Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül!

Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif tıp alanında sıkça kullanılmaktadır. Bu bitkiler sayesinde hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesi sağlanırken gerekli vitamin ve mineral ihtiyacı da karşılanır.

Karnıyarık Otunun Faydaları

 • Vücudu Toksinlerden Arındırır
 • Metabolizmayı Hızlandırır
 • Uzun Süre Tokluk Hissi Kazandırır
 • Kolesterolü Dengeler
 • Sindirim Sistemini Kontrol Eder
 • Bağırsakları Çalıştırır
 • Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir
 • Kan Şekerini Dengeler
karnıyarık otu faydaları

İnsan sağlığına etkileri ile bilinen otlardan biri olan karnıyarık otu, günümüzde alternatif tıpta sıkça kullanılan otlar arasında yer almayı başarmıştır. Bağırsak sağlığı söz konusu olduğunda birçok uzmanın önereceği karnıyarık otu, lifli yapısı sayesinde pek çok açıdan size iyi gelecektir.

Çok küçük taneli olan karnıyarık otu, adını karnıyarık görünümünden almaktadır. Küçük tohumların iç kısmı oyulmuş izlenimi verdiği için bitkisel tedavi alanında karnıyarık otu adıyla anılmaktadır. Dünya genelinde vegan beslenmede de önemli bir yere sahip olan karnıyarık otunu ve karnıyarık otu faydaları üzerine bilgi sahibi olmak isterseniz; sizlere bu satırlarda ruhunuza ve bedeninize iyi gelecek bilgileri sunuyoruz.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

karnıyarık otu

Karnıyarık Otu Nedir?

Bilimsel kaynaklarda “plantago ovata” adıyla açıklanan karnıyarık otu; yüksek oranda lif içeren faydalı bir tohumdur. Psyllium adlı lif kaynağına sahip olan karnıyarık otu sayesinde, birçok hastalık kısa sürede daha çabuk atlatılabiliyor. İnce bağırsakta emilmeden ve tamamen parçalanmadan geçen karnıyarık otu, vücut içinde bağlayıcı görev üstlenmektedir.

Karnıyarık otunun sarı ve siyah olacak türde 2 farklı çeşidi vardır. İran ve Hindistan’da sarı formda dikkat çeken karnıyarık otunu Akdeniz ülkelerinde siyah formda görmek mümkün. Yapısı ve tanecikleri çok küçüktür. Küçük olduğu kadar etkili olan bu ot asırlardır alternatif tıpta kullanılır.

Tohumun kendisinde ve kabuğunda yüksek oranda lif yer alır. Bu yönü sayesinde bağırsakların daha sağlıklı olması için ön plana çıkar. Sağlıklı sindirim ve boşaltım sistemi için liflere ihtiyaç duyan insan vücudu, gerekli olan lifi karnıyarık otundan temin edebilir.

Karnıyarık otu neden bu kadar popüler hale geldi diyecek olduğunuzda, bu bitkinin zayıflamaya ve daha sağlıklı bedene sahip olmaya katkısı çok fazla. Faydalarını duyanlar tohumdan yetiştirme işine başlamıştır üstelik. Karnıyarık otu nerede yetişir diye düşünürseniz Akdeniz, Doğu ülkelerinde bu tohumu sıkça görmek mümkün. İklime bağlı olarak renginde ve kokusunda hissedilir değişimler yaşanabilir.

İlginizi çekebilir: Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otunun Faydaları: Az Bilinen 8 Özelliği

1) Vücudu Toksinlerden Arındırır

Karnıyarık otu nedir sorusuna yanıt verdikten sonra akıllara faydalarına dair soru işaretleri oluşur. Bu soru işaretlerini gidermek için öncelikle karnıyarık otunun arındırıcı etkisinden söz etmek gerekir. Vücuda zarar ve yorgunluk veren toksin maddelerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Bedeni rahatlatmak, psikolojik açıdan iyi hissetmek için karnıyarık otundan faydalanabilirsiniz.

fitness

2) Metabolizmayı Hızlandırır

Lifli yapısıyla dikkat çeken karnıyarık otu, bu özelliği sayesinde metabolizmaya destek olacaktır. Metabolizma hızını artıran bu faydalı ot ile yağ yakımı kısa sürede başlayabilir. Sadece yağ yakımı için değil vücudun zinde olması için de önemli bir görev üstlenmektedir.

metabolizma

3) Uzun Süre Tokluk Hissi Kazandırır

Karnıyarık otu tüketildiğinde vücuda giren suyu emer ve şişer. Bu özelliği ise uzun süre tokluk hissinin oluşmasına yardım eder. Sonraki öğüne kadar ciddi oranda acıkma hissini azaltır. Özellikle de diyet yapanlar bu yönüyle karnıyarık otunu tercih edebilirler. Ancak beslenme uzmanından görüş olmakta fayda vardır.

