Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli? Tarifi

Hibiskus Çayı Faydaları ve Etkili Kullanımı

Hindistan, Meksika, Jamaika, Tayland, İtalya, Sudan, Mısır ve İran başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yetişen Hibiskus bitkisi gıda olarak tüketilen ve ip ile kumaş yapımında kullanılan türleri olmak üzere iki çeşittir.

Ülkemizde gülhatmi, Jamaika gülü, kekrede, ve bamya çiçeği olarak da bilinen hibiskus bitkisinin çiçekleri sarı, kırmızı ve beyaz renkte olabilir. Boyu 3 metreye kadar uzayabilen hibiskus ağacı dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır.

Genel olarak hibiskus bitkisi çay şeklinde tüketilir. Taze hibiskus salatalarda, yemeklerde, keklerde ve içeriğinde yer alan pektin nedeni ile reçel, şurup ve sos yapımında kullanılır. Çöl bitkisi olarak bilinen hibiskus yüksek oranda su tutma kapasitesine sahip bir bitkidir. Ekşi bir tadı vardır ve bu tadından dolayı birçok yöre tarafından ekşi çay olarak bilinir. Kurak iklimi sevmesine rağmen hibiskus çok sayıda çiçeğe sahiptir ve çiçeklerin kokusu oldukça güzeldir.

Güle benzeyen çiçekleri nedeniyle Mekke gülü olarak da bilinen hibiskus bitkisi hazırlaması pratik ve kolay şifalı bir çay olarak tüketilir.

Hibiskus Çayı Nedir?

Tropikal iklimlerin bitkisi olan hibiskus bitkisi güzel çiçekleri ile dikkat çekicidir. Ülkemizde nadir olarak yetiştirilen hibiskus ilaç sanayi tarafından yaygın olarak kullanılır. Özellikle Çin ve Hindistan tıbbında asırlardır etkin olarak kullanılan hibiskus bitkisi, Türkiye’de aktarlarda kurutulmuş formda satılır.

Yüksek oranda demir içeren bitkide ayrıca C vitamini, A vitamini, magnezyum, flavonoid, polisakkaritler, tartarik asit, malik asit ve sitrik asit gibi daha birçok organik asitler içerir. Yüksek oranda fenolik bileşikler içerdiğinden dolayı vücut üzerinde oldukça etkindir.

Hibiskus çayı günde kaç defa içilir ve hibiskus çayı günde ne kadar içilmeli? Uzmanlar tarafından günde 2 fincanın üzerinde tüketimi önerilmemektedir.

hibiskus çayı faydaları

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Kan basıncını düzenleyerek iyi kolesterolü yükseltir ve kolesterolün düzenlenmesini sağlar.
  • Yüksek tansiyon hastaları için tansiyonu dengeleyici etkiye sahiptir.
  • Antioksidan özelliklere sahip olan hibiskus çayı vücudun bağışıklık sistemini arttırarak hastalıklara karşı direncini arttırır. Özellikle grip, nezle gibi soğuk algınlıklarının tedavisinde vücuda yardımcıdır.
  • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekleyerek bağırsak gazları ve hazımsızlık sonucu oluşan şişkinliklerin tedavisinde etkindir.
  • Ateş düşürücüdür ve damar sertliğini önler.
  • Hibiskus çayı Saraçoğlu tarafından Wilson Hastalığı’nda önerilmektedir. Bu hastalıkta karaciğer, iskelet sistemi, kornea ve böbrek gibi organlarda bakır birikimi olmaktadır. Hibiskus bitkisinin alt taç yapraklarından hazırlanan çay bakırın vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • Antibakteriyel özelliğe sahip olan hibiskus çayı neye iyi gelir? Hibiskus çayı mantar enfeksiyonlarının tedavisinde destekleyici rol oynar.
  • Diz kapaklarında sıvı kaybına bağlı olarak oluşan hasarlarda hibiskus çayı diz ağrısı için etkilidir.

Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı?

Hibiskus çayı nasıl zayıflatır? Hibiskus çayı içerisinde yer alan mineraller ve organik asitler tok tutucu özelliğe sahiptir ve bu özelliklerinden dolayı kilo vermeye yardımcıdır. Antioksidan özelliklere sahip olan hibiskus çayı toksin maddelerin vücuttan atılımına yardımcı olarak yağ emilimini azaltır ve vücudun metabolizma hızını arttırır.

Hibiskus çayı diyete başlıyorum diyenlerin en çok tükettiği bitkisel çaylardan biridir. Peki, hibiskus çayı zayıflamak için nasıl kullanılır? Zayıflamaya yardımcı olmak için 1 yemek kaşığı hibiskus çayı, adet kabuk tarçın, 1 adet kabuk vanilya, 1 yemek kaşığı nar çiçeği kurusu, 2 su bardağı su ile birlikte kaynatılır ve 2 dakika boyunca kaynatılarak soğumaya bırakılır.

Hibiskus çayı ile kilo verenler hazırlanan çayı günde iki defa ara öğünlerde tüketerek metabolizma hızını arttırmakta ve aynı zamanda vücutta oluşan fazla suyun atılmasını da sağlamaktadır. Peki, hibiskus çayı kaç kilo verdirir? Düzenli olarak tüketilen hibiskus çayı kişiden kişiye değişmesine rağmen haftada 1-1,5 kilogram verdirebilir.

Hibiskus Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Hibiskus çayı ile ilgili olarak en çok merek edilen ise hibiskus çayı aç mı tok mu içilir sorusudur. Tüketilme nedenine bağlı olarak demlenen hibiskus çayı aç karnına ya da tok karnına tüketilebilir.

Sindirim sistemini düzenleyici etkisinden faydalanarak metabolizmayı hızlandırması için sabahları aç karnına tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda hazımsızlığı giderici etkiye de sahip olduğu için tok karnına tüketilmesinin yiyeceklerin hazmını kolaylaştırması dolaysıyla tok karnına da tüketilebilir.

Sıcak ya da soğuk isteğe göre içilebilen hibiskus çayı buzdolabında bile iki günden fazla bekletilmesi önerilmeyen bir bitkidir. Çay olarak taze ve demlenir demlenmez içilmesi etkisini göstermesi açısından önemlidir.

Hibiskus Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Yararlı etkileri ile adından söz ettiren hibiskus çayı zararları ile de dikkat çeken bir bitki çayıdır. Aşırı hibiskus çayı kullanımı zehirleyici etkiye sebep olabilir. Hibiskus çayı hamilelikte içilir mi? Özellikle hamile kadınlarda düşüğe neden olabilen doz aşımları nedeniyle tüketilmesi önerilmemektedir. Emziren annelerin de doktora danışarak tüketmeleri tavsiye edilir. Östrojen seviyesini düşüren hibiskus çayı hormon tedavisi görenlerin içmesinde sakınca gösterir.

Aşırı hibiskus çayı içimi baş dönmesi ve halüsinasyona sebep olabilir. Kalp, tansiyon ve diyabet ilaçları kullananların doktoruna danışmadan hibiskus çayı içmemeleri önerilmektedir. Ayrıca hibiskus bitkisi antiyosinin grubu içeren maddelerden zengindir. Bu grup maddeler guatra neden olabilir. Guatr hastaları ve tiroid şikâyeti bulunanların hibiskus çayı içmeleri önerilmez.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 1 su bardağı suyu çaydanlıkta kaynamaya bırakın ve kaynamaya başladıktan sonra içine 1 yemek kaşığı kuru hibiskus bitkisi ekleyerek 3-4 dakika kadar daha kaynatın. Daha sonra çaydanlığı ocaktan alarak çayın ılımasını bekleyin ve daha sonra üzerek dilediğiniz zaman için.

Ekşi bir aromaya sahip olan hibiskus çayını tüketirken içine bir miktar bal ya da şeker kullanabilirsiniz. Aromasını renklendirmek için diğer bitki çayları ile birlikte tüketebilirsiniz. Tarçın, ıhlamur, zencefil, nane, kuşburnu gibi aromatik bitki çaylarına yakışan hibiskus çayı sıcak ya da soğuk tüketilebilir.

Demlediğiniz hibiskus çayını buz kalıplarına doldurarak daha sonra kullanılmak üzere muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız buz kalıplarını meyve sularına, kokteyllere, limonatalara ya da çaylara ekleyerek farklı bir aroma yaratabilirsiniz. Ayrıca faydalarından maksimum düzeyde yararlanmak için hibiskus çayı kürü hazırlayabilirsiniz.

Hibiskus Çayı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Hibiskus çayı kullanımı ülkemizde pek yaygın değildir. Faydaları ile ön plana çıkan hibiskus çayı aktarlarda var mı? Kurutulmuş hibiskus çayı 1 kilogramlık poşetler halinde ya da demlik veya fincan poşetleri şeklinde satılmaktadır.

Büyük alışveriş marketlerinin bitkisel çay reyonlarında rastlayabileceğiniz gibi hibiskus çayı aynı zamanda aktarlarda, şifalı ürün satan marketlerde ve organik ürün satan firmalarda bulunur. Ayrıca şifalı ve organik ürün satan firmaların web sitelerinden de online hibiskus çayı alabilirsiniz.

Aktarlarda ya da marketlerde satılan hibiskus çayı ne kadar? Markasına ve paketlenme durumuna göre farklılık gösteren 1 kilogramlık hibiskus çayı fiyatları 20 lira ile 120 lira arasında değişmektedir. Çay poşetleri ya da fincan poşetleri olarak satılan hibiskus çayı fiyatları ortalamanın biraz daha üzerindedir. Aktarlarda açık olarak satılan hibiskus çayı daha ekonomiktir. Tek başına satış yapılabildiği gibi diğer bitkisel çaylarla karıştırılarak da satışa sunulan hibiskus çayı son yıllarda Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir? 4 Doğal Tarif

1) Şişkinliğinizi ve Gazınızı Alan Hibiskus Çayı

İçeriğinde yer alan antioksidan vitaminler yardımı ile vücutta oluşan fazla suyun atımını sağlayan ödem atan hibiskus çayını ara öğünlerde kullanabilir ve şişkinlik yaratan ödeminizden kurtulabilirsiniz. Ödem Atan Hibiskus Çayı

2) Hibiskus Çayı ile Zayıflamak Artık Daha Kolay

Metabolizma hızını arttıran hibiskus çayı aynı zamanda yemeklerle alınan yağ ve karbonhidrat emilimini azaltarak zayıflamanıza yardımcı olur. Zayıflamaya Yardımcı Hibiskus Çayı

3) Sindirim Sistemini Destekleyen Hibiskus Çayı

Özellikle gaz problemleri ve hazımsızlığa iyi gelen özellikleri ile her yenmek sonrası hibiskus çayı tüketebilir ve gaz sancılarınıza ve şişkinliklerinize elveda diyebilirsiniz. Hibiskus Çayı

4) Ferahlatan Şifalı Yaz İçeceğiniz Hibiskus Çayı

Yeşil kahve, şeker, limon ve hibiskus kullanılarak hazırlanan soğuk hibiskus çayı hem ferahlatıcı etkisi hem de antioksidan özellikleri ile yaz mevsiminin şifalı içecekleri arasında yerini almaktadır. Soğuk Hibiskus Çayı

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli? 25.10.2017 tarihinde yayınladı.