Dil Nasıl Temizlenir? Faydaları, Neden Önemli?

Dil Nasıl Temizlenir? Faydaları, Neden Önemli? Tarifi

Dil Temizliği: Ağız ve Diş Sağlığı İçin Elzem!

Hastalıkların birçoğu, ağızdan vücuda giren mikroplardan dolayı oluşur. Hastalığı önlemek de ağız sağlığını korumaya bağlıdır. Ağız sağlığını korumak için ise dil temizliğine önem verilmesi gerekir. Gün içinde dişlerinizi fırçalıyor olsanız dahi dil üzerinde özellikle temizlik yapmanız önerilir. Çünkü, dil temizliği kişisel hijyeni koruma konusunda oldukça önemlidir.

Dil temizliğine dair merak ettiğiniz birçok soruya, bu yazımızda yanıt veriyoruz. Dil temizliği ile ilgili aklınızda oluşan soru işaretlerini en detaylı açıklamalarla gidermek için alt başlıklarımıza ilerleyin!

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

dil nasıl temizlenir

Dil Nasıl Temizlenir? 3 Etkili Yöntem

Dil temizliğini sağlamak için 3 farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemler sayesinde dil temizliğini evde kolayca deneyebilirsiniz. Önerilen yöntemlerden hangisi sizin için pratikse, o yöntemle ağız içi hijyeni koruyabilirsiniz.

Uygulama öncesi diş doktoru onayı almanızı tavsiye ederiz.

1) Diş Fırçasıyla Dil Temizliği

Dil üstü nasıl temizlenir sorusuna en kolay yöntemle yanıt verelim. Sadece diş fırçası kullanarak dilin üzerinde kalan yiyecek artıklarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Diş fırçanızı dil temizleme yüzeyi olan modellerden seçebilirsiniz.
 • Diş fırçalarken detaylı şekilde ağız içi temizliği yaparak dilin rahatlamasına yardım edebilirsiniz.
 • Diş fırçalamadan sonra ağız içinde macun kalmamasına dikkat edebilirsiniz.

2) Dil Spatulasıyla Dil Temizliği

Dil temizliği için üretilen dil spatulası, dil üzerindeki yiyecek artıklarını daha iyi temizleyecektir. Peki, dil spatulası kullanarak dil temizleme nasıl yapılır?

 • Bu ürünü içten dışa doğru kullanmanız gerekir.
 • Temizlik sonunda ise ağız içi gargara yaparak artıkların atılmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Düzenli aralıklarla yaparak ağız içi hijyeni korumuş olursunuz.

3) Çay Kaşığıyla Dil Temizliği

Bazı durumlarda dil temizliği yapmak için gerekli malzemeyi bulamayabilirsiniz. Böyle anlarda hemen bir çay kaşığı kullanarak dilin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Çay kaşığı kullanarak dil temizliği nasıl yapılmalı? Dikkat etmeniz gereken bir noktaya hemen değinelim.

 • Dil üzerinde uygulama yapacağınız için çay kaşığını sadece temizlik amaçlı kullanmanız önerilir.
 • Tıpkı dil spatulası gibi, dilin içinden dışarı doğru temizlik yapmalısınız.
 • İşlem sonunda ise ağzınızı bolca çalkalamalısınız.
 • Çay kaşığı ağız içinde temizlik amaçlı kullanıldığından bu ürünü ayırmalısınız.
 • Olası bakteri durumuna karşı çay kaşığını besinlerle temas ettirmemelisiniz.
 • Temizlik sonunda gargara yaparak derinlemesine temizlik elde edebilirsiniz.

Dil Temizlemenin Faydaları ve Bilimsel Çalışmalar

Dil Yüzeyindeki Bakteri Plağını Azaltır

Dil temizleme, dil yüzeyindeki bakteri plağını gidererek dilin daha temiz ve sağlıklı kalmasına katkı sağlayabilir. Dil yüzeyindeki bakteri plağı yutkunma ile yemek borusuna ve bademciğe ilerleyebilir. Düzenli dil temizliği bu yol sebebiyle oluşabilecek enfeksiyonları engelleyebilir.

“Effect of tongue cleaning on oral bacteria in tongue coating and dental plaque: A crossover study” (J Periodontol. 2013 Jul;84(7):912-8)

Bu çalışmada, dil temizlemenin dil yüzeyindeki bakteri plağını azalttığı ve dil kaplamasında bulunan bakterileri azaltarak ağız hijyenini iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

 

Tat Alma Duyusunu İyileştirir

Dil üzerindeki biriken bakteriler tat tomurcuklarını etkileyebilir ve tat duyusunu olumsuz etkileyebilir. Dil temizleme, tat duyusunu iyileştirerek daha net ve keskin tatlar almanıza yardımcı olabilir.

“Effects of tongue cleaning on bacterial flora in tongue coating and dental plaque: a crossover study” (Quintessence Int. 2012 Mar;43(3):e39-45)

Bu araştırmada, dil temizlemenin dil kaplamasında bulunan bakteri miktarını azalttığı ve dil sağlığını desteklediği bulunmuştur.

 

Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Dil temizleme, ağız hijyenini tamamlayarak diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve diğer ağız sağlığı sorunlarının önlenmesine katkıda bulunabilir.

“Influence of tongue scraper on bacterial counts in tongue coating and dental plaque: a randomized clinical trial” (J Periodontol. 2004 Oct;75(10):1479-82)

Bu çalışmada, dil temizlemenin dil kaplamasındaki bakteri sayısını azalttığı ve ağız hijyenini iyileştirdiği belirlenmiştir.

 

Ağız Kokusunu Giderir

Dil yüzeyinde biriken bakteriler, yiyecek artıkları ve ölü hücreler, ağızda kötü koku oluşumuna katkıda bulunabilir. Dil temizleme, dil yüzeyindeki bu birikimi azaltarak kötü nefesi önlemeye yardımcı olabilir.

“Effect of tongue cleaning on oral malodor in adolescents” (J Oral Sci. 2012;54(4):293-301)

Bu çalışmada, dil temizlemenin dil yüzeyindeki birikmiş bakteri ve artıkları temizleyerek kötü nefesi azalttığı ve ağız kokusunu önlediği gösterilmiştir.

Bu çalışmalar, dil temizlemenin dil sağlığına olumlu etkileri olduğunu ve ağız hijyenini destekleyerek kötü nefesi azaltabileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ve dil temizlemenin diğer sağlık yararları hakkında daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Dil temizlemeyi ağız bakım rutininizin bir parçası olarak düşünmek, genel ağız sağlığınızı korumak için önemli bir adım olabilir.

dil nasıl temizlenir

Dil Temizlemenin Önemi: Neden Gereklidir?

Dil temizleme işlemi, diş fırçalama alışkanlığı kadar etkili ve önemlidir. Çocuk ve yetişkinlerde ağız hijyenini korumak için önerilen dil temizleme, herkes için gereklidir. Gün içinde çeşitli yiyecekleri tükettiğimizi düşünürseniz, dil üzerinde ne kadar çok yemek artığının kaldığını tahmin edebilirsiniz. Dil temizlemenin önemine değinecek olursak size bu alışkanlığı kazandıracak en önemli nedenlerden bahsedebiliriz.

 • Dil temizliği ihmal edildiğinde, dil üzerindeki dokuda renk değişimi meydana gelir. Bu renk değişimi ise estetik açıdan iyi görünmez.
 • Dilin sağlıklı ve temiz olması için dil temizleme işlemi gereklidir.
 • Ağız içinde hijyeni korumak, diş sağlığına önem vermek için dil temizleme işlemi önerilir.
 • Diş eti iltihaplarının, diş çürüklerinin, diş eti hastalıklarının oluşmasını önlemek adına dil temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Yemek yerken daha iyi tat alma sağlamak adına kısa aralıklarla düzenli şekilde dil temizlenmelidir.
 • Şayet sigara ve alkol alışkanlığınız varsa, dil temizliğinde daha çok önem vermelisiniz. Çünkü sigara ve alkol alışkanlığı, dil üzerindeki dokuda zarar verici şekilde artık bırakmaktadır.
dil temizliği

Dil Hangi Aralıklarla Temizlenmeli?

Dil temizleme işlemi günlük olarak yapılması gereken bir işlemdir. Ayrıca, tercihen yemeklerden sonra yapılması önerilir. Çünkü yemekten sonra ağız içinde yağ ve besin artıkları çok küçük şekilde kalabilir. Derinlemesine temizlik sağlamak için fırçalama işlemine ek olarak dil üstü temizliği de yapılmalıdır.

dil temizleme

Sık Sorulan Sorular

Dildeki Bakteriler Ağız Kokusuna Neden Olur Mu?

Evet, dilde kalan bakteri ve yemek artıkları ağız içinde kötü koku oluşumuna neden olur. Bu durumu yaşamamak için diş fırçalama anında dil üzerinde temizlik yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Dil Temizliği Kimlere Önerilir?

Dil temizliğini her yaş uygulayabilir. Çocuklarda dil temizliğini anne ve baba destekleyebilir. Dile zarar vermeden, yumuşak dokunuşlarla aparat kullanarak dilin temizlenmesi sağlanır. Gelişme dönemindeki çocukların diş çürüklerinden uzak kalması için düzenli olarak dilini temizlemesi önemlidir.

Dil Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Dil temizliği yapılmaması zaman içerisinde ağız ve diş sağlığını negatif etkiler. Diş çürükleri, ağız kokusu gibi istenmeyen durumlar oluşabilir.

dil temizliği

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Sızlamasına İyi Gelen 4 Doğal Çözüm

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer? 13 Doğal Çözüm

Diş Lekesi Nasıl Temizlenir? Evde 7 Doğal Çözüm

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm Önerileri, Doktor Tavsiyeleri

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

Tarifler Geri
Videolar Geri