Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hem Ekonomik Hem Organik Mucize!

Elma Sirkesi Faydaları ve Kullanımı

Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri üremesini önler, cilt ve vücut bakımında asit dengesini düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur. Doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanılan elma sirkesinde var olan bazı maddeler pek az besinde bir arada bulunur.

Ev yapımı elma sirkesi hazırlamak isterseniz, tariflere tıklayabilirsiniz! Keyifli okumalar…

elma sirkesinin faydaları

Organik Elma Sirkesi Kaç Günde Olur ve Nasıl Elde Edilir?

Organik elma sirkesi elde etmenin yolu ya katkısız %100 doğal etiketli ürünleri almak ya da evde üretmekten geçmektedir. Doğal elma sirkesi nerede satılır?  diye araştırıldığında ise internet üzerinden kolayca sipariş verilebildiği görülür. Elma sirkesinin fiyatı epey ucuz olsa da organik elma sirkesinin fiyatı biraz daha yüksek olur.

Bu şifalı organik ürünü ev imkanlarınızla da kolayca hazırlayabilir, bir ila bir buçuk ay içinde 4 – 5 litre civarında doğal elma sirkesi yapabilirsiniz.

 • Bunun için 5-6 litrelik bir cam kavanoz, 2 kilogram elma, bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı tuz ve birkaç tane nohut ya da bir parça ekmek yeterli olur.
 • Elmalar dörde bölünür, büyükse biraz daha küçük kesilir. Çekirdekli kısımlar çıkarılır. Kavanozun yarısını kaplayana kadar yerleştirilir ve nohut eklenir. Üzerine içme suyu doldurulur. Çıkacak gaz için bir parça boşluk bırakmak gerekir. 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır. Kavanozun üzeri tülbentle kapatıp bağlanarak sabitlenir. Mayalanma için karışımın hava alması gerekir. 30 – 45 gün beklemeye bırakılır. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmak faydalı olur. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman, elma posası süzülüp atılır. Posayı ayırdıktan sonra sirkeye 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz daha eklenip karıştırılır.
 • Kavanoz kapağı kapatılıp serin ve ışık almayan bir yerde saklanır. Bir süre sonra sirkenin üzerinde sirke anası denen maya oluşur. Beyaz, şeffaf halka biçimli maya ve keskin koku sirkenin hazır olduğunu bildirir.
Elma Sirkesi Yapımı

Organik Elma Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları

Sirke yapımında elmayı fermantasyon işlemine tabi tutmak gerekir. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun onayladığı sirke yapım tekniği başarılı sonuçlar vermektedir. Doktor Feridun Kunak da hemen hemen aynı formülü kullansa da elmayı yiyip kabuğunu kullanmayı tavsiye eder.

 • Elma sirkesi mantar ya da istenmeyen bakteri oluşumunda bozulduğu için kavanozun çok temiz olmasına özen göstermek gerekir.
 • Elma kabuğu üzerindeki bakteriler mayalanmanın başlamasını sağladığı için elmaları yıkamadan kullanmak da iyi sonuç verir.
 • Sirke hazır olduktan sonra üzerinde oluşan sirke mayasını kaşıkla alıp tekrar ve daha çabuk sirke üretebilirsiniz.
Ev Yapımı Elma Sirkesi

