Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi

16 Kutsal Bitkiden Biri: Aloe Veranın Faydaları

Tıbbi sarısabır bitkisi olarak bilinen aloe vera bitkisi, zambakgiller familyasına ait bir bitkidir. Birbirinden farklı özelliklere sahip 400 çeşit aloe vera bitkisi bulunur. Uzun ve koyu yeşil yapraklara sahip olan bitki, dikenli bir yapıya sahiptir. Dipleri kalın ve etli yapıda olan yapraklar uçlara doğru sivrileşir. 60-70 santimetreye kadar uzayabilen aloe veranın bazı türleri çiçek açarken bazı türleri yeşil kalır.

Sağlık alanında yaygın olarak kullanılan bitki, özellikle cilt ve saç sağlığı üzerinde olumlu etkileriyle adından söz ettirir. Bahçe içerisinde yetiştirilen bitki dilenirse evlerde saksı içinde de yetiştirilebilir. Dibinden filizlenen sürgünleri yardımıyla çoğaltılabilen bitki, bol güneşli ve hafif rüzgârlı alanları sever. 10 derecenin altındaki sıcaklıklardan çabuk etkilenen bitkinin yaprakları ve kökleri düşük sıcaklıklarda donarak çürüyebilir.

Mineral bakımından zengin humuslu topraklarda çok daha çabuk büyüyen bitki, uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Her türlü ortama uyum sağlama özelliği ile dikkat çeken aloe vera, kozmetik alanında da sık sık kullanılır. Ülkemizde Güney ve güneybatı bölgelerinde yetiştirilen aloe veranın ana yurdu Afrika kıtasıdır. Glikozit ya da serbest halde antrasen türevleri, reçine ve uçucu yağ asitleri içeren bitkinin öz suyu ilaç ve kozmetik endüstrisinde kullanılır.

aloe vera jeli

Aloe Vera Jeli Cilde Faydaları Nelerdir?

 • C vitamini, A vitamini, B12, folik asit ve E vitamini içeren aloe vera bitkisi bu vitaminlerin antioksidan etkilerinden dolayı serbest radikallerin cilde yaptığı hasarı engeller. Bunun yanı sıra aloe vera jelinde bulunan kalsiyum, potasyum, selenyum, çinko, sodyum, bakır, magnezyum gibi cilde faydalı mineraller de yaşlanma etkilerini minimuma indirir.
 • Aloe vera yüze faydaları olan özel bir bitkidir. Doğal bir nemlendirici olan bitki, özellikle boyun ve yüz bölgelerine sürüldüğünde cildin nem dengesini düzenler.
 • Hafif ve orta dereceli sivilcelere sahip ciltlerde aloe vera jelinin yok edici etkisi vardır. Buz küpleri içine koyulan jeller düzenli olarak gece yatmadan önce cilde uygulandığında sivilcelerin kaybolmasını sağlar.
 • Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan aloe vera jeli iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Özellikle güneş yanıklarının tedavisinde oldukça yararlı olan bitki, güneşe maruz kalan ciltlere doğrudan uygulanır. Hızlı bir şekilde emilen aloe vera, güneşten hasar gören ciltlerin tedavisini destekler.
 • Böcek ya da sinek sokması gibi durumlarda ayrıca açık yaralarda tedavi edici özelliğe sahip olan aole vera çiçeğinin faydaları arasında yaraların morarmasını engellemesi de sayılabilir.
 • Hızlı kilo alıp verme ve hamilelik gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan cilt çalkaklarının tedavisinde de destekleyici rol oynayan bitki, düzenli olarak kullanıldığında çatlakların giderilmesine yardımcı olur.
 • Antinflamatuar özelliğe sahip olan aloe vera bitkisinin faydaları arasında hemoriod kaşıntısını giderici özelliği yer almaktadır. Hemorid bölgesindeki yanma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan aloe vera bitkisi hem dış hem de iç hemorid için kullanılabilir.

aloe vera saça faydaları

Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç derisinin pH dengesini korumaya yardımcı olan aloe vera, doğal bir saç nemlendiricisidir.
 • Saç derisine masaj yapılarak uygulanan aloevera jeli, kan akışını uyararak hızlandırır ve saç köklerinin beslenmesini sağlar. Düzenli olarak uygulanan aleo vera saç masajı, saçların daha çabuk uzamasını destekler.
 • Saçların doğal görünümünü koruyan bitki, saç buklelerinin daha doğal durmasını sağlar.
 • Yağlı saç derisine sahip kişiler düzenli olarak aloe vera kullandıklarında saçlarının daha az yağlandıklarını görürler.
 • İşlem görmüş saçlardaki hasarın onarılmasına yardımcı olan bitki, saç derisinde oluşan kaşıntı ve yanmaları engeller.
 • Aloe vera bitkisinde bulunan doğal enzimler saç derisinin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar ve kepek oluşumunu engelleyici rol oynar.
 • Daha güçlü saç köklerine kavuşmayı sağlayan aloe vera bitkisi, saçların canlı ve parlak görünmesini destekler.
 • Anti bakteriyel özelliklere sahip olan aloe vera, mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisini destekleyici rol oynar. Saç derisinde oluşan fazla yağı dengeleyerek bakteriyel cilt hastalıklarına karşı saç derisini koruyucu özellik gösterir.

aloe vera kremi

Aloe Vera Kreminin Faydaları Nelerdir?

