Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Ginseng Bitkisi ve Vitaminine Dair Her Şey

Ginseng, bitkilerin iyileştirici gücünden faydalanmak isteyenlerin en sık kullandığı otların başında gelir. Kök ve yaprakları kullanılarak birçok hastalığın etkisinin azaltılmasına yardımcı olan ginseng cinsel problemler, psikolojik sorunlar ya da sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok alanda yaygın şekilde kullanılır.

GİNSENG, stres gibi psikolojik sorunlar, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar ya da astım gibi solunum yollarına bağlı sorunlar için yüksek etki gösteren ve sık kullanılan bir bitkidir. Ginseng etkileri hakkında bilgi sahibi olan birçok insan ginseng nereden alınır ya da ginseng nasıl kullanmalı diye merak eder.

Ginseng genel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu gibi, kalp hastalıkları ya da karaciğer sorunları açısından da tedavi edici bir etki sağlar. Bu nedenle ginseng neye yarar ya da ginseng ne için kullanılır diye merak edenlerin sayısı giderek artıyor. Ginseng bitkisi farklı şekillerde kullanılabildiği gibi, özellikle vitamin formunda çok sık tüketilir.

Ginseng vitamini düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar hastalıkları, kanser, bağışıklık sistemi ile ilgili problemler başta olmak üzere birçok sağlık sorunundan korunmayı sağlar.

Ginseng Nedir?

Ginseng beyaz ya da kırmızı renkli çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Ginseng bitkisinin yaşlı kökleri Uzakdoğu’da yüzyıllardır şifa verici bir ilaç olarak kullanılır. Son yıllarda dünyanın her yerinde popüler hale gelen ve zayıflamak, mide hastalıklarından kurtulmak ya da psikolojik hastalıkların etkisini hafifletmek için kullanılan ginseng hap, şurup ya da şeker formlarında yaygın olarak kullanılır. Ginseng meyvesi olan bir bitki türü değildir.

Aynı zamanda ginseng çiçeği olan bir bitki de değildir. Otsu bir yapıya sahip olduğu için kökleri ya da yaprakları kullanılır. Ginsengin genç kökleri de, yaşlı kökler kadar etkili olmadığından, ilaç olarak kullanılmaz. Uzakdoğu kültüründe önemli bir yere sahip olan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng otu, son yıllarda dünyanın birçok bölgesinde, kök ya da yapraklardan elde edilen vitamin, hap veya macun formlarında kullanılır.

Ginseng Nasıl Yetiştirilir?

Ginseng bitkisi güneşi ve suyu fazla sevmediği gibi, bu bitkinin soğuk hava koşullarına dayanıklılığı da düşüktür. Yetiştirilmesi için en uygun olan ormanlardır. Ancak tarla ya da bahçe gibi alanlarda da ginseng yetiştirmek mümkündür. Bu bitkinin olgunlaşması ortalama 6 ay sürer. Bu süreçte ekim zamanı, sulama ve güneş alma miktarı ile ginseng bitkisi tohumu önem taşır.

Ginsengi bahçede ya da saksıda yetiştirmek isteyenlerin çok özenli davranması gerekir. Bitkinin az miktarda da olsa gereğinden fazla su alması ölmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra güneş ışığı veya beyaz ışık da bitkinin büyüme sürecinin bozulmasına ve ölmesine neden olabilir.

Ginseng yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin, bu bitkinin yetişebileceği uygun alanlar yaratması şarttır. Ayrıca bitkinin genel bakımı, sulaması ve aldığı ışık miktarı gibi hususlarda da çok dikkatli olunması önem taşır.

Ginseng İçeren Besinler Nelerdir?

Ginseng, bir bitki türü olduğu için sebze ya da meyvelerin içinde yer almaz. Bu nedenle birçok insan ginseng nereden alınır sorusunun cevabını merak eder. Ginseng içeren vitaminler ya da ginseng hapları ile bu bitkinin sağladığı faydalardan yararlanmak mümkündür. Aynı şekilde ginseng yaprakları çay gibi demlenerek içildiğinde de birçok fayda sağlar.

Ginseng kökleri, zencefil gibi rendelenerek kullanılabilir. Salatalarda ya da hamur işi yemeklerin içine az miktarda ginseng kökü atılabileceği gibi, meyve suyu karışımlarına da eklenebilir. Ginseng köklerinin dikkatli kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ginseng kökleri, yapraklara oranla daha etkilidir. Bu nedenle ginseng köklerinin çok sık kullanılması, yan etkilere neden olabilir. Ginseng çayları, demlenmeye hazır şekilde marketlerde bulunabilir.

Ginseng yaprakları kullanılarak hazırlanan çayların, yeşil çay gibi dikkatli kullanılması gerekir. Çayın çok fazla demlenmesi, etkisinin azalmasına neden olacağı gibi, aşırı çay tüketimi vücudun halsiz düşmesine yol açabilir. Bu nedenle ginseng çayları doğru şekilde demlenmeli ve çok fazla tüketilmemelidir.

Ginseng aktar ya da bitkisel ürünler satan marketlerde kolayca bulunabilir. Ginseng tozu ya da macunu da genellikle birçok aktarda satılır. Ginseng tozu, köklerin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilir. Salata ya da meyvelerin üzerinde hem lezzet verici olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda et ve sebze yemeklerinin içine de baharat gibi atılarak kullanılabilir.

Ginseng fiyatı, ginseng özellikleri ya da formu doğrultusunda değişiklik gösterir. Genellikle ginseng çayları ya da ginseng şekeri daha makul fiyatlara satılırken ginseng özütü daha pahalıdır.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

 • Mide sorunları, hazımsızlık, sindirim sistemi hastalıkları gibi problemler için ginseng oldukça etkilidir. Midenin rahatlamasını ve sindirimin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.
 • Stres, anksiyete, sebebi bulunmayan yorgunluk gibi psikolojik temelli sorunlar için de ginseng hapları kullanılabilir. Aynı zamanda odaklanma problemleri ve hafıza sorunları için de ginseng vitaminler kullanmak faydalıdır.
 • Ginseng içeren vitaminler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve enfeksiyonlardan korunmayı sağlar.
 • Ginseng cinsellik açısından da etkili bir bitkidir. Afrodizyak etkisi sağlar ve cinsellik ile ilgili sorunların azalmasına yardımcı olur. Ginseng sperm hareketliliğini de olumlu etkiler.
 • Regl döngüsünün düzenlenmesi ve doğum ağrılarının azaltılmasını sağlamak için de ginseng kullanılabilir.
 • Ginseng kökleri, vücudun güçlenmesini ve daha canlı hissedilmesini sağlar.
 • Diş ve diş eti ile ilgili hastalıkların neden olduğu sorunların azaltılması için de ginseng kullanılabilir.
 • Ginseng macunu kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde, karaciğer ve kalp sağlığının desteklenmesinde etkilidir.
 • Cilt hastalıkları, sivilceler ya da cilt renginin mat olması gibi durumlarda da etkili olan ginseng cilde faydaları olan bir bitkidir.
 • Ginseng kanser gibi hastalıkların hızlı ilerlemesini engellediği düşünülen bitki türlerinden biridir. Bu nedenle kanser gibi hastalıkların tedavisinde ginseng çeşitleri kullanılabilir.
 • Ginseng omega 3 içeren otsu bitkiler arasında yer aldığından, omega bakımından zengin olan hayvansal yağları tüketmeyen vejetaryen ve veganlar açısından da oldukça yararlıdır.

Genel sağlık, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ya da cilt sağlığı için son derece etkili olan ve yaygın olarak kullanılan ginsengin fazla kullanılması zarar verebilir. Uzun süreli kullanımlarda ya da diğer ilaçlarla etkileşim nedeniyle vücutta alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu bitkiyi kullanırken ginseng zararları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Ginseng Zayıflatır Mı?

Ginsengin mide ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kilo vermeye yardımcı olan bir yapısı vardır. Kilo verememe ya da hızlı kilo alma gibi durumların temel nedeni genellikle sindirim sisteminin yavaş çalışmasıdır. Dolayısıyla sindirim sisteminin hızlı çalışması kilo verememe sorununun ortadan kalkmasına, buna bağlı olarak zayıflamaya ortam hazırlar. Ginseng zayıflatır mı diye soranların, ginsengin sindirim sistemi üzerindeki faydaları hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Hazımsızlık sorunu yaşayan ya da sindirim sisteminin yavaş çalıştığını bilen insanların ginseng kullanması, kilo vermeyi kolaylaştırır. Ancak bu bitkinin nasıl kullanıldığı da oldukça önemlidir.

Uykusuzluk, deri döküntüsü, göğüs ağrısı ya da bulantı gibi yan etkilere neden olabilen ginseng, alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilir. Zayıflamak için ginseng kullanmayı düşünenlerin yan etkiler hakkında bilgi edinmesi şarttır.

Ginseng vitamini ya da ginseng hapları ile kısa sürede zayıflayacağını düşünenler, mutlaka bu bitkinin neden olabileceği yan etkiler hakkında bilgi almalıdır.

Ginseng Ne Kadar Kullanılmalı?

Ginseng insan sağlığı üzerinde birçok yararı olan, hastalıklara karşı koruma sağlayan ve psikolojik sorunların etkisini azaltan bir bitkidir. Ancak tüm yararlı gıdalar gibi, ginsengin aşırı kullanılması da ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ginseng hapı ya da ginseng içeren vitamin kullananların aşırıya kaçmaması önem taşır.

Ginsengin aşırı miktarda kullanılması durumunda, baş ağrısı, mide bulantısı, odaklanma bozukluğu, karın ağrısı gibi şikayetler oluşabilir. Gerek ginseng otu ya da ginseng yaprakları kullanılarak hazırlanan çaylar gerekse ginseng macunu ya da vitamini yeterli miktarda kullanılmalıdır.

Ginseng vitamininin ne kadar kullanılacağı, hapın dozajına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle eczanelerden alınan ginseng vitaminlerini kullanırken ilaç prospektüsünü okumak şarttır. Ginseng şurubu ya da macunu gibi karışımların ise her gün kullanılmaması önerilir. Haftada birkaç kere ginseng macununu az miktarda yemek yeterlidir.

Aynı şekilde ginseng kullanılarak yapılan çayların da 1-2 günde bir defa tüketilmesi kafidir. Aşırı tüketim, ginsengin faydalarını azaltabileceği gibi vücutta yan etkilere de neden olabilir.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Evde Ne Varsa Çorbası Tarifi

Evde Ne Varsa Çorbası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi

Evde Ne Varsa Muffini

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri