Barista Ne Demek? İçmeye Kıyamayacağınız Kahve Sunumu Sanatı

5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 5 puan, average: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Barista Ne Demek? İçmeye Kıyamayacağınız Kahve Sunumu Sanatı Tarifi

Herkes kahve hazırlar; barista sanata dönüştürür ;)

Kimdir meşhur barista nedir? Kahve hayatın en büyük detaylarından biri haline geldi. Kahvesiz uyanamayanlar, kahvesiz yapamayanlar ve kahve olmadan asla dinlenemeyenlerin imdadına koşuyor baristalar. Pek çok kahve evinin veya kafelerin, kahve merkezi baristalardır. Herkesin dilinde dolandığı bu kelime ne anlama gelir hiç düşündünüz mü? Bu yazımızla beraber, barista ne demek sorusuna yoğunlaşalım istiyoruz. Kendinizi kahve kokulu bir yazının içinde bulmaya hazırsanız, kahve kültürünün uzmanları baristalar ile tanıştıralım sizi!

barista ne demek

Barista Nedir? Ne Demek?

Barista, dilimize İtalyancadan gelen bir kelimedir. Sıcak ve soğuk içecek alanında sıkça duyulan bir kelimedir. İtalyanlar barmenlere “barista” demektedir. Ülkemizde ise barista kelimesi kahve konusunda uzmanlaşmış, kahve türlerini en iyi şekilde yapan kişilere denilir. Eğer bu ifade çoğul kişiler için kullanılacaksa “baristi” denilmesi daha uygun olur.

Biraz dinlenmek ve soluklanmak için bir mekana gitmek istediğinizde, sipariş ettiğiniz şık sunumlu bol köpüklü buram buram kahve kokan sıcak içeceklerinizin mimarı barista olmaktadır. Baristalar, görevli oldukları mekanlarda kahvenin kavrulmasından ve kahvenin işlenmesinden sorumludur. Tüm kahve türlerini yapacak cihazları gözü kapalı kullanabilirler. Uzmanlık alanları kahveye dair her şey olduğu için özellikle de Espresso gibi kahveler, en lezzetli haliyle bir barista elinden çıkar.

Barista süt ve kahveyi aynı fincanda buluşturduğunda, oluşan köpüklerde resim çizebilen sanatçılardır. Lattelerin birçoğunda görülen etkileyici sunumları genellikle baristalar yapmaktadır. Barista kimdir dediğinizde en özet haliyle barista kahve ve içecek uzmanı denilebilir.

barista nedir

Barista Hangi Alanda Uzmanlaşmıştır? Neler Yapar?

Bir mekana girdiğinizde baristayı mutfakta veya kasa başında göremezsiniz. Çünkü barista, ait olduğu yerde barista malzemeleri başındadır. Kahve cihazlarının, şık ve renkli fincanların, kahve kokulu tezgahın başında olacaktır. Moka pot ve French press ondan sorulur. Bir barista hangi kahve çekirdeğinin ne kadar kavrulmuş olduğunu kokusundan anlayacak kadar uzman olmalıdır. Sadece kahve değil aynı zamanda diğer içecekler konusunda da kendini geliştirmiştir.

Bir baristanın alanı öncelikle espresso bazlı içecekler olacaktır. Zaman zaman alkollü ve alkolsüz içecekler de hazırlamaktadır. Bulunduğu mekanı dinç ve enerjik yapısıyla canlandırır, kahve cihazlarının bakımını ve temizliğini yapar, kahve siparişlerinde müşteriyi memnun etmek için fincana sanatını koyar.

barista hangi alanda uzmanlaşmıştır

Barista Olmak İstiyorum! Diyenler İçin 8 Havalı Tavsiye

  1. İş arayanlar, okuldan mezun onlar, kendini yiyecek ve içecek sektöründe daha başarılı görenler! Sizlere harika bir iş önerimiz var, bulunduğunuz şehirde mutlaka bir barista kursu olabilir. Eğer barista kursu varsa gidip eğitim alarak yeteneklerinizi gösterebileceğiniz harika bir iş sizi bekliyor olabilir.
  2. Son zamanlarda sıkça barista alımıyla ilgili iş ilanı görmekteyiz. Bu demek oluyor ki içecek sektöründe güzel bir talep var. Eğer siz de kendinizi kahve alanında geliştirip bir mekanda barista olarak işe başlarsanız, sırtınız yere gelmez diyebiliriz. Tabi işinizi sevmek ve sahip çıkmak ilk kural!
  3. İş arayan bir kişinin merak ettiği en önemli sorudur maaş bilgisi. Barista olmak isteyenlere barista maaşları hakkında net bir rakam veremeyiz. Fakat şehir ve mekanın potansiyeline bağlı olarak ortalama 2000 TL olduğu söylenmektedir. Bu rakam da bir kişi için ideal bir maaş olabilir.
  4. Eğer bu alanda ilerlemek istiyorsanız, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde dönem dönem kurs veren yerlerle iletişime geçebilirsiniz. Genellikle workshop üzerinden eğitim veren mekanlar sizin için daha iyi olabilir.
  5. Barista kursları kısa dönem ve uzun dönem olarak verilmektedir. Ücretli olan bu kurslardan sertifikayı alıp işe başlamak için geçerli bir not almak ve iyi bir performans göstermek gereklidir.
  6. İşinizde uzman olmak için kahveler üzerinde bolca deney yapmalısınız. Latte sunumları ve diğer kahve sunumlarında özgün tavrınızla dikkat çekebilirsiniz.
  7. Bu iş sadece bilgi ile değil aynı zamanda el çabukluğu ile ilerler. Bu nedenle tecrübe edinecek her fırsatı değerlendirmelisiniz.
  8. Bir gün barista olarak bir mekanda işe başlarsanız güler yüzünüzü, sevecen tavrınızı, yüksek enerjinizi eksik etmeyin.

baristalık

Bistro Ne Demek? Bistro, Brasserie, Pub, Cafe, Restoran Farkları

Aşçılık Okulları, Dünyaca Ünlü 6 Profesyonel Yemek Okulu

Workshop Nedir? Mutfak Workshop Etkinlikleri

Gastronomi Nedir? Gastronomi ve Mutfak Sanatları Hakkında Her Şey

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Barista Ne Demek? İçmeye Kıyamayacağınız Kahve Sunumu Sanatı 09.11.2018 tarihinde yayınladı.