilo vermek istiyorsanız, öncelikle doktorunuza, bu çayı içme konusunda danışmanız gerekecektir. Kan değerleriniz kabul ediyorsa, zaten doktorunuz onaylayacaktır. Meyan kökü ve zencefil çayı ile kilo verme süreciniz daha da kolay olabilir. Zencefilin antioksidan özelliği sayesinde, vücutta biriken ödemler daha rahat atılacak ve yağ yakımınız zencefille başlayacaktır. Meyan kökü çayınıza ufak bir dilim zencefil ekleyerek tüketebilirsiniz.

Düzenli tüketimde vücuttan ödem atarak, yağ yakımını kolaylaştıran meyan kökü çayı ile kilo verme süreciniz daha rahat geçebilir. Tabi belirttiğimiz koşulların sağlanması ile. Sadece meyan kökü ile değil her bitki çayı ile zayıflamak istediğinizde çareyi bir fincan çayda aramamalısınız. Bitki çayı ile beraber daha sağlıklı beslenme ve sporla fazla olan kilolarınıza elveda diyebilirsiniz. Yemeklerden sonra tüketerek hazımsızlığınızı giderebilir, vücudunuzdan fazla olan suyu atabilirsiniz. Böylece kilo verme süreciniz başlamış olacaktır.

Meyan Kökü Nedir? Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Meyan Kökü Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Ne İşe Yarar? 05.04.2018 tarihinde yayınladı.