Bistro Ne Demek? Bistro, Brasserie, Pub, Café, Restoran Farkları

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bistro Ne Demek? Bistro, Brasserie, Pub, Café, Restoran Farkları Tarifi

Sosyal Mekanlara Kısa Bir Mercek

Günlük telaşlar içinde biraz karın doysun biraz da soluklanma amacı ile pek çok yerde zaman geçirilir. Bu mekanların kalitesini belirlerken ya bir tavsiyeye uyarsınız ya da şöyle bir uzaktan inceleyip “Bir deneyelim bakalım.” diyebilirsiniz. Böylece birden fazla sosyal mekan deneyip damak tadınızı zenginleştirirsiniz. Son zamanlarda adı sıkça duyulan bistro, brasserie, pub ve cafe gibi mekanları hemen hemen herkes ziyaret etmiştir. Bir kahve içip 40 yıl hatır bırakanlar, alkol tüketmek için nezih bir ortam arayanlar, leziz pastaların tadına bakıp damaklarını tatlandıranlar bu mekanlara aşinadır.

Genel bir kalıpla bakıldığında bistro, cafe ve pubların aynı amaçla açılan mekanlar olduğu düşünülebilir. Fakat kapıyı biraz araladığınızda aralarında çok ince farklar olduğunu görebilirsiniz. Şimdi sizlerle bistro nedir, ne değildir konusu üzerine konuşacağız. Tüm bu mekanları birbirinden ayıran ufak detaylar nelerdir diyorsanız, okumaya başlayabilirsiniz.

bistro ne demek

Bistro Ne Demek?

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre bistro, alkol tüketimi olan ve yemek yenilebilen bir tür kahve olarak ifade edilir. Kelimenin kökenini incelediğimizde Rusça’dan Fransızca’ya hediye edilen bir kelime olduğunu görmekteyiz. Fransızca’ya Rus İşgali ile girmiştir. Bistro kelimesi “hızlı” anlamını taşır. Rivayetlere göre Rus askerlerinin, işgal sırasında hızlı yemek yeme alışkanlığından kalan bir kelimedir. Askerlerin, yemek yemek için girdikleri yerlerde “Bystro! Bystro!” diyerek işlerini hızlandırdığı ifade edilir. Kelime işgallerden, mutfaklara kadar uzanmıştır.

Standart bir menüde olan yemeklerin, çok kısa sürede servis edildiği mekanlardır bistrolar. Pek çok şehirde hızla açılmaya başlamıştır. Fransız kültüründe ise bistro, bar anlamını taşır. Fransızların günlük işlerine kısa bir mola vermek için uğradığı, bazen kahve bazen de alkol aldığı sakin mekanlardır. Bir bistroya gittiğinizde lahmacun veya döner bulmanız mümkün değildir. Sıcak ve soğuk sandviçler, tatlılar ve içecek türleri ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Bistro kültürlere öyle yayılmıştır ki artık mobilya sektöründe bistro masa ve bistro sandalye yer almaya başlamıştır. Kullanım rahatlığı ve az yer kaplaması yönüyle sadece yiyecek sektöründe değil pek çok ofiste de yerini almıştır. Ayrıca bu tarz mobilyalar ile hazırlanan mekanlar daha çok müşteriye hitap etmektedir. İşletmeciler için bir avantaj olabilir. Konsere bir bilet alırken bistro konser ne demek diye düşünebilirsiniz. Eğer ayakta kalmayı ve içeceklerinizi masaya koymayı kabul ediyorsanız, biletinizi ayırabilirsiniz. Çünkü bistro konserlerde sadece masa bulunur.

bistro ne demek

Brasserie Ne Demek?

Fransızca Brasserie sözcüğünün Türkçe tam karşılığı birahane veya bira fabrikasıdır. Son günlerde adı hızla yayılan mekanlardandır. Bistrodan farklı bir yapıya sahiptir. Menüsü daha zengin ve çeşitlidir. Masalar özenli ve şık örtülerle düzenlenmiştir. Pek çok alkol türüne de yer veren brasserie mekanlara gelen kişiler, mekana ayak uydurur ve giyimlerine biraz daha özen gösterirler. Bu mekanların tadını almak için fonda size eşlik eden müziklere kulak verebilirsiniz.

brasserie ne demek

Pub Ne Demek?

Pub, İngilizce’den gelen bir kelimedir ve dilimize bar, birahane, bira evi olarak yerleşmiştir. İngiliz kültüründeki “public house” kelimesinin kısa halidir. İngilizler için herkesin rahatça girebildiği, zaman geçirebildiği, samimi ve alkollü bir mekandır. Menülerine göz atıldığında çabuk hazırlanan aynı zamanda açlığı gideren yiyecekleri görebilirsiniz. Genellikle bira ile tüketilen yiyecekler servis edilir. Eski zamanlardaki publarda, aynı zamanda kütüphanelerin de bulunduğunu belirtmek isteriz. Bu mekanlar daha samimi, daha rahat ve ekonomiktir. Her kesimden insanların gelip zaman geçirdiği alkollü mekanlar olarak tanımlanmaktadır.

pub ne demek

Café Ne Demek?

Café Türk Dil Kurumu’na göre “İçecek ve hafif yiyeceklerin satıldığı, bazılarında kapı önlerinde oturacak yerlerin bulunduğu ayaküstü yiyecek yerleri.” olarak tanımlanmıştır. Neredeyse tüm mahallelerde bulunan caféler iç ve dış mekana sahip, içecek ve yiyeceklerin servis edildiği oldukça ilgi gören sosyal mekanlardan olmuştur.

Kahve kokusunun her köşesine yayıldığı caféler, Osmanlı kültüründe de yer almıştır. Sadece Fransızlar’ın değil Osmanlı kültürünün de bir parçası olmuştur. Tarihi kaynaklara bakıldığında 16. yüzyılın Osmanlı tarihçisi İbrahim Peçevi, ilk İstanbul kahvesinin 1555′ te Tahtakale’de açıldığını ifade etmektedir.

cafe ne demek

Restaurant Ne Demek?

Fransızca’dan dilimize “restoran” şeklinde geçen restaurant kelimesi, eski zamanlarda şifalı ilaç anlamını taşırmış. Hatta kaynaklara göre Paris’te açılan ilk restaurant bir çorbacı olarak faaliyete geçmiş. Çok eski zamanlarda bu kelime şifa veren, şifalı yemekleri yedirenn mekanlara verilirmiş. Şimdi günümüze geldiğimizde ise sıcak yemeklerin, mezelerle servis edildiği, şık ve nezih ortamlar olduğunu görebilirsiniz.

Kahvaltı, ara öğünler, ana yemekler ve tatlı servisleri yapılan restaurantlarda masa ve servis düzeni çok özenlidir. Her bir bölüm için özel görevlendirilmiş personeller bulunur. Misafirler kapıdan karşılanır ve giderken memnun ayrılması için kapıya kadar eşlik edilir. Gelen misafirlerin kendilerini daha özel hissettikleri, daha düzenli mekanlardır. Pub ve bistroya göre bir nebze daha disiplinli yerlerdir.

restaurant ne demek

Barista Ne Demek? İçmeye Kıyamayacağınız Kahve Sunumu Sanatı

Aşçılık Okulları, Dünyaca Ünlü 6 Profesyonel Yemek Okulu

Gastronomi Nedir? Gastronomi ve Mutfak Sanatları Hakkında Her Şey

Workshop Nedir? Mutfak Workshop Etkinlikleri

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bistro Ne Demek? Bistro, Brasserie, Pub, Café, Restoran Farkları 16.10.2018 tarihinde yayınladı.