Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin!

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin! Tarifi

Halıdaki Çay Lekesini Temizleyecek 7 Sihirli Yöntem

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar diye halının başında çaresizce düşünüyorsanız, imdadınıza yetiştik! Halı yıkama firmalarına halıyı göndermeden, çok kolay şekilde lekeyi kendi yöntemlerinizle çıkarabilirsiniz. Üstelik sadece evinizde bulunan malzemeleri değerlendirerek!

Zaman zaman halıya çay, kahve, meyve suyu döktüğünüz olmuştur. Bu tatlı sakarlıklar halınızda ufak lekelere neden olabilir. Şimdi sizlere sunacağımız bu yazıda halınızdaki çay lekelerini yok edecek kesin çözüm etkili bilgiler yer alıyor. Bembeyaz halıları bile temizleyen etkili ve sihirli yöntemler işte bu satırlarda, kaçırmayın!

halıdan çay lekesi nasıl çıkar

1) Sirkeli Su

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar sirke ile nasıl temizlenir? Tüm bu sorularınızı yanıtlamak için buradayız. Beyaz sirke ve sıcak su ile bir karışım hazırlayıp sprey şişe içine ekleyin. Lekeli bölgeye bu karışımı defalarca püskürtün. Birkaç dakika sonra soğuk bir bez ile lekeyi temizlemeye çalışın. Aşama aşama temizlemede leke gidecektir. Eğer ilk temizlikte biraz daha leke kaldıysa spreyi birkaç defa daha kullanabilirsiniz.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar

2) Bulaşık Makinesi Parlatıcısı

Bir anlık dalgınlığa gelip halıya çay döktüyseniz endişe etmeyin. Hemen çay dökülen bölgeye bulaşık makinesi parlatıcısını bir miktar dökün ve yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Bekledikten sonra soğuk havlu ile bölgeyi temizleyin. Dairesel hareketler çizerek temizlerseniz çay lekesinin yok oluşuna şahit olabilirsiniz. Hangi marka kullanmalıyım diyorsanız; herhangi bir bulaşık makinesi parlatıcısı işinizi görebilir.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar

3) Karbonat ve Sıcak Su

Halıdan şekerli çay lekesi nasıl çıkar endişenizi karbonatlı su ile yok edeceğiz. Çay dökülen bölge için ufak bir kap içinde bir paket karbonat ve bir fincan sıcak su karışımı hazırlayın. Bu karışımı lekeli bölgeye dökün ve bir süre bekleyin. Daha sonra ılık bir havlu ile lekeyi ovalayın. Karbonat pek çok alanda etkili olduğu gibi halı temizliği konusunda da büyük işler yapacaktır.

halıdan çay lekesi nasıl temizlenir

4) Arap Sabunu

Çok eski zamanlardan günümüze kadar kullanımı devam eden Arap sabunu, pek çok deterjanın içeriğinde de yer almaktadır. Halıdaki çay lekesini giderme konusunda da size yardım edecektir. Bir miktar Arap sabununu çay dökülen halıya sürün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra ince bir tül veya havlu ile lekeli alanı temizleyin. Lekenin gittiğini görünce çok şaşıracaksınız.

halıdan çay lekesi nasıl geçer

5) Beyaz Sabun

Ufak lekeler için etkili olan beyaz sabun, halınızı temizleme konusunda ufak dokunuşlar yapacaktır. Anında dökülen çaya karşı etkili olan beyaz sabun, halınızda lekeye izin vermeyecektir. Çay lekesi olan bölgeye beyaz sabunu sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Sonra ılık bir bez yardımı ile sabunlu bölgeyi dairesel hareketlerle temizleyin. Damla damla olan çay lekelerini yok edecektir.

halıdan çay lekesini çıkarma

6) Maden Suyu

Halıdan kurumuş çay lekesi nasıl çıkar? Tabii ki maden suyu ile! Maden suyu kuruyan lekeleri yumuşatır ve temizlenebilir hale getirir. Leke olan halıya maden suyunu dökün. Birkaç dakika beklemeye geçin. Halıda kısa süreli bir köpürme meydana gelecektir. Bu işlemden sonra temiz ve ılık bir bezle halıyı ovalayın. Lekenin halıdan kalktığını görebilirsiniz.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar

7) Deterjan ve Sirkeli Karışım

Deterjanlar temizlik konusunda her evin süper kahramanı. Halıya dökülen çay lekeleri için de etkili olmaktadır. Çay lekesini gidermek için bir kap içinde bir fincan sirke, biraz sıcak su ve bulaşık deterjanı karışımı hazırlayın. Dilerseniz çamaşır deterjanı da tercih edebilirsiniz. Bu karışımı lekeli alana dökün ve temiz bir havlu ile halıyı temizleyin. Daha sonra uzak mesafeden olacak şekilde saç kurutma makinesi ile temizlediğiniz bölgeyi kurutun. Önce ve sonra farkını anında hissedeceksiniz.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde En Kolay Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Kokusuna 8 Kesin Çözüm

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Zararları Var Mıdır?

Bıçak Nasıl Bilenir? Evde 5 Kolay Yöntemle Daha Sivri Bıçaklar!

Evde Rutubet Giderici Nem Önleyici En Kolay 7 Kesin Yöntem

Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

Çamaşır Makinesi Temizleme Püf Noktaları – En Kolay 5 Etkili Yöntem

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Kurumuş Lekelere 7 Pratik Kesin Çözüm

Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir? İhtiyacınız Olan 7 Pratik Yöntem

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Sağlıklı 3 Çözüm

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin! 21.11.2018 tarihinde yayınladı.