Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı ile karşınızdayız. Yemek telaşının hiç bitmediği, bulaşıkların dağ gibi dizildiği, sarı bezlerin fazla mesai yaptığı mutfakta düşünmeniz gereken bir şey daha var: Bulaşık makinesinin ta kendisi!

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

 • Karbonat ve sirke karışımı ile bulaşık makinesi temizliği
 • Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği

Evet, bulaşık makinesi bulaşıklarınızı tertemiz yapmakla görevli olsa da onun da zaman zaman yıkanmaya ve bakım görmeye ihtiyacı olacak. “Zaten bulaşıklarla beraber yıkanıyor.” diyorsanız, makinenin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz.

Daha uzun ömürlü bir bulaşık makinesi için onu biraz daha hassas kullanmak ve zaman zaman özel üretilmiş temizleyicilerle temizlemek ve arındırmak gerekecek. Bulaşık makinesinin kirlendiğinin farkındasınız ve bulaşık makinesi evde nasıl temizlenir bu işi kendim çözebilir miyim acaba diye düşünüyorsanız ihtiyacınız olan bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz!

Kullanıldıkça, zaman içinde kir ve kalıntı biriktiren bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? Bulaşık makinesinin içini temizlemek için ne yapmalı? Bulaşık makinesi boş nasıl temizlenir? Evdeki malzemelerle bulaşık makinesi nasıl yıkanır?

Karbonat, sirke, Arap sabunu gibi ekonomik malzemelerle bulaşık makinenizi kolayca kir ve kokudan arındırabilirsiniz. İşte, sizler için derlediğimiz pratik ve etkili çözümler!

İlginizi çekebilir: Çamaşır Makinesi Temizleme Püf Noktaları – En Kolay 5 Etkili Yöntem

1) Karbonat ve Sirke ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Karbonat mutfakta daha ne büyük işler başaracak kim bilir? Karbonat ile gün içinde defalarca çalışan bulaşık makineniz tertemiz oluyor. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir sirke işe yarar mı diyorsanız, cevabımız evet olacaktır. Karbonatın yardımcısı beyaz sirke de işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Peki, sirke ile bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Mikroplara yer vermeden kireç kalıntılarını yok etmek için şu adımları izlemelisiniz:

Önce:

 • Makinenin içini bezle silmek için öncelikle fişini çekin.
 • Makinenin iç raflarını öne doğru çekip veya tam olarak çıkarıp bir bez yardımıyla makine içini temizleyin.
 • Tabanındaki bulaşık makinesi filtresini çıkarıp bulaşık deterjanı ile temizleyip kuru bez ile kurulayın.
 • Çatal bıçaklığı ve pervaneyi talimata uygun çıkarıp sirkeli bezle silip temizleyin.
 • Daha sonra rafları, çatal bıçaklığı, pervaneyi ve filtreyi yerine takın.
 • Önceki yıkamalardan kalan küçük artıklar varsa bunları alın.
 • Makine içini sildikten sonra fişi takabilirsiniz.

Sonra:

 • Beyaz sirke koymuş olduğunuz bir kaseyi makinenin alt rafına yerleştirin ve bir tur olacak şekilde sıcak ayarda çalıştırın. Program bittikten sonra ikinci adıma geçeceğiz.
 • Büyük bir paket karbonatı makinenin tabanına dağıtın. Sıcak ayarda bir defa kısa süreli olarak çalıştırmaya başlayın.
 • Sirke ile yıkanmış makineyi karbonatla da yıkayarak temizleme işlemini başarıyla bitirmiş oldunuz.

Bu iki malzeme hemen hemen her evde bulunmaktadır. Ayda bir defa bu yöntemi denerseniz, makinenin ömrünü uzatabilirsiniz. Sirke ve karbonatla bulaşık makinesi temizliği sayesinde makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

karbonat sirke

2) Arap Sabunu ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Evde bulaşık makinesi temizliği yapmak gerektiğinin habercisi kötü kokular olabilir… Bulaşık makinesinden rahatsız edici kokular gelmeye başladıysa, makinenin temizlik vakti de gelmiş demektir. Bulaşık makinesinin içi nasıl temizlenir diye soracak olursanız ve daha önce makineyi hiç temizlemediyseniz sizlere Arap sabunu kullanmanızı tavsiye edeceğiz. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir içi nasıl mis gibi kokar diyorsanız Arap sabunu seçeneği size göre olabilir. Dilerseniz sıvı olarak dilerseniz katı halde bir Arap sabunu kullanabilirsiniz:

 • Makineyi fişten çekin.
 • İçindeki bulaşıkları veya kalıntıları çıkarıp makineyi boşaltın.
 • Rafları, pervaneyi, filtreyi ve çatal bıçaklığı talimata uygun dikkatlice çıkarın.
 • Temin edilen Arap sabununu ıslak bir beze dökün.
 • Makinenin raflarını bu bezle silin.
 • Aynı şekilde makinenin iç yüzeylerini de Arap sabunu ile güzelce silin.
 • Daha sonra kağıt havlu ile kurulayın ve bir süre makine kapağını açık bırakın.

İlginizi çekebilir: Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin!

arap sabunu

Bulaşık Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi iyi temizlemiyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız sorun deterjan gözünde olabilir. Bulaşık makinesinin genellikle kapak bölümünde bir deterjan gözü bulunur. Tablet veya toz deterjanları bu bölmeye ekleyerek bulaşıklarınızın tertemiz olması için gerekli malzemeyi sağlamış olursunuz.

Peki, bulaşık makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi temizleme doğal yollarla başarılabilecek bir süreçtir; kimyasal deterjanlar olmadan da hijyeni sağlayabilirsiniz. Dilerseniz temiz bir beze elma sirkesi damlatarak bu gözü nazikçe ovabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

bulaşık makinesi temizleme

Bulaşık Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi en iyi nasıl temizlenir diyorsanız sadece içini temizlemenizin yeterli olmayabileceğini söyleyelim. Makinenizi uzun ömürlü kullanmak ve temizliğinden tam verim almak istiyorsanız parçalarını ve farklı bölümlerini de ara ara temizlemenizi öneririz. Bulaşık makinesi filtresi makineyi koruyan ve giderlerin tıkanmasını önleyen bir aparattır. Temizliği ise oldukça kolaydır.

İşte, adım adım bulaşık makinesi filtre temizliği:

 • Makinenin fişini çekin.
 • Makineyi açın ve zeminde yer alan, elinizle kolayca açabileceğiniz filtreyi yerinden nazikçe talimata uygun çıkarın.
 • Çıkan filtreyi önce sıcak su ile temizleyin.
 • Bazen ufak kalıntılar olabilir. Onları giderene kadar suyun altında tutabilirsiniz.
 • Bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz.
 • Ardından iyice durulayıp kuru bez ile kurulayın ve yerine yerleştirin.

İlginizi çekebilir: Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır?

bulaşık makinesi temizleme

Bulaşık Makinesi Pervanesi Nasıl Temizlenir?

Pervaneler sürekli su içinde olan ve kireçlenmeye müsait olan parçalardır. Zaman zaman onların da temizlenmesi gerekecektir. Aksi takdirde kireçlenme meydana gelir ve su akışı kısıtlanır. Haliyle bulaşıklar da tam manası ile temizlenemez. İhtiyacınız olan bilgiler eşliğinde bulaşık makinesi pervane temizliği:

 • Makineyi fişten çekin.
 • Pervaneleri yerinden çıkarın ve diş fırçası büyüklüğünde olan bir fırça ile her yerini temizleyin.
 • Bunun için deterjan, sirke veya karbonat kullanabilirsiniz.
 • Durulayın ve kurulayın.
 • Temizlenen pervaneleri yerine takabilirsiniz.

Sirke ile bulaşık makinesi temizliği yaparken sirke karbonat karışımını pervane temizliğinde de kullanabilirsiniz. Yine bulaşık makinesi aparatları nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız aynı karışım size yardımcı olacaktır.

bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık Makinesi Temizleyicisi Nasıl Kullanılır?

Bulaşık Makinesi Temizleyicisi Nedir?

Bulaşık makinesi üreticileri veya temizlik malzemesi firmaları bulaşık makinesi temizleyicileri üretmektedir. Bu temizleyiciler, özel formüllerle üretilmiştir ve bulaşık makinesinin iç kısmını, zor ulaşılabilecek bölgeleri temizleyebilir. Bu kimyasal temizleyiciler; kireç, yağ, kir kalıntısı gibi zaman içerisinde makineyi deforme edebilecek unsurlara karşı koruma sağlar ve kullanım ömrünü uzatır. Kötü kokuları ortadan kaldırır; makinenin tam kapasite çalışmasını sağlar.

Bulaşık Makinesi Temizleyicisi Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesi temizleyicisini doğru uygulamak ve etkili sonuçlar almak  için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Bulaşık makinesini tamamen boşaltın.
 • Bulaşık makinesi temizleyicisini ambalajdaki talimata uygun olarak; alt sepetin tabanına veya deterjan bölmesine veya tabak dizme bölümüne ters çevirerek yerleştiriniz.
 • Makineyi boş olarak, temizleyici üreticisinin talimatına uygun derecede ve programda tam bir tur çalıştırın.
 • Program bittikten sonra makineyi açın ve içini gözlemleyin; eğer gerekiyorsa durulamak amacıyla tekrar çalıştırabilirsiniz.
 • -Makineyi kullanım sıklığınıza göre değişmekle birlikte- eğer düzenli kullanıyorsanız 1 kez bu işlemi uygulamak yeterli olacaktır.

Bulaşık Makinesi Temizleyicisi Kullanmak Ne İşe Yarar?

 • Bulaşık makinesi temizleyicisi kullanmak makinenin çeşitli bölümlerinde meydana gelen kir ve yağ kalıntılarını, kireç birikintilerini temizler.
 • Bulaşık makinesinin performansını tam kapasiteyle gerçekleştirmesini sağlar.
 • Tabak, bardak, çatal, bıçak ve diğer malzemelerin temizlik kalitesini artırır.
 • Kötü kokuları önler ve daha ferah, temiz bir koku elde edilmesini sağlar.
 • Makinenin kullanım ömrünü uzatır.
bulaşık makinesi nasıl temizlenir

Bulaşık Makinesi Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık Makinesinin Temiz Yıkaması İçin Ne Yapmalı?

Bulaşık makinesinin temiz yıkaması için öncelikle makinenin temizliği önemlidir. Ayda 1 makine temizliği önem taşır. Ayrıca, makinenin parlatıcısı veya tuzu bittikçe düzenli olarak yenilemelisiniz. Makinenin temiz olabilmesi için de bulaşıkların kir ve kalıntı parçacıklarının su ile arındırılmış olması gerekir. Üzerinde kırıntı, gıda parçaları olan bulaşıkları önce kısa bir süre sudan geçirip makineye düzgünce yerleştirmelisiniz.

Kalıntılardan arındırdıktan sonra bulaşıkların makineye dizildiği düzen de bir diğer önemli faktördür. Bardakları aşağı bakacak şekilde, çatal ve bıçakların saplarının aşağıya kullanılan kısımlarının yukarıya bakacak şekilde, tabakların ise birbirine temas etmeyecek şekilde gerekli raflara dizilmesi gerekir. Bu işlem, bulaşıkların temiz yıkanmasını sağlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Temizliği Kaç Ayda Bir Yapılır?

Bulaşık makinesi temizliği ayda 1 kez yapılabilir. Bu temizlik rutini bulaşık makinesini kullanım sıklığınıza göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Bulaşık makinesi üreticileri genellikle ayda 1 kez temizliği yeterli görmektedirler.

Bulaşık Makinesinde Bulaşıklar Neden Bulanık Çıkar?

Bulaşık makinesinde kireç kalıntıları var ise, bulaşık makinesinin parlatıcısı veya tuzu ikaz ışığı yandığı halde hala yenilenmemişse bulaşıklarınız saydam ve parlak değil bulanık çıkmaya başlayabilir. Bulaşık makinesinin ihtiyaç duyduğu parlatıcı, tuz ve temizlik rutinlerini düzenli uygulamanızda fayda vardır.

Bulaşıkların bulanık çıkmasına neden olacak en önemli faktörlerden biri de yaşadığınız bölgedeki suyun kireçli olmasıdır. Bunun önüne geçmek için su arıtma cihazı kullanılabilir. Arıtma cihazları, beyaz eşyaların kullandığı suyu kireçten arındırabilir ve makine performansını yükseltebilir.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? 8 Pratik Çözüm

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? 8 Kesin Çözüm

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Tahta Kaşık Temizliği: Kirden Arındıran 5 Kolay Yöntem

Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İşkembe Nasıl Temizlenir Tarifi

İşkembe Nasıl Temizlenir

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Turşu (Bulaşık Makinesinde) Tarifi

Turşu (Bulaşık Makinesinde)

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 2 saat 30dk Pişirme
Bulaşık Makinasında Karnabahar Salata Tarifi

Bulaşık Makinasında Karnabahar Salata

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bulaşık Makinasında Kereviz Salatası Tarifi

Bulaşık Makinasında Kereviz Salatası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bulaşık Makinasında Kornişon Turşu Tarifi

Bulaşık Makinasında Kornişon Turşu

12-14 kişilik, 1 saat Hazırlık, Pişirme yok
Bulaşık Makinesinde Turşu (Videolu) Tarifi

Bulaşık Makinesinde Turşu (Videolu)

1-2 kişilik, 1 saat Hazırlık, Pişirme yok
Buzlu Kahve (Makinesi Olmayanlar İçin) Tarifi

Buzlu Kahve (Makinesi Olmayanlar İçin)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Tatlı Krizine Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Çözüm

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bulaşık Makinesinde Közlenmiş Biber Konservesi Tarifi

Bulaşık Makinesinde Közlenmiş Biber Konservesi

10-12 kişilik, 1 saat Hazırlık, 2 saat Pişirme
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı Tarifi
Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı

Granit Tavayı Doğru Kullanmanın Püf Noktaları Granit tava mutfakta sıkça tercih edilen, kullanıldığında zaman kazandıran…

Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? Kanser Yapar Mı? Tarifi
Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? Kanser Yapar Mı?

Mikrodalga Fırın Kullanmak Zararlı mı Sağlıklı mı? Mikrodalga fırın zararlı mı? sorusuna, geçmişten günümüze belirli…

Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır? Tarifi
Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır?

Mikrodalga Fırın: Pratik & Hızlı Pişirici! Mikrodalga fırın, günümüzde mutfakta tarif hazırlamayı, yiyecekleri veya içecekleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri