Alkali Beslenme Listesi – Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Besin

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Alkali Beslenme Listesi – Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Besin Tarifi

Alkali Beslenme Sürecinde Ne Yemeli?

Alkali beslenme listesi yazımızı okumadan önce alkali beslenme nedir sorusunu yeniden gündeme getirmemiz gereklidir. Sağlıklı beslenme tarzlarından biri olan ve son günlerde ünlülerin de uyguladığı alkali beslenme, alkali ürünlerin yoğun tüketimine verilen bir isimdir. Peki alkali nedir diye soracak olursanız şöyle ifade edelim.

Sıvıların belirli bir pH dengesi vardır. Bu denge ise 7 ile 14 arasında sağlanıyor. Eğer gıdanın pH seviyesi 7’nin üzerinde ise bu besinler alkali olarak yer alıyor. Besin tercihinizi alkali olarak seçtiğinizde de alkali beslenmiş oluyorsunuz. Sağlıklı bir insan için gerekli olan pH dengesi ise 7.35 yahut 7.45 arasındadır. Hücrelerin en iyi şekilde çalışması ve gelişmesi için bu seviye yeterli olacaktır.

Vücudu zararlı maddelerden arındırmak, daha iyi hissetmek, daha ferah nefes almak için; birçok beslenme uzmanı alkali beslenme diyeti uygulamanızı önerir. Bu diyet içinde belirli gıdaları tüketirsiniz. Tüketilen gıdalar ise hem vücudunuzu hem de ruhunuzu rahat ettirecek özelliktedir. Asit seviyesi en az olacak şekilde beslenmeye başladığınızda, tüm vücut fonksiyonları en iyi şekilde çalışacaktır.

Peki bu süreçte hangi besinleri tercih etmelisiniz? Şimdi o faydalı yiyecekleri tanıma zamanı!

alkali beslenme

Alkali Beslenmenin Olmazsa Olmazı 10 Faydalı Besin

1) Limon – Limon Suyu

 • Limon en önemli alkali besinlerden biri olarak, bu listede yerini alıyor.
 • Limonun pH seviyesi 9 olarak bilinmektedir. Limon tüketildiğinde ise sindirim daha kolay gerçekleşir ve kanın alkalize olması sağlanır.
 • A, C ve E vitaminlerini yapısında barındıran limon, sağlığınız için en iyi besinlerdendir. İçme suyuna bir iki dilim limon ekleyerek, tüm faydalarını alabilirsiniz.

limon

2) Sarımsak

 • Sarımsak, doğal antibiyotik listesinde sıkça yer alan bir besindir.
 • Hasta olanlara, tansiyonu yükselenlere sarımsak verilir ve sağlık durumunun iyi olması hedeflenir. Sarımsağın insanlar üzerindeki etkisi alkali yapısından dolayı tansiyon düşürücüdür.
 • Kişinin bağışıklığını da güçlü tutarak, enfeksiyondan daha çabuk kurtulması sağlanır.

sarımsak

3) Kırmızı Biber

 • Alkali besinler listesinin bir diğer maddesi de kırmızı biberdir. Kırmızı biber antioksidan olma özelliği ile dikkat çekmiştir. Şimdi de alkali besin olması gündemdedir. Alkali beslenme programınızda kırmızı biberi mevsiminde taze olarak tüketebilirsiniz. Mide problemleriniz yoksa baharat olarak da tüketmenizde fayda var.
 • Kırmızı biber, vücuda enerji veren maddeleri içerir. Kapsaisin maddesini barındırdığı için kilo verme ve metabolizma konusunda da oldukça aktiftir.

kırmızı biber

4) Ispanak

 • İçerisinde klorofil bulunan besinler, alkali olma özelliği ile vücuda fayda olmaktadır. Bu besinlerden biri de C vitamini içeren ıspanaktır. Kanın alkali duruma gelmesini sağlayan ıspanak, mevsiminde taze şekilde tüketilmelidir.
 • Ispanağı yemeden önce bol su içinde en iyi şekilde temizlenmesi önerilir. Ispanağı tükettiğinizde besinsel lifi karşıladığınız gibi A, B, E ve K vitaminini de almış olursunuz.

ıspanak

5) Brokoli

 • Brokoli antioksidan maddeler ve besinsel liflerce oldukça zengin bir sebzedir. Salata ya da çorba şeklinde tüketilebilir.
 • Brokolide bulunan vitamin ve mineraller, kanın alkali düzeye gelmesini sağlar. Vücutta biriken zararlı ve fazla maddelerin atılımını kolaylaştırır.

brokoli

6) Karalahana

 • Karalahana, vücudu zararlı maddelere karşı koruyan ve kansere savaş açan bir sebzedir. Alkali besinler listesinin de önemli bir maddesidir.
 • Potasyum, çinko, demir ve pek çok vitamini barındıran karalahana, vücudu arındırma özelliği ile dikkat çeker.

karalahana

7) Kefir

 • Kefir, bağırsakları çalıştıran ve ödemden kurtulmanıza yardım eden bir içecektir. Alkali beslenme şekli ile beslenenlerin bardağından eksik etmediği faydalı bir besin ürünüdür.
 • Alkali beslenme için gerekli olan su ihtiyacını karşılamanın yollarından biri de kefir tüketmek olarak dikkat çeker.
 • Vücut direncini korumak ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için kefir tüketmeniz tavsiye edilir.

kefir

8) Kavun

 • Yaz günlerinde de alkali beslenmek istediğinizde, yiyecek listeniz epey uzun olacak. Mevsimin verdiği güzellik ile bolca alkali beslenebilir, vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz. Kavun size bu konuda yardım edecektir.
 • Kavunun pH değeri 7.2 olarak bilinmektedir. Alkali beslenme günlerinizde kontrollü şekilde tüketilmesi önerilir.

kavun

9) Salatalık

 • Diyet beslenmesinde içerdiği su oranı ile önemli bir yere sahip olan salatalık, alkali beslenme konusunda da oldukça faydalıdır. Neredeyse %95’i su olan salatalık, A, B, C ve K vitaminlerini içerir.
 • Pek çok rahatsızlıkta besin değeri açısından faydalıdır. Vücudun zararlı maddelerden kolayca arınmasını sağlar. Salatalığı dilimleyerek içme suyuna limonla beraber ekleyebilirsiniz. Böylece gün içinde C vitaminini su ile karşılamış olursunuz.

salatalık

10) Avokado

 • Avokado, vücuda alınacak bitkisel yağlardan biridir. Metabolizmayı canlandırması ve kilo verme sürecini hızlandırması ile bilinir.
 • Avokado aynı zamanda alkali besinler arasında yer alır. Vücudun ideal asit dengesinde kalmasına yardım eder.
 • Eğer bir enfeksiyon oluşumu varsa, kanı alkalize ederek bu sorunu ortadan kaldırır.

avokado

Alkali Diyeti Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Alkali Beslenme Listesi – Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Besin 22.02.2019 tarihinde yayınladı.