Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu!

Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına organik besinlerden faydalanırsınız. Bu besinlerden biri de organik yapısıyla dikkat çeken karnıyarık otu tozudur. Karnıyarık otu tozu, dünya genelinde araştırmalara konu olan ve birçok hastalığı bitkisel yöntemle iyileştirme konusunda yardımcı özellikler taşıyan bir besin olarak bilinir. Karnıyarık otunun tohumlarından elde edilen toz sayesinde birçok hastalığın önlenmesi kolaylaşabilir.

Suda çözünme özelliği sayesinde, çeşitli şekillerde kullanılan karnıyarık otu tozu lifli yapısıyla da gündemdedir. Lif içeriği çok yüksek olduğundan özellikle de bağırsak hastalıkları tedavisinde tercih edilir. Karnıyarık otu tozu üzerine yapılan çalışmalar öylesine sonuçlar veriyor ki; bu etkileri duyanlar evlerinden karnıyarık otu tozunu eksik etmiyor.

Televizyonda ve dergilerde, uzmanların da sık sık önerdiği karnıyarık otu tozunu daha iyi tanımak ve kullanmadan önce kullanım alanlarını öğrenmek isterseniz; sizlere faydalı olabilecek bu yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz. Liflerinden faydalanmak, sağlıklı beslenmeye karnıyarık otu tozunu konuk etmek için bilmeniz gerekenleri bu satırlarda bir araya getirdik.

İlginizi çekebilir: Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

karnıyarık otu tozu faydaları

Karnıyarık Otu Tozu Nedir?

Plantago ovata bilimsel adıyla ifade edilen karnıyarık otunun tohumlarından elde edilen toza; karnıyarık otu tozu denilmektedir. Karnıyarık otu, %77 gibi yüksek bir oranda lif içeren bir bitkidir. Bu bitkiden alınan tozlar da yine kendisi gibi lifli yapıya sahiptir. Sarı ve siyah renklerde karşınıza çıkan karnıyarık otu, toz haline geldiğinde bej ve kahve renginde dikkat çeker.

Kabuğunda ve tohumunda öne çıkan faydalı kaynak, lifli yapısıdır. Bu nedenle birçok hastalığın iyileştirilmesinde yardımcı ürün olarak tercih edilir. Karnıyarık otu tozunun sağlığa olan faydaları da günümüzde hala çalışmalara konu olmaktadır. Henüz net bir şekilde kanıtlanmasa da yapılan deneyler üzerinde karnıyarık otu tozunun pozitif etkileri görülmektedir.

Bitkisel iyileştirici yöntemlere malzeme olan karnıyarık otu tozu, hastalıkların önlenmesine ve kişilerin daha sağlıklı hissetmesine destek olmaktadır. Suda çözünme özelliği bulunan bu toz, suyla bir araya geldiğinde jel kıvamını kısa sürede alır. Hem günlük beslenmede hem de glutensiz beslenmede karnıyarık otu tozunun kullanım alanı geniş ve yaygındır.

Kan değerlerini iyileştiren, vücuda vitamin ve mineral takviyesi sağlayan, günlük lif ihtiyacını karşılamaya yardım eden karnıyarık otu tozu ne işe yarar sorusuna yanıt bulmak için sonraki başlıklarımıza göz atmanızı öneriyoruz.

karnıyarık otu tozu

Karnıyarık Otu Tozu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık otunu kullanmadan önce sağlık durumunuza göre hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bunun için hekime danışarak varsa hastalığın durumuna göre karnıyarık otunu kullanabilirsiniz.

Genel sağlık durumunu kontrol etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına kullanmak isterseniz; karnıyarık otu tozunun ambalaj üzerindeki önerilerine göz atabilirsiniz.

Genellikle karnıyarık otu tozu suyla beraber kullanıma hazır hale gelir. Eğer suyla kullanmak istemezseniz tıpkı bir baharat gibi ya da un gibi kullanabilirsiniz. 1 bardak suyun içinde 1 tatlı kaşığı karnıyarık otu tozunu karıştırıp gün içinde tüketme imkanınız vardır. Günlük tüketim ölçüsü ise 1 ila 3 öğündür. Suyun sıcak olması ve ortalama 5 dakika kadar sıcak suda beklemesi, kullanım için uygundur.

Eğer karnıyarık otu tozunu unlu tariflerde kullanmak isterseniz; glutensiz tariflerinize ekleyebilirsiniz. Karnıyarık otu tozu tarifleri daha sağlıklı hale getiren bitkisel bir destek olarak evinizde bulunabilir.

Karnıyarık Otu Tozu Faydaları: Neye İyi Gelir?

Karnıyarık otu tozu faydaları sayesinde birçok hastalığınıza bitkisel destek sağlayabilirsiniz. Hastalıkları tamamen önleme gücü olmadığını, iyileşme sürecinde size yardımcı olduğunu belirtmek isteriz. Bu bitkisel tozun etkilerine ve faydalarına değinecek olursak; aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için kullanım öncesi doktor onayı alınız.

