Workshop Nedir? Mutfak Workshop Etkinlikleri

Workshop Nedir? Mutfak Workshop Etkinlikleri Tarifi

Yemek Atölyesi, Hızlandırılmış Kurs Etkinlikleri

Öğrenmenin ne zamanı vardır ne de yaşı. Bilgiye her zaman aç ve hazır olan insanoğlu, dilediği bilgiye gelişen teknoloji çağında anında ulaşabilmektedir. Kişisel gelişime destek olması amacıyla pek çok kursa katılan öğrenme meraklıları için, son zamanlarda popüler olan yeni bir etkinlik gündeme gelmektedir. Sosyal medya ve yazılı ilanlarda gözünüze çarpan workshoplar, sizlerin daha iyi deneyim kazanması ve bilgi alması için yapılmaktadır.

Workshop temalı bu yazımızda, son günlerin popüler yemek ve pastacılık kurslarını inceleyeceğiz. Pek çok alanda aktif olarak eğitim veren workshop yemek alanında da kendini göstermekte. Bu yazıda workshop nedir, nerede yapılır, imkanları nelerdir gibi aklınıza takılan soruları cevaplandırdık.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır felsefesi ile yola çıkan ve kendini her alanda geliştirmeye devam eden herkes, aradığı tüm soruları burada bulacak. Başlıyoruz!

workshop

Workshop Nedir?

İngilizce bir kelime olan workshop ne demek öncelikle onu açıklamak gereklidir. Workshop; el becerileri gerektiren ufak ve kolay işlerin üretiminin yapıldığı mekanlardır. Diğer anlamı ise belirlenen sayıdaki kişilerle beraber yapılan ve bu kişiler arasında dayanışma, yardımlaşma ve bilgi paylaşımı gerçekleşen, bir çeşit eğitim türüdür. Bu anlamı konumuzla daha yakından ilgili olacaktır.

Bu uygulamadaki hedeflenen amaç; belirlenen konuda kişilerin hem teorik bilgi sahibi olması hem de deneyerek konuyu öğrenmesidir. Öğrenmeye ve uygulamaya ağırlık veren bir eğitim, kurs veya öğrenme biçimidir denilebilir. Katılımcılar merak ettiği konu hakkında bilgi alırken, tecrübe sahibi de olmaktadır.

workshop etkinlikleri

Aşçılık ve Pastacılık Workshop Etkinlikleri

Workshoplar mutfak akademileri veya alanında uzman kişiler tarafından belirlenen program dahilinde, workshop atölyeleri olan yerlerde yapılmaktadır. Eğitim süresi kurs veren kişi veya kişiler tarafından belirlenir. Eğitim belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Workshop boyunca kullanılan malzemeler, kurs verenler tarafından hazırlanır. Size düşen sadece workshopa katılmak ve kendinizi istediğiniz alanda geliştirmek.

Verilen listede çeşitli workshop örnekleri yer alıyor. Söz konusu mutfaksa workshop alanı da oldukça geniş olacaktır. İşte en çok katılım yapılan ve merak edilen mutfak workshop alanları:

1) Temel Aşçılık Workshopları

Bu eğitimler, özel mutfak akademileri tarafından yapılmaktadır. Daha verimli bir öğrenme gerçekleşmesi için genellikle 8 veya 10 kişilik bir mutfak belirlenir. Mutfakta bilinmesi gereken temel püf noktalarından mutfak sırlarına kadar bilgiler sunulur. Bıçak kullanımı, yemekler için doğru tava ve tencere kullanımı, mutfakta pratik ve usta olmanın detayları hakkında bilgiler verilir ve zamanla yarışma konusunda uygulamalar yapılır. Eğitimler birkaç saat olacak şekilde ve belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.

2010 yılından beri Türkiye’de en çok adı duyulan mutfak akademilerinden MSA’ya başvuru yapıp ilgilendiğiniz mutfak alanında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: MSA

aşçılık

2) İçecek Workshopları

Kafe ve restoranlara gittiğinizde kahvenizin muazzam sunumunun nasıl olduğunu merak ediyorsanız, içecek workshoplarına katılabilirsiniz. Bu eğitimlerde sıcak ve soğuk içeceklerin hazırlanma evresi ve malzemeleri hakkında bilgiler verilirken, içecek hazırlama uygulaması da yapılmaktadır. Kahve cihazlarının doğru kullanımı da yine uygulama ile öğretilmektedir. Bu workshoplar bolca kahve kokacaktır :)

Profesyonel ve amatör mutfak bilgileriyle beraber daha fazlasını öğrenmek için sizlere USLA’yı tavsiye edebiliriz.

Detaylı bilgi için: USLA

workshop etkinlikleri

3) Tatlı Workshopları

Çayların ve kahvelerin yanında olmazsa olmaz tatlıların lezzet sırrını öğrenmek için, tatlı workshoplarına katılabilirsiniz. Belirlenen iki veya üç çeşit tatlıları hem yaparak öğreneceksiniz hem de lezzetinde neler gizli olduğunu bu eğitimlerde görebileceksiniz. Şerbetli, sütlü ve hamurlu tatlıların yapımına dair bilgiler bu kurslarda verilmektedir.

Aşçılık konusunda bilgilerini zenginleştirmek ve deneyim kazanmak için Chef’s Table ile iletişime geçebilirsiniz:

Detaylı bilgi için: CHEF’S TABLE

tatlılar

4) Dünya Mutfakları Workshopları

Dünya mutfaklarının eşsiz ve farklı tatları hakkında bilgi veren bu workshoplar, kimi zaman yabancı kökenli eğitmenler tarafından verilmektedir. Daha verimli ve kalıcı bir öğrenme için dünya mutfaklarından ekmek, tatlı ve yemekler yapılır. Farklı tatlara ve yeniliklere açık olanlar için ideal bir workshop tercihi olabilir.

Türk mutfağı hakkında daha da uzmanlaşmak isteyenler için iyi bir workshop fırsatı olacak adres: İstanbul Cooking School

dünya mutfağı

5) Diyet Beslenmesi Workshopları

Sağlıklı beslenmeyi yaşam felsefesi olarak belirleyenlerin, kendilerini daha da geliştirmek için katıldığı eğitimlerdir. Bu eğitimlerde genellikle sağlıklı yiyeceklerin, besin değerini kaybetmeden tüketilmesine dayalı bilgiler ve uygulamalar yer alır. Yaklaşık 3 çeşit diyet beslenmesine göre yemekler yapılır ve eğitim tamamlanır.

Deniz ürünleri konusunda kendini sushi ile bilgilendirmek isteyenler için Sushico workshoplarına devam ediyor. Katılmak için:

Detaylı bilgi için: SushiCo

diyet beslenme

6) Ekmekçilik Workshopları

Ekmek workshoplarında ekmek mayaları, mayalama yöntemleri ve ekmek çeşitlerine dair bilgiler verilmektedir. El emeğinin ve ekmek yapmanın püf noktalarını, bu eğitimlerde bizzat ekmek yaparak öğrenebilirsiniz. Ekmeğin her türünde uzman olmayı amaçlayanlar bu eğitimlere katılabilirler.

Klasik lezzetleri sevenler ve Türk mutfağı kültürüne daha fazlasını eklemek isteyenler için Soffa workshop durağınız olabilir.

Detaylı bilgi için: SOFFA

ekmekçilik workshop

7) Bitki ve Sebze Workshopları

Bu workshoplarda birden fazla bitki türünden neler yapılabileceği öğretilir. Sebzelerin değerlendirilmesi ve bitkiler hakkında detaylı bilgiler verilir. Ege, Akdeniz ve diğer bölgelerde yetişen otlar hakkında görerek ve tanıyarak öğrenme sağlanır. Eğitim gününde var olan bitki ve sebzenin kullanıldığı, çeşitli yemekler ve salatalar yapılarak eğitim tamamlanır.

İzmir’de yaşayanlar için workshop imkanı tanıyan İMSE, mutfak konusundaki deneyimlerinizi daha da geliştirmeniz için iyi bir tercih olabilir.

Detaylı bilgi için: İMSE

şef

8) Pastacılık Workshopları

Severek tüketilen pastaların yapım aşamaları, kullanılan malzemelerin ölçüleri ve pasta çeşitlerine dayalı olan bu eğitimlerde, eğitim süresi boyunca 2 veya 3 çeşit pasta yapılır. Şeker hamurunun, kremanın, jölenin ve pandispanyanın hazırlık sırları öğretilir. Her katılımcı dilediği bir pastayı eğitim sonunda hazırlar. Oldukça keyifli ve eğlenceli geçen bu eğitimler diğer eğitimler gibi hemen hemen her şehirde yapılmaktadır.

Bir veya iki günlük eğitimlerle pasta ve kurabiye konusunda uzmanlaşmak isteyenler için Gutava Atölye kapılarını sizlere açıyor. Detaylı bilgi almak isterseniz:

Detaylı bilgi için: www.gutavacake.com

pastacılık

Gastronomi Nedir? Gastronomi ve Mutfak Sanatları Hakkında Her Şey

Aşçılık Okulları, Dünyaca Ünlü 6 Profesyonel Yemek Okulu

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Mutfak Ölçülerim Tarifi

Mutfak Ölçülerim

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Azeri Mutfağından Qözdeme Tarifi

Azeri Mutfağından Qözdeme

12-14 kişilik, 40dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Risotto - (İtalya Mutfağı) Tarifi

Risotto - (İtalya Mutfağı)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Saganaki - Yunanistan Mutfağı Tarifi

Saganaki - Yunanistan Mutfağı

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Tirokafteri ( Yunanistan Mutfağı) Tarifi

Tirokafteri ( Yunanistan Mutfağı)

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kuskus - (Fas Mutfağı) Tarifi

Kuskus - (Fas Mutfağı)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Osmanlı Mutfağından Şerbet Tarifi

Osmanlı Mutfağından Şerbet

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Ramen (Japonya Mutfağı) Tarifi

Ramen (Japonya Mutfağı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Çiğköfte (Mutfak Robotunda) Tarifi

Çiğköfte (Mutfak Robotunda)

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri