Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng Bitkisi ve Vitaminine Dair Her Şey

Ginseng, bitkilerin iyileştirici gücünden faydalanmak isteyenlerin en sık kullandığı otların başında gelir. Kök ve yaprakları kullanılarak birçok hastalığın etkisinin azaltılmasına yardımcı olan ginseng cinsel problemler, psikolojik sorunlar ya da sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok alanda yaygın şekilde kullanılır.

GİNSENG, stres gibi psikolojik sorunlar, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar ya da astım gibi solunum yollarına bağlı sorunlar için yüksek etki gösteren ve sık kullanılan bir bitkidir. Ginseng etkileri hakkında bilgi sahibi olan birçok insan ginseng nereden alınır ya da ginseng nasıl kullanmalı diye merak eder.

Ginseng genel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu gibi, kalp hastalıkları ya da karaciğer sorunları açısından da tedavi edici bir etki sağlar. Bu nedenle ginseng neye yarar ya da ginseng ne için kullanılır diye merak edenlerin sayısı giderek artıyor. Ginseng bitkisi farklı şekillerde kullanılabildiği gibi, özellikle vitamin formunda çok sık tüketilir.

Ginseng vitamini düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar hastalıkları, kanser, bağışıklık sistemi ile ilgili problemler başta olmak üzere birçok sağlık sorunundan korunmayı sağlar.

Ginseng Nedir?

Ginseng beyaz ya da kırmızı renkli çok yıllık otsu bir bitki türüdür. Ginseng bitkisinin yaşlı kökleri Uzakdoğu’da yüzyıllardır şifa verici bir ilaç olarak kullanılır. Son yıllarda dünyanın her yerinde popüler hale gelen ve zayıflamak, mide hastalıklarından kurtulmak ya da psikolojik hastalıkların etkisini hafifletmek için kullanılan ginseng hap, şurup ya da şeker formlarında yaygın olarak kullanılır. Ginseng meyvesi olan bir bitki türü değildir.

Aynı zamanda ginseng çiçeği olan bir bitki de değildir. Otsu bir yapıya sahip olduğu için kökleri ya da yaprakları kullanılır. Ginsengin genç kökleri de, yaşlı kökler kadar etkili olmadığından, ilaç olarak kullanılmaz. Uzakdoğu kültüründe önemli bir yere sahip olan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng otu, son yıllarda dünyanın birçok bölgesinde, kök ya da yapraklardan elde edilen vitamin, hap veya macun formlarında kullanılır.

Ginseng Nasıl Yetiştirilir?

Ginseng bitkisi güneşi ve suyu fazla sevmediği gibi, bu bitkinin soğuk hava koşullarına dayanıklılığı da düşüktür. Yetiştirilmesi için en uygun olan ormanlardır. Ancak tarla ya da bahçe gibi alanlarda da ginseng yetiştirmek mümkündür. Bu bitkinin olgunlaşması ortalama 6 ay sürer. Bu süreçte ekim zamanı, sulama ve güneş alma miktarı ile ginseng bitkisi tohumu önem taşır.

Ginsengi bahçede ya da saksıda yetiştirmek isteyenlerin çok özenli davranması gerekir. Bitkinin az miktarda da olsa gereğinden fazla su alması ölmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra güneş ışığı veya beyaz ışık da bitkinin büyüme sürecinin bozulmasına ve ölmesine neden olabilir.

Ginseng yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin, bu bitkinin yetişebileceği uygun alanlar yaratması şarttır. Ayrıca bitkinin genel bakımı, sulaması ve aldığı ışık miktarı gibi hususlarda da çok dikkatli olunması önem taşır.

Ginseng İçeren Besinler Nelerdir?

Ginseng, bir bitki türü olduğu için sebze ya da meyvelerin içinde yer almaz. Bu nedenle birçok insan ginseng nereden alınır sorusunun cevabını merak eder. Ginseng içeren vitaminler ya da ginseng hapları ile bu bitkinin sağladığı faydalardan yararlanmak mümkündür. Aynı şekilde ginseng yaprakları çay gibi demlenerek içildiğinde de birçok fayda sağlar.

Ginseng kökleri, zencefil gibi rendelenerek kullanılabilir. Salatalarda ya da hamur işi yemeklerin içine az miktarda ginseng kökü atılabileceği gibi, meyve suyu karışımlarına da eklenebilir. Ginseng köklerinin dikkatli kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ginseng kökleri, yapraklara oranla daha etkilidir. Bu nedenle ginseng köklerinin çok sık kullanılması, yan etkilere neden olabilir. Ginseng çayları, demlenmeye hazır şekilde marketlerde bulunabilir.

Ginseng yaprakları kullanılarak hazırlanan çayların, yeşil çay gibi dikkatli kullanılması gerekir. Çayın çok fazla demlenmesi, etkisinin azalmasına neden olacağı gibi, aşırı çay tüketimi vücudun halsiz düşmesine yol açabilir. Bu nedenle ginseng çayları doğru şekilde demlenmeli ve çok fazla tüketilmemelidir.

Ginseng aktar ya da bitkisel ürünler satan marketlerde kolayca bulunabilir. Ginseng tozu ya da macunu da genellikle birçok aktarda satılır. Ginseng tozu, köklerin kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilir. Salata ya da meyvelerin üzerinde hem lezzet verici olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda et ve sebze yemeklerinin içine de baharat gibi atılarak kullanılabilir.

