B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B Vitamininin Önemi ve Görevleri

Vitaminler insan sağlığı için oldukça önemli ve ciddi bir yere sahiptir. Hayati fonksiyonların yerine getirilmesi, bağışıklık sisteminin düzenli çalışması ve mikroplardan korunmak için vitaminlere ihtiyaç duyulur. Vitaminlerden biri kişide eksik olduğunda, metabolizmanın dengesi bozulur ve bu durumun sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. A, B, C, D, E, K vitaminleri vücut için gerekli olan vitaminler arasında yer alır ve her biri farklı göreve sahiptir.

Bu yazımızda sizler için B vitamini hakkında sağlık bilgileri hazırladık. B vitamini ve çeşitlerinin insanlar için ne gibi önem teşkil ettiğini bu yazı ile daha iyi anlayabilirsiniz. Eksikliğinde ise meydana gelecek hastalıklar da satır arasında sizler için belirtildi. Sağlığınız için vücudunuza ve beslenmenize önem vermeniz dileği ile.

b vitamini nedir

B Vitamini Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri

B vitamini tek bir vitamin değildir. Birkaç vitamin türü olduğu için B vitamini kompleksi olarak da tanımlanabilir. B vitamini, vücudun sinir sisteminin ve sindirim sisteminin çalışmasında önemli role sahip bir vitamin grubudur. Suda eriyen vitaminler arasında yer alırlar. Suda erimeleri sebebiyle vücutta depolanamazlar. Yalnızca B12 vitamini vücutta depolanabilir.

B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B9 ve B12 olmak üzere türleri bulunmaktadır. Vücutta tüm türleri ortak bir hedefle yer almaktadır. Bu vitamin türlerinden bir tanesi eksik olduğunda, diğerlerinin işleyişi de bozulmaktadır. Bu çeşitlerin arasında ilk keşfedilen vitamin B1 vitaminidir. B1 vitamininin duyulmasıyla beraber, vitamin hakkında araştırmalar ve deneyler yapılmaya başlanmıştır. Vitaminlerin tamamı canlının hayatta kalması için gereklidir.

Besinlerde bulunan B vitaminleri, pişirme sırasında eklenen karbonat veya kabartma tozunun etkisiyle yok olmaktadır. Bu yüzden bu iki malzeme ile pişirilen besinlerin tüketiminde, vücudun ihtiyacı olan B vitamini alınamaz hale gelmektedir. Her yaştan bireyin gün içinde düzenli olarak, B vitamini içeren besinleri tüketmesi gereklidir.

Hücrelerin yenilenmesi, sağlığın korunması ve metabolik faaliyetlerin düzenli çalışması için gerekli olan B vitaminleri, besinler aracılığı ile karşılanmaktadır. Sıkça merak edilen B vitamini isimleri ise şu şekildedir:

 • B1: Tiamin
 • B2: Riboflavin
 • B3: Nikotinamid
 • B4: Cholin
 • B5: Pantotenik
 • B6: Pridoksin
 • B7: Biyotin
 • B9: Folik Asit
 • B12: Kobalamin

b vitamini eksikliği

B Vitamini Ne İşe Yarar? Görevleri Nelerdir?

 • B1 vitamini güçlü bir antioksidan olma özelliği ile bilinmektedir. Diyabetin zararlarını en aza indirmektedir. Aynı zamanda iştahı açar.
 • B2 vitamini vücudun enerjisini karşılar. Akne, migren ve göz hastalıklarında önem arz eder. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler.
 • B3 vitamini, cilt hastalıklarında ve kolesterol seviyesini düşürmede kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının riskini ortadan kaldırmaya yardım eder.
 • B5 hormon düzenler ve cilt problemlerini giderir. Karbonhidrat ve yağları yakıp enerjiye dönüştürür.
 • B6 vitamini, DNA onarımında ve hücre yenilenmesine önemli bir role sahiptir. Hamilelik döneminde bulantıları en aza indirir. Psikolojik dengeyi ve uykuyu düzenler.
 • B7 vitamini, insülin ve diyabet konusunda etkilidir. İnsülin direncini düşürme görevi vardır.
 • B9, depresyon ve diş eti hastalıklarında etkilidir. Yaşlı kişilerde hafızayı korurken genç kişilerde de zihinsel güç vermektedir. Anne karnındaki fetüsün sağlığını korur ve gelişimini sağlar.
 • B12 vitamini ise, kişiye enerji ve güç vermektedir. Besinlerdeki B12 vitaminini alamayan kişilere gerekli durumlarda B vitamini iğnesi yapılmaktadır. Böylece vücut için gerekli olan vitamin karşılanmaktadır.
 • Bütün B vitamini grupları karşılandığında kişide cilt, saç, sinir, hormon, göz ve diş sağlığı olumlu yönde etkilenecektir. Sağlıklı bir beden için B vitamini alımı ihmal edilmemelidir. Karbonhidratların sindirimini kolaylaştırmaktadır.
 • Saç sağlığı için B vitamini kullanımı saç maskesine eklenecek B vitamini ampul ile olabilir. Saç bakımı yaparken maskenizin içine bir adet vitamin ampul eklerseniz, saçlarınıza nem ve canlılık kazandırırsınız.

b vitamini nelerde var

B Vitamini Nelerde Var?

 • B1: Buğday ürünleri, kepekli ürünler, tüm taze sebze ve meyveler, koyun eti, sığır eti, balık, yumurta ve sütte bulunmaktadır.
 • B2: Karaciğer, böbrek eti ve tüm et türleri, patates, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, havuç, fındık ve fıstık, yeşil mercimekte bulunur.
 • B3: Kırmızı et ve sakatat ürünleri, kepekli ürünler, balık, baklagiller, un, yumurta, süt ve süt ürünleri, limon, kabak, incir, portakal ve hurmada bulunuyor.
 • B4: Kırmızı etler ve karaciğerde, tavuk ve yumurtada, ekmekte, soya fasulyesinde ve tüm sebzelerde bulunmaktadır.
 • B5: Tüm et türlerinde, yumurtada, sütte ve bazı balık türlerinde yer alır.
 • B6: Bitkiler, pirinç kabuğu, özellikle yumurta sarısı, karaciğer ve balık türleri B6 vitamini açısından zengindir.
 • B7: Ciğer, pişmiş yulaf, soya fasulyesi, yumurta, süt, tavuk, mantar ve muzda güçlü şekilde bulunmaktadır.
 • B9: Mercimek, kuru baklagiller, ıspanak, ceviz, badem gibi kuru yemişler ve karaciğer B9 vitamini barındırır.
 • B12: Bitkisel besinlerden karşılanmayan bir vitamin türüdür. Hayvansal kaynaklı gıdalardan alınabilir. Karaciğer, böbrek, yürek, kırmızı etler, tavuk, balık, süt ve yumurta B12 vitamini açısından zengin olan besinler arasındadır.

B Vitamini Nelerde Var? Sağlıklı 10 Besin

b vitamini eksikliği

B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kişide B vitamini eksikliği belirtileri öncelikle yorgunluk ve halsizlik ile kendini göstermektedir. İlerleyen günlerde gözle görülür belirtiler ortaya çıkmaktadır. Deri ve saçlarda görülen bazı rahatsızlıklar, B vitamini eksikliğinin birer işaretçisidir. Vitamin eksikliğine sebep olan faktörlerden biri de sağlıksız beslenmedir. Özellikle sigara ve alkol tüketimi, vücutta vitamin emilimini engellemektedir.

Aşağıdaki belirtilerden birkaçı sizde görülüyorsa, B vitamini eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda doktora danışıp B vitamini takviyesi uygulamanız gerekmektedir. Gerekli testler için, hastaneye gittiğinizde “Dahiliye” bölümünden randevu alabilirsiniz. Doktorunuz B vitaminin eksikliğini, gerekli kan testleri ile belirledikten sonra, size uygun B vitamini tabletleri veya B vitamini kapsülü kullanmanızı isteyecektir. B vitamini eksikliği sonucunda görülen fiziksel ve psikolojik işaretler:

 • Yorgunluk, sinirli ve gergin olma durumu, unutkanlık, halsizlik, iştah kaybı ve sindirim sisteminde duraksama B1 vitamini eksikliğinde,
 • Ağız içi iltihaplar, cilt ve saç problemleri, görmede bozukluk B2 vitamini eksikliğinde,
 • Kansızlık, hafızada zorlanma, aşırı kilo kaybı, hareket etmede zorlanma, solunumda güçlük çekme B9 vitamini eksikliğinde görülmektedir. B1 vitamini eksikliği sonucunda Beriberi adı verilen hastalık meydana gelebilir.
 • B3 vitamini eksikliği sonucunda ise Pellegra adı verilen ciddi bir B vitamini hastalığı meydana gelmektedir. Pellegra hastalığı ise sindirim sisteminin bozulmasıyla meydana gelen, cilt ve zihinsel rahatsızlıklara neden olan bir hastalıktır. Anemi adı verilen kan değerinin düşüklüğü rahatsızlığı da yine B vitamini eksikliğinde görülmektedir.

b vitamini

B Vitamini Fazlalığı Nelere Yol Açar?

B vitamini besinlerden karşılandığında sağlık için faydalı olmaktadır. Fakat vücudun kabul edeceğinden fazla alındığında ise karşınıza B vitamini zararları çıkabilir. Tehlikeli sonuçlar doğurmasa da sizi etkileyecek şekilde meydana gelebilir. B vitamini fazlalığında kimi durumlarda zehirlenmeler meydana gelmez. Zehirlenme ancak aşırı dozda meydana gelebilir.

B vitamini fazla karşılandığında görülebilecek yan etkiler ise baş ağrısı, kusma, halsizlik, ışığa karşı hassasiyet ve uykusuzluk olacaktır. Bu durumlar aynı zamanda B vitamini alerjisi belirtisi de sayılmaktadır. Şüphelendiğiniz durumlarda ise bir doktora danışmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
B Harfli Pasta Tarifi
B Harfli Pasta12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 40dk Hazırlama14
Enfes Güllaç (Anlaşılır Tarif) Tarifi
Enfes Güllaç (Anlaşılır Tarif)8-10 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama56
C Vitamini Çorbası Tarifi
C Vitamini Çorbası8-10 kişilik, 45dk Pişirme, 10dk Hazırlama25
Vitamini Dolu Kış Çorbası Tarifi
Vitamini Dolu Kış Çorbası8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama39
Limonata (C Vitamini Deposu) Tarifi
Limonata (C Vitamini Deposu)2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama1
D Vitamini Ispanak Çorbası Tarifi
D Vitamini Ispanak Çorbası6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama49
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası Tarifi
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama6
Vitamini Bol Kış Çorbası Tarifi
Vitamini Bol Kış Çorbası6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama145
Bol “C” Vitamini Rengarenk Salata Tarifi
Bol “C” Vitamini Rengarenk Salata2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama8
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri