Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil Çay

Yeşil çay, Asya ülkelerinin sağlık sırlarından biridir. Pek çok hastalığa şifa olan ve vücut direncini güçlendiren yeşil çay ülkemizde de sıkça tüketilen bitki çayları arasındadır. İstediğiniz her an rahatlıkla hazırlayabileceğiniz yeşil çayın kalorisi neredeyse hiç yoktur. Tadına alışamayanlar için firmalar tarafından aromalı yeşil çaylar üretilmiştir. Portakallı, ananaslı, limonlu, naneli ve tarçınlı şekilde bulabileceğiniz yeşil çay çeşitleri, mutlaka çay rafınızda yerini almalı.

Fincanlarınızda sağlıklı içecekler yer alsın isterseniz yeşil çay aklınıza gelebilir. Yeşil çayı hazırlamak ise sadece iki adımdan oluşuyor. Eğer paketlenmiş tek içimlik yeşil çay kullanıyorsanız; fincan içindeki poşet çayınızın üzerinde kaynamış ve biraz dinlenmiş su dökebilirsiniz. Aktardan aldığınız tane yapraklı yeşil çay hazırlamak istediğinizde ise; bir bitki çayı demliğinde sıcak su ile bekletebilirsiniz.

Çayınızı demlerken kaynar su kullanırsanız yeşil çay faydası yok olacaktır. Kaynamış ve birkaç dakika dinlemiş su ile çayınızı hazırlamanızı tavsiye eder yeşil çay faydaları hakkında bilgi içeren başlığımıza doğru geçebiliriz.

yeşil çay faydaları

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Neredeyse klasik çayın yerini alacak duruma gelen yeşil çay faydaları ile oldukça popülerdir. Düzenli olarak tüketilen 1 fincan yeşil çayın mucize etkileri şu şekildedir:

 • Yeşil çay, böbrek tarafından salgılanan zararlı maddeleri atmada çok etkilidir. Böylece böbrek taşı oluşumu ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Kan basıncını normal seviyede tutarak olası bir kalp rahatsızlığını önlemektedir. Bu nedenle yeşil çay tansiyon dengeleyici bir çay olarak tercih edilir.
 • Çok güçlü bir antioksidandır. DNA onarımında, kanı sulandırmada etkilidir. Böylece damar tıkanıklığına bağlı sorunları da önleyecektir.
 • Japon ve Çin insanları genelinde yapılan araştırmalara göre, yeşil çay kanser oluşumunu büyük oranda önlemektedir. Günde 2 fincan tüketilen yeşil çay, özellikle akciğer kanseri ihtimalini en aza indirir.
 • Düzenli olarak tüketilen yeşil çay, ağız bakımı ve diş sağlığı konusunda büyük yardımcıdır. Ağız içinde oluşan plakaları ve bakterileri, antioksidan özelliği sayesinde yok eder ve diş sağlığını destekler.
 • Kış günlerinde yakalanmaktan korktuğunuz hastalıklar için yeşil çay tüketebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklardan koruyacaktır.
 • Strese ve uzun süre ayakta kalmaya bağlı oluşan ödemleri kolayca yeşil çay ile atabilirsiniz. Yeşil çay oldukça güçlü ödem attırıcıdır.
 • C vitamini açısından zengin olduğu için, enerji verir. Daha dinç ve aktif kalmanızı sağlar.
 • Yeşil çay ile cilt maskesi yaptığınızda cildinizi zararlı maddelerden arındırmış olursunuz. Cildinizin daha canlı görünmesi için yeşil çayı deneyebilirsiniz.

yeşil çay zayıflatır mı

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil çay zayıflatır mı? sorusuna “Yeşil çay yağ yakar mı?” sorusuna da ekleyeceğiz. Birbirleri ile bağlantılı olan bu soruların cevabı oldukça mutlu edici. Yeşil çay zayıflamanızda oldukça büyük bir paya sahip. Metabolizmanızı hızlandıracak kafein ve kateşin adlı maddeleri içeren yeşil çay, zayıflama sürecinde size çok yardım edecektir. Yüksek oranda antioksidan içerdiği için vücut ısısını yükselterek, yağ yakımınızı başlatıyor.

Yağ yakımını başlatan ve devam ettiren yeşil çay, düzenli tüketildiği durumlarda kısa zamanda büyük kilo kaybı göstermekte. Tabi yeşil çayın içildiği zamanlarda sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Dev bir hamburger sonrasında içilen yeşil çayın, zayıflamaya olan etkisi düşünülemez.

Gece acıkmalarını kesen yeşil çay, sizleri kaçamaklardan kurtaracaktır. Bu durum da kilo alımını önleyecektir. Zayıflamaya giden yolda daha başarılı olabilirsiniz. Aynı zamanda diüretik yapısı sayesinde vücutta yer edinmiş ödemleri atma konusunda da size tam destektir. Ödemler kaybolduğunda kilo vermeniz daha rahat gerçekleşecektir.

yeşil çayın zararları

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Bazı durumlarda yeşil çay yan etkileri görülebilir. Bu durumlar:

 • Kafeine karşı hassasiyeti olan kişilerin kullanımında,
 • Gebelik şüphesinde ve hamilelik dönemindeki kullanımlarda,
 • Yüksek tansiyon ve böbrek hastalarının kullanımında tehlikeli olabilir.

Bu maddeler dışında yeşil çayın herhangi bir zararı yoktur. Sık sık idrara çıkma durumu olduğundan tüketime dikkat edilmeli ve ölçüde içilmelidir.

yeşil çay

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?

Yeşil çay yemeklerden 20 dakika sonra içilebilir. Bağırsakları çalıştırması ile bilindiği için lavabo ihtiyacınızı kısıtlamayan durumlarda içmeniz uygun olabilir. Gün içinde 2 fincan ideal bir ölçü olacaktır. Uzun süreli yeşil çay tüketiminde vücut çaya alışacaktır ve bir zaman sonra bağımlılık haline dönüşecektir. Bu nedenle yeşil çayı içerken 15 günlük süre sonunda 1 hafta ara vermeniz tavsiye edilir.

Regl döneminde ağrılarınızı hafifletmek için de tercih edebileceğiniz yeşil çay adet geciktirir mi diye bir endişe oluşturabilir. Henüz regl dönemini geciktirdiğine dair bilimsel bir kanıt bulunmamıştır. Aksine adet dönemlerinizi daha rahat geçirmeniz için uzmanlar tarafından yeşil çay tavsiye edilir.

yeşil çay diyeti

Yeşil Çay Diyeti ile Zayıflama

Yeşil çay diyeti ile kısa zamanda fazla kilolardan kurtulmak istediğinizde; buradaki bilgiler çok işinize yaracak. Adeta kurtarıcınız olan yeşil çay, diyet listesine özen gösterildiği durumda yağ yakıp kilo vermenizi sağlamaktadır. İşte 4 günde 3 kilo kaybettiren yeşil çay diyeti:

1. Gün:

 • Kahvaltı: 2 yumurta beyazı ile hazırlanan omlet, yarım greyfurt ve 1 fincan şekersiz yeşil çay.
 • Öğlen: 1 kase salata, yarım kutu olacak ölçüde ton balığı, 1 fincan yeşil çay.
 • Ara öğün: 1 adet meyve ve 1 kase yağsız yoğurt.
 • Akşam: 1 tabak sebzeli yemek, 1 porsiyon haşlanmış tavuk ve 1 fincan şekersiz yeşil çay.

2. Gün:

 • Kahvaltı: 2 yumurta beyazı ile hazırlanan omlet, 1 adet meyve ve 1 fincan şekersiz yeşil çay.
 • Öğlen: 1 kase sebzeli çorba, 1 porsiyon ızgara tavuk, 1 kase yağsız yoğurt, 1 fincan şekersiz yeşil çay.
 • Ara öğün: 1 kase yağsız yoğurt.
 • Akşam: 1 porsiyon haşlanmış et, 1 kase limonlu salata ve 1 fincan şekersiz yeşil çay.

3. Gün:

 • Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim kepekli ekmek, 1 fincan yeşil çay, 1 adet meyve.
 • Öğlen: Kepekli ekmek ile hazırlanan 1 adet tost, 1 porsiyon ızgara tavuk, 1 kase limonlu salata ve yeşil çay.
 • Ara öğün: 1 kase yağsız yoğurt ve 1 fincan yeşil çay.
 • Akşam: 1 porsiyon haşlama tavuk, 1 kase salata ve yeşil çay.

4. Gün:

 • Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan yeşil çay, 1 adet meyve.
 • Öğlen: Kepekli ekmek ile hazırlanan 1 adet tost, 1 kase salata ve yeşil çay.
 • Ara öğün: 1 adet meyve ve 1 kase yağsız yoğurt.
 • Akşam: 1 kase salata, 1 porsiyon ızgara tavuk, 1 fincan şekersiz yeşil çay.

yeşil çay

Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Fit Yeşil Çay Tarifleri

Metabolizma hızlandıran, kısa zamanda kilo verdiren yeşil çay kürü ve yeşil çay tarifleri daha sağlıklı bir yaşam için listelendi. Birbirinden farklı lezzetlerdeki yeşil çay tarifleri burada!