1) Kabızlığı İyileştirebilir

Gündemde adını sık sık duyduğunuz karnıyarık otu tozu, bağırsak problemlerinden biri olan kabızlık için oldukça etkilidir. Kabızlığı kısa sürede iyileştirebilir ve bağırsaklarınızın rahatlamasına yardım eder.

kabızlık

2) Bağışıklığı Güçlendirir

Yapılan incelemelerde karnıyarık otu tozunun vitamin ve mineral değeri yüksek çıkmıştır. Bu sebeple bağışıklık güçlendirmede faydalanabileceğiniz bir destektir. Vitamin ve mineral ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır.

grip

3) Tokluk Hissi Kazandırır

Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi veren karnıyarık otu tozu, yemek yemeye fırsat bulamayanlar için ideal bir destektir. Eğer karnıyarık otu tozunu gün içinde önerilen ölçüde tüketirseniz daha az acıkma hissi duyabilirsiniz.

tokluk

4) Vücudu Arındırır

Antioksidan özelliği güçlü olan karnıyarık otu tozu sayesinde vücudunuzu yoran toksinlerden kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Etkilerini görmek için önerilen şekilde kullanmanız ve düzenli tüketmeniz gerekmektedir.

detoks

5) Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcıdır

Kalp ve damar sağlığını koruma özelliği bulunan karnıyarık otu tozu, kullanan kişilerin damarını rahatlatma ve temizleme etkisi göstermektedir. Bu gücü ile kalp hastalıklarını önlemeye yardım edeceği için daha sağlıklı bir yaşam için size yardım eder.

kalp sağlığı

6) Sindirim Sistemine Destektir

Yemek sonrasında rahatsızlık hissedenler, sindirim problemleri yaşayanlar kısa sürede karnıyarık otu tozu kullanmaya başlarsa var olan şikayetleri hafifleyebilir. Çünkü karnıyarık otu tozu; sindirim sisteminin daha aktif ve sağlıklı çalışmasına yardım etmektedir.

mide hazımsızlık

7) Zayıflamayı Kolaylaştırır

Zayıflamanın temelinde sağlıklı çalışan bağırsaklar bulunur. Sağlıklı bağırsaklara sahip olmak için karnıyarık otu tozunu tüketmeyi deneyebilirsiniz. Zayıflama ve yağ yakma konusunda etkilerini görmek için düzenli tüketim önerilmektedir.

diyet

Karnıyarık Otu Tozu Zararları: Kimler Kullanamaz?

Faydalarından bahsettiğimiz karnıyarık otu tozu zararları ile de dikkat çekmektedir. Yanlış kullanım sonucunda zararları meydana gelebilir. Bilinçli kullanmak ve zararlarını görmemek için karnıyarık otu tozunun kimlere yasaklı olduğundan bahsedelim.

  • Öncelikle gebelik şüphesi olanların ve hamilelik sürecinde olanların karnıyarık otu tozunu kullanması önerilmez. Herhangi bir yan etki yaşamamak için bu süreçte uzak kalmanız önerilir.
  • Kronik bir hastalığınız varsa ve ciddi ilaçlar kullanıyorsanız; ilaçla etkileşime girmemesi için hastalık sürecinde karnıyarık otu tozundan uzak kalmalısınız.
  • Astım ve alerji durumuna karşı tedbirli olmak için doktorunuzdan onay aldıktan sonra karnıyarık otu tozunu kullanmalısınız.
  • Gün içinde en fazla 3 kez kullanım önerilmektedir. Fazla tüketim böbrek ve bağırsakları birden yoracağı için yan etki gösterebilir.
  • Her koşulda kullanmadan önce doktorunuza danışmanız, var olan hastalığınıza olan etkilerini bilmeniz önerilmektedir.
karnıyarık otu tozu zararları

Yumurta Akı Tozu: %80i Sağlıklı Protein

Karbonhidrat Tozu Nedir? Kilo Aldırır Mı?

Ginseng Tozu Nedir? Nasıl Üretilir? Ne İşe Yarar?

Peynir Altı Suyu Tozu Nedir? Zengin Besin Değerleri

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

9. Gün İftar Menüsü

En güzel ramazan yemekleri tarifleri vermeye 9. günde de devam ediyoruz! Bugün iftar menüsü için başlangıcı bol vitaminli tutmaç çorbası ile yapıyoruz. Sonrasında göz alıcı ve kiremitte porsiyonluk patlıcan kapama ve yanında humusa rakip yoğurtlu nohut mezesi var. Çok beğenilen iftar tatlıları ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sarmaşık Otu (Ege Otları) Tarifi

Sarmaşık Otu (Ege Otları)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Protein Tozu Tarifi

Protein Tozu

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Ot Salata Tarifi

Ot Salata

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Ispanak Tozu Tarifi

Ispanak Tozu

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Soğan Tozu Tarifi

Soğan Tozu

12-14 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, Pişirme yok
Semiz Otu Tarifi

Semiz Otu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsçada rûze, Arapçada savm ve sıyâm anlamına gelen oruç,…

Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran Tarifi
Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran

Bursa'da Nerede İftar Yapılır? Oruç tutarken dopdolu lezzetlerle bezenmiş kocaman bir sofranın hayalini kurmamak elde…

İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler Tarifi
İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler

İstanbul’da İftar Nerede Yapılır? Beklenen ramazan bereketiyle geldi. Mutfaklardaki tatlı telaşlar, adeta zamanla yarışıyor. Pilavların…

Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı Tarifi
Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı

Ankara'da Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Ramazan ayında yemeklere duyulan ilgi ve önem ekstra artıyor. Güzel ve…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran Tarifi
Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran

Avrupa Yakası’nda Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Herkesin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve birliği…

Tarifler Geri
Videolar Geri