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Bakterileri yok etme özelliğiyle ateş düşürücü olarak kullanılır.
 • C vitamini içerdiği için vücut direncini arttırır, hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Sinir sistemini onarıcı ve yapısını güçlendirici özellikleri bulunur.
 • Vücuttaki alkalin derecesini arttırarak PH dengesini düzenler, böylece bazı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, cilde parlaklık verir.
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etki yapar. Suda çözünebilen elma lifleri içerir, bu lifler bağırsak spazmlarını yatıştırır.
 • Elma sirkesi cilt bakımı ve vücut temizliğinde kullanılabilir. Teni yakmadan derideki fazla yağı alır ve cildi temizler.
 • Elma sirkesi sivilce lekeleri üzerinde kısmi iyileşme sağlar.
 • Bazı bakterileri ortadan kaldırma özelliği sayesinde ishal için faydalı olabilir.
 • Elma sirkesi suyla karıştırılıp içildiğinde hıçkırığı önler.
 • Kalsiyum deposu olması sayesinde elma sirkesi diş ve kemik yapısını güçlendirir, fosfor ve magnezyum da içerdiği için eklem sertliklerine ve ağrılarına karşı faydalıdır.
 • İçerdiği elma asidi ve enzimler sayesinde yorgunluğa, halsizliğe çözüm olur. Vücutta laktik asit birikmesini engeller, özellikle sebze suyuyla karıştırılarak içildiğinde genel hayat kalitesini yükseltir.
 • B12 vitamininin vücutta emilimini destekler.
 • Koltuk altı terlemesi ve ayak kokusuna sebep olan bakterileri yok eder.
 • Sivrisinek ısırıklarında ya da hafif güneş yanığında seyreltilmiş haliyle rahatlama sağlar.
Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Elma sirkesi reflü ve gastrit ağrılarına iyi gelir. Gastrit mideyi kaplayan mukoza tabakasının iltihaplanmasından kaynaklanır ve ülsere dönüşebilir. Reflü probleminde ise mide asidi yemek borusuna geri döner.
 • Elma sirkesi sulandırılarak tüketildiğinde sinüslerin boşalmasına yardımcı olarak solunum kanallarının temizlenmesini sağlar. Solunum yolları problemlerinde gargara olarak da kullanılabilir.
 • Ilık suya zencefil, elma sirkesi ve bal eklenerek gargara yapıldığında boğaz ağrıları, öksürük ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir.
 • C vitamini de içermesi nedeniyle soğuk algınlığında faydalı olur.
 • Elma sirkesi şeker hastalığını ve kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 • Anti-glisemik özelliği olan elma sirkesi bazı nişastaların vücutta emilimini ve sindirimini zorlaştırır. Böylece kan şekeri düzeyini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Su katılarak günde birkaç kez düzenli tüketilmesi daha etkili sonuç alınmasını sağlar.
 • Elma sirkesi tansiyon ve kalp rahatsızlıklarında kanı inceltir ve kolesterolü düzenler. Bu özelliği ile kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Elma sirkesi varis problemlerinde sadece serinlik hissi vererek rahatlama yaratır, tedavi edici bir etkisi bulunmaz.
 • Bir dilim soyulmuş patates üzerine uygulanan elma sirkesi siğil tedavisinde bir halk ilacı olarak kullanılır. Kullanım konusunda doktora danışılması gerekir.
 • Kesinlikle önerilmeyen bir başka geleneksel yöntem ise elma sirkesi et beni tedavisidir. Et beni yapısı bilinmeden bu tür uygulamalar yapmak son derece zararlı sonuçlar verebilir.
elma sirkesi faydaları

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı?

Elma sirkesinin günlük kullanımı metabolizmayı hızlandırır. Kan şekerini dengelemesi sayesinde açlık hissini azaltır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için böbreklerin düzenli işleyişine de katkısı olur. Ayrıca sindirim sistemini düzenler. Bu özellikleri ile diyetlere açık bir destek sağlar. Ancak elma sirkesi, diyet programını takip etmeden ve egzersiz yapmadan kullanılırsa mucize beklenmesi gerçekçi bir yaklaşım olarak görülmez.

Detaylı bilgi için: Elma Sirkesi Zayıflatır Mı? Kilo Verdiren, Hiç Duymadığınız 5 Etkisi

elma sirkesi

Peki, Elma Sirkesi İçilir Mi?

Elma sirkesini genelde doğrudan içmemek gerekir. Seyreltilmesi, sebze veya meyve sularıyla karıştırılması ‘Elma sirkesi nasıl içilir?’ sorusunun cevabı olur. Aksi takdirde keskin tadı ve kokusu ile yüksek asiditesi arzu edilmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Doktor Mehmet Öz de elma sirkesini tavsiye etmektedir. Elma sirkesi içmenin faydaları incelendiğinde zayıflamaya katkısının aslında bir yan etki olduğunu belirtir.

 • Elma sirkesi içmek isteyenler için Doktor Öz 1 su bardağı greyfurt suyu, 2 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal karışımını önerir. Günde iki kez yemeklerden 15 dakika önce içilmesinin faydalı olabildiğini söyleyerek, egzersiz ve diyet yapılması gerektiğini de ekler. Bu formül elma sirkesi kürü olmaktan çok takviye niteliği taşır.
elma sirkesi cilde faydası

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

 • Elma sirkesi gargara olarak kullanınca bakteri kaynaklı ağız kokusu sorunlarını da ortadan kaldırır.
 • Kükürtlü sabunla birlikte kullanıldığında elma sirkesi egzama tedavisinde de etkili olur.
 • Elma sirkesi temizlik için de kullanılır. Kireç izi kalmış cam bardakları sirkeli suda birkaç saat bekletince fark kolayca görülür. Tencerelerdeki kireç tabakaları da aynı yöntemle temizlenebilir. Elma sirkesiyle gümüşler parlatılır, kararmış kaşıklar ışıltıya kavuşur.
 • Leke çıkarıcı özelliğiyle beyazları yıkarken bir çay bardağı elma sirkesi katarak daha etkili sonuçlar elde edilir. Tüller, güneşlikler daha aydınlık, lekesiz olur.
 • El örgüsü halıları temizlemede elma sirkesi ve bebek şampuanı kullanarak pırıltılı temizlik ve hoş bir koku elde edebilirsiniz.
elma sirkesi nasıl kullanılır

Elma Sirkesi ile Hazırlanan Kür Tarifi

Elma sirkesi yüze nasıl uygulanır? Elma sirkesi tonik olarak kullanılabilir. Dörtte bir sirke ve dörtte üç su karıştırılarak elde edilen elma sirkesi toniği makyaj temizlemede kullanılır. Hassas cildi olanlar kullanımda batma hissi yaşarsa toniği biraz daha fazla seyreltmek sorunu çözür. Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı bir kürde elma sirkesi ve soda kullanılarak sivilcelerden kurtulmak mümkün olur. Yarım fincan doğal sirke ve yarım fincan soda karıştırılır. Günde 2 kez pamukla cilde uygulanıp 30 dakika beklenir.

elma sirkesi nasıl yapılır

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi saça faydaları açısından da harikalar yaratır. Saçı yıkamak için kullanıldığında, saça gürlük ve doğal bir parlaklık kazandırır. Zararlı bakterileri ve olası mantarları yok ederek saç köklerini güçlendirir. Kafa derisinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri de sağladığı için saç dökülmesine karşı da kısmen faydalı olabilir:

 • Yeterli miktarda suya çok az elma sirkesi ekleyerek saçları yıkayıp, 15 dakika kadar beklemek ve durulamak gerekir. Birkaç gün içinde enfeksiyonlardan kaynaklanan kaşıntı sorunları ortadan kalkar, saçlar sağlığa kavuşur. Şampuana elma sirkesi koymak da pratik bir yaklaşım olarak denemeye değer görülür.
 • Peki, elma sirkesi saç rengini açar mı? Saç açmak için kullanıldığında papatya suyu ile karıştırılarak denenmesi gerekir. Sirke genel olarak renklerin sabitlenmesinde kullanılır. Dolayısıyla açılan renk daha parlak, daha uzun süreli olur.
 • Elma sirkesi biti öldürür mü? diye araştırıldığında sirkenin bit ve pire temizliği için hayvanlarda eskilerden beri kullanıldığı görülür. Sirkenin asidik yapısı düzenli kullanımda bu zararlı canlıları temizler.

Elma sirkesi ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Elma Kaç Kalori?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Elma Sirkesi Tarifi
Elma Sirkesi1-2 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama60
Elma Sirkesi Tarifi
Elma Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama48
Elma Sirkesi Tarifi
Elma Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama57
Elma Sirkesi Tarifi
Elma Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama51
Elma Sirkesi Tarifi
Elma Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama21
Elma Sirkesi Tarifi
Elma Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama47
Elma Sirkesi Yapımı Tarifi
Elma Sirkesi Yapımı12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama13
Organik Elma Sirkesi Tarifi
Organik Elma Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama246
Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi
Ev Yapımı Elma Sirkesi12-14 kişilik, 4 saat üzeri Pişirme, 20dk Hazırlama346
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

Tarifler Geri