1) 15 Günde 5 Kilo Vermek İçin Yeşil Çay Kürü

Kilo vermeniz için gerekli olan tüm yağ yakan besinler bu tarifte. Siz de kısa zamanda kilolarınızdan kurtulmak isterseniz hemen bu çayı deneyip düzenli şekilde içmelisiniz. Yeşil Çay Kürü

Tarif: Yeşil Çay Kürü

2) Limonlu Yeşil Çay Kilo Vermek İçin Birebir

Limon ve yeşil çayın antioksidan etkisiyle metabolizmanızı harekete geçirin ve hayal ettiğiniz kiloya bir an önce ulaşın. Fazla kilolara elveda demek için tarife tıklayın. Limonlu Yeşil Çay

Tarif: Limonlu Yeşil Çay

3) Yeşil Çay, Soda ve Limon Kürünü Deneyen Herkes Memnun

Bağırsakları fokur fokur çalıştıran, ödem atmayı kolay bir hale getiren mucize kürü denemeyen kalmasın. Yağ yakımınızı bu tarif ile hızlandırarak hayal ettiğiniz bedene kavuşabilirsiniz. Haydi bu yaz daha fit olmak için tarifimizi deneyin! Yeşil Çay, Soda, Limon

Tarif: Yeşil Çay, Soda, Limon

4) 1 Günde 1 Kilo Vermenizi Sağlayan Yeşil Çaylı Süt Detoksu

Son zamanlarda vücudunuzda biriken ödemler sizi epey rahatsız ediyorsa, bir gün içinde ödemlerden kurtulmanın çözümü burada. Vücudunuzu arındırmak için işte tarifimiz: Yeşil Çaylı Süt Detoksu

Tarif: Yeşil Çaylı Süt Detoksu

5) Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Zencefilli Yeşil Çay

Havaların soğumaya başladığı günlerde, vücut direncini korumak için tercih edebileceğiniz yeşil çay tarifi burada. Hastalıklar bu çay ile sizden korksun! Zencefilli Yeşil Çay

Tarif: Zencefilli Yeşil Çay

6) Buzlu Yasemin Çiçeği Aromalı Soğuk Yeşil Çay İçeceği

Yasemin bitkisinin sakinleştirici ve arındırıcı özelliği, yeşil çayın antioksidan özelliği ile aynı bardakta buluşuyor. Dinç ve zinde kalmanın yolu burada. Soğuk Yeşil Çay

Tarif: Soğuk Yeşil Çay

7) Kahve ve Yeşil Çayın Egzotik Uyumu: Yeşil Çaylı Kahve

Daha önce yeşil çaylı kahve lezzetini denediniz mi? Bu tarif ile iki mükemmel içecek aynı fincanda buluşacak ve sağlığınız için harekete geçecek. Kokusunu merak edenlere işte tarif: Yeşil Çaylı Kahve

Tarif: Yeşil Çaylı Kahve

8) Sıcak Günlerin İlk Durağı: Yeşil Çaylı Limonata

Yaz mevsiminin bunaltıcı sıcakları arasında soğuk bir içecek aradığınızda, bu tarifimiz içinizi ferahlatacak lezzette. Malzemeler hazırsa haydi mutfağa! Yeşil Çaylı Limonata

Tarif: Yeşil Çaylı Limonata

9) Diyet Beslenmelerinin Kurtarıcı Lezzeti: Yeşil Çaylı Smoothie

Hurma, armut, yeşil çay, yoğurt… Bu içecek tam bir kilo düşmanı! Diyet beslenmelerinde ve yağ yakımında çok etkili olan yeşil çaylı smoothie tarifi için tıklayın! Yeşil Çaylı Smoothie

Tarif: Yeşil Çaylı Smoothie

10) Yağ Yakan ve İncelten Yeşil Çay Tarifi

Bölgesel olarak yağ probleminiz varsa ve bu durumdan çok sıkıldıysanız, düzenli olarak tükettiğinizde sizi mutlu edecek bir yeşil çay tarifi işte burada. İncelmenin sırrı için tıklayın! İncelten Yeşil Çay Tarifi

Tarif: İncelten Yeşil Çay Tarifi

Yeşil çay ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Zayıflatan Bitkiler Nelerdir? 12 Zayıflatan Bitki yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yeşil Elmalı Yeşil Çay Tarifi
Yeşil Elmalı Yeşil Çay1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama32
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama67
Yeşil Çay Limonatası Tarifi
Yeşil Çay Limonatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama25
Limonlu Yeşil Çay Tarifi
Limonlu Yeşil Çay1-2 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama3
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama7
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama186
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri