Ay Çekirdeğinin Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ay Çekirdeğinin Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı? Tarifi

Bağımlılık Yaratan Mineral Deposu: Ay Çekirdeği

En sevdiğiniz kuru yemiş hangisidir, diye sorulsa şüphesiz birçok kişinin cevabı ay çekirdeği olur. Lezzeti ile bağımlılık yapan, başlayanın tabağın sonunu görmeden bırakamadığı ay çekirdeği, hemen herkesin severek tükettiği kuru yemişlerin başında gelir.

Halk arasında gündöndü, günebakan, ayçiçeği tohumu ve çiğdem isimleriyle de bilinir. Yüzde 35 ila yüzde 50 sabit yağ içerir ki bu yağ “çiçek yağı” olarak bilinir. Yaz akşamları park ve bahçelerde sohbet yanında, film ya da dizi izlerken çayın yanında olmazsa olmaz atıştırmalıkların başında gelir. Her kesimden insanın kolayca edinebileceği makul fiyatının yanı sıra sağlığa oldukça faydalı bir besindir.

ay çekirdeğinin faydaları

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay çekirdeği faydaları göz ardı edilen bir besindir. Kolay ulaşılabilir olmasına ve sıklıkla tüketilmesine rağmen ne gibi faydaları olduğu pek bilinmemektedir. Ay çekirdeğinin saymakla bitmeyen faydalarından bazıları şunlardır:

 • Ay çekirdeği, kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülen, metabolizmayı ve kilo kaybını hızlandıran lifler içerir.
 • E vitamini açısından oldukça zengin olan ay çekirdeği, kalp, damar ve beyin fonksiyonlarını düzenleyerek kan dolaşımını hızlandırır. İçerdiği E vitamini sayesinde prostat kanserine karşı kalkan görevi görür.
 • İçerdiği çinko ve demir çocukların dişlerinin büyümesine ve kemik yapılarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • İdrar attırır ve göğüs yumuşatır.
 • Kötü kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Ay çekirdeği protein açısından da oldukça zengin olduğu için tok tutar. Vücutta proteini sentezleyerek kas ağrılarının önüne geçer.
 • Stresle mücadelede etkin bir besindir. Anksiyete rahatsızlığı olanlar için terapi mahiyetinde önerilmektedir.
 • İçerdiği vitamin ve minerallerle hafızayı güçlendirici bir etkisi vardır, sınav dönemindeki çocuklar için faydalıdır.
 • İçerdiği magnezyum ile bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı kalkan görevi görür.
 • Ay çekirdeğinin saça faydaları ise içerdiği E vitamininden ileri gelir. E vitamini saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

ay çekirdeği besin değerleri

Ay Çekirdeği Kalori ve Besin Değerleri

Diyet yapanların ve yediklerine dikkat edenlerin sıklıkla düşündüğü sorulardan birisi ay çekirdeğinin kalorisi olur. Ay çekirdeği çiğ, kavrulmuş ve tuzlu gibi çeşitli şekillerde tüketilir.

Ay çekirdeğinin kalori değerleri şöyledir:

 • 100 gr ay çekirdeği: 584 kcal
 • 1 avuç (36 g) ay çekirdeği: 210 kcal
 • 1 orta boy kâse (yaklaşık 150 g) ay çekirdeği: 876 kcal

Ay çekirdeği besin değerleri:

 • Ay çekirdeğinin ihtiva ettiği E vitamini ve folat bir yetişkinin günlük ihtiyaç duyduğu E vitamini ihtiyacını karşılar.
 • Ay çekirdeğinin toplam kalorisinin %75’i yağlardan ileri gelir; ancak bu yağlar kalp sağlığını koruyan esansiyel yağlardır. İçeriğindeki doğmuş yağ miktarı düşük olduğu için kolesterol içermez.
 • İçerdiği yüksek düzeydeki fitosterol kolesterolü dengeler.
 • Her gün yarım avuç kadar tüketilen ay çekirdeği, bir yetişkinin günlük magnezyum ihtiyacının yarısını karşılar.
 • Güçlü bir antioksidan olarak gösterilen ay çekirdeği selenyum içerir. Yapılan araştırmalarda selenyumun vücuttaki kızarıklık ve şişkinliği azalttığı, hasar gören hücrelerin DNA onarımında yardımcı olduğu saptanmıştır.

Ayrıca:

 • Ay çekirdeği yüksek protein içeren ve besleyiciliği yüksek bir atıştırmalık olmakla birlikte pek çok önemli vitamin, mineral ve antioksidan içerir.
 • Ay çekirdeğinin besin değerlerini tek başına üzerinde toplayabilen çok az besin çeşidi vardır. Bir insan dağ başında yaşayacak olsa ve tek bir besin seçmek zorunda kalsa, ay çekirdeğini seçerek vücudunun temel ihtiyaçlarının büyük kısmını karşılayabilir.

Detaylı bilgi için: Çekirdek Kaç Kalori?

ay çekirdeğin faydaları

Ay Çekirdeği Kilo Yapar Mı?

Ay çekirdeğinde kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen lifler bulunur ve bu lifler zayıflamayı destekler. Fakat ay çekirdeği yağ oranı diğer kuru yemişlere nazaran yüksek olduğu için bazı püf noktalara dikkat edilmediği takdirde kilo aldırabilir.

İlk olarak Kuzey Amerikalılar tarafından yetiştirildiği düşünülen ay çekirdeği, birçok hastalığın tedavisinin yanı sıra sigarayı bırakan basketbol oyuncularının rehabilitesinde kullanılan atıştırmalık olmaya kadar birçok şekilde tüketilir. Küçük boyutları içerisinde bol miktarda yağ barındırdığı için şişmanlatan bir besin olduğu düşünülür. Halbuki diyetisyen kontrolünde, uygun miktarlarda tüketildiğinde kilo aldırmadığı gibi kilo vermeye de yardımcı olur.

ay çekirdeği kalori

Ay Çekirdeği Zararları ve Yan Etkileri

 • Ay çekirdeği makul miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından son derece büyük faydaları bulunan ve vücudun günlük gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayan bir besindir. Ancak tüm yiyeceklerde olduğu gibi gerekenden fazla tüketmek obezite, vücutta aşırı sodyum birikimi, vitamin fazlalığı gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi sağlık sorunlarının önüne geçmek için sağlıklı bir insanının günde 30 gramdan daha fazla çekirdek tüketmemesi tavsiye edilmektedir.
 • Ay çekirdeği alerjen besin grupları içerisinde yer alır. Bazı hassas bünyeli kişilerde ciltte kaşıntı, egzama, kurdeşen, göz yaşarması, burun kaşıntısı, hapşırık ve nefes darlığı gibi çeşitli alerjik sorunlara yol açabilmektedir.
 • Ayrıca çekirdek yüksek miktarda fosfat ve selenyum ihtiva eder. Fazla çekirdek tüketiminde vücutta fosfor ve selenyum fazlalığı görülebilir. Fosfor fazlalığı iskelet dokularında kireçlenme yapabilir, böbreklere zarar verebilir. Selenyum fazlalığı ise saçlarda ve tırnaklarda kırılma, halsizlik ve sinirlilik hali yapabilir.
 • Aşırı tüketildiğinde ciltte akne sorunları görülebilir. Tuzlu çekirdek tüketimi tansiyonu yükseltebilir, selülit oluşumuna sebep olabilir.
 • Ay çekirdeği şekeri yükseltir mi, gibi sorular akla gelebilir. Ancak ay çekirdeği diyabet için en yararlı sayılan “çoklu doymamış yağ” içerdiği için diyabetikler doktor kontrolünde önerilen miktarlarda tüketebilirler. Özetle ay çekirdeği zararları fazla tüketimden ileri gelir.
 • Emziren annelerin en çok araştırdıkları konulardan birisi de ay çekirdeği gaz yapar mı, sorusunun cevabıdır. Bünyeden bünyeye değişiklik göstermekle beraber ay çekirdeğinin içeriğinde gaz yapacak herhangi madde yoktur. Hatta emziren annelerin günde bir avuç ay çekirdeği tüketmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

ay çekirdeği kilo yaparmı

Ay Çekirdeği ile Hazırlanan 8 Enfes Tarif

1) Çekirdeğin Görsel Şöleni: Ay Çekirdekli Çubuk Kurabiye

Ay çekirdeğinin lezzetini kurabiyeyle buluşturan, çay faslını şölen haline getiren bu kurabiye mutlaka denenmeli. Ay Çekirdekli Çubuk Kurabiye

2) Çay Masalarının Enfes Lezzeti: Ay Çekirdekli Nefis Tuzlu Kurabiye

Görüntüsüyle bile doyuran, lezzetiyle damak çatlatan, çayın yanında kurabiyesiz yapamayanların favorisi olan ay çekirdekli nefis tuzlu kurabiye tarifi deneyen herkesten geçer not alıyor. Ay Çekirdekli Nefis Tuzlu Kurabiye

3) Ekmeğe Yeni Bir Lezzet Kazandırdık: Ay Çekirdekli Ev Ekmeği

Bu tarif evde ekmeğini kendi yapan ve farklı tat arayışında olanlara gelsin. Detaylı anlatımı, püf noktaları ve aşama aşama fotoğraflar işinizi kolaylaştıracak. Ay Çekirdekli Ev Ekmeği

4) Sağlıklı ve Doyurucu: Ay Çekirdekli Baton Ekmek

Ekmeklerinizi çekirdekle daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Tarifi deneyince ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Ay Çekirdekli Baton Ekmek

5) Günlerce Tazeliğini Koruyan: Ay Çekirdekli Tuzlu Kurabiye

Kavanozunda her daim kurabiye bulundurmayı sevenlerin kalbini fethedecek bir tarif. Ay Çekirdekli Tuzlu Kurabiye

6) Farklı Bir Tat: Ay Çekirdekli Açma Poğaça

Açma tadında, çekirdekle lezzetlendirilmiş bu poğaçalar, farklı lezzet arayışında olanları memnun ediyor. Ay Çekirdekli Açma Poğaça

7) Yumuşacık Ay Çekirdekli Tavada Lavaş Ekmeği

Ekmeklerinin daha sağlıklı, besleyici ve doyurucu olmasını isteyen annelerin bayılacağını düşündüğümüz bir lavaş tarifi, yumuşacık! Yumuşacık Ay Çekirdekli Tavada Lavaş Ekmeği

8) Evde Taze Ay Çekirdeği: Ay Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Çiğ ay çekirdeği alıp yiyeceğiniz kadarını kavurarak her akşam taze kavrulmuş ay çekirdeği tüketmek istemez misiniz? Evde ay çekirdeği nasıl kavrulur, tarife tık tık! Kavrulmuş Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Çekirdeğin Faydaları ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ay Çekirdeğinin Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Kilo Yapar Mı? 27.12.2018 tarihinde yayınladı.