Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler Tarifi

Sağlıklı Gülüşler İçin Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin en dışında bulunan kısma diş minesi adı verilir. Diş mineleri, belirli bir zamandan sonra yenilen yemeklerin ve içilen içeceklerin etkisi ile bir tabaka ile kaplanır. Bu tabakalar dişin lekelenmesine sebep olmaktadır. Gerekli diş bakımı yapılmadığı durumunda bu lekeler, diş minesine yerleşir ve kalıcı şekilde hissedilen diş rahatsızlıklarına neden olur. Bu sebeple diş bakımı kişinin günlük yaşamında çok özen göstermesi gereken bir görev olmalıdır.

Ağız ve diş sağlığı için diş beyazlatma tedavisi uygulanır. Bu tedavide diş minesinde yer alan tabakalar geçici bir süre ile temizlenir. Böylece dişler daha temiz ve parlak görünür. Zaman zaman dişlerin bir uzman tarafından diş beyazlatma cihazları temizlenmesi gerekmektedir. Eğer diş hekimine gitmeye bir türlü fırsat bulamıyorsanız sizlere diş beyazlatma doğal çözümler yazımızla yardım edebiliriz.

Sağlıklı gülüşler ile kendinizi daha iyi hissetmek için; aradığınız diş beyazlatma yöntemleri burada!

diş beyazlatma yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin sarı renk alması kimi durumda genetik faktörlerden kaynaklanır. Bazı durumlarda da çay, kahve ve sigara tüketiminin yoğun olduğu kişilerde görülmektedir. En temel sebebi diş bakımına yapılan ihmallerdir. Dişlerinizin daha temiz ve sağlıklı görünmesi için çeşitli diş beyazlatma yöntemleri bulunmaktadır. Bu etkili yöntemleri inceleyecek olursak şu şekilde karşımıza çıkacaklardır:

1) Lazer

Bu yöntem diş hekimleri tarafından kliniklerde diş beyazlatma lazeri ile yapılmaktadır. Lazer ışığı dişlerin üzerinde belirlenen sürede bekletilir. Daha sonra diş durumuna uygun diş beyazlatma jeli sürülür. Lazer ışığının etkisi, kullanılacak diş beyazlatma jelinin daha verimli olması içindir. Uygulama sonrasında da sonuç veren lazer yöntemi diş yapısına ve rahatsızlık durumuna göre birkaç seans ile devam edebilir. Bu yöntem diş bakımı alanında power blaeching olarak bilinmektedir.

2) Diş Macunu

M.Ö 5000 yıllarında ağız bakımı için üretilen kremler, günümüzde diş macunu olarak yer almaktadır. Diş macunları diş beyazlatma yöntemleri arasında en çok kullanılan ve pratik olanıdır. Her diş yapısına ve yaşa uygun olarak üretilen diş beyazlatma macunu düzenli kullanımda etkisini göstermektedir. Hekimlerin tavsiye ettikleri kullanım miktarı günde sabah ve akşam olmak üzere 2 defadır. Kişi gerekli gördüğü durumlarda ikiden fazla dişlerini fırçalayabilir.

Piyasada aromalı ve her marka tarafından üretilen farklı fiyatlarda diş macunları bulunmaktadır. Sağlıklı dişlerinizin olması için diş fırçalamaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

3) Kalıpla Beyazlatma

Diş beyazlatma ürünleri arasında oldukça adı duyulan diş kalıbı diş hekimi tarafından uygulanmaktadır. Bu kalıpların ölçüsü doktorunuz tarafından alınır. Hastanın kendi kendine de rahatça kullanacağı kalıpların içine diş beyazlatma ilacı sürülür. Genellikle uyku durumunda kullanılan kalıpların diş üzerinde en az 6 saat kalması gerekmektedir. Yaklaşık 1 ay boyunca uygulanmaya devam eder. Hasta istediği sonucu alana kadar diş hekimi kontrolünde bu kalıbı uygular. Bu yönteme ise home blaeching adı verilmektedir.

4) Beyazlatma Kalemi

Son günlerde hemen hemen herkesin çantasında yer alan kurtarıcı diş beyazlatma kalemi de diğer ürünler gibi ilgi görmekte. Kozmetik mağazalarında ve eczanelerde satılan bu kalemler, dişin üzerine sürülen bir jele sahip. Dişin beyazlatılmak istenildiği durumlarda diş minesine temas etmeyecek şekilde kalem uygulanır. Kuruması için 3 dakika beklenir. 3 dakika sonunda dişlerin beyazladığı fark edilir. Sadece doğal dişler için uygundur. Çocuklarda ve gebelik döneminde kullanılması uygun değildir.

5) Beyazlatıcı Diş Bantları

Diş beyazlatma konusunda oldukça pratik olan diş beyazlatma bandı günümüzde her eczanede bulunuyor. Dişlerinize bakım yapacağınız dönemlerde diş bandını üst ve alt dişlerinize yapıştırmalısınız. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra dişlerinizi fırçalayarak daha temiz ve beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Diş beyazlatan bantlar paketler halinde satılmaktadır.

6) Beyazlatıcı Etkisi Olan Diş Tozu

Uzun yıllar öncesinde de kullanılan diş beyazlatma tozu, günümüzde zaman zaman tercih edilmektedir. Genellikle bitkisel içeriğe sahiptirler. Diş macunu üzerine bir miktar eklenerek dişler fırçalanır ve düzenli kullanımda dişler beyazlık kazanır.

diş beyazlatma evde

Diş Beyazlatma Evde Doğal Çözümler

Dişlerinizin daha beyaz görünmesi için evinizde de pratik şekilde çözüm bulabilirsiniz. Daha özgür ve rahat gülmenin sırrı işte burada! Gülüşlerinizi saklamamak ve daha beyaz dişlere sahip olmanın doğal yöntemleri:

  • Karbonat: Karbonat ile diş beyazlatma geleneksel fakat çok etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Yapmanız gereken diş fırçanızı ıslatın ve biraz karbonata batırın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu uygulamayı alışkanlık haline getirdiğinizde dişlerinizin beyazladığını anında fark edeceksiniz.
  • 3 Malzemeli Diş Beyazlatma Kürü: Dişlerinizin beyazlamasını sağlayan karbonat, sirke ve tuz ile hazırladığınız kür, sizlere ilaç gibi gelecek. Üç malzemeyi karıştırın ve fırçanızı bu küre batırıp dişlerinizi fırçalayın. Sonuç sizi çok sevindirecek!
  • Çilek: Çileğin içeriğinde malik asit bulunmaktadır. Bu asit dişler üzerinde oluşan tabakaları yok etmede etkilidir. Tabakalar yok edildiğinde dişleriniz beyazlık kazanacaktır. Dişlerinizi doğal çözümlerle beyazlatmak istediğinizde püre haline gelen çilek ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Muz kabuğu: Potasyum açısından zengin bir meyve olan muzu, dişlerinizi fırçaladıktan sonra beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Ufak bir muz kabuğunu alın ve dişlerinize masaj yaparak uygulayın. Tartarları temizleyerek dişinizi beyaz bir görünüme kavuşturacaktır.
  • Gliserin: Antibakteriyel yapısından dolayı pek çok alanda kullanılan gliserin, dişlerinizde oluşan kirleri ve tabakayı temizlemek için de tercihiniz olacaktır. Haftada bir olacak şekilde dişlerinizi gliserin ile fırçalayabilirsiniz.
  • Portakal kabuğu: Portakalın dişlerinizi beyazlatmadaki etkisini duyunca çok şaşıracaksınız. Kuru defne yaprakları ile rendelenen portakal kabuklarını karıştırın ve dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Her hafta düzenli uygulamada sonuç harika!
  • Adaçayı: Düzenli olarak adaçayı tüketimi, dişlerin her zaman beyaz kalmasını sağlayacaktır. Dilerseniz 1 çay kaşığı karbonatı, tarçını ve demlenmiş adaçayını karıştırın. Bu karışım ile dişlerinizi düzenli ve aksatmadan fırçalayın. Zamanla dişlerinizin beyazlık kazandığını göreceksiniz.
  • Havuç: Havuç içeriğinde bulundurduğu asit sayesinde dişlerinizde oluşan tabakayı temizleyecektir. Bu nedenle havuç dilimi ile dişlerinize masaj yapabilirsiniz. Veya bir miktar havuç rendeleyin ve macun kıvamına getirin. Daha sonra dişlerinizi bu macun ile fırçalayın.

Bu maddelere ek olarak günlük diş fırçalama alışkanlığı kazanmalısınız. İçecekleri pipet yardımı ile içerseniz, dişleriniz daha az zarar görür ve beyazlığını kolay kolay kaybetmez. Fırçalama işlemini hızlı değil de yavaş yavaş yapmaya çalışın. Diş aralarında kalan tabakaların dişlerinizi sarı hale getirmemesi için diş ipini tercih edin.

diş beyazlatma fiyatları

Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Alanında uzman bir diş hekimi tarafından uygulanacak diş beyazlatma lazeri ücreti her doktorda aynı rakamda olmayabilir. Fakat aklınızda bir rakam şekillenmesi için sizlere 300 TL ile 1000 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Kozmetik firmaları herkes evinde dişlerini kolayca beyazlatsın amacı ile diş beyazlatma cihazları üretmektedir. Bu cihazlar piyasada 150 TL civarındadır. Daha kolay ve ekonomik olan diş beyazlatma kalemi fiyatı ise yaklaşık 25 TL’dir. Gün içinde dilediğiniz zaman uygulayabileceğiniz diş beyazlatma macunu ise en uygunu 5 TL’den satılmaktadır. Bu rakam markalara göre 40 TL’ye kadar ulaşabilir.

Çantanızda kolayca taşıyabileceğiniz diş beyazlatma bandı ise bir paket içinde çoklu şekilde yaklaşık 25 TL’den satılmaktadır.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Diş Beyazlatma Yöntemleri, Evdeki Malzemelerle Doğal Çözümler 12.06.2018 tarihinde yayınladı.