Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Otu: Virüslere Karşı Doğal Koruyucu!

Ebegümeci bitkisi yabanıl bir bitki olduğundan her yerde kolaylıkla görülebilir. Etki alanı epey geniş olan bu bitki hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve ebegümecinin faydalarından yararlanmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ebegümeci Faydaları

 • Cildi yeniler.
 • Saçların yağlanmasını önler.
 • Ağız ve diş sağlığını korur.
 • Sindirimi düzenler.
 • Gastrite iyi gelir.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Ateşi düşürür.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Virüse karşı koruyucudur.
 • Kanser riskini önler.
ebegümeci faydaları

Ebegümeci Otu Nedir?

Halk arasında ebegömeci, develangir, irbik  ya da kazankarası olarak da bilinen ve çoğunlukla da mera alanlarında yetişen bir bitki türü olarak bilinir. Botanik açıdan yaklaşacak olursak ebegümecigiller familyasında kendisine yer bulan ebegümeci, sayıları 1500’e yakın bitkinin genel adı olarak nitelendirilir.

Ancak bu büyük ailede yer alan türlerden sadece 8’i Türkiye’de yetişir. Genellikle şehir merkezlerinin dışında mera alanlarında yetişen ebegümeci 20 ile 30 santimetre boyunda ve kadife dokudadır. Bunların yanında yuvarlak yapraklarının kenar kısımları dişli ve uzun saplıdır.

Yaz boyunca çiçek veren ebegümecinin çiçekleri pembe ve eflatun tonlardadır. Meyveleri ise yaklaşık 10 parçaya bölünebilen ve olgunlaştığında açılması pek de mümkün olmayan ebegümeci tohumu olarak bilinir. Yabanıl bir bitki olarak tanımlanan ebegümecinin sürekli çoğalabilmesi de bu tohumların döküldüğü yerde filizlenmesi ile gerçekleşir.

Ebegümeci çiçeği genelde mor olmakla birlikte pembe ve beyaz olanlara da rastlanabilmektedir. Ebegümeci otu Türkiye’de nerede yetişir derseniz, tek bir bölge ve şehir adı öne çıkmaz çünkü bu bitki her yerde yetişebilmektedir. Ebegümeci hangi ayda toplanır sorusunun cevabı ise yaz aylarıdır.

ebegümeci faydaları

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci ne işe yarar ya da ebegümeci otunun faydaları nedir gibi pek çok soru ile karşı karşıya kalındığında ebegümecinin faydaları saymakla bitmez. Ebegümeci içerdiği mineral ve vitaminler dolayısıyla insan sağlığına birçok farklı noktada önemli faydalar sağlar. Bu faydalar cilt sağlığından sindirim sistemine, solunum yolu rahatsızlıklarından ateşli hasatlıklara kadar geniş bir yelpazede sunulabilir. Bu noktada ebegümeci çiçeğinin faydaları ayrı çayının ve otunun faydaları ayrı değerlendirilebilir. Öyle ki ebegümeci çayı farklı faydalar sunarken ebegümeci otu ve ebegümeci çiçeği farklı faydalar sunar.

 • Ebegümecinin en önemli faydalarından biri cilt yenileme özelliğidir. Ciltteki şişmeleri azaltan ebegümecinin aynı zamanda cilt hücrelerini yenilediği ve yaşlanmayı geciktirdiği söylenir.
 • Saçlara da oldukça olumlu etki eden, şampuan ve bakım kremlerinin içeriğinde de sıkça kullanılan ebegümecinin kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olduğu ve yağlanmayı önlediği bilinir.
 • Ağız ve diş sağlığının güçlenmesine katkı sağlayan ebegümeci, diş ve diş eti rahatsızlıklarını hafifletebilmektedir.
 • Gastrit gibi mide rahatsızlıkları başta olmak üzere sindirim sistemini düzenleyen etkiye sahiptir.
 • Bronşit, astım gibi kronik solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirdiği bilinir. Aynı zamanda göğüs yumuşatan ve balgam söktüren etkiye de sahiptir.
 • Ateş düşürücü olarak da kullanılan ebegümeci soğuk algınlığı sürecinde kullanılır ve vücudun terlemesini sağlayarak bünyeyi rahatlatır.
 • Kan basıncını dengelemek de önemli görülen ebegümecinin kolesterolü düzenleyici etkisi de bulunur.
 • Ebegümeci faydaları Saraçoğlu tarafından da vurgulanan bir konudur. Saraçoğlu solunum yolu sağlığına iyi gelen ebegümeci ile birlikte adaçayı kürünü virüslere karşı kalkan oluşturmak için önermektedir.
 • Ebegümeci antioksidan etkisiyle genel olarak da hastalıklara karşı vücudu koruyan bir bitkidir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler özellikle kanser riskine karşı önerilen besinlerdir. Ebegümeci de bu sınıfta sayılabilir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman desteği alınız.

Ebegümeci Neye İyi Gelir?

 • Ebegümeci otu neye iyi gelir sorusunun en popüler cevabı sindirim sistemiyle ilgilidir. Sindirim sistemini düzenleyici olduğundan mide yanmalarına ve gastrite iyi geldiği bilinir.
 • Sindirim sistemine olduğu kadar solunum sistemine de yardımcı özellikler barındıran ebegümecinin öksürük, soğuk algınlığı ve grip süreçlerinde de yaygın olarak kullanıldığı ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir. Bu nedenle akciğeri temizlediği ve enfeksiyonu önlediği söylenebilir.
 • Geçici solunum yolları enfeksiyonlarında etkili olduğu kadar bronşit ve astım gibi kronik rahatsızlıklara da iyi geldiği, ebegümeci çayının göz kuruluğu için de iyi geldiği ve çayı ile pansuman yapıldığı bilinir.
 • Ayrıca burun kanamalarının önlenmesinde de olumlu etkileri bulunan ebegümeci kanamayı durdururken aynı zamanda burun tıkanıklığını da giderir.

Her ne kadar geleneksel olarak tüketilse de iyi geldiği söylenen rahatsızlıklara sahip kişilerin kullanmadan önce uzman görüşü almaları doğru olur.

Özellikle ebegümeci zayıflatır mı ve ebegümeci hamilelikte zararlı mı gibi soruların yanıtı için uzman görüşü almak önemlidir ki ebegümeci zararları da ortaya çıkabileceğinden bu tür onayların alınması gerekir.

ebegümeci nedir

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı yapımı için farklı yöntemler vardır. İlk yöntem uzun sürede bitki özünü çıkarmayı sağlar:

Hazırlanışı:

 • Yaklaşık 2 çay kaşığı kadar çiçek, yaprak ve saplar; 250 ml soğuk suyun içine atılır.
 • Belirli periyotlarda karıştırılan karışım ortama 8 ile 10 saat arası bekler.
 • Demini alan çay içilmeden önce ısıtılarak sıcak tüketilir.

İkinci yöntem birçok bitki çayının hazırlanışı ile aynıdır:

 • Bu yöntemde önce kurutulmuş halde satılan ebegümeciyi aktardan aldıktan sonra önce suyunuzu kaynatmalısınız.
 • Ölçek 1 bardak su için bir tutam ebegümecidir.
 • Kaynamış suyun içine ebegümecini atın ve 5-10 dakika demlenmeyen bırakın.
 • Ebegümeci çayınız hazır! Süzerek afiyetle içebilirsiniz.
ebegümeci çayı

Ebegümeci Nasıl Temizlenir?

Bilindiği üzere ebegümeci; gövde, çiçek, yaprak ve tohum gibi pek çok farklı kısımdan oluşur. Her kısmı ayrı faydalı olan ebegümecini bol su ile yıkamak gerekir. Çünkü genellikle yok kenarlarında yetişen, 20-30 cm boyu olan bitkinin özellikle yaprak aralarında kum bulunma olasılığı oldukça yüksektir ve ebegümecinin kumlardan arındırılması güç olabilir.

Yıkandıktan sonra da ebegümeci bitkisinin her kısmı faydalı olduğundan temizlenirken hassas olmak gerekir. Ebegümeci temizlenirken dikkat edilmesi gereken en temel husus bitkinin hangi kısmının kullanılacağıdır. Öyle ki ebe gümeci 3 veya 7 parçalı olup palmiye gibi damarlı bir yapıya sahiptir. Yaprak kısımları temizlenirken bu dokuya dikkat edilmesi önemlidir.

ebegümeci

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Ebegümeci pek çok farklı şekilde kullanılır:

 • İlk olarak ebegümeci çay olarak kullanılır ve ebegümeci çayı demleme yöntemiyle hazırlanır. Çay olarak tüketilen ebegümeci aynı zamanda ağrı için de kullanılır.
 • Lapa halinde vücuda sarılarak da kullanılır. Taze ebegümeci ezilerek alacağı miktarda su eklenir ve lapa hale getirilir. Ardından vücudun ağrıyan bölgesine sarılır.
 • Son olarak ebegümeci, banyo esnasında sabun ya da duş jeli yerine de kullanılabilir. Ebegümeci bitkisinin tüm hali ve yaklaşık 10 gram kadar çiçek kısmı 1 litre suda 8-10 saat kadar beklemeye alınır ve su süzülür. Süzülen su banyoda lif ve sünger yardımıyla kullanılır.
ebegümeci çayı

Ebegümeci Nerede Satılır?

Ebegümecini mevsiminde yerel pazarlarda taze olarak bulmak mümkündür. Pazarların yanı sıra bazı süpermarketlerin manav reyonlarında ebegümeci mevcuttur. Ebegümecinin kurutulmuş ve paketlenmiş hali ise aktarlarda ve yöresel ürün pazarlarında satışa sunulur. Bununla birlikte tohumu da aktarlarda ve pazarlarda bulunabilir.

ebegümeci çayı

Ebegümeci Nasıl Pişirilir?

Ebegümecinden çok çeşitli yemekler yapılabilir. Otunu kavurarak çorbasını yaparak veya salata yaparak tüketebilirsiniz:

1) Şifa Kaynağı Pancarlı Ebegümeci Yemeği

Bu yemeklerden farklı üç tanesinin tarifini paylaşacak olursak pancarlı ebegümeci bu lezzetlerin ilki olarak karşımıza çıkar. Taze ebegümeci nasıl tüketilir diye düşünüyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Pancarlı ebegümeci yapmak için yapraklar yıkanır ve iri iri doğranır. Soğan, zeytinyağı ve tuz eklenen ebegümeci yaprakları kısık ateşte pişmeye bırakılır. Daha sonra küp küp doğranan pancarlar yemeğe eklenir. Yaklaşık 5-10 dakika sonra yemeğin altı kapatılır ve servise hazır hale getirilir. Pancarlı Ebegümeci

Pancarlı Ebegümeci

2) Sarmalara Farklı Bir Boyut Kazandıran Ekşili Ebegümeci Sarması

Bir diğer lezzet ise ebegümeci sarmasıdır. Ebegümeci nasıl tüketilir sorusunun leziz cevaplarından biri sarma versiyonudur. İç harcının hazırlanan ebegümeci sarmasının yaprakları iyice yıkanır. Kaynayan suda bekletilen ve yumuşatılan yapraklar soğuduğunda sarma işlemi gerçekleştirilir. Sarmalar tek tek tencereye dizilir ve tencere dolduğunda üzerine zeytinyağı gezdirilir. Ekşi tatları sevenler için limon da sıkılabilir. Sarmaların hizasında ılık su ilave edildikten sonra kısık ateşte sarmalar suyunu çekene dek pişirilir. Ekşili Ebegümeci Sarma

Ekşili Ebegümeci Sarma

Ebegümeci ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Aslan Pençesinin Az Bilinen 10 Faydası

Prostatın Gizli İlacı Cüce Palmiye ve Faydaları

Çobançantası Otu: Faydaları, Kullanımı, Yan Etkileri

Yapışkan Andız Otu Faydaları, Kullanımı ve Kanser Tedavisine Etkisi

Altın Otu Faydaları Hazmı Kolaylaştıran İdrar Söktüren Doğal Çözüm

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (2)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ebegümeci Tarifi

Ebegümeci

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sumak Çayı ( Faydalarıyla ) Tarifi

Sumak Çayı ( Faydalarıyla )

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Ebegümeci Kavurması Tarifi

Ebegümeci Kavurması

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ebegümeci Sarması Tarifi

Ebegümeci Sarması

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ebegümeci Kavurması Tarifi

Ebegümeci Kavurması

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ebegümeci Salatası Tarifi

Ebegümeci Salatası

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yumurtalı Ebegümeci Tarifi

Yumurtalı Ebegümeci

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Faydaları İle Taze Limon Çayı Tarifi

Faydaları İle Taze Limon Çayı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023

2023 Yılbaşı Çam Ağaçları ve Süsleri Ne Kadar? Bu günlerde evleri tatlı bir yılbaşı telaşı…

Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Ağacı ve Süsleri Fiyat Listesi 2023

2023 Yılbaşı Çam Ağaçları ve Süsleri Ne Kadar? Bu günlerde evleri tatlı bir yılbaşı telaşı…

Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Tarifler Geri
Videolar Geri