Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları ve Uygulamaları

Umut Vaat Eden Sayısız Avantajları ile Dikey Tarım Nedir?

Son yılların belki de en çok gündeme getirilen konuları küresel ısınma, değişen ekolojik dengeler, soyu tükenen hayvanlar, çevre kirliliği ve sağlıksız beslenme gibi iç karartıcı konular. Pek de kontrol edildiği söylenemeyecek bir hızla artan insan nüfusu çevre kirliliği, doğa katliamı, kaynak yetersizliği, hormonlu besinler gibi birçok tehlikeli durumu da beraberinde getirmektedir. Ancak dünya sadece kötü gelişmelerden ibaret değil ve bu karamsar ilerleyişe dur diyebilmek için de önemli adımlar atılmaktadır. Örneğin, hayatın hiçbir aşamasında olmadığı kadar organik tarıma ve sağlıklı beslenmeye önem verilmeye başlanmıştır.

Her geçen gün daha da gelişen sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama bilincinin sonucunda pek çok büyük gıda firması katkısız ürünlere yönelmiş, ülkemiz dahil dünyanın farklı noktalarında organik pazarlar açılmış, egzersiz ve spor etkinlikleri hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır.

İşte tüm bu gelişmelerin bir uzantısı olan ve tarımı şehirlerimize, hatta bahçelerimize, teraslarımıza ve evlerimize kadar getirmeyi hedefleyen dikey tarım, son yıllardaki en önemli gelişmeler arasında yer almaktadır. Büyük ölçekli gübreleme, çapalama ya da ilaçlama gibi işlemlere ihtiyaç duymadan basit ekipmanlarla gerçekleştirilen dikey tarım, kendi besinini kendi yetiştirmek, böylece daha ekonomik ve doğal besinler elde etmek isteyenler için mükemmel bir seçenek oluşturmaktadır.

dikey tarım aparatı

Dikey Tarım Nasıl Yapılır?

Kısıtlı alanlarda ve belirli üretim sınırları içinde gerçekleştirilen dikey tarımın ihtiyaç duyduğu ekipmanlar ve efor da oldukça basittir. Dikey tarım için alan olarak ise bahçenizi, terasınızı, mutfağınızı, herhangi bir odanızın duvarını veya benzeri bir yeri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz seçtiğiniz alanın tümünden yararlanabilir ya da dekoratif amaçlı farklı yerleştirmeler de yapabilirsiniz. Ortamın yeterli düzeyde güneş ışığı alması ve bitkilerin büyümesine elverişli olması yeterli.

Özel aparatlara yerleştirilen karışımını ve tohumları, konumuna göre sprey şeklinde su püskürterek ya da klasik yöntemlerle sulayabilirsiniz. Büyük ölçekli ve çok çeşitli dikey tarım aşamalarında yapay ışıklandırmalara ya da su tanklarına ihtiyaç olabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak kendi bahçenizde ya da evinizde yapacağınız temel dikey tarım uygulamaları için komplike ekipmanlara ya da uğraşlara gerek duyulmamaktadır. İnternetten satın alabileceğiniz ya da kendinizin dahi yapabileceği ekipmanlarla dikey tarımdan olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Dikey topraksız tarım, geleneksel tarıma oranla daha temel ve küçük çaplı işlemlerle yapılabildiği için tohumlar aparatlara yerleştirildikten sonra basit gübreleme ve sulama işlemleri yeterli olmaktadır. Aparatların içerisinde yer alan karışım, bitkilerin büyümesine ve gelişmesine üst düzeyde yardımcı olduğu için ekstra desteğe ya da geleneksel tarımdaki gibi ilaçlama ve benzeri uygulamalara ihtiyaç duyulmamaktadır.

dikey tarım uygulamaları

Dikey Tarım Aparatları Nelerdir?

En temel şekli ile dikey tarım ekipmanları “tower farm” adıyla da bilinen ve bitkilerinizi yetiştirmek için gerekli toprağı muhafaza edecek olan özel aparatlar, bitkilerin toprağını oluşturacak olan torf – perlit karışımı ve tabii ki uygun tohumlar şeklindedir.

Duvara paralel şekilde monte edilebildiği gibi duvara dik şekilde de montajı yapılabilen saksı benzeri ve çoğunlukla köşeli ve ahşap bir dikey tarım modülü olan “tower farm” çeşitleri işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Dikey tarımda klasik çiçek yetiştiriciliğinde kullanılan pek çok aparat da kullanılabilmektedir. Bu ekipmanlar arasında saksılar, bitki merdivenleri, çok katlı raflar gibi kolayca bulunabilecek birçok seçenek yer almaktadır. Pet şişeler, konserve kutuları ve hasır çuvallar ise hem dekoratif açıdan hem pratiklik açısından dikey tarımda oldukça yaratıcı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Toprak benzeri karışımı muhafaza edecek olan ekipmanın seçilmesinin ardından aparatlara organik bir toprak türü olan torf ve izolasyon amaçlı kullanılan toprak düzenleyici perlit yerleştirilmelidir. Dikey tarım aparatı fiyatı uygun alternatifler içerdiği için genel olarak dikey tarım maliyeti de düşük oranlara sahip olabilmektedir.

dikey tarım nedir

Dikey Tarım Aparatı Nasıl Yapılır?

Dikey tarım aparatı ve diğer ihtiyaç duyulan araçlar için üretim yapan firma ve markalar sayesinde oldukça çeşitli ürünlere kolayca ve uygun fiyatlarla ulaşabilmek mümkün. Genellikle ahşap ve sert plastik maddelerin kullanıldığı hazır dikey tarım aparatlarını satın alabileceğiniz gibi DIY yöntemiyle siz de bu aparatların çoğunu kendiniz yapabilirsiniz.

Özellikle bu tarz konularda yeteneği ya da hobileri olanlar ahşap, sunta gibi malzemeleri bir araya getirerek kendi dikey tarım aparatlarını oluşturabilirler. Ek olarak pet şişelerden, konservelerden ve hasır çuvallardan saksı yapılabilmekte, bu saksılar farklı renklere boyanarak oldukça şık bir görüntü de elde edilebilinir.

dikey topraksız tarım

Dikey Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Dikey tarıma genel olarak evde yapılabilecek bir hobi şeklinde bakılıyor olsa da şehirlere göçün artması, köylerde tarımcılık yapabilecek nüfusun giderek azalması, bunlarla birlikte tarım yapılabilecek alan eksikliği gibi sebepler bu alanla ilgili farklı fikirleri ve çalışmaları çoğaltmaktadır. Örneğin, dikey tarımı kapsayan ar-ge çalışmaları ve eğitimler gerçekleştirilmekte; böylece şehirde tarım fikrinin yaygınlaşması sağlanmaktadır. Dikey tarıma dayalı hobi alanları, peyzaj çalışmaları ve endüstriyel üretim aşamaları da uygulamaya konmaktadır.

Topraksız bir üretim biçimi olduğundan ve torf – perlit karışımları yaklaşık 4 sene sürekli olarak kullanılabildiğinden dikey tarım geleneksel tarıma oranla daha az maliyetlerle daha çok verimin alınabileceği bir alandır. Haliyle diğer sebeplere işin bir de maliyet ve verim dengesi eklendiğinde bu radikal tarım türü kişisel ilgi alanı olmaktan çıkıp, kurumların da ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Ülkemizde dikey tarım Bursa, Karacabey ve Konya gibi farklı şehirlerde de uygulanmaktadır. Girişim aşamasında olan bu uygulamalarla dikey tarım Karacabey’de dikkat çekmeyi başarmış, bu alana özel aparatların dağıtımını ve satışını gerçekleştiren firmalar açılmıştır. Diğer yandan dikey tarım Konya’da da kendisine yer edinerek çeşitli eğitimlere ve girişimcilik süreçlerine konu olmuştur.

Dikey tarımın ülke olarak tüm faydalarını kapsamlı şekilde değerlendirmeli ve hem kişisel hem toplumsal olarak sağlayabileceği avantajları kavramalıyız.

dikey tarım aparatları

Saymakla bitmeyecek dikey tarım faydalarından bazıları:

  • Azalan tarım arazileri ile çoğalan nüfus dengesizliğinin en etkili çözümlerinden biri dikey tarımdır.
  • Dikey tarım çilek, marul, fasulye ve domates dahil tüm sebze ve meyvelerin organik hallerinin tüketilmesini sağlar.
  • Dikey tarımda ekstra işçilik, toprağın işlenmesi ve sürülmesi, yüksek maliyetli bakım ve taşıma gibi süreçler olmayacağı için çok daha kolay ve ucuz ulaşılabilen mahsuller üretilebilmektedir.
  • Tüketim haricinde insanlar üretime de teşvik edilecekleri için kendi ürünlerini kendileri yetiştirebilirler.
  • Şehirler dikey tarım ile daha yeşil bir atmosfere bürüneceği için betonun yarattığı griliğin karanlık etkisi azalır.
  • Dikey tarım için tarlalar kadar geniş alanlar ve yüksek su tüketimi gerekmediği için hem alan hem su açısından büyük tasarruf sağlanmış olur.
  • Geleneksel tarımdaki bitkileri etkisi altına alan hastalıklar ve bu hastalıkları ortadan kaldırmak için kullanılan zirai ilaçlar olmayacağı için daha doğal ve sağlıklı ürünler ortaya çıkar.
  • Tamamen yeni bir sektör olduğu için farklı meslekler ve istihdam alanları yaratılır.

Dikey tarım henüz dünya ve Türkiye açısından yeni bir kavram sayılsa da sunduğu sayısız avantaj gereği önem verilmesi ve geliştirilmesi gereken bir alan. Böylece gündemi sürekli işgal eden kötü gelecek senaryolarından uzaklaşmak hatta kurtulmak mümkün olabilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Dikey Pasta Tarifi
Dikey Pasta6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat Hazırlama33
Çilekli Tartım Tarifi
Çilekli Tartım6-8 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama225
Aparatla Mantı Yapımı Tarifi
Aparatla Mantı Yapımı8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 45dk Hazırlama270
Tarla Biberi Kızartma Tarifi
Tarla Biberi Kızartma1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Çikolatalı Dikey Pasta Tarifi
Çikolatalı Dikey Pasta4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 35dk Hazırlama51
Pratik Dikey Pasta Tarifi
Pratik Dikey Pasta8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama15
Elmalı Tartın Tarifi
Elmalı Tartın Tarifi10-12 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama302
Dikey Yaş Pasta Tarifi
Dikey Yaş Pasta6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat Hazırlama57
Çikolatalı Dikey Pasta Tarifi
Çikolatalı Dikey Pasta12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat Hazırlama5
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır? Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır?

Bulaşık Makinesini Doğru Kullanmanın İpuçları Bulaşık makinesi evdeki en önemli yardımcımız. Mutfaktaki yükümüzün büyük bir…

Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Suyu Soğuk İçmek Sağlıklı Mı? Su, insanoğlunun adeta yaşam kaynağı. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır? Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır?

Bulaşık Makinesini Doğru Kullanmanın İpuçları Bulaşık makinesi evdeki en önemli yardımcımız. Mutfaktaki yükümüzün büyük bir…

Mandalina Kaç Kalori? Tarifi
Mandalina Kaç Kalori?

Kış Mevsiminin Vitamin Deposu Mandalina Kaç Kalori? Mandalina soğuk mevsimlerde sizi hastalıklardan koruyan bir meyvedir.…

Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Suyu Soğuk İçmek Sağlıklı Mı? Su, insanoğlunun adeta yaşam kaynağı. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız…

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori? Tarifi
Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori?

Hangi Poğaça Kaç Kalori? Yumuşacık kabarık hamuru ve lezzetli ile kahvaltı için zaman kalmadığında harika…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif Tarifi
Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

Sebze yemekleri; faydaları, mideye iyi gelen yanı ve lezzeti ile bizim sofralarımızda çok yer eder.…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Tarifler Geri
Videolar Geri