 • Aleo vera kremi temiz bir cilde uygulandığında cilt enfeksiyonlarını azaltıcı etkiye sahiptir. Düzenli olarak kullanılan aloe vera kremi ciltteki akne ve sivilceleri ortadan kaldırır.
 • Güneş yanığı tedavisinde yaygın olarak kullanılan aloe vera kremi, antioksidan içeriği ile cilt yanıklarını hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca yanık bölgenin enfeksiyon kapma riskin azaltır.
 • Düzenli olarak kullanılan aloe vera kremi cildin kolajen dokusunu destekleyerek cildi sıkılaştırır ve kırışıklık oluşumunu engeller.
 • Kuru ciltlerde oluşan kızarıklık ve pul pul dökülme gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan aloe vera krem, cilt kızarıklıklarını da önler.
 • Alerjen ciltler için faydalı bir ürün olan aloe vera kremi, bebekler için de kullanılabilir. Bebek cildinde oluşan pişiklerin tedavisinde kullanılan krem, ciltte oluşan alerjik reaksiyonları da tedavi edicidir.
 • Yüksek radyasyon altında çalışanlar için önerilen aloe vara kremi, radyasyonun cilt üzerindeki hasarlarını tedavi edicidir.
 • Anti bakteriyel özelliğinden dolayı cilt üzerindeki mikropları yok eder ve açık yaraların üzerine uygulanarak kısa sürede iyileşmesine olanak sağlar.
 • Donmadan kaynaklanan doku hasarlarının tedavisinde oldukça etkili olan aloe vera kremi, egzama ve sedef hastalığının tedavisini destekleyicidir.

aloe vera suyu

Aloe Vera Suyu Faydaları Nelerdir?

 • Aleo vera suyu antioksidan özelliklerinden dolayı kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önleyici rol oynar. Başta kolon kanseri olmak üzere pek çok kanser çeşidi için aloe vera suyu tüketilmesi önerilir.
 • Kandaki kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan aloe vera suyu, yüksek kolesterol tedavisini destekleyerek kolesterolü düşürür.
  Kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olan aloe vera suyu, düzenli olarak tüketildiğinde kan akışını hızlandırır ve damarların tıkanmasını önler.
 • Kan akışını hızlandırması vücudun oksijen sirkülâsyonunu arttırarak zindelik ve canlılık verir.
 • Sinir sisteminin rahatlamasını sağlayan vitamin ve mineral içeriği sayesinde ruhsal bozukluklara ve depresyona neden olan etmenlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan aloe vera suyu, strese karşı faydalıdır.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan aloe vera suyu, mide sağlığından hemoroide böbrek hastalıklarından hemoroide kadar birçok sağlık probleminin tedavisini olumlu etkiler.
 • Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olan su, şişkinlik ve gaz problemine karşı faydalı bir içecektir. Mide yanması, mide ekşimesi ve midedeki gaz problemlerini ortadan kaldırır ve romatizma ağrılarına faydalı etkiye sahiptir.
 • Aloe vera suyu astım, bronşit gibi üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde etkin bir rol oynar. Antiinflamatuar özelliğe sahip olan aloe vera suyu göz iltihaplarının tedavisinde kullanılır. İltihaplanan bölgeye pamuk yardımıyla sürülen aloe vera ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

aloe vera yağı

Aloe Vera Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli ve hafif masajlarla selülitli bölgeye uygulanan aloe vera yağı, selülitlerin azalmasına yardımcı olur. Bu bölgedeki kan dolaşımını arttıran yağ, selülit oluşumunu da engelleyici rol oynar.
 • Ağız içinde yer alan diş eti iltihabı, ağız ülseri, stomotit gibi ağız enfeksiyonlarının tedavisinde aloe vera yağı kullanımı önerilir.
 • Cilt aknelerine karşı oldukça etkili olan aloe vera yağı, yüzde biriken yağın temizlenmesini sağlar. Sivilceler üzerine uygulanan aloe vera yağı, şişliklerin azalmasını sağlar.
 • Saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa ve fön gibi işlemlerden önce saça uygulanan aloe vera yağı ise saçı bu zararlı etkenlere karşı korur.

Aloe Vera Nedir? Özellikleri, Bakımı ve Ürünleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aloe Vera Yağı Faydaları, Kullanımı ve Cilde Etkileri yazımızı inceleyebilirsiniz.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay verilebilecek…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay verilebilecek…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Tarifler Geri
Videolar Geri