metabolizma

4) Kolesterolü Dengeler

Yapılan araştırmalar sonucunda karnıyarık otunun kolesterol seviyesi üzerinde etkili olduğunu ifade etmektedir. Söz konusu kötü kolesterol olduğunda daha çok gündeme gelir. Çünkü kandaki kötü kolesterol çeşitli hastalıkları tetikler. Önlemek adına karnıyarık otu tüketilebilir.

kolesterol

5) Sindirim Sistemini Kontrol Eder

Yine lifli yapısıyla öne çıkan karnıyarık otu, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destek olabilir. Lifler sayesinde besinlerin sindirilmesi daha kolay gerçekleşebilir. Sindirim problemleri yaşıyorsanız ve kronik bir hastalığınız yoksa karnıyarık otunu öğünlerinize uzman görüşü sonrasında ekleyerek daha sağlıklı öğünler yapabilirsiniz.

mide hazımsızlık

6) Bağırsakları Çalıştırır

Bağırsak problemleriyle başınız dertteyse; karnıyarık otu tüketmeyi deneyebilirsiniz. Kabızlık, gaz, şişkinlik, yemek sonrası kramp gibi çeşitli sorunları karnıyarık otunun etkisiyle iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu gibi takviyelerin tedavi değil; yalnızca destekleyici olduğu unutulmamalıdır.

bağırsak sağlığı

7) Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir

Kan dolaşımı üzerinde de etkileri çok fazla olan karnıyarık otu, vücudu arındırır ve temizler. Bu temizliğe kandan başladığı için kalp ve damar hastalıklarını da önlemek için çalışır. Kalp ve damar hastalıklarından uzak bir yaşam sürmek adına, beslenmenize karnıyarık otunu ekleyebilirsiniz.

kalp sağlığı

8) Kan Şekerini Dengeler

Besinlerin sindirim süresini dengeleme görevi bulunan karnıyarık otu, kan şekerinin ani düşüşlerini önleyebilir. Bu özelliği sayesinde kan şekeri sorunlarını iyileştirmeye yardım eder. Aniden kan şekeriniz düşüyorsa ya da çıkıyorsa karnıyarık otundan faydalanarak kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

kan şekeri

Karnıyarık Otu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Faydalarını tek tek açıkladığımız karnıyarık otunu nasıl kullanacağınızı düşünüyorsanız; sizlere amaca uygun şekilde kullanım tüyolarını açıklayalım. Karnıyarık otu nasıl kullanılır sorusuna yanıt aradığınızda bu satırlar gözünüzde canlanabilir. Ayrıca pek çok kişi karnıyarık otu ne işe yarar diye merak eder. Şimdi bu soru işaretlerini giderelim!

 • Karnıyarık otu aktarlarda ve bazı kozmetik mağazalarında toz formda satılmaktadır. Öncelikle doğal ve işlenmemiş karnıyarık otunu temin etmelisiniz.
 • Toz halde aldığınız bu otu kullanım alanına göre hazırlayıp taze halde kullanabilirsiniz.
 • Örnek verecek olursak bağışıklık sisteminiz için kullanım için 1 bardak sıcak suya 1 kaşık karnıyarık otu ekleyebilirsiniz. Kahve karıştırır gibi karışımı hazırlayıp içebilirsiniz.
 • Cildinize iyi gelmesi için kullanmak istediğinizde, yine aynı karışımı hazırlayabilirsiniz. 1 fincan ılık su içinde 1 tatlı kaşığı karnıyarık otu çözdürüp cildinize sürebilirsiniz.
 • Bu karışım ile maske yapıp yüz bölgesinin daha iyi görünmesine de yardım edebilirsiniz.
 • Maske kullanımı için mutlaka karışıma uçucu yağ eklenmesi önerilir.
 • Cilde iyi gelen; alerjiniz olmayan yağlardan tercih edebilirsiniz.

Kullanım öncesi uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz.

karnıyarık otu faydaları

Karnıyarık Otu Zararları ve Yan Etkileri

Listeler halinde karnıyarık otunun faydalarından bahsettik. Peki karnıyarık otu zararları var mıdır? Dünya genelinde şifalanmak için tercih edilen karnıyarık otu kimler için risk taşır? Bu konuyu aydınlatmak gerekir.

Karnıyarık otunun fazla ölçüde tüketilmesi mide enzimlerini ve bağırsak florasını bozabilir. Bu nedenle günlük kullanım dozunu belirlemek iyi olacaktır. Özellikle de metabolizma hızlandırdığı için fazla tüketim sonucunda böbrekleriniz yorulabilir.

Gün içinde 1 tatlı kaşığından fazlası vücudunuza zarar verebilir. Ayrıca çocukların, hamilelik şüphesi olanların, kronik hastaların kullanması tavsiye edilmez. Aklınızda yer edinen sağlık sorunları için mutlaka hekimizden onay almanız gerekir.

karnıyarık otu faydaları

Karnıyarık Otu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak günümüzde birçok kişinin amacı. Bu amaca yönelik çeşitli ot ve bitkiler de kullanılmakta. Özellikle de karnıyarık otu, zayıflamak isteyenlerin merak ettiği desteklerden biri. Karnıyarık otunu kullanarak zayıflamak isterseniz; listedeki önerilerimizi gözden geçirebilirsiniz.

 • Karnıyarık otunun kabuklarını, beslenme öncesinde çerez gibi tüketirseniz beslenme saatine kadar midenizde tokluk hissi oluşacağı için daha az yemek yiyebilirsiniz.
 • Eğer vaktiniz varsa; toz haldeki karnıyarık otunu suyla şişirip tüketebilirsiniz.
 • Zayıflama sürecinde beslenmenize dikkat ederek ve daha hareketli yaşam şekline sahip olarak kolayca kilo verebilirsiniz.
 • Karnıyarık otu, diyet döneminde size yardım eden ve metabolizma hızınızı artıran özelliğiyle yanınızda olacaktır.
 • Doğrudan sizi zayıflatma özelliği yoktur. Yağ yakımına destek olarak sağlıklı süreçte kilo vermenize yardım edebilir.
karnıyarık otu faydaları

Karnıyarık Otu Günde Kaç Defa Tüketilir?

Bu otun toz hali ile bitkisel kapsüller hazırlanmaktadır. Eğer doktorunuz uygun görmüşse; sabah ve akşam kapsül alınabilir. Toz formda tüketmek için günde 1 defa kullanmanız önerilir. Uzun süre devamlı kullanım risk taşıyabilir; ara ara mola vermelisiniz.

Karnıyarık Otu Ne Zaman İçilmeli?

Suyla karışım halinde tüketilecek karnıyarık otunu aç karnına ya da tok karnına içebilirsiniz. Mideniz nasıl rahat edecekse kendi beslenme şeklinize göre deneyebilirsiniz. Ancak çok aç olmanız önerilmez.

karnıyarık otu

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Çoban Çökerten Otunun 9 İnanılmaz Faydası

Şevketi Bostan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Suyu Faydaları, Saça Nasıl Uygulanır?

Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Yapışkan Andız Otu Faydaları: Kanser Tedavisinde Kullanımı

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kullanıma Hazır Sarımsak Tarifi

Kullanıma Hazır Sarımsak

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Turp Otu (Hardal Otu) Salatası Tarifi

Turp Otu (Hardal Otu) Salatası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ot Kavurması Tarifi

Ot Kavurması

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 15dk Pişirme
En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
E Vitamini Faydaları, Cilde Faydaları, Ne İşe Yarar?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Günlük yaşamımızda sağlığımızı sürdürebilmek adına pek çok vitamin ve mineralden faydalanırız.…

Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Tarifi
Kreatinin Nedir? Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği

Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği Kreatinin, vücutta kasların enerji üretim sürecinde kullanılan kreatin fosfatın yıkımı sonucu…

Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır? Tarifi
Fırın Camı Nasıl Çıkarılır ve Takılır?

Fırın Camı: Çıkarma, Takma ve Yapıştırma Yüksek ısıya dayanıklı yapıda üretilen fırın camları, uzun süreli…

Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Çeşitleri: Kullanımı ve Özellikleri

Kek Kalıbı Çeşitleri Birbirinden lezzetli kek tariflerini özenli ve iştah açıcı bir sunumla servis etmek…

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Tarifi
Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En çok magnezyum içeren besinler arasında; kabak çekirdeği, badem, ay çekirdeği,…

Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri Tarifi
Kek Kalıbı Modelleri: Kullanımı ve Özellikleri

En Çok Tercih Edilen Kek Kalıbı Modelleri Kek kalıbı modelleri, birbirinden lezzetli kek ve pasta…

Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı Tarifi
Kahve Makinesi Çeşitleri: Özellikleri, Kullanımı

Kahve Makinesi Modelleri ve Çeşitleri Kahve sevenlerin lezzetli kahveleri tatması ve hazırlaması için üretilen kahve…

Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur? Tarifi
Melatonin Nedir? Nelerde Bulunur?

Melatonin Nedir? Faydaları Melatonin, uykuya geçiş sürecini hızlandıran ve uyku kalitesini iyileştiren doğal hormonlardan biridir.…

2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Haziran Ayının 30 Popüler Tarifi

Haziran ayının son günlerinde ayın en popüler tarifleri enfes listesi ile karşınızdayız! Güzel bir yaza…

Tarifler Geri
Videolar Geri