Ginseng fiyatı, ginseng özellikleri ya da formu doğrultusunda değişiklik gösterir. Genellikle ginseng çayları ya da ginseng şekeri daha makul fiyatlara satılırken ginseng özütü daha pahalıdır.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

 • Mide sorunları, hazımsızlık, sindirim sistemi hastalıkları gibi problemler için ginseng oldukça etkilidir. Midenin rahatlamasını ve sindirimin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.
 • Stres, anksiyete, sebebi bulunmayan yorgunluk gibi psikolojik temelli sorunlar için de ginseng hapları kullanılabilir. Aynı zamanda odaklanma problemleri ve hafıza sorunları için de ginseng vitaminler kullanmak faydalıdır.
 • Ginseng içeren vitaminler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve enfeksiyonlardan korunmayı sağlar.
 • Ginseng cinsellik açısından da etkili bir bitkidir. Afrodizyak etkisi sağlar ve cinsellik ile ilgili sorunların azalmasına yardımcı olur. Ginseng sperm hareketliliğini de olumlu etkiler.
 • Regl döngüsünün düzenlenmesi ve doğum ağrılarının azaltılmasını sağlamak için de ginseng kullanılabilir.
 • Ginseng kökleri, vücudun güçlenmesini ve daha canlı hissedilmesini sağlar.
 • Diş ve diş eti ile ilgili hastalıkların neden olduğu sorunların azaltılması için de ginseng kullanılabilir.
 • Ginseng macunu kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde, karaciğer ve kalp sağlığının desteklenmesinde etkilidir.
 • Cilt hastalıkları, sivilceler ya da cilt renginin mat olması gibi durumlarda da etkili olan ginseng cilde faydaları olan bir bitkidir.
 • Ginseng kanser gibi hastalıkların hızlı ilerlemesini engellediği düşünülen bitki türlerinden biridir. Bu nedenle kanser gibi hastalıkların tedavisinde ginseng çeşitleri kullanılabilir.
 • Ginseng omega 3 içeren otsu bitkiler arasında yer aldığından, omega bakımından zengin olan hayvansal yağları tüketmeyen vejetaryen ve veganlar açısından da oldukça yararlıdır.

Genel sağlık, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ya da cilt sağlığı için son derece etkili olan ve yaygın olarak kullanılan ginsengin fazla kullanılması zarar verebilir. Uzun süreli kullanımlarda ya da diğer ilaçlarla etkileşim nedeniyle vücutta alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu bitkiyi kullanırken ginseng zararları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Ginseng Zayıflatır Mı?

Ginsengin mide ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kilo vermeye yardımcı olan bir yapısı vardır. Kilo verememe ya da hızlı kilo alma gibi durumların temel nedeni genellikle sindirim sisteminin yavaş çalışmasıdır. Dolayısıyla sindirim sisteminin hızlı çalışması kilo verememe sorununun ortadan kalkmasına, buna bağlı olarak zayıflamaya ortam hazırlar. Ginseng zayıflatır mı diye soranların, ginsengin sindirim sistemi üzerindeki faydaları hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Hazımsızlık sorunu yaşayan ya da sindirim sisteminin yavaş çalıştığını bilen insanların ginseng kullanması, kilo vermeyi kolaylaştırır. Ancak bu bitkinin nasıl kullanıldığı da oldukça önemlidir.

Uykusuzluk, deri döküntüsü, göğüs ağrısı ya da bulantı gibi yan etkilere neden olabilen ginseng, alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilir. Zayıflamak için ginseng kullanmayı düşünenlerin yan etkiler hakkında bilgi edinmesi şarttır.

Ginseng vitamini ya da ginseng hapları ile kısa sürede zayıflayacağını düşünenler, mutlaka bu bitkinin neden olabileceği yan etkiler hakkında bilgi almalıdır.

Ginseng Ne Kadar Kullanılmalı?

Ginseng insan sağlığı üzerinde birçok yararı olan, hastalıklara karşı koruma sağlayan ve psikolojik sorunların etkisini azaltan bir bitkidir. Ancak tüm yararlı gıdalar gibi, ginsengin aşırı kullanılması da ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ginseng hapı ya da ginseng içeren vitamin kullananların aşırıya kaçmaması önem taşır.

Ginsengin aşırı miktarda kullanılması durumunda, baş ağrısı, mide bulantısı, odaklanma bozukluğu, karın ağrısı gibi şikayetler oluşabilir. Gerek ginseng otu ya da ginseng yaprakları kullanılarak hazırlanan çaylar gerekse ginseng macunu ya da vitamini yeterli miktarda kullanılmalıdır.

Ginseng vitamininin ne kadar kullanılacağı, hapın dozajına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle eczanelerden alınan ginseng vitaminlerini kullanırken ilaç prospektüsünü okumak şarttır. Ginseng şurubu ya da macunu gibi karışımların ise her gün kullanılmaması önerilir. Haftada birkaç kere ginseng macununu az miktarda yemek yeterlidir.

Aynı şekilde ginseng kullanılarak yapılan çayların da 1-2 günde bir defa tüketilmesi kafidir. Aşırı tüketim, ginsengin faydalarını azaltabileceği gibi vücutta yan etkilere de neden olabilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama67
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama186
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama353
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri