B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B Vitamininin Önemi ve Görevleri

Vitaminler insan sağlığı için oldukça önemli ve ciddi bir yere sahiptir. Hayati fonksiyonların yerine getirilmesi, bağışıklık sisteminin düzenli çalışması ve mikroplardan korunmak için vitaminlere ihtiyaç duyulur. Vitaminlerden biri kişide eksik olduğunda, metabolizmanın dengesi bozulur ve bu durumun sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. A, B, C, D, E, K vitaminleri vücut için gerekli olan vitaminler arasında yer alır ve her biri farklı göreve sahiptir.

Bu yazımızda sizler için B vitamini hakkında sağlık bilgileri hazırladık. B vitamini ve çeşitlerinin insanlar için ne gibi önem teşkil ettiğini bu yazı ile daha iyi anlayabilirsiniz. Eksikliğinde ise meydana gelecek hastalıklar da satır arasında sizler için belirtildi. Sağlığınız için vücudunuza ve beslenmenize önem vermeniz dileği ile.

b vitamini nedir

B Vitamini Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri

B vitamini tek bir vitamin değildir. Birkaç vitamin türü olduğu için B vitamini kompleksi olarak da tanımlanabilir. B vitamini, vücudun sinir sisteminin ve sindirim sisteminin çalışmasında önemli role sahip bir vitamin grubudur. Suda eriyen vitaminler arasında yer alırlar. Suda erimeleri sebebiyle vücutta depolanamazlar. Yalnızca B12 vitamini vücutta depolanabilir.

B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B9 ve B12 olmak üzere türleri bulunmaktadır. Vücutta tüm türleri ortak bir hedefle yer almaktadır. Bu vitamin türlerinden bir tanesi eksik olduğunda, diğerlerinin işleyişi de bozulmaktadır. Bu çeşitlerin arasında ilk keşfedilen vitamin B1 vitaminidir. B1 vitamininin duyulmasıyla beraber, vitamin hakkında araştırmalar ve deneyler yapılmaya başlanmıştır. Vitaminlerin tamamı canlının hayatta kalması için gereklidir.

Besinlerde bulunan B vitaminleri, pişirme sırasında eklenen karbonat veya kabartma tozunun etkisiyle yok olmaktadır. Bu yüzden bu iki malzeme ile pişirilen besinlerin tüketiminde, vücudun ihtiyacı olan B vitamini alınamaz hale gelmektedir. Her yaştan bireyin gün içinde düzenli olarak, B vitamini içeren besinleri tüketmesi gereklidir.

Hücrelerin yenilenmesi, sağlığın korunması ve metabolik faaliyetlerin düzenli çalışması için gerekli olan B vitaminleri, besinler aracılığı ile karşılanmaktadır. Sıkça merak edilen B vitamini isimleri ise şu şekildedir:

 • B1: Tiamin
 • B2: Riboflavin
 • B3: Nikotinamid
 • B4: Cholin
 • B5: Pantotenik
 • B6: Pridoksin
 • B7: Biyotin
 • B9: Folik Asit
 • B12: Kobalamin

b vitamini eksikliği

B Vitamini Ne İşe Yarar? Görevleri Nelerdir?

