Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Faydalarını Öğrenen Mutfağında Özel Bir Yer Ayıracak: Ebegümeci Otu

Ebegümeci bitkisi yabanıl bir bitki olduğundan her yerde kolaylıkla görülebilir. Etki alanı epey geniş olan bu bitki hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve ebegümecinin faydalarından yararlanmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ebegümeci Otu Nedir?

Halk arasında ebegömeci ya da kazankarası olarak da bilinen ve çoğunlukla da mera alanlarında yetişen bir bitki türü olarak bilinir. Botanik açıdan yaklaşacak olursak ebegümecigiller familyasında kendisine yer bulan ebegümeci, sayıları 1500’e yakın bitkinin genel adı olarak nitelendirilir. Ancak bu büyük ailede yer alan türlerden sadece 8’i Türkiye’de yetişir. Genellikle şehir merkezlerinin dışında mera alanlarında yetişen ebegümeci 20 ile 30 santimetre boyunda ve kadife dokudadır. Bunların yanında yuvarlak yapraklarının kenar kısımları dişli ve uzun saplıdır.

Yaz boyunca çiçek veren ebegümecinin çiçekleri pembe ve eflatun tonlardadır. Meyveleri ise yaklaşık 10 parçaya bölünebilen ve olgunlaştığında açılması pek de mümkün olmayan ebegümeci tohumu olarak bilinir. Yabanıl bir bitki olarak tanımlanan ebegümecinin sürekli çoğalabilmesi de bu tohumların döküldüğü yerde filizlenmesi ile gerçekleşir.

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

  • Ebegümeci ne işe yarar ya da ebegümeci otunun faydaları nedir gibi pek çok soru ile karşı karşıya kalındığında ebegümecinin faydaları saymakla bitmez. Ebegümeci içerdiği mineral ve vitaminler dolayısıyla insan sağlığına birçok farklı noktada önemli faydalar sağlar. Bu faydalar cilt sağlığından sindirim sistemine, solunum yolu rahatsızlıklarından ateşli hasatlıklara kadar geniş bir yelpazede sunulabilir. Bu noktada ebegümeci çiçeğinin faydaları ayrı çayının ve otunun faydaları ayrı değerlendirilebilir. Öyle ki ebegümeci çayı farklı faydalar sunarken ebegümeci otu ve ebegümeci çiçeği farklı faydalar sunar.
  • Ebegümecinin en önemli faydalarından biri muhakkak ki cilt yenileme özelliğidir. Ciltteki şişmeleri azaltan ebegümecinin aynı zamanda cilt hücrelerini yenilediği ve yaşlanmayı geciktirdiği söylenir.
  • Saçlara da oldukça olumlu etki eden, şampuan ve bakım kremlerinin içeriğinde de sıkça kullanılan ebegümecinin kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olduğu ve yağlanmayı önlediği bilinir.
  • Gastrit gibi mide rahatsızlıkları başta olmak üzere sindirim sistemini düzenleyen etkiye sahiptir.
  • Bronşit, astım gibi kronik solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirdiği bilinir. Aynı zamanda göğüs yumuşatan ve balgam söktüren etkiye de sahiptir.
  • Ateş düşürücü olarak da kullanılan ebegümeci soğuk algınlığı sürecinde kullanılır ve vücudun terlemesini sağlayarak bünyeyi rahatlatır. Kan basıncını dengelemek de önemli görülen ebegümecinin kolesterolü düzenleyici etkisi de bulunur.

Ebegümeci Neye İyi Gelir?

Sindirim sistemini düzenleyici olduğundan mide yanmalarına ve gastrite iyi geldiği bilinir. Sindirim sistemine olduğu kadar solunum sistemine de yardımcı özellikler barındıran ebegümecinin öksürük, soğuk algınlığı ve grip süreçlerinde de yaygın olarak kullanıldığı ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.

Bu nedenle akciğeri temizlediği ve enfeksiyonu önlediği söylenebilir. Geçici solunum yolları enfeksiyonlarında etkili olduğu kadar bronşit ve astım gibi kronik rahatsızlıklara da iyi geldiği, ebegümeci çayının göz kuruluğu için de iyi geldiği ve çayı ile pansuman yapıldığı bilinir. Ayrıca burun kanamalarının önlenmesinde de olumlu etkileri bulunan ebegümeci kanamayı durdururken aynı zamanda burun tıkanıklığını da giderir.

Her ne kadar geleneksel olarak tüketilse de iyi geldiği söylenen rahatsızlıklara sahip kişilerin kullanmadan önce uzman görüşü almaları doğru olur.

Özellikle ebegümeci zayıflatır mı ve ebegümeci hamilelikte zararlı mı gibi soruların yanıtı için uzman görüşü almak önemlidir ki ebegümeci zararları da ortaya çıkabileceğinden bu tür onayların alınması gerekir.

Ebegümeci Nasıl Temizlenir?

Bilindiği üzere ebegümeci; gövde, çiçek, yaprak ve tohum gibi pek çok farklı kısımdan oluşur. Her kısmı ayrı faydalı olan ebegümecini bol su ile yıkamak gerekir. Çünkü genellikle yok kenarlarında yetişen, 20-30 cm boyu olan bitkinin özellikle yaprak aralarında kum bulunma olasılığı oldukça yüksektir ve ebegümecinin kumlardan arındırılması güç olabilir.

Yıkandıktan sonra da ebegümeci bitkisinin her kısmı faydalı olduğundan temizlenirken hassas olmak gerekir. Ebegümeci temizlenirken dikkat edilmesi gereken en temel husus bitkinin hangi kısmının kullanılacağıdır. Öyle ki ebe gümeci 3 veya 7 parçalı olup palmiye gibi damarlı bir yapıya sahiptir. Yaprak kısımları temizlenirken bu dokuya dikkat edilmesi önemlidir.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Ebegümeci pek çok farklı şekilde kullanılır.

İlk olarak ebegümeci çay olarak kullanılır ve ebegümeci çayı demleme yöntemiyle hazırlanır. Yaklaşık
2 çay kaşığı kadar çiçek, yaprak ve saplar; 250 ml soğuk suyun içine atılır. Belirli periyotlarda karıştırılan karışım ortama 8 ile 10 saat arası bekler. Demini alan çay içilmeden önce ısıtılarak sıcak tüketilir.

Çay olarak tüketilen ebegümeci aynı zamanda ağrı için de kullanılır. Hal böyle olunca lapa halinde vücuda sarılarak da kullanılır. Taze ebegümeci ezilerek alacağı miktarda su eklenir ve lapa hale getirilir. Ardından vücudun ağrıyan bölgesine sarılır.

Son olarak ebegümeci, banyo esnasında sabun ya da duş jeli yerine de kullanılabilir. Ebegümeci bitkisinin tüm hali ve yaklaşık 10 gram kadar çiçek kısmı 1 litre suda 8-10 saat kadar beklemeye alınır ve su süzülür. Süzülen su banyoda lif ve sünger yardımıyla kullanılır.

Ebegümeci Nerede Satılır?

Ebegümecini mevsiminde yerel pazarlarda taze olarak bulmak mümkündür. Pazarların yanı sıra bazı süpermarketlerin manav reyonlarında ebegümeci mevcuttur. Ebegümecinin kurutulmuş ve paketlenmiş hali ise aktarlarda ve yöresel ürün pazarlarında satışa sunulur. Bununla birlikte tohumu da aktarlarda ve pazarlarda bulunabilir.

Ebegümeci Nasıl Pişirilir?

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Ebegümeci Yemeği Tarifleri

Ebegümecinden çok çeşitli yemekler yapılabilir.

1) Şifa Kaynağı Pancarlı Ebegümeci Yemeği İçin:

Bu yemeklerden farklı üç tanesinin tarifini paylaşacak olursak pancarlı ebegümeci bu lezzetlerin ilki olarak karşımıza çıkar. Pancarlı ebegümeci yapmak için yapraklar yıkanır ve iri iri doğranır. Soğan, zeytinyağı ve tuz eklenen ebegümeci yaprakları kısık ateşte pişmeye bırakılır. Daha sonra küp küp doğranan pancarlar yemeğe eklenir. Yaklaşık 5-10 dakika sonra yemeğin altı kapatılır ve servise hazır hale getirilir.

Pancarlı Ebegümeci

2) Sarmalara Farklı Bir Boyut Kazandıran Ebegümeci Sarması İçin:

Bir diğer lezzet ise ebegümeci sarmasıdır. İç harcının hazırlanan ebegümeci sarmasının yaprakları iyice yıkanır. Kaynayan suda bekletilen ve yumuşatılan yapraklar soğuduğunda sarma işlemi gerçekleştirilir. Sarmalar tek tek tencereye dizilir ve tencere dolduğunda üzerine zeytinyağı gezdirilir. Ekşi tatları sevenler için limon da sıkılabilir. Sarmaların hizasında ılık su ilave edildikten sonra kısık ateşte sarmalar suyunu çekene dek pişirilir. Ebegümeci Sarması

Ebegümeci tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? 10.10.2017 tarihinde yayınladı.