Pitaya Ejder Meyvesi Nedir? 11 Mucizevi Faydası

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Pitaya Ejder Meyvesi Nedir? 11 Mucizevi Faydası Tarifi

Tropik Meyveler Kuşağı: Ejder Meyvesi Pitaya

Sıra dışı meyvelere ilgi duyanların keşfetmeleri gereken birçok çeşit bulunmaktadır. Tropik iklimlerin kendilerine özgü atmosferine sahip olanlar, söz konusu meyveler arasında özel bir konumda yer alırlar. Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle “Dragon Fruit” veya “Pitaya” dikkat çekici görünümü ve özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Pembe tonlarındaki kabuğu ve içini açtığınız zaman karşınıza çıkan nefis meyvesi ile fark yaratan Ejder Meyvesi Pitaya, tropik alemlerin vazgeçilmez üyelerinden biridir. Son yıllarda dünya çapında ve ülkemizde daha fazla tanınmaya başlayan meyve, yararlı yönleriyle de her daim beslenme listenizde yer vermeniz gereken bir seçenek oluşturur.

Ejder Meyvesi Nedir?

Uzaktan bakıldığı zaman pembe bir alevi anımsatan ejder meyvesi, turplara da bir miktar benzemektedir. Ejder meyvesi tadı birçok kişi tarafından beğenilmektedir. Kavun ve kivi karışımı enteresan bir aroma ve lezzete sahip olan meyve, severek yiyeceğiniz türden bir üründür. İç bölümünde susama yakın siyah çekirdekler barındıran meyvenin, soyulması ve tüketilmesi kolay özelliktedir.

Özellikle pembe rengini sevenlerin mutlaka hayatlarında yer vermek isteyecekleri Pitaya, sofralara eklendiği anlarda bulunduğu ortama sıcak ve sevimli bir hava katmaktadır. Ejder meyvesi bitkisi dikenli incirler ailesine mensuptur.

Ejder meyvesi çiçeği ise hoş renkleri ve gösterişli yapısıyla dikkat çekmektedir. Ejder gözü meyvesi ise pitaya ile tamamen aynı meyve olmasa da tropikal özelliklere sahip ve enteresan bir başka üründür. Gerçekten de ejderha gözüne benzeyen bu meyveyi de mutlaka severek tüketebilirsiniz.

Ejder Meyvesi Nerede Yetişir?

Her haliyle tropikal iklimlerden çıktığını yansıtan ejder meyvesi sıcak ortamlarda kendisine yetişme imkanı bulmaktadır. Ülkemizde ise ejder meyvesi Mersin sınırları dahilinde sıklıkla yetiştirilmeye başlanmıştır. Ejder meyvesi iklimi ile Mersin’in havası yüksek oranda uyum sağlamıştır demek doğru olur. Meyvenin Mersin’de yetiştirilmeye başlaması ülkemizin ejder meyvesiyle olan bağlarına olumlu katkıda bulunmuştur.

Dünya çapında ise Güney Amerika, Meksika, Vietnam, Malezya ve Endonezya gibi tropikal iklimden etkilenen bölgelerde yetiştiğine rastlamak yüksek olasılıktadır.

Ejder Meyvesi Kaç Yılda Meyve Verir?

Ejder meyvesi tohumu bir şekilde temin edildikten sonra farklı yöntemler aracılığıyla yetiştirilme imkanı yakalanır. Ejder meyvesi fidesi bir süre sonra kaktüse benzeyen bir görünüm almaya başlar. İki tane ejder meyvesi ağacı dikerek verimlilik almam mümkündür. Ağaçlar birbirlerini dölleyerek meyve oluşmasını sağlarlar.

Ejder meyvesi ekimi yapıldıktan sonra ağaçlar 30 ve 50 gün süre içinde meyve vermeye başlar. Ağaçlar yeterli bakımı gördükleri takdirde bir yıl içinde birçok kere meyve verebilirler. Ejder meyvesi yetiştirme aktivitesine ilgi duyanlar ejder meyvesi evde yetişir mi diye merak ediyor olabilirler.

Ejder meyvesi bakımı sırasında ağaçların dış etkenlerden olumsuz şekilde etkilenmiyor olduklarına emin olmak gerekir. Yıllık sıcaklık ortalamasının ideal olduğu bir yerde yaşıyorsanız bahçenizde ejder meyvesi üretimi yapabilirsiniz.

Ejderha meyvesi ağacı bahçenize tüm görenlerin hayranlıkla bakacağı bir bitki ekleyecektir. Ejder meyvesi serası ortamında yetişen ürünler bol sulu ve etli olmaktadır. Saksıda ejder meyvesi yetiştirme şansınız vardır. Ancak toprağın gerekli derinliği sağlamasına dikkat etmeniz önemlidir.

Ejder Meyvesi Faydaları Nelerdir?

 • Ejder meyvesi faydaları içinde zayıflama konusunda yaptığı katkılar ön plana çıkmaktadır. Kalori yönünden ideal ve lif açısından zengin olması sonucunda vücudunuzun formunu korumasına destek vermektedir.
 • Bol miktarda kalsiyum barındırması sonucunda kemiklerin gelişimine ve güçlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.
 • Ejder meyvesi yararları incelendiği zaman C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülür. Antioksidan özelliği ise hastalıklar ile daha iyi savaşılmasına fayda sağlar.
 • Düzenli olarak ejder meyvesi tüketerek cildinizin her gün daha sağlıklı ve pürüzsüz duruma geldiğini görebilirsiniz.
 • Ejder meyvesi yiyenlerin göz sağlığı olumlu yönde etkilenir. Göz kuruluğu gibi sıkıntı yaratan durumlar önlenebilir.
 • Diyabet, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi vücuda zarar veren hastalıkların tedavisinde ejder meyvesi ile büyük gelişmeler kaydedilebilir.
 • Ejder meyvesinin belirli aralıklarla tüketilmesinin çeşitli solunum yolu hastalıkları üzerinde olumlu etkileri görülmüştür.
 • Ejder meyvesinin afrodizyak etkisi olduğu belirlenmiştir. Böylelikle cinsel hayata üst düzeyde katkıları vardır. Aynı zamanda zindelik, güç ve enerji veren bir besin olduğu için yaşam kalitesini arttıran özelliktedir.
 • Ejder meyvesine süper meyve ismi konulmasının doğruluğunu kanıtlayan birçok faydalı yönü vardır. Meyvenin tam bir vitamin deposu olması vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılar.
 • Ejder meyvesinin bedeni enfeksiyon ve iltihaplardan koruması sonucunda bu tür durumlar meydana gelmemektedir. Oluşan yaralar ise kısa sürede iyileşmektedir.
 • Ejder meyvesi toksin türü zararlı maddelerin atılmasını sağlaması nedeniyle detoks karışımlarına eklemek açısından idealdir.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenir?

Ejder meyvesinin en heyecan verici yönlerinden biri de birçok farklı şekilde kullanılabilen bir ürün olmasıdır. Öncelikli tüketim biçimi meyve olarak yenilmesidir. Genellikle içi beyaz ejder meyvesi piyasada bulunur.

Kimi zaman ise kırmızı ejder meyvesi karşınıza çıkar. Böyle bir durumda üzülmeniz gerekmez zira bu türdeki meyve de son derece lezzetlidir. Bir diğer ejder meyvesi tüketim yöntemi ise meyve salatasına eklemektir. Salatayı daha renkli duruma getirirken aynı zamanda aromasına katkı yapacaktır.

Tropikal meyvelerin popüler kullanım alanlarından biri de nefis kokteyl seçenekleridir. Siz de evinizde aldığınız ejder meyvelerini, votka ve limon suyuyla birlikte blendera atıp müthiş tada sahip kokteyller yapabilirsiniz. Aynı işlemi soda karışımı için de uygulayabilirsiniz. Kırmızı meyve suyu leziz ve sağlıklı bir içecektir. Elma, çilek ve karpuz gibi kırmızı renkteki meyveler ile ejder meyvesini karıştırabilirsiniz. Spor yapıyor ve formda kalmak istiyorsanız chia pudinginin içeriğine meyveyi ekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte mükemmel bir pembe tonuna sahip cheesecake yapmak için ejder meyvesi harika bir seçenektir. Ejder meyvesi reçeli yaparak mutfağınıza alternatif bir besin katabilirsiniz. İstediğiniz zaman reçeli kaşıklayarak keyifle yiyebilirsiniz.

Ejder Meyvesi Nerede Satılır?

Ejder meyvesi satışı genellikle tropikal meyve ve sebzelerin bulunduğu yerlerde gerçekleşir. Meyvenin yetiştirildiği tropikal bölgelerden ithal edilen bir ürün olması nedeniyle bu durum meydana gelmektedir. Ancak günümüzde Mersin civarında meyvenin üretimine önem verilmesi sonucunda semt pazarları ve manavlarda meyveyi görmek mümkün olmaktadır.

İnternet üzerinde tropikal meyve tutkunlarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş olan birçok alışveriş sitesi vardır. Organik ürünlerin rahatlıkla bulunduğu bu siteleri ziyaret ederek meyve alışverişi yapabilirsiniz. İsterseniz meyveleri satın almak yerine tohumlarını alıp bahçenize veya saksıya ekerek kendiniz yetiştirmeye çalışabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Fiyatları Nasıldır?

Ejder meyvesi tropikal bir meyve olması ve zor temin edilmesi nedeniyle ortalamanın üstünde fiyatlara sahiptir. Ejder meyvesi fiyatı ürünün gramına göre de değişiklik göstermektedir. Ortalama boyutlardaki meyvenin fiyatı 25 TL civarındadır. Daha büyük meyve ise yaklaşık 29 TL gibi fiyatlar karşılığında satın alınmaktadır.

Ejder meyvesi kilosu ise ortalama 60 TL olarak belirlenmiştir. İki tane büyük boyutlardaki ejder meyvesi bir kiloya denk gelmektedir. Fiyatlar ilk bakışta biraz pahalı görünse de meyvenin kullanım alanlarının genişliği, lezzeti ve verimli olmasıyla doğru orantılıdır.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Pitaya Ejder Meyvesi Nedir? 11 Mucizevi Faydası 18.12.2017 tarihinde yayınladı.