Çavdar Ekmeği Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Zayıflatır Mı?

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çavdar Ekmeği Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Zayıflatır Mı? Tarifi

Çavdar Ekmeği: Masum ve Besleyici Ekmek

Çavdar ekmeği kalori değeri ve besleyici özellikleriyle beyaz ekmeğe oranla daha fazla zengin içeriğe sahip bir ekmek çeşididir. Birçok kişi beyaz ekmeğe alıştığından dolayı çavdar ekmeğinin tadını beğenmemekte ve yemeyi tercih etmemektedir.

Ancak çavdar ekmeğini sabah kahvaltılarında tükettiğinizde bolca enerji ve lif kazandıracak, böylelikle güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Çavdar ekmeğinde B vitamini ve demir gibi besinler de yoğunlukla bulunmaktadır.

Ayrıca tam buğday ürünlerinden en değerli tahıldır çavdar. İçerisindeki diyet lifi açısından da zengindir. Kalorilerinizi hızla yakan ve sizleri tok tutmaya yardımcı olan çavdarı sıklıkla sofranızda bulundurmayı tercih edebilirsiniz. Son yıllarda sıklıkla çavdar ekmeği besin değerleri gibi konular gündemdedir.

çavdar ekmeği

Çavdar Ekmeği Nedir? Nasıl Yapılır?

Çavdar ekmeği çavdar unundan yapılan en sağlıklı ekmek türlerinden biridir. Eğer yakınlarınızda çavdar ekmeği bulamıyorsanız ve evinizde güvenle çavdar ekmeği yapmak istiyorsanız bu mümkündür. Bunun için birçok çavdar ekmeği tarifi de bulunmaktadır.

Damak tadınıza göre çavdar ekmeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta çavdar ekmeği yaparak stoklamamanız yönündedir. Yalnızca tüketebileceğiniz miktarda yapmalısınız. Kolaylıkla bozulabilen bir ekmek türü olması sebebiyle gün içerisinde tüketmediğiniz takdirde ertesi güne kalırsa bayatlayacaktır.

Kısaca eğer çavdar ekmeği diyeti uyguluyorsanız organik çavdar ekmeği olarak kendiniz de yapabilirsiniz. Çavdar ekmeği yapılışı hakkındaki bilgi edinerek bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

çavdar ekmeği

Çavdar Ekmeği Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

2 dilim çavdar ekmeği kaç kalori derseniz, toplamda 134 kalori bulunduruyor. Kalori dağılımı ise, yağ oranı %12, karbonhidrat oranı %75, protein oranı ise %13 şeklindedir. Kalori dağılımı gram cinsinden ele alınacak olursa 1,72 gram yağ, 25,12 gram karbonhidrat, 4,42 gram protein 2 dilim çavdar ekmeğinin içerisinde yer almaktadır.

1 çavdar ekmeği kaç kalori diye soracak olursanız, yaptığınız ya da satın aldığınız ekmeğin gramajına göre değişim gösterecektir. Dilim oranında kalori hesaplamanız daha iyi olur.

Çavdar Ekmeği Faydaları Nelerdir?

Çavdar ekmeği yararları birçok kişi tarafından bilinir. Fakat bilinmeyen faydaları da oldukça çoktur.

  • Lif açısından zengin olduğu için kilonuzu kontrol altına almanızı sağlar.
  • Bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Safra kesesini temizler ve taşların meydana gelmesini önler.
  • Şeker hastalığına birebirdir. Yapılan araştırmalarda çavdar ekmeği diyabet hastaları üzerinde oldukça fayda sağladığı gözlemlenmiştir.
  • Bağırsak kanseri riskini azaltır ve dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasına vesile olur.
  • Kolesterol kontrolü açısından etkilidir. Özellikle menopoz ve menopoz sonrası, kadınlar için kolesterolü düzenler.
  • Göğüs kanserinde tedavi edici rol oynamaktadır.
  • Çavdar içerisinde bulunan selenyum, magnezyum, manganez, fosfor gibi mineraller sağlığımız açısından önemlidir.
  • Çimlendirilmiş çavdar ekmeği normal çavdar ekmeğine oranla tahılının çimlenmesi sebebiyle daha fazla oranda vitamin ve mineral bulundurur.

Çavdar Ekmeği Zayıflatır Mı?

Çavdar ekmeği kilo kontrolü için diyet gıdası olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak kontrolsüz tüketim yapılan her gıdanın faydasından çok zararı olabileceği gibi çavdar ekmeğinde de gereğinden çok tüketildiğinde gözle görülür kilolara sebebiyet verebilir. Yemeklerde 2 dilim çavdar ekmeği tüketmek ideal orandır.

Çavdar Ekmeği Zararları Nelerdir? Şekeri Yükseltir Mi?

Çavdar ekmeği şeker tedavisinde kullanılması sebebiyle şekeri yükseltmez aksine dengelemektedir. Çavdar ekmeği şeker oranı düşüktür.

Bu konuda akla gelen diğer sorulardan biri çavdar ekmeği kabızlık yapar mı sorusudur. Eğer gereğinden fazla tüketilirse ufak oranda kabızlık yapabilir ancak bu rahatsız edici düzeyde değildir. Ayrıca çavdar ekmeğini doğru yerde ve doğru şekilde saklamazsanız bozulmaya sebebiyet vereceğinden dolayı fayda yerine zarar sağlar.

Çavdar ekmeği kansızlık yapar mı şeklinde zararlarına ilişkin bazı sorular da bulunmaktadır. Ancak çavdar ekmeği kansızlık yapmamaktadır. Hamilelikte çavdar ekmeği yenir mi sorusuna karşılık olarak hamilelikte çavdar ekmeği tüketmeniz bebeğin gelişimi açısından içerdiği vitamin ve mineraller ile oldukça fayda sağlar denilmektedir.

Çavdar ekmeği mi kepek ekmeği mi diye sorulacak olunursa; çavdar ekmeği genellikle kepekli ekmek ile sıklıkla karıştırılabilmektedir. Fakat çavdar ekmeği ve kepekli ekmek farklı ekmek türleridir. Yine çavdar ekmeği mi tam buğday ekmeği mi diye bakılırsa tam buğday ekmeği ve çavdar ekmeği farklı tür unlardan hazırlanmaktadır. Çavdar ekmeği protein değeri açısından diğerlerinden yüksek bir ekmek türüdür. Faydaları açısından benzerlik gösterse de ayrı amaçlar için tüketilebilmektedir.

Kepekli ekmeğin ve çavdar ekmeğinin farklı faydaları bulunduğundan dolayı da eğer ihtiyacınız kolesterol, kilo kontrolü gibi konularsa çavdar ekmeğini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Alman çavdar ekmeği pumpernickel de kolesterol ve kalsiyum açısından en yüksek değerlere sahip ekmek türüdür.

Çavdar yulaf ekmeği ise yulaf ile çavdar unu birlikte hazırlanarak yapılan ekmektir. Hem yulaf ekmeğinin faydalarını hem de çavdar ekmeğinin faydalarını aynı ekmek içerisinde bulundurur. Siyah çavdar ekmeği de yine en yüksek vitamin ve minerallere sahip, doyurucu bir ekmek türüdür.

Çavdar Ekmeği Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Çavdar ekmeğini diğer ekmekler gibi fırınlardan ve büyük marketlerden temin edebilmemiz mümkündür. Ne yazık ki bakkallarda çoğunlukla çavdar ekmeği bulamayabilirsiniz. Çavdar ekmeğini satın almak istediğinizde diğer ekmeklerden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Koyu kahverengi rengiyle ve dolgun hacmiyle çavdar ekmeği kendini belli etmektedir. Genellikle çavdar ekmeğinin satış fiyatı ise 1 TL’dir.

Birbirinden Leziz Ev Yapımı 12 Çavdar Ekmeği Tarifi

1) Kolay Çavdar Ekmeği

Bu çavdar ekmeği tarifi ile daha az malzeme listesiyle ve en kolay şekliyle çavdar ekmeği yapabilmeniz mümkün. Yaklaşık 1 saat içerisinde çavdar ekmeğiniz hazır hale gelecektir. Bu sayede hem ekonomik hem de pratik şekilde günlük yemeklerden önce bu tarife bağlı kalarak kendi çavdar ekmeğinizi kendiniz üretebilirsiniz. Saf çavdar ekmeği genellikle evlerinizde hali hazırda bulunan malzemelerin dışında ek olarak yalnızca çavdar ununa ihtiyacınız olacak. Çavdar Ekmeği

2) Sütlü Çavdar Ekmeği

Bu tarif ile sütlü çavdar ekmeği hazırlayabilirsiniz. Tarif içerisinde hamur daha fazla işleme tabi tutulacağından ve süt, sıvı yağ gibi malzemelerden dolayı ekmek daha yumuşak bir hal alabilmektedir. Hazırlanma süresi toplamda 3 saate yakın sürebilmektedir. Ancak hem yumuşak olması hem de içerdiği malzemeler nedeniyle daha lezzetli hale gelecektir. Çavdar Ekmeği

3) Ballı Çavdar Ekmeği

Ballı çavdar ekmeği hem damağınıza hitap edecek hem de fazla zamanınızı almayacak bir tariftir. İçerisinde balın haricinde yoğurdun da bulunması bu tarifle yapacağınız ekmeğin sindirim sisteminize büyük faydalar sağlayacağını ve diyet açısından etkili olacağını da unutmayın. Hazırlanma süresi ise yaklaşık bir buçuk saatinizi almaktadır. Çavdar Ekmeği

4) Alman Usulü Uzun Ömürlü Çavdar Ekmeği

Bu tarif ile hazırlayacağınız çavdar ekmeğiniz, daha uzun ömürlü olmaktadır. Bildiğiniz üzere çavdar ekmeği doğal malzemelerden oluştuğu için yapısı gereği raf ömrü kısa olan bir ekmek türüdür. Ancak ekmeğin uzun süre kendisini muhafaza etmesini istiyorsanız, sabah hazırladığınız ekmeği aynı tazelikle akşam da yemek ve hatta ertesi gün sabaha kadar kendini muhafaza edebilmesini istiyorsanız içerisinde instant maya bulunan bu tariften faydalanabilirsiniz. Çavdar Ekmeği (Roggenbrot)

5) Saf Çavdar Ekmeği Tarifi

Bu tarif ile evinizde çavdar ekmeğinin ana malzemeleriyle saf bir çavdar ekmeği yapabilirsiniz. Yine tarifte yer alan instant maya sayesinde diğer tariflere oranla raf ömrü uzun olan bir ekmek olacaktır. Çavdar Ekmeği

6) En Organik Çavdar Ekmeği Tarifi

İçerisine şeker veya bal ekleyerek yapacağınız bu tarif ile ekmeğiniz lezzet açısından organik tadı yakalayacaktır. Yaklaşık bir buçuk saat sonra hazır hale gelebilecek olan ekmeğinizin bu tarifini hemen okuyabilirsiniz. Organik Çavdar Ekmeği

7) Ay Çekirdekli Çavdar Ekmeği Tarifi

Bu tarif ile hazırlayacağınız ekmeğe ay çekirdekleri de katarak ekmeğinizi hem görsel açıdan hem de lezzet açısından farklılaştırabilirsiniz. Böylelikle çavdar ekmeğine alışma sürecinde lezzetiyle sizi zorlamayacaktır. Çekirdekli Çavdar Ekmeği

8) Ev Yapımı Doğal Çavdar Ekmeği Tarifi

Tarif içerisinde yer alan malzemeler ile evinizde çavdar ekmeğinin en doğal ve katkısız halini elde edebilirsiniz. Evde Çavdar Ekmeği

9) En Yumuşak Çavdar Ekmeği Tarifi

Eğer çocuklarınız çavdar ekmeğine alışkın değilse ve sert geliyorsa, beyaz ekmeğe alışmışsanız bu tarif sizlere beyaz ekmeğin tadını ve yumuşaklığını aratmayacaktır. Bu tarif için ekmek yapma makinenizin olması gerekiyor. Hazır ölçüler sayesinde ekmeğiniz fabrikasyon ekmekten ayırt edilmeyecek aynı zamanda ev yapımı katkı maddesi içermeyen bir ekmek olacaktır. Ekmek Makinesinde Yumuşacık Çavdar Ekmeği

10) Zengin Mineralli Çavdar Ekmeği Tarifi

Bu tarifte elde edeceğiniz ekmek vitamin ve mineral açısından vücudunuzu doyuracak bir ekmek olacaktır. İçerisinde diğer ekmek tariflerinden farklı olarak ruşeym içermesi sayesinde bebeklerinize ve çocuklarınıza yedirmekte fayda göreceğiniz bir ekmek türüdür.

Buğday ruşeymi, içerisinde 8 farklı vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Ayrıca bu tarif için buğday ruşeymini bakkallardan bile rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ruşeymli Çavdar Ekmeği

11) Tereyağlı Zengin Çavdar Ekmeği Tarifi

Bu tarifte yer alan malzeme listesiyle yapacağınız çavdar ekmeğiniz içlerinde en zengin değerlere sahip bir ekmek olacaktır. Tereyağı, haşhaş tohumu ve susam gibi gıdaların vücuda ayrı ayrı birçok faydası olduğundan dolayı oldukça besleyici bir ekmek tarifidir. Çavdar Ekmeği (Atalık Buğday Unundan)

12) Alerji Yapmayan ve Diyabet İçin Çavdar Ekmeği Tarifi

Ekşi maya kullanılarak yapılan bu tarifte ekmeğin hazırlanış süresi biraz zaman almaktadır. Mayaladıktan sonra bekleme süresi olarak 3 gündür.

Ekşi maya kullanılması sebebiyle gerçekleşen bekleme süresi sonunda elde edeceğiniz ekmek gluten alerjisi olan kişiler için birebirdir. Çünkü içerdiği ekşi maya buğdaydaki gluteni parçalamaktadır. Ayrıca ekşi mayalı bu ekmekler şeker hastalığı olan kişilerde ana besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere çavdar ekmeği gluten maddesi bulundurmaktadır.

Eğer çavdar ekmeği alerji yapar mı diye soruyorsanız bu tarif tam size göre! Ayrıca bu çavdar ekmeği glisemiks index oranını düşürmesi sebebiyle de diyabetliler için önerilen bir ekmek tarifi olmaktadır. Ekşi Mayalı Çavdar Ekmeği

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çavdar Ekmeği Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Zayıflatır Mı? 21.02.2018 tarihinde yayınladı.