Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

(1 oy, puan: 5,00)
Güneş Lekesi Nasıl Geçer? Tarifi

Güneş Lekeleri İçin Pratik Çözümler

Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle cildimizde beliren ve keyfimizi kaçıran güneş lekeleriyle baş etmek imkansız değil. Sabırlı ve kararlı bir mücadeleyle cildiniz eski halinden bile iyi görünebilir. Gerekli tüm bitkisel çözümler yazımızda sizleri bekliyor olacak.

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş lekesi, cildin güneşe maruz kaldıktan sonra yapısında oluşan renk değişimleri yaşanmasıdır. Genellikle alın, yanak, dudak bölgesi, boyun, burun, çene ve kollar gibi güneş ışınlarının en çok ulaştığı bölgelerde meydana gelen koyu kahverengi lekeler olarak ortaya çıkar. Fakat çiller, benler ya da siyah nokta oluşumu da güneşten dolayı ortaya çıkan lekelenmeler içinde sayılır.

Güneş Lekesi Nasıl Oluşur?

Güneş lekesinin temel nedeni güneşlenme ile artan melaninin cildin yapısını bozmasıdır. Özellikle açık renkli ve hassas cilde sahip kişilerde bu değişim daha kolay gerçekleşir. Bunun dışında hormon değişiklikleri, kullanılan doğum kontrol hapları gibi faktörler de cildin daha kolay lekelenmesine neden olabilir. Güneş lekesi oluşmaması için, cildi güneşe karşı koruma altına almak gerekir. Güneşe çıkmadan sürülen koruyucu kremlerin yanı sıra şapka ve gözlük kullanımı da alışkanlık haline getirilmelidir.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneş lekelerinin oluşması hızla gerçekleşse de izlerinin silinmesi biraz zaman alır. Bu süre içinde güneş lekesi geçer mi gibi içinizde beliren soruların sizi endişelendirmesine izin vermeyin. Güneş lekesine ne iyi gelir diye incelediğinizde birçok çözüm alternatifinin olduğunu göreceksiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, unutmayın ki güneş lekesi kesin çözüm için öncelikle zamana ihtiyaç duyar.

Çözüm alternatiflerine bakacak olursak öncelikle karşımıza güneş lekesi giderici krem ya da diğer adıyla güneş lekesi soyucu kremler çıkar. Cildi kimyasal olarak etkileyip yavaş yavaş soyarak, lekeli üst derinin atılmasını ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Güneş lekesi kremi, ancak düzenli kullanılması durumunda sonuç verir. Bu nedenle sabırlı ve kararlı olmanız gerekir.

Hangi kremin güneş lekesi için en iyi krem olduğu konusunda en isabetli tercihi cilt doktorunuzun yapacağını unutmamalısınız. Tavsiyeler sonucunda aldığınız güneş lekesi giderici ürünler, cilt tipinize uygun değilse tedavi etmek yerine size yeni sorunlar getirebilir. Güneş lekesi çözüm arayışınızda sağlığınızı ön planda tutup sonuç için beklemeyi göze almalısınız.

Güneş Lekesi Tedavisi

Güneş lekesi lazer ile de tedavi edilen bir cilt sorunudur. Birçok cilt probleminde olduğu gibi güneş lekelerinde de kullanılan lazer ile güneş lekesi sildirme yapılabilir. Kremlere göre daha kısa ve kolay bir süreç olduğunu düşünüyorsanız, bu tedavi yönteminde de düzenli seans uygulamanın önemini hatırlatmak isteriz.

Lazerli tedaviler konusunda diğer önemli nokta, tedavinin nerede ve kimin tarafından yapıldığıdır. Uzmanlar tarafından uygulanması gereken tedavi edici lazer uygulamaları, bu konuda ehliyeti olmayan kişilerin elinde tehlikeye dönüşebilir. Bu nedenle lazerin yapılacağı adres konusunda iyi ve sağduyulu bir araştırma yapmanızı öneririz.

Güneş lekesi lazer tedavisi fiyatları, lazer tipine, seans sayısına ve kimin yaptığına bağlı olarak değişiklilik gösterir. Diğer sağlık tedavilerinde olduğu gibi fiyat odaklı bir tercih yapmak, sağlığınızda geri dönülmez sorunlara yol açabilir. Ortalama lazer fiyatlarının çok altında fiyatlar sunan ya da beklenen tedavi süresinin çok altında sürelerde tüm lekelerinizin kaybolacağını söyleyen kişilerin vaatlerine itibar etmemenizi öneririz.

Güneş Lekesi İçin Maske ve Bitkisel Çözüm Önerileri

Güneş lekesi tedavisi için destekleyici bir yöntem olarak cilt maskeleri de rahatlıkla kullanılabilir. Hem doğal malzemelerle hazırlanan ev maskeleri, hem de hazır olarak alınan maskeler cildi yenileyerek yapısının iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Güneş lekesi maske önerileri için doktorunuzdan da tavsiye alabilirsiniz. Eczanelerde satılan dermokozmetik ürünlerin seçimi için size yardımcı olabilir. Bunun dışında kozmetik firmalarının da sunduğu maskeler de iyileşmenizi destekleyebilir. Güneş lekesi için maskeler konusunda da aynı kural geçerli olacaktır. Düzenli kullanmadığınız takdirde etkisini cildinize yansıtamayacak, harcadığınız para ve zaman boşa gitmiş olacaktır.

Kremler, lazerler ve maskeler dışında doğal çözümler arayanlar için de birçok alternatif bulunur. Üstelik hem beslenmenizle içten hem de cildinizin dışından tedaviye devam edebilirsiniz. İsterseniz kolajen içeren besinler tüketmeye ağırlık vererek cildinizi güçlendirebilirsiniz. Protein ağırlıklı beslenmeniz, kemik ve et suyu içeren çorbalar tüketmeniz cildinizin bu süreçte güçlü ve esnek olmasını sağlayacaktır. Beslenmenizdeki bu değişim, cildinizi yeniler ve daha hızlı iyileşebilirsiniz. Diğer yandan içerdiği maddeler ile cilt yüzeyinin yenilenmesini sağlayacak bitkilerin karışımını maske olarak uygulayabilirsiniz.

Güneş lekesi doğal çözüm açısından birçok alternatife sahiptir. Asidik yapıya sahip doğal bitkiler ya da meyvelerin asitleri cilt üzerinde aşındırıcı etki yaratır. Bu sayede cilt kendini yeniler. Elma sirkesi, limon gibi asitli bitkiler bu çözümler için birer alternatif olabilir.

Güneş lekesine limon uygulamak sık kullanılan bir yöntemdir. Limonun cilt üzerinde renk açıcı özelliği olduğu bilinir. Dikkat edilmesi gereken, uygulamanın hemen ardından güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmaktır. Aksi halde cildinizde limondan kaynaklanan yeni lekeler oluşabilir.

Güneş lekesi İbrahim Saraçoğlu tarafından da incelenmiş ve çeşitli bitkisel çözümler sunulmuştur. Sağlık sorunlarına bitkisel çözüm önerileri sunan İbrahim Saraçoğlu da, güneş lekelerinin çözümü için asitli bitkileri tercih etmektedir. Sadece limon, sirke gibi asitli maddeler değil cildinizin nem dengesini koruması ve tahriş olmaması için nem verecek maddeleri de uygulamanız gerekir. Bunlara örnek olarak aloe vera bitkisi ve süt verilebilir. Ayrıca tedavi sürecinin desteklenmesi için cilde yoğun nem veren balı kil ile karıştırarak maske yapabilirsiniz.

Güneş lekesi soğan suyu ile de tedavi edilebilir. Soğanın cilt yüzeyinde antimikrobik etkisinin yanı sıra leke açıcı etkisi de bulunur. Soğan suyunun dışında karbonat ve elma sirkesi de diğer etkili maddeler arasındadır. Soğan suyunun uygulamasında da elma sirkesi yardımcı malzeme görevini yapar. Rendelediğiniz soğanı biraz elma sirkesi ve suyla karıştırarak lekelerin üzerinde beş dakika kadar bekletebilirsiniz. Ardından ılık suyla yıkayıp cildinizi temizledikten sonra nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz. Bu maskenin hafta 2-3 kere uygulanması tavsiye edilir.

Cildin rengini açan diğer maddelerden biri olan karbonat da lekelerle mücadelede güçlü bir silahınız olacaktır. Güneş lekesi karbonat ile cildin renginin açılması sonucunda iyileşme gösterir. Karbonatı, birkaç damla limon suyu ve yoğurt ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra cildinizdeki lekeli bölümlere uygulayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra hemen yıkamak yerine maskeyi ovalayarak yüzünüzden çıkarın. Böylece cilt yüzeyini harekete geçirmeniz kolaylaşacaktır. Bu yöntemi de haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Cilt yenilendikçe yavaş yavaş kaybolan güneş lekesi elma sirkesi ile tonik yaparak da hafifletilebilir. Birkaç damla elma sirkesini bir pamuğun üzerine damlatarak lekeli bölgeye uygulayabilir ya da tüm cildi silebilirsiniz. Fakat bu durumda yine toniği sürdükten hemen sonra güneşe çıkmaktan kaçının.

Limon suyu gibi asitli içeriğe sahip olan elma sirkesi, güneş ışınlarıyla cildinizde yeni lekeler oluşturabilir. Ayrıca tüm doğal çözümlerin normal cilt yapısı göz önüne alınarak sunulduğunu unutmayın. Cildiniz hassas ise ya da başka sorunları varsa, doğal formüllerin de yan etkileri olabileceğini göz önüne alarak uygulamadan önce cilt doktorunuza danışmayı tercih edin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Güneş Lekesi Nasıl Geçer? 12.01.2018 tarihinde yayınladı.