 • B1 vitamini güçlü bir antioksidan olma özelliği ile bilinmektedir. Diyabetin zararlarını en aza indirmektedir. Aynı zamanda iştahı açar.
 • B2 vitamini vücudun enerjisini karşılar. Akne, migren ve göz hastalıklarında önem arz eder. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler.
 • B3 vitamini, cilt hastalıklarında ve kolesterol seviyesini düşürmede kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının riskini ortadan kaldırmaya yardım eder.
 • B5 hormon düzenler ve cilt problemlerini giderir. Karbonhidrat ve yağları yakıp enerjiye dönüştürür.
 • B6 vitamini, DNA onarımında ve hücre yenilenmesine önemli bir role sahiptir. Hamilelik döneminde bulantıları en aza indirir. Psikolojik dengeyi ve uykuyu düzenler.
 • B7 vitamini, insülin ve diyabet konusunda etkilidir. İnsülin direncini düşürme görevi vardır.
 • B9, depresyon ve diş eti hastalıklarında etkilidir. Yaşlı kişilerde hafızayı korurken genç kişilerde de zihinsel güç vermektedir. Anne karnındaki fetüsün sağlığını korur ve gelişimini sağlar.
 • B12 vitamini ise, kişiye enerji ve güç vermektedir. Besinlerdeki B12 vitaminini alamayan kişilere gerekli durumlarda B vitamini iğnesi yapılmaktadır. Böylece vücut için gerekli olan vitamin karşılanmaktadır.
 • Bütün B vitamini grupları karşılandığında kişide cilt, saç, sinir, hormon, göz ve diş sağlığı olumlu yönde etkilenecektir. Sağlıklı bir beden için B vitamini alımı ihmal edilmemelidir. Karbonhidratların sindirimini kolaylaştırmaktadır.
 • Saç sağlığı için B vitamini kullanımı saç maskesine eklenecek B vitamini ampul ile olabilir. Saç bakımı yaparken maskenizin içine bir adet vitamin ampul eklerseniz, saçlarınıza nem ve canlılık kazandırırsınız.

b vitamini nelerde var

B Vitamini Nelerde Var?

 • B1: Buğday ürünleri, kepekli ürünler, tüm taze sebze ve meyveler, koyun eti, sığır eti, balık, yumurta ve sütte bulunmaktadır.
 • B2: Karaciğer, böbrek eti ve tüm et türleri, patates, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, havuç, fındık ve fıstık, yeşil mercimekte bulunur.
 • B3: Kırmızı et ve sakatat ürünleri, kepekli ürünler, balık, baklagiller, un, yumurta, süt ve süt ürünleri, limon, kabak, incir, portakal ve hurmada bulunuyor.
 • B4: Kırmızı etler ve karaciğerde, tavuk ve yumurtada, ekmekte, soya fasulyesinde ve tüm sebzelerde bulunmaktadır.
 • B5: Tüm et türlerinde, yumurtada, sütte ve bazı balık türlerinde yer alır.
 • B6: Bitkiler, pirinç kabuğu, özellikle yumurta sarısı, karaciğer ve balık türleri B6 vitamini açısından zengindir.
 • B7: Ciğer, pişmiş yulaf, soya fasulyesi, yumurta, süt, tavuk, mantar ve muzda güçlü şekilde bulunmaktadır.
 • B9: Mercimek, kuru baklagiller, ıspanak, ceviz, badem gibi kuru yemişler ve karaciğer B9 vitamini barındırır.
 • B12: Bitkisel besinlerden karşılanmayan bir vitamin türüdür. Hayvansal kaynaklı gıdalardan alınabilir. Karaciğer, böbrek, yürek, kırmızı etler, tavuk, balık, süt ve yumurta B12 vitamini açısından zengin olan besinler arasındadır.

B Vitamini Nelerde Var? Sağlıklı 10 Besin

b vitamini eksikliği

B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kişide B vitamini eksikliği belirtileri öncelikle yorgunluk ve halsizlik ile kendini göstermektedir. İlerleyen günlerde gözle görülür belirtiler ortaya çıkmaktadır. Deri ve saçlarda görülen bazı rahatsızlıklar, B vitamini eksikliğinin birer işaretçisidir. Vitamin eksikliğine sebep olan faktörlerden biri de sağlıksız beslenmedir. Özellikle sigara ve alkol tüketimi, vücutta vitamin emilimini engellemektedir.

Aşağıdaki belirtilerden birkaçı sizde görülüyorsa, B vitamini eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda doktora danışıp B vitamini takviyesi uygulamanız gerekmektedir. Gerekli testler için, hastaneye gittiğinizde “Dahiliye” bölümünden randevu alabilirsiniz. Doktorunuz B vitaminin eksikliğini, gerekli kan testleri ile belirledikten sonra, size uygun B vitamini tabletleri veya B vitamini kapsülü kullanmanızı isteyecektir. B vitamini eksikliği sonucunda görülen fiziksel ve psikolojik işaretler:

 • Yorgunluk, sinirli ve gergin olma durumu, unutkanlık, halsizlik, iştah kaybı ve sindirim sisteminde duraksama B1 vitamini eksikliğinde,
 • Ağız içi iltihaplar, cilt ve saç problemleri, görmede bozukluk B2 vitamini eksikliğinde,
 • Kansızlık, hafızada zorlanma, aşırı kilo kaybı, hareket etmede zorlanma, solunumda güçlük çekme B9 vitamini eksikliğinde görülmektedir. B1 vitamini eksikliği sonucunda Beriberi adı verilen hastalık meydana gelebilir.
 • B3 vitamini eksikliği sonucunda ise Pellegra adı verilen ciddi bir B vitamini hastalığı meydana gelmektedir. Pellegra hastalığı ise sindirim sisteminin bozulmasıyla meydana gelen, cilt ve zihinsel rahatsızlıklara neden olan bir hastalıktır. Anemi adı verilen kan değerinin düşüklüğü rahatsızlığı da yine B vitamini eksikliğinde görülmektedir.

b vitamini

B Vitamini Fazlalığı Nelere Yol Açar?

B vitamini besinlerden karşılandığında sağlık için faydalı olmaktadır. Fakat vücudun kabul edeceğinden fazla alındığında ise karşınıza B vitamini zararları çıkabilir. Tehlikeli sonuçlar doğurmasa da sizi etkileyecek şekilde meydana gelebilir. B vitamini fazlalığında kimi durumlarda zehirlenmeler meydana gelmez. Zehirlenme ancak aşırı dozda meydana gelebilir.

B vitamini fazla karşılandığında görülebilecek yan etkiler ise baş ağrısı, kusma, halsizlik, ışığa karşı hassasiyet ve uykusuzluk olacaktır. Bu durumlar aynı zamanda B vitamini alerjisi belirtisi de sayılmaktadır. Şüphelendiğiniz durumlarda ise bir doktora danışmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Vitamini Bol Kış Çorbası Tarifi
Vitamini Bol Kış Çorbası6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
D Vitamini Ispanak Çorbası Tarifi
D Vitamini Ispanak Çorbası6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası Tarifi
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Vitamini Dolu Kış Çorbası Tarifi
Vitamini Dolu Kış Çorbası8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Pancar Turşusu (Vitamini İçinde) Tarifi
Pancar Turşusu (Vitamini İçinde)2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bol “C” Vitamini Rengarenk Salata Tarifi
Bol “C” Vitamini Rengarenk Salata2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
C Vitamini Deposu Hibiskus Şerbeti Tarifi
C Vitamini Deposu Hibiskus Şerbeti6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
C Vitamini Deposu Narenciye Suyu Tarifi
C Vitamini Deposu Narenciye Suyu2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Sake Maki Nedir? Nasıl Yapılır?
Sake Maki Nedir? Nasıl Yapılır?

Sake Maki Roll: Somonlu Sushi Lezzeti! Japonya’nın mutfağında popüler malzemeler arasında somon ve ton balığı…

İstanbul’da En İyi 10 Yemekli Düğün Mekanı Tarifi
İstanbul’da En İyi 10 Yemekli Düğün Mekanı

İstanbul'da Yemekli Düğün Mekanları Düğün mekanını seçmek düğünün belki de en can alıcı noktalarından bir…

Pirinç Suyu Tonik Nasıl Yapılır, Kullanılır?
Pirinç Suyu Tonik Nasıl Yapılır, Kullanılır?

Pirinç Suyu Tonik: Cilt Lekelerine Birebir! Pirinç cilt bakımı için büyük rolü olan gıdalardan bir…

90’lı Yılların Nostaljik 30 Abur Cuburu (Resimli) Tarifi
90’lı Yılların Nostaljik 30 Abur Cuburu (Resimli)

Çocukluğa Dönüş: Eski Abur Cuburlar Abur cubur söz konusu olduğunda 90’lı yıllar yaşamak için en…

10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske Tarifi
10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske Tarifi

10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Temizleyin! Cilt lekeleri ayın hormonal değişiklikleri, güneşte koruyucusuz dolaşmak ve…

Yemek Yerken Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulur? Tarifi
Yemek Yerken Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulur?

Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulur? Temel görgü kurallarına sahip insanlar toplumda örnek alınır. Çünkü sofra…

Sake Maki Nedir? Nasıl Yapılır?
Sake Maki Nedir? Nasıl Yapılır?

Sake Maki Roll: Somonlu Sushi Lezzeti! Japonya’nın mutfağında popüler malzemeler arasında somon ve ton balığı…

İstanbul’da En İyi 10 Yemekli Düğün Mekanı Tarifi
İstanbul’da En İyi 10 Yemekli Düğün Mekanı

İstanbul'da Yemekli Düğün Mekanları Düğün mekanını seçmek düğünün belki de en can alıcı noktalarından bir…

Pirinç Suyu Tonik Nasıl Yapılır, Kullanılır?
Pirinç Suyu Tonik Nasıl Yapılır, Kullanılır?

Pirinç Suyu Tonik: Cilt Lekelerine Birebir! Pirinç cilt bakımı için büyük rolü olan gıdalardan bir…

90’lı Yılların Nostaljik 30 Abur Cuburu (Resimli) Tarifi
90’lı Yılların Nostaljik 30 Abur Cuburu (Resimli)

Çocukluğa Dönüş: Eski Abur Cuburlar Abur cubur söz konusu olduğunda 90’lı yıllar yaşamak için en…

10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske Tarifi
10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske Tarifi

10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Temizleyin! Cilt lekeleri ayın hormonal değişiklikleri, güneşte koruyucusuz dolaşmak ve…

Yemek Yerken Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulur? Tarifi
Yemek Yerken Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulur?

Çatal Bıçak Hangi Elle Tutulur? Temel görgü kurallarına sahip insanlar toplumda örnek alınır. Çünkü sofra…

Prostatı Küçülten 8 Sağlıklı Yiyecek Tarifi
Prostatı Küçülten 8 Sağlıklı Yiyecek

Prostat Küçültme: Beslenme Tedavisi, Doğal Çözüm Prostat kanseri, gelişmiş ülkelerdeki erkeklerde sıkça görülen hastalıklardandır. Ülkemizde…

Evde Doğal ve Etkili 8 Cilt Toniği Yapımı Tarifi
Evde Doğal ve Etkili 8 Cilt Toniği Yapımı

Cildinizi Arındıracak En İyi Tonik Tarifleri Cilt bakımının en önemli adımlarından bir tanesi cilt temizliğidir.…

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti? Tarifi
Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

Bulaşık Makinesi: Hayatı Kolaylaştıran İcat Bulaşık makinesi, bulaşıkları daha hızlı yıkamak ve yaşam standardını arttırmak…

Kilo Alma Programı: Uzmanlardan 4 Farklı Diyet Listesi Tarifi
Kilo Alma Programı: Uzmanlardan 4 Farklı Diyet Listesi

Uzmanlardan Sağlıklı Kilo Aldıran Tavsiyeler Her insanın vücut değerlerine göre ideal bir kiloda kalması gereklidir.…

Damak Şişmesine İyi Gelen Evde 7 Bitkisel Tedavi Tarifi
Damak Şişmesine İyi Gelen Evde 7 Bitkisel Tedavi

Doğal Yöntemlerle Damak Şişmesi Nasıl Geçer? Tat alma duyularından biri olan damak, ağız boşluğunun tavan…

Safra Kesesi Taşına İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi Tarifi
Safra Kesesi Taşına İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi Taşına Evde Doğal Çözümler Safra kesesi taşı hemen hemen herkeste görülme riski olan…

Tarifler Geri
Videolar Geri