Çakra Açan, Enerji (Aura) Alanı Dengeleyen Yiyecekler

Çakra Açan, Enerji (Aura) Alanı Dengeleyen Yiyecekler Tarifi

Hangi Çakrayı Hangi Besinler Temsil Eder?

Çakra, vücudumuzda bulunan 7 farklı enerji noktasıdır. Sanskritçe’de döngü ve girdap anlamına gelmektedir. Çakralar gökkuşağının 7 farklı rengini temsil etmektedir. Enerjinin girişi ve çıkışı çakralar tarafından kontrol edilmektedir. Beden ve ruh arasındaki dengeyi kurabilen çakralar, duygularımızı şekillendirme görevine de sahiptir.

Ruh ve beden arasındaki pozitif dengeyi bulmak için çakra açma gerekir. Çeşitli egzersizlerle ve beslenme düzeniyle çakra dengeleme yapılır. Bu noktada pek çok kişi çakralar nasıl açılır diye düşünebilir. Aranılan bilgileri sizler için bu satırlara ekledik.

Çakralar aynı zamanda renklerle de ortak bir göreve sahiptir. Renklerin psikolojisi, çakrayı açmaya yardım eder. Gökkuşağını 7 rengi, 7 çakra bölgesini temsil ettiğinden dolayı duyguları harekete geçirmek için 7 renkten faydalanılır. 7 çakra nedir hemen sayalım; kök, sakral, solar plexus, kalp, boğaz, üçüncü göz ve taç çakra.

Omurganın en alt kısmından başlayan çakralar, kafamızın en üst noktasına kadar geniş bir yayılım gösterir. Şimdi 7 çakra nasıl açılır diye merak edenlere, çakra açma yöntemlerini ve çakrayı açan besinleri önereceğiz. Beslenme düzeniyle, renklerle ve egzersizlerle çakra nasıl açılır sorusunun yanıtlarını inceleyelim.

7 çakra açılma belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte, çakraları sağlıklı olan kişilerde genel olarak yaşam enerjisinde yükselme gözlemlenir; gün içinde daha aktif, daha olumlu ve pozitif bir bilinçte olurlar.

Çakra Açan, Enerji (Aura) Alanı Dengeleyen Yiyecekler

1) Kök Çakra (1. Çakra – Kırmızı)

Çakraların ilk noktası kök çakradır. Kırmızı, kök çakrayı temsil eder. Bu çakra insanların içgüdüsünü ve insani ihtiyaçlarını kontrol etmektedir. Kök çakra, omurganın en alt kısmında yer alır.

Kan, kan dolaşımı sistemi, kalın bağırsaklar, yumurtalıklar, eklemler, kemikler kas yapısı, bacaklar ve ayakları içine alan bir çakra türüdür. Kök çakra tıkanıklığı belirtileri arasında hayattan kopuk hissetmek, yorgunluk, depresif ruh hali sayılabilir.

Kök çakra nasıl açılır sorusu tüm çakra sistemi için çok önemlidir çünkü dünyanın kökünden gelen yaşam enerjisinin kök çakrasından başlayarak diğer çakralara yükseldiği düşünülmektedir. Kök çakra bir nevi ilk çakradır, dünyevi hayat ile bağlantının güçlü olmasını sağlar, yaşam enerjisini yükseltir.

Kök çakrayı açmak yani daha doğru tabirle verimli çalışmasını sağlamak için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Beslenmenin yanında kök çakraya ne iyi gelir sorusunun bir cevabı da spor yapmak ve fiziksel olarak sevilen aktiviteler içinde bulunmaktır.

kök çakra

Kök çakranızı dengelemek için tüketebileceğiniz besinler:

 • Tarçın
 • Zencefil
 • Pancar, sarımsak, zencefil
 • Şalgam, patates, soğan ve havuç
 • Mercimek, tofu, yer fıstığı ezmesi
 • Bulgur, karabuğday, yulaf
 • Kırmızı elma, karpuz, nar
 • Frenk soğanı
 • Rooibos ve hibiscus çayları
çakra açan yiyecekler

2) Sakral Çakra (2. Çakra – Turuncu)

Turuncu renkle temsil edilen sakral çakra, 2. merkez çakradır. Temel duygusal ihtiyaçları, ilişki ve bağlanma konularını hedef alır. Üreme, ruhsal heves ve neşe duygularını yönetme görevine sahiptir. Bedende yer alan sıvıları dengeler.

sakral çakra

Sakral çakrayı dengelemek için tüketebileceğiniz besin ve bitki çayları şöyledir:

 • Mandalina, portakal
 • Sandal ağacı, sedir ağacı
 • Havuç, biber, bal kabağı
 • Çay, tavuk suyu
 • Tarçın ve vanilya
çakra açan yiyecekler

3) Solar Plexus Çakra (3. Çakra – Sarı)

Öz güveni temel alan bu çakra, sarı renkle temsil edilir. Korku, heyecan, metabolizma ve sindirim sistemi solar plexus çakrasıyla kontrol edilir. Merkezi karın boşluğudur. Ruhsal büyüme ve açık sözlülük gibi özellikleri olan solar plexus, bedensel ve zihinsel güç verme görevini alır. Sindirim sistemini dengeler. Solar plexusta dengesizlik mide ve hazımsızlık problemlerine davetiye çıkarabilir.

solar pleksus çakra

Solar plexusu dengelemek için besin önerilerimiz listede yer almaktadır:

 • Mür, günlük ağacı, limon, köknar ağacı yağı
 • Sarı biber, mısır, limon ve muz
 • Tam tahıllar, esmer pirinç, keten tohumu ve ay çekirdeği
 • Kefir, kombucha, yoğurt
 • Papatya çayı, nane çayı, zencefil çayı
çakra açan yiyecekler

4) Kalp Çakrası (4. Çakra – Yeşil)

Yeşil renkle bağdaşan anahata yani kalp çakrası, iki göğüs arasında timüs bezlerinin üzerinde yer almaktadır. Vücudun tam merkezi olarak kabul edilir ve insani duygular kalp çakrasıyla yaşanır. Sevgi, merhamet ve insani duyguların merkezi olan kalp çakrası insanların ruhsal dengesini destekler.

Kalp çakrasını ruhsal açıdan dengelemek için sarılmak gerekir. Sevdiklerinize sarılarak kalp çakrasını açabilirsiniz. Kalp çakrası nasıl açılır diye merak edenlere kısa bir öneride bulunalım: Özellikle içte niyet ve dua ile çakra açma yöntemi kalp çakrası için çok uygundur. Kalp çakrası açılma belirtileri arasında insanları yargılamayı bırakmak, herkesin özündeki Tanrı yansımasını görerek sevgiyle yaklaşımın kolaylaşması vardır.

kalp çakra

Kalp çakrasını dengelemek için listede önerilenleri tüketebilirsiniz.

 • Bergamot, biberiye, nane, çay ağacı yağları
 • Kale, marul, ıspanak, brokoli, taze fasulye
 • Fesleğen, kekik, kişniş.
 • Misket limonu, yeşil elma, avokado
çakra açan yiyecekler

5) Boğaz Çakrası (5. Çakra – Mavi)

Mavi rengi olan boğaz çakrası, çakraların 5. türüdür. Boğaz kısmında, tiroid bezlerine paralel konumda yer alır. İletişim, konuşma ve düşünme merkezli çalışır.

Boğaz çakrası kapalı olan kişiler, kendilerini ifade etmekte zorlanır ve güven kaybı yaşarlar. Bunun için boğaz çakrasının sürekli açık olması önerilir. Konuşma, nefes alma, dinlenme gibi eylemler boğaz çakrası sayesinde daha sağlıklı yapılır. Sıkça boğaz şişliği ve ağrısı yaşamak, öksürmek, tiroid hormonunda dengesizlikler yaşamak boğaz çakra ile ilişkilendirilir.

boğaz çakra

Boğaz çakrasını dengelemek için önerilerimiz şöyle olacaktır:

 • Lavanta, papatya, ekinezya, kişniş yağı
 • Yaban mersini, elma, şeftali, armut, kayısı, erik
 • Papatya, yeşil çay, ekinezya bitki çayları
çakra açan yiyecekler

6) Üçüncü Göz Çakrası (Ajna) (6. Çakra – İndigo)

Bu çakraya üçüncü göz denilmesinin nedeni iki kaş arasında bulunmasıdır. Çivit mavisi rengiyle bilinen ajna, algı ve sezgi duygularını kontrol eder. Burada epifiz bezi de yer alır.

Kendini anlama, çevreyi algılama gibi görevleri olan ajna çakrası kapalı olduğunda, anlama ve algılama yetileri zayıflar. Ajna, hormonların iyi şekilde salgılanmasına yardım eder.

ajna çakra

Ajnayı dengelemek için tüketmeniz önerilen besinler listede yer alıyor:

 • Vanilya, Hindistan cevizi, okaliptüs, yasemin yağları
 • Çiğ ceviz, çiğ badem, haşhaş tohumu
 • Goji meyvesi, acai meyvesi, üzüm, böğürtlen
çakra açan yiyecekler

7) Taç (Tepe) Çakra (7. Çakra – Mor, Beyaz)

Taç çakra, çakraların sonuncusudur. Menekşe moru veya saf beyaz rengiyle çakralar arasında yer alır. Bu çakra başın en üst yüzeyinde yer alır. Beyin zarı ve hipofiz bezleriyle ilişki içindedir.

Ruhsal gelişimin en üst seviyesini temsil eden taç çakra, insanların spiritüel merkezi olarak bilinir. Bu çakrayı açmanın en iyi yolu öncelikle ruhu beslemektir. Bu nedenle stresten ve olumsuz durumlardan kaçınmak gerekir.

taç çakra

Doğal yollarla ve beslenmeyle çakra dengelemek için önerilerimiz ise şöyle olacaktır:

 • Ylang ylang, gül, portakal çiçeği, günlük ağacı sakızı yağı
 • Tütsü yakmak
 • Adaçayı, yeşil çay, papatya çayı içmek
 • Sebze ağırlıklı beslenmek
 • Zeytinyağı kullanmak
 • Bol su içmek
çakra açan yiyecekler

Kapalı Olan Çakralar Nasıl Açılır?

Aslında çakra açmak tanımı halk arasında söyleniyor olsa da kesin doğru bir tanım değildir; çünkü aslında herkesin çakrası açıktır. Çakra noktaları yaşam enerjisinin aktığı yerlerdir ve kapalı olması mümkün değildir. Çakra açmak derken kastedilen çakranın dengede çalışıyor hale getirilmesidir.

Kapalı çakradan kasıt da çok verimli çalışmayan çakradır. Çakraları rahatlatmanın yolu tek bir formüle bağlı olmamakla birlikte hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olmak genel gerekliliktir.

çakra dengeleme

Kapalı Aura Nasıl Açılır?

Kapalı aura tanımlaması tam olarak doğru değildir; aura kapalı olmaz ancak zayıf, karanlık ya da bulanık olabilir. Bazı kişiler de aura yükseltmek için ne yapılmalı diye merak eder, bu tanım da tam doğru değildir; çünkü aura düşük olacak bir alan değildir, kişinin fiziksel bedeni etrafında, herkeste olan enerji alanıdır.

Aurayı canlandırmak için pozitif düşünmek, meditasyon yapmak, iç benlikle iletişimi güçlendirmek, yargılamayı bırakmak, ihtiyacı olan iyi ruhlara karşılıksız iyilikler yapmak, sokak hayvanı beslemek, temiz niyette olmak, dedikodu, yalan ve iftiradan uzak yaşamak önemli anahtarlardır. Auramı nasıl görebilirim diye merak ediyorsanız buna özel meditasyonları ve odaklanma egzersizlerini yapmayı deneyebilirsiniz.

aura dengeleme

Besin Listesi Yardımcı Kaynak: livetobloom.com

Sağlıklı, Uzun Yaşamın 11 Beslenme Sırrı

Dikkat Eksikliğine Çözüm: 12 Bitkisel Tedavi

Sirkadiyen Beslenme Nedir? 5 Harika Özelliği

Mikrobiyata Diyeti, Sağlıklı Beslenme İpuçları

Haftada 3 Kilo Verdiren Yin Yang Diyet Programı

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güller Açan Mantı Tarifi

Güller Açan Mantı

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 40dk Pişirme
Enerji İçeceği Tarifi

Enerji İçeceği

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Enerji Topları Tarifi

Enerji Topları

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Enerji Topları Tarifi

Enerji Topları

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Enerji Topları Tarifi

Enerji Topları

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Enerji Topları Tarifi

Enerji Topları

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Enerji Topları Tarifi

Enerji Topları

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Enerji Bombası Tarifi

Enerji Bombası

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, Pişirme yok
Enerji Topları Tarifi

Enerji Topları

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek Tarifi
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek

İlaç Kullanmadan Adet Olma Yöntemleri Adetin düzensizleşmesine bağlı olarak adet geciktiyse ya da başka bir…

Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?
Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?

Altın Su Baklava Şerbetinin Gizli Püf Noktaları Baklavanın tarihi nedir diye merak edenlere kısa bir…

Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze Tarifi
Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze

Balık Yemekleri Yanında Ne Gider? Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara öncelikle et ve sebzeler gelmektedir. Et…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek Tarifi
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek

İlaç Kullanmadan Adet Olma Yöntemleri Adetin düzensizleşmesine bağlı olarak adet geciktiyse ya da başka bir…

Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?
Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?

Altın Su Baklava Şerbetinin Gizli Püf Noktaları Baklavanın tarihi nedir diye merak edenlere kısa bir…

Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze Tarifi
Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze

Balık Yemekleri Yanında Ne Gider? Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara öncelikle et ve sebzeler gelmektedir. Et…

Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen 8 Besin Tarifi
Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen 8 Besin

Kan Şekerini Düzenleyen Besinler Ağır yiyecekler, bol şekerli gıdalar, asitli içecekler ve hareketsiz kalmak bir…

Eski Türk İsimleri, Öz Türkçe Kadın ve Erkek İsimleri, Anlamları Tarifi
Eski Türk İsimleri, Öz Türkçe Kadın ve Erkek İsimleri, Anlamları

Öz Türkçe İsimler ve Anlamları Çok eski zamanlarda Eski Türkler döneminde, aile büyükleri çocuklarına isim…

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Tarifler Geri
Videolar Geri