Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları ve Uygulamaları

(4 oy, puan: 5,00)
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları ve Uygulamaları

Umut Vaat Eden Sayısız Avantajları ile Dikey Tarım Nedir?

Son yılların belki de en çok gündeme getirilen konuları küresel ısınma, değişen ekolojik dengeler, soyu tükenen hayvanlar, çevre kirliliği ve sağlıksız beslenme gibi iç karartıcı konular. Pek de kontrol edildiği söylenemeyecek bir hızla artan insan nüfusu çevre kirliliği, doğa katliamı, kaynak yetersizliği, hormonlu besinler gibi birçok tehlikeli durumu da beraberinde getirmektedir. Ancak dünya sadece kötü gelişmelerden ibaret değil ve bu karamsar ilerleyişe dur diyebilmek için de önemli adımlar atılmaktadır. Örneğin, hayatın hiçbir aşamasında olmadığı kadar organik tarıma ve sağlıklı beslenmeye önem verilmeye başlanmıştır.

Her geçen gün daha da gelişen sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama bilincinin sonucunda pek çok büyük gıda firması katkısız ürünlere yönelmiş, ülkemiz dahil dünyanın farklı noktalarında organik pazarlar açılmış, egzersiz ve spor etkinlikleri hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır.

İşte tüm bu gelişmelerin bir uzantısı olan ve tarımı şehirlerimize, hatta bahçelerimize, teraslarımıza ve evlerimize kadar getirmeyi hedefleyen dikey tarım, son yıllardaki en önemli gelişmeler arasında yer almaktadır. Büyük ölçekli gübreleme, çapalama ya da ilaçlama gibi işlemlere ihtiyaç duymadan basit ekipmanlarla gerçekleştirilen dikey tarım, kendi besinini kendi yetiştirmek, böylece daha ekonomik ve doğal besinler elde etmek isteyenler için mükemmel bir seçenek oluşturmaktadır.

dikey tarım aparatı

Dikey Tarım Nasıl Yapılır?

Kısıtlı alanlarda ve belirli üretim sınırları içinde gerçekleştirilen dikey tarımın ihtiyaç duyduğu ekipmanlar ve efor da oldukça basittir. Dikey tarım için alan olarak ise bahçenizi, terasınızı, mutfağınızı, herhangi bir odanızın duvarını veya benzeri bir yeri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz seçtiğiniz alanın tümünden yararlanabilir ya da dekoratif amaçlı farklı yerleştirmeler de yapabilirsiniz. Ortamın yeterli düzeyde güneş ışığı alması ve bitkilerin büyümesine elverişli olması yeterli.

Özel aparatlara yerleştirilen karışımını ve tohumları, konumuna göre sprey şeklinde su püskürterek ya da klasik yöntemlerle sulayabilirsiniz. Büyük ölçekli ve çok çeşitli dikey tarım aşamalarında yapay ışıklandırmalara ya da su tanklarına ihtiyaç olabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak kendi bahçenizde ya da evinizde yapacağınız temel dikey tarım uygulamaları için komplike ekipmanlara ya da uğraşlara gerek duyulmamaktadır. İnternetten satın alabileceğiniz ya da kendinizin dahi yapabileceği ekipmanlarla dikey tarımdan olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Dikey topraksız tarım, geleneksel tarıma oranla daha temel ve küçük çaplı işlemlerle yapılabildiği için tohumlar aparatlara yerleştirildikten sonra basit gübreleme ve sulama işlemleri yeterli olmaktadır. Aparatların içerisinde yer alan karışım, bitkilerin büyümesine ve gelişmesine üst düzeyde yardımcı olduğu için ekstra desteğe ya da geleneksel tarımdaki gibi ilaçlama ve benzeri uygulamalara ihtiyaç duyulmamaktadır.

dikey tarım uygulamaları

Dikey Tarım Aparatları Nelerdir?

En temel şekli ile dikey tarım ekipmanları “tower farm” adıyla da bilinen ve bitkilerinizi yetiştirmek için gerekli toprağı muhafaza edecek olan özel aparatlar, bitkilerin toprağını oluşturacak olan torf – perlit karışımı ve tabii ki uygun tohumlar şeklindedir.

Duvara paralel şekilde monte edilebildiği gibi duvara dik şekilde de montajı yapılabilen saksı benzeri ve çoğunlukla köşeli ve ahşap bir dikey tarım modülü olan “tower farm” çeşitleri işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Dikey tarımda klasik çiçek yetiştiriciliğinde kullanılan pek çok aparat da kullanılabilmektedir. Bu ekipmanlar arasında saksılar, bitki merdivenleri, çok katlı raflar gibi kolayca bulunabilecek birçok seçenek yer almaktadır. Pet şişeler, konserve kutuları ve hasır çuvallar ise hem dekoratif açıdan hem pratiklik açısından dikey tarımda oldukça yaratıcı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Toprak benzeri karışımı muhafaza edecek olan ekipmanın seçilmesinin ardından aparatlara organik bir toprak türü olan torf ve izolasyon amaçlı kullanılan toprak düzenleyici perlit yerleştirilmelidir. Dikey tarım aparatı fiyatı uygun alternatifler içerdiği için genel olarak dikey tarım maliyeti de düşük oranlara sahip olabilmektedir.

dikey tarım nedir

Dikey Tarım Aparatı Nasıl Yapılır?

Dikey tarım aparatı ve diğer ihtiyaç duyulan araçlar için üretim yapan firma ve markalar sayesinde oldukça çeşitli ürünlere kolayca ve uygun fiyatlarla ulaşabilmek mümkün. Genellikle ahşap ve sert plastik maddelerin kullanıldığı hazır dikey tarım aparatlarını satın alabileceğiniz gibi DIY yöntemiyle siz de bu aparatların çoğunu kendiniz yapabilirsiniz.

Özellikle bu tarz konularda yeteneği ya da hobileri olanlar ahşap, sunta gibi malzemeleri bir araya getirerek kendi dikey tarım aparatlarını oluşturabilirler. Ek olarak pet şişelerden, konservelerden ve hasır çuvallardan saksı yapılabilmekte, bu saksılar farklı renklere boyanarak oldukça şık bir görüntü de elde edilebilinir.

dikey topraksız tarım

Dikey Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Dikey tarıma genel olarak evde yapılabilecek bir hobi şeklinde bakılıyor olsa da şehirlere göçün artması, köylerde tarımcılık yapabilecek nüfusun giderek azalması, bunlarla birlikte tarım yapılabilecek alan eksikliği gibi sebepler bu alanla ilgili farklı fikirleri ve çalışmaları çoğaltmaktadır. Örneğin, dikey tarımı kapsayan ar-ge çalışmaları ve eğitimler gerçekleştirilmekte; böylece şehirde tarım fikrinin yaygınlaşması sağlanmaktadır. Dikey tarıma dayalı hobi alanları, peyzaj çalışmaları ve endüstriyel üretim aşamaları da uygulamaya konmaktadır.

Topraksız bir üretim biçimi olduğundan ve torf – perlit karışımları yaklaşık 4 sene sürekli olarak kullanılabildiğinden dikey tarım geleneksel tarıma oranla daha az maliyetlerle daha çok verimin alınabileceği bir alandır. Haliyle diğer sebeplere işin bir de maliyet ve verim dengesi eklendiğinde bu radikal tarım türü kişisel ilgi alanı olmaktan çıkıp, kurumların da ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Ülkemizde dikey tarım Bursa, Karacabey ve Konya gibi farklı şehirlerde de uygulanmaktadır. Girişim aşamasında olan bu uygulamalarla dikey tarım Karacabey’de dikkat çekmeyi başarmış, bu alana özel aparatların dağıtımını ve satışını gerçekleştiren firmalar açılmıştır. Diğer yandan dikey tarım Konya’da da kendisine yer edinerek çeşitli eğitimlere ve girişimcilik süreçlerine konu olmuştur.

Dikey tarımın ülke olarak tüm faydalarını kapsamlı şekilde değerlendirmeli ve hem kişisel hem toplumsal olarak sağlayabileceği avantajları kavramalıyız.

dikey tarım aparatları

Saymakla bitmeyecek dikey tarım faydalarından bazıları:

  • Azalan tarım arazileri ile çoğalan nüfus dengesizliğinin en etkili çözümlerinden biri dikey tarımdır.
  • Dikey tarım çilek, marul, fasulye ve domates dahil tüm sebze ve meyvelerin organik hallerinin tüketilmesini sağlar.
  • Dikey tarımda ekstra işçilik, toprağın işlenmesi ve sürülmesi, yüksek maliyetli bakım ve taşıma gibi süreçler olmayacağı için çok daha kolay ve ucuz ulaşılabilen mahsuller üretilebilmektedir.
  • Tüketim haricinde insanlar üretime de teşvik edilecekleri için kendi ürünlerini kendileri yetiştirebilirler.
  • Şehirler dikey tarım ile daha yeşil bir atmosfere bürüneceği için betonun yarattığı griliğin karanlık etkisi azalır.
  • Dikey tarım için tarlalar kadar geniş alanlar ve yüksek su tüketimi gerekmediği için hem alan hem su açısından büyük tasarruf sağlanmış olur.
  • Geleneksel tarımdaki bitkileri etkisi altına alan hastalıklar ve bu hastalıkları ortadan kaldırmak için kullanılan zirai ilaçlar olmayacağı için daha doğal ve sağlıklı ürünler ortaya çıkar.
  • Tamamen yeni bir sektör olduğu için farklı meslekler ve istihdam alanları yaratılır.

Dikey tarım henüz dünya ve Türkiye açısından yeni bir kavram sayılsa da sunduğu sayısız avantaj gereği önem verilmesi ve geliştirilmesi gereken bir alan. Böylece gündemi sürekli işgal eden kötü gelecek senaryolarından uzaklaşmak hatta kurtulmak mümkün olabilir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları ve Uygulamaları 17.04.2018 tarihinde